*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1960049 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10710 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:25:23 μμ »

Το 60+ από που το συμπέρανες; Χθες που έτυχε να είμαι στην Τσιμισκή όταν περνούσε η πορεία του ΠΑΜΕ έβλεπα πολύ νέο κόσμο


και γω που ειχα παει στη πορεια του ΠΑΜΕ στο Πειραια (παρεα με καποιο συναδελφο απο το φορουμ), ειδαμε νεολαια!

Εσύ από μόνος σου ρίχνεις τον μέσο όρο ηλικίας.. ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:24 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10711 στις: Ιούλιος 10, 2010, 09:13:46 πμ »
"...
Δεν μπορεί σε ένα λαό στον οποίο επιβάλλουν μονόπλευρη λιτότητα να εμφανίζονται τέτοιες δαπάνες που ουσιαστικά να συνιστούν πρόκληση. Είναι πρόκληση και από τη μεριά μας θα το δημοσιοποιήσουμε αυτό.

Σαράντα τρία εκατομμύρια (43 εκ.) € δίνονται για την «ενίσχυση της ποιότητας της διαχείρισης» και τη «δημοσιότητα» και την «πληροφόρηση»!!. Πρέπει δραστικά να μειωθούν αυτά τα ποσά. Να τροποποιηθεί ο σχετικός  προϋπολογισμός του ΕΠΕΔΒΜ.

Ορισμένα παραδείγματα:
- 9, 5 εκ. € προβλέπονται για το Σύμβουλο δημοσιότητας!!
- 4 εκ. € για υπηρεσίες δημοσιότητας, προβολής και πληροφόρησης!!
- 12 εκ. € για τις υπηρεσίες συμβούλου υποστήριξης!!

Να και συγκεκριμένα παραδείγματα από προκηρύξεις που έγιναν το προηγούμενο διάστημα και που αφορούν προγράμματα του ΕΠΕΔΒΜ, και είναι επιπλέον από τα παραπάνω κονδύλια:
• Επιχειρήθηκε να συνταχθεί το πολυνομοσχέδιο αντί 96.000 €, πράγμα το οποίο ακυρώθηκε, ευτυχώς.
• Πραγματοποιήθηκε μελέτη για τις δυνατότητες αναβάθμισης της διοίκησης της εκπαίδευσης, ενόψει των αλλαγών που θα γίνουν στη Διοίκηση και στην Αυτοδιοίκηση. Για να συνταχθεί, λοιπόν, η μελέτη προβλέπονται 70.000 € για 3 μήνες. Πρόκληση.
• Εκπόνηση μελέτης για ένα ενιαίο πλαίσιο ποιοτικής αναβάθμισης της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, για 90 μέρες 70.000 €. Πρόκληση.
• Για τον σύμβουλο αξιολόγησης προβλέπεται αμοιβή 300.000 €. Εδώ βρίσκεται και μια πολύ ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: Αμοιβή 300.000 € για δύο χρόνια ή όποτε τελειώσουν τα λεφτά!! Αυτό είναι σα να λέει κάποιος «πάρε τα λεφτά και φύγε»…. Πρόκληση.
Σύμβουλος επικοινωνιακής στρατηγικής: 270.000 € για τα πρώτα χρόνια και 180.000 για τα επόμενα. Πρόκληση.
Τεχνικός σύμβουλος για την υποστήριξη συγχώνευσης των φορέων του Υπουργείου Παιδείας. Δηλαδή για να συγχωνευτούν, παραδείγματος χάρη, ο ΟΕΠΕΚ, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το ΚΕΕ, πρέπει να έχουμε έναν σύμβουλο ο οποίος σε 90 μέρες θα μας πει πώς θα γίνει και θα πάρει 70.000 €. Πρόκληση.
Σχέδιο δράσης για την υλοποίηση νέας εθνικής στρατηγικής για τη διά βίου μάθηση. Θα αμειφθεί με 100.000 € για 70 μέρες. Πρόκληση.

Όλα αυτά και πολλά άλλα νομίζω ότι πρέπει, με δεδομένη την κατάσταση και από σεβασμό προς τον ελληνικό λαό, που κάνει τόσες θυσίες αυτή την περίοδο, τις οποίες έτσι και αλλιώς δεν αποδεχόμαστε ως εργαζόμενοι, να αλλάξουν.

Έχει Υπηρεσίες το Υπουργείο Παιδείας, έχει ερευνητικά κέντρα, έχει το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας, έχει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, έχει και τις δικές του υπηρεσίες. Μπορεί να κάνει μελέτες, μπορεί να κάνει τις αλλαγές..."



Ομιλία του Θέμη Κοτσιφάκη, μέλους του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, στην 3η συνεδρίαση της  ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ του προγράμματος
«ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ»
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=4887


Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10712 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:18:22 πμ »
Επειδή το Link (http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_4560.html) με τα κατορθώματα της Μιλένας βγήκε... και στη θέση του υπάρχει αυτό http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_3619.html

βάζω το πρωτότυπο http://tiresias-press.blogspot.com/2010/07/blog-post_2541.html αλλά και αυτό http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=2349



Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10713 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:45:50 πμ »
Ρε παιδιά τα διαβάζω όλα αυτά και μου έρχεται να σηκωθώ να φυγω και να μην ξαναπατήσω ποτέ σε αυτό το μπουρδ€λο-κράτος!!! >:( >:(

Και κάτι άσχετο-σχετικό, ήρθε πριν λίγες μέρες εκεί που δουλεύω ένας δάσκαλος που τον θυμάμαι από τότε που πήγαινα σχολείο εγώ όχι πολύ μεγάλος, γύρω στα 40. Ήταν με απόσπαση στη Γερμανία για 5 χρόνια με όλη την οικογένειά του. Φέτος μόλις έκλεισε 3 χρόνια έγινε ανάκληση και ήρθε ο άνθρωπος μόνος του στην Ελλάδα να ψάχνει σπίτι και μας έλεγε ότι αυτό το χρόνο μάλλον θα είναι άνεργος γιατί δεν ξέρουν αν θα τους βάλουν σε σχολεία, καθως δεν πρόλαβαν ούτε αιτήσεις να κάνουν αφού έγιναν όλα τόσο ξαφνικά. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει με αυτή την κατηγορία, αλλά αυτού του ανθρώπου του ανατράπηκε από τη μια μέρα στην άλλη όλος ο προγραμματισμός της ζωής του, μαζί και της οικογένειάς του. Το μόνο που έλεγε ήταν "δεν πειράζει, υγεία να έχουμε".. Η ξεφτίλα μας δεν έχει όρια πλέον...
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:24 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10714 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:40:47 μμ »
Πως θα είναι άνεργος? Αφού για να πας έξω με απόσπαση θα πρέπει να έχεις οργανική εδώ!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10715 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:47:58 μμ »
Άνεργος προφανώς εννοεί ο άνθρωπος πως απλά θα είναι στην διάθεση χωρίς θέση σε σχολείο και θα κάθεται και θα τον πληρώνουν....αφού είναι ηλίθιοι και κάναν ανακλήσεις αποσπάσεων χωρίς σωστό προγραμματισμό και χωρίς να το κάνουν εγκαίρως ώστε να ξέρουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που θα πάνε....ας πληρώνουν τώρα βερεσέ οι πανηλίθιοι!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10716 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:48:42 μμ »
http://taxalia.blogspot.com/2010/07/blog-post_9429.html

H Κατσέλη θα το κοιτάξει... να βάλει την μηχανή  ::)  να πάει μπροστά το θέμα της ανάπτυξης  (όταν κάθε μέρα κλείνουν επιχειρήσεις και απολύεται κόσμος)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10717 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:51:04 μμ »
Πως θα είναι άνεργος? Αφού για να πας έξω με απόσπαση θα πρέπει να έχεις οργανική εδώ!

Γιαυτό είπα ότι δεν ξέρω τι γίνεται με αυτούς, κι εμένα παράξενο μου φάνηκε αλλά αυτός έτσι είπε. Ότι μπορεί να μείνει και άνεργος φέτος γιατί λέει δεν πρόλαβαν να κάνουν αιτήσεις για τη νέα χρονιά. ??? Το είπε μπροστα μου (γιατί εγώ τον εξυπηρετούσα εκείνη την ώρα) σε μια μητέρα παλιού μαθητή του που ήταν στο κατάστημα και μιλούσαν.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10718 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:55:43 μμ »
Δε ξέρω,πολύ περίεργο μου φαίνεται. Μήπως ήθελε έμμεσα να κατηγορήσει τη Διαμαντοπούλου?

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10719 στις: Ιούλιος 10, 2010, 01:09:55 μμ »
Δε ξέρω,πολύ περίεργο μου φαίνεται. Μήπως ήθελε έμμεσα να κατηγορήσει τη Διαμαντοπούλου?

Ίσως, αν βάλεις και το γεγονός ότι ως Έλληνες μας αρέσει και να κλαιγόμαστε λίγο.. ;) Εγώ δε συνέχισα τη συζήτηση ούτε ρώτησα κάτι παραπάνω, ούτε η κυρία γιατί τέλειωσε και έφυγε μετά.
Όποιον και να ήθελε να κατηγορήσει πάντως από τα καθίκια, άδικο δεν θα είχε που του έκαναν τη ζωή μπάχαλο..
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10720 στις: Ιούλιος 10, 2010, 01:15:01 μμ »
Μια φορά άνεργος δε θα είναι και αυτό έχει τεράστια σημαασία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10721 στις: Ιούλιος 14, 2010, 10:34:59 μμ »
ρε παιδια απορω πως αυτο το θεμα εχει φθασει στις 700 κατι σελιδες ... δεν εξαντληθηκε?  :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10722 στις: Ιούλιος 14, 2010, 10:44:14 μμ »
ρε παιδια απορω πως αυτο το θεμα εχει φθασει στις 700 κατι σελιδες ... δεν εξαντληθηκε?  :'( :'( :'( :'(
Είναι όσα και τα μηνυματά σου!
catwoman
Έμπειρο μέλος
****
Μηνύματα: 715
τα πράγματα δυσκολέυουν...


Τυχαίο ? Δε νομίζω!!! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2010, 10:45:45 μμ από sixtir »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10723 στις: Ιούλιος 14, 2010, 11:35:53 μμ »
Πώς να εξαντληθεί, βρε συνάδελφε, το θέμα, όταν η πηχτή βλακεία της εν λόγω κυρίας και των παρατρεχάμενών της είναι ανεξάντλητη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 908

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.