*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 104454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:22:06 μμ »
Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και τύχη 😄Εγώ νομίζω ότι αυτό συνεπάγεται ακριβώς αυτό που λέγαμε με την Georgia, ότι δεν θα δημιουργήσουν αυτές οι ώρες πλήρες κενό ή μειωμένου ωραρίου παρά μόνο ως συμπλήρωμα σε ώρες δημοτικού.

Ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:17 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:24:59 μμ »
Eλα ντε!  :o λες να τους παίρνουν ξεχωριστά μειωμένου? :oη εννοουν ότι πρώτα κοιτάζω δημοτικά γεμίζω κ μετα ο,τι περισσεύει δίνω νηπιαγωγεία?
Ας απαντήσει κάποιοοοοοςςςς
 
Πρώτα κοιτάζω δημοτικά κ μετά ότι περισσέψει δίνω νηπιαγωγεία Για αυτό κ το σχετικό ΦΕΚ γράφει ότι η κάλυψη στα νηπιαγωγεία γίνεται με διάθεση .Αυτά που γράφω δλδ εδώ κ 3 μέρες

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:34:49 μμ »
 
Πρώτα κοιτάζω δημοτικά κ μετά ότι περισσέψει δίνω νηπιαγωγεία Για αυτό κ το σχετικό ΦΕΚ γράφει ότι η κάλυψη στα νηπιαγωγεία γίνεται με διάθεση .Αυτά που γράφω δλδ εδώ κ 3 μέρες
εχεις κ εσυ τα δικια σου εχω καταντησει να διαβαζω στο φτερο απο το κινητο σαν τα 15χρονα ;D

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:38:46 μμ »
εχεις κ εσυ τα δικια σου εχω καταντησει να διαβαζω στο φτερο απο το κινητο σαν τα 15χρονα ;D
Αχ, παρεξηγήσεις συναδελφισσα...Δεν το λέω για σένα ...το λέω γιατι εδώ κ τόσες μέρες που το συζητάμε κάποιοι επιμένουν ότι δεν έχει διαφορά στα κενά μας το αν οι ώρες των νηπιαγωγείων δοθούν ως συμπλήρωμα των κενων των δημοτικών .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:17 »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:50:47 μμ »
Αχ, παρεξηγήσεις συναδελφισσα...Δεν το λέω για σένα ...το λέω γιατι εδώ κ τόσες μέρες που το συζητάμε κάποιοι επιμένουν ότι δεν έχει διαφορά στα κενά μας το αν οι ώρες των νηπιαγωγείων δοθούν ως συμπλήρωμα των κενων των δημοτικών .
καλε δεν  παρεξήγησα  ;D , ίσα-ισα  κ εδώ κ στο FB απορώ με την υπομονή των 5-10 ανθρώπων που απαντάνε σοβαρά κ τεκμηριωμένα στις άπειρες-ιδιες ερωτήσεις κάτι συναδέλφων καλη ώρα σαν κ εμένα που μάλλον δεν τα παίρνουμε πλέον τα γράμματα  ;D ;D ;D

 σ ευχαριστώ κ πάλι  :)



Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 15, 2021, 03:01:35 μμ »
Αυτό ακριβώς σημαίνει.
Ναι, αυτό το καταλαβαίνω και είναι λογικό. Ο προβληματισμός μου ήταν αν αυτό προμηνύει άτομα που αντί πλήρες θα παίρνουν μειωμένο ωράριο...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 15, 2021, 03:06:07 μμ »
Ναι, αυτό το καταλαβαίνω και είναι λογικό. Ο προβληματισμός μου ήταν αν αυτό προμηνύει άτομα που αντί πλήρες θα παίρνουν μειωμένο ωράριο...

Μέχρι προχθές συναδελφισσα διαφωνούσες πάντως...
Όχι ,δεν προμηνύει προσλήψεις μειωμένου ωραρίου για τον απλούστατο λόγο ότι δεν φαίνεται από το σχετικό ΦΕΚ να μπορεί να γίνει τοποθέτηση σε νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 15, 2021, 03:12:19 μμ »

Μέχρι προχθές συναδελφισσα διαφωνούσες πάντως...
Όχι ,δεν προμηνύει προσλήψεις μειωμένου ωραρίου για τον απλούστατο λόγο ότι δεν φαίνεται από το σχετικό ΦΕΚ να μπορεί να γίνει τοποθέτηση σε νηπιαγωγείο.
Δε διαφωνώ σε αυτό. Εκτός κι αν δεν έγινα κατανοητή. Αν π.χ. δοθούν στο α' Δημοτικό 10 ώρες + στο β' Δημοτικό 10 ώρες + 4 ώρες στο νηπιαγωγείο, το βρίσκω απόλυτα λογικό σενάριο. Αυτό εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:32:19 μμ »
Πάντως παιδιά στην εγκύκλιο γράφει ότι θα τρέξει πρώτα η γενική και μετά τα νηπιαγωγεία. Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει. Μήπως πάρει μειωμένου μόνο σε νηπιαγωγεία; Γιατί πλήρες ωράριο σημαίνει ότι ο αναπληρωτής θα τρέχει σε «διακόσια» νηπιαγωγωγεια.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:42:31 μμ »
Πάντως παιδιά στην εγκύκλιο γράφει ότι θα τρέξει πρώτα η γενική και μετά τα νηπιαγωγεία. Αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει. Μήπως πάρει μειωμένου μόνο σε νηπιαγωγεία; Γιατί πλήρες ωράριο σημαίνει ότι ο αναπληρωτής θα τρέχει σε «διακόσια» νηπιαγωγωγεια.
Μα αυτό με προβληματίζει κι εμένα, ότι γράφει πως θα τρέξει πρώτα η γενική και μετά το πρόγραμμα των νηπιαγωγείων. Γι' αυτό λέω μήπως για τα νηπιαγωγεία πάρει μόνο μειωμένου ωραρίου. Πλήρες ωράριο σε νηπιαγωγεία εξαιρετικά δύσκολο να υπάρξει (π.χ. σε πολυδύναμα νηπιαγωγεία και αν). Αν δεν υπάρχει κώλυμα να μπορούν να τοποθετηθούν εκπαιδευτικοί μόνο σε νηπιαγωγεία, που σύμφωνα με τη συναδέλφισσα georgia06 υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:56:27 μμ »
Μα αυτό με προβληματίζει κι εμένα, ότι γράφει πως θα τρέξει πρώτα η γενική και μετά το πρόγραμμα των νηπιαγωγείων. Γι' αυτό λέω μήπως για τα νηπιαγωγεία πάρει μόνο μειωμένου ωραρίου. Πλήρες ωράριο σε νηπιαγωγεία εξαιρετικά δύσκολο να υπάρξει (π.χ. σε πολυδύναμα νηπιαγωγεία και αν). Αν δεν υπάρχει κώλυμα να μπορούν να τοποθετηθούν εκπαιδευτικοί μόνο σε νηπιαγωγεία, που σύμφωνα με τη συναδέλφισσα georgia06 υπάρχει.

Διαβάζοντας το σχετικό σημείο της εγκυκλίου συμπεραίνω ότι μπορεί να προσλάβει κάποιον μόνο για νηπιαγωγεία (σε αντίθεση δλδ με αυτό που συμπέρανα από το ΦΕΚ κ το οποίο έχω γράψει μέχρι τώρα). Οπότε , σε αυτή την περίπτωση το μειωμένο ωράριο είναι πιθανό (πάλι σε αντίθεση με αυτό που έγραψα βάσει του πως ερμήνευσα το ΦΕΚ).
Κάτι άλλο που με προβληματίζει επίσης: η προκήρυξη διαχωρίζει ανάμεσα στη γενική κ το πρόγραμμα εισαγωγής αγγλικής στο νηπιαγωγείο. Μήπως ο διαχωρισμός αυτός υπονοει κ την χρηματοδότηση από διαφορετικά προγράμματα ? Διότι αυτό θα σήμαινε ότι όσοι αναπληρωτές προσληφθούν σε Ενιαίο Τύπο ΔΣ με το τάδε πρόγραμμα ΕΣΠΑ πιθανόν να μην μπορούν να διατεθούν σε νηπιαγωγείο , αν το δεύτερο  χρηματοδοτείται από άλλο ΕΣΠΑ.Ισως για αυτό προχθές που μίλησα με την ΔΙΠΕ που έχω διοριστεί μου είπε η κοπέλα ότι "οι μόνιμες θα πάρετε κ τα νηπιαγωγεία".
Οπότε(αν ισχύουν τα παραπάνω), πιθανόν η αλήθεια να α βρίσκεται στη μέση.
Δλδ .Τα νηπιαγωγεία θα καλυφθούν
Α.με διάθεση μόνιμου προσωπικού σε αυτά
Β.με προσλήψεις σε αυτά αναπληρωτών (λογικά μειωμένου ωραρίου) με συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ (διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιείται για τα δημοτικά)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:11:06 μμ »

Διαβάζοντας το σχετικό σημείο της εγκυκλίου συμπεραίνω ότι μπορεί να προσλάβει κάποιον μόνο για νηπιαγωγεία (σε αντίθεση δλδ με αυτό που συμπέρανα από το ΦΕΚ κ το οποίο έχω γράψει μέχρι τώρα). Οπότε , σε αυτή την περίπτωση το μειωμένο ωράριο είναι πιθανό (πάλι σε αντίθεση με αυτό που έγραψα βάσει του πως ερμήνευσα το ΦΕΚ).
Κάτι άλλο που με προβληματίζει επίσης: η προκήρυξη διαχωρίζει ανάμεσα στη γενική κ το πρόγραμμα εισαγωγής αγγλικής στο νηπιαγωγείο. Μήπως ο διαχωρισμός αυτός υπονοει κ την χρηματοδότηση από διαφορετικά προγράμματα ? Διότι αυτό θα σήμαινε ότι όσοι αναπληρωτές προσληφθούν σε Ενιαίο Τύπο ΔΣ με το τάδε πρόγραμμα ΕΣΠΑ πιθανόν να μην μπορούν να διατεθούν σε νηπιαγωγείο , αν το δεύτερο  χρηματοδοτείται από άλλο ΕΣΠΑ.Ισως για αυτό προχθές που μίλησα με την ΔΙΠΕ που έχω διοριστεί μου είπε η κοπέλα ότι "οι μόνιμες θα πάρετε κ τα νηπιαγωγεία".
Οπότε(αν ισχύουν τα παραπάνω), πιθανόν η αλήθεια να α βρίσκεται στη μέση.
Δλδ .Τα νηπιαγωγεία θα καλυφθούν
Α.με διάθεση μόνιμου προσωπικού σε αυτά
Β.με προσλήψεις σε αυτά αναπληρωτών (λογικά μειωμένου ωραρίου) με συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ (διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιείται για τα δημοτικά)
Καταρχάς συγχαρητήρια για το διορισμό σου (μιας και είχα συγχαρεί γενικά τους διορισθέντες)!
Τώρα θα συμφωνήσουμε απόλυτα! Και οι δύο εκδοχές που αναφέρεις είναι πολύ πιθανές και λογικά συμπεράσματα σύμφωνα με την πρόσκληση. Πιθανόν να υπάρξουν και περιπτώσεις αναπληρωτών πλήρους ωραρίου που θα μπορούν να διατεθούν και στο νηπιαγωγείο αν το επιτρέπει το πρόγραμμα χρηματοδότησης Δεν τα έχω ψάξει πολύ τα σχετικά με τα προγράμματα αυτά, σίγουρα εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα. 
Προσωπικά βλέπω τις εξής 3 περιπτώσεις:
α) μόνιμοι με διάθεση σε νηπιαγωγεία
β) αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου για νηπιαγωγεία
γ) ίσως αναπληρωτές πλήρους ωραρίου με ώρες και σε νηπιαγωγεία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 05:14:18 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:22:23 μμ »
Καταρχάς συγχαρητήρια για το διορισμό σου (μιας και είχα συγχαρεί γενικά τους διορισθέντες)!
Τώρα θα συμφωνήσουμε απόλυτα! Και οι δύο εκδοχές που αναφέρεις είναι πολύ πιθανές και λογικά συμπεράσματα σύμφωνα με την πρόσκληση. Πιθανόν να υπάρξουν και περιπτώσεις αναπληρωτών πλήρους ωραρίου που θα μπορούν να διατεθούν και στο νηπιαγωγείο αν το επιτρέπει το πρόγραμμα χρηματοδότησης Δεν τα έχω ψάξει πολύ τα σχετικά με τα προγράμματα αυτά, σίγουρα εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα. 
Προσωπικά βλέπω τις εξής 3 περιπτώσεις:
α) μόνιμοι με διάθεση σε νηπιαγωγεία
β) αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου για νηπιαγωγεία
γ) ίσως αναπληρωτές πλήρους ωραρίου με ώρες και σε νηπιαγωγεία
Ναι, φαίνεται πως πιθανόν θα είναι ένας συνδυασμός όσων λέγαμε τις προηγούμενες μέρες (συνδυάζοντας δλδ το ΦΕΚ με την πρόσκληση) . Για να δούμε...
Υ.γ.1 ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια
Υ.γ 2 τσιγκουνευτηκε που τσιγκουνευτηκε στις διορισμούς, ας έχουμε τουλάχιστον αξιοπρεπείς προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 15, 2021, 05:26:17 μμ »
Ναι, φαίνεται πως πιθανόν θα είναι ένας συνδυασμός όσων λέγαμε τις προηγούμενες μέρες (συνδυάζοντας δλδ το ΦΕΚ με την πρόσκληση) . Για να δούμε...
Υ.γ.1 ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια
Υ.γ 2 τσιγκουνευτηκε που τσιγκουνευτηκε στις διορισμούς, ας έχουμε τουλάχιστον αξιοπρεπείς προσλήψεις αναπληρωτών.
Μακάρι! Ας ελπίσουμε να προσληφθούν πολλοί αναπληρωτές, πλήρους ωραρίου όσο γίνεται, γιατί με μειωμένο ωράριο δύσκολο να τα βγάλει κάποιος πέρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.