*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 104457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:21:37 πμ »
Παιδιά από τη στιγμή που  η εγκύκλιος λέει ότι θα τρέξει το σύστημα πρώτα για γενική εκπαίδευση και μετά για νηπιαγωγεία εγώ πιστεύω ότι σημαίνει πως θα πάρει άπω σε δημοτικά και πως μετά θα ξανατρέξει το σύστημα για τα νηπιαγωγεία για αμω, γιατί απλά δεν μπορείς να βάλεις 24 ώρες σε νηπιαγωγεία, που σημαίνει 12 τμήματα σε ένα αναπληρωτή. Για αυτό το λόγο τα ξεχωρίζει. Μπορεί να υπάρχουν απειροελάχιστες περιπτώσεις συνδυασμός δημοτικών νηπιαγωγείων. Την προηγούμενη βδομάδα η διπε Πέλλας είχε δημοτικά και νηπιαγωγεία μαζί και εχθές έκανε εντελώς διαφορετικό πακέτο σχολείων και έβαλε σχεδόν όλα τα νηπιαγωγεία μαζί με 10ωρα και 12ωρα, δηλώνοντας δίπλα ότι θα είναι αμω, ενδεικτικό του τι θα γίνει αυτή τη χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 17, 2021, 08:33:48 πμ »
Επειδή έχω μπερδευτεί, αν δηλώσουμε μειωμένου και απορροφηθουμε στα νηπιαγωγεία αφενός δε συνδυάζονται με δημοτικά και αφετέρου υπάρχει περίπτωση να μην αναβαθμιστουμε; Από την άλλη, το ΦΕΚ αναφέρει ότι στα νηπιαγωγεία γίνεται διάθεση ωρών, άρα πώς γίνεται να προσληφθεί κανείς αμιγώς σε νηπιαγωγεία;
Απ' ότι έχω καταλάβει η διάθεση αφορά τους μόνιμους ,οι οποίοι μπορούν να διατεθούν οπουδήποτε καθώς πληρώνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό.Αν για τα νηπιαγωγεία υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ , όσοι προσληφθούν με αυτό δεν μπορούν να διατεθούν σε καμία άλλη δομή εκπαίδευσης.Αρα , θα προσληφθούν μόνο για νηπιαγωγεία.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 17, 2021, 09:37:08 πμ »
Απ' ότι έχω καταλάβει η διάθεση αφορά τους μόνιμους ,οι οποίοι μπορούν να διατεθούν οπουδήποτε καθώς πληρώνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό.Αν για τα νηπιαγωγεία υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα ΕΣΠΑ , όσοι προσληφθούν με αυτό δεν μπορούν να διατεθούν σε καμία άλλη δομή εκπαίδευσης.Αρα , θα προσληφθούν μόνο για νηπιαγωγεία.

Άρα φαίνεται πια πως οι προσλήψεις αναπληρωτών στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου θα είναι αποκλειστικά μειωμένου ωραρίου και δε θα γίνεται συνδυασμός δημοτικών και νηπιαγωγείων... Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 17, 2021, 10:03:49 πμ »
Άρα φαίνεται πια πως οι προσλήψεις αναπληρωτών στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου θα είναι αποκλειστικά μειωμένου ωραρίου και δε θα γίνεται συνδυασμός δημοτικών και νηπιαγωγείων... Σωστά;
Από ό,τι φαίνεται, είναι πιθανό να γίνει η κάλυψη νηπιαγωγείων με ΑΜΩ. Προσωπικά δεν αποκλείω να δούμε και σε κάποιες περιπτώσεις συνδυασμό δημοτικών και νηπιαγωγείων και από αναπληρωτές αν το επιτρέψουν τα χρηματοδοτικά προγράμματα. Κάτι τέτοιο θα βόλευε όταν π.χ. ένας ΑΠΩ είχε αρχικά 20 ή 22 ώρες και έψαχναν πώς θα συμπληρώσει ωράριο είτε με ευέλικτη είτε με ολοήμερο είτε σε αλλη σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:21:24 πμ »
Σωστά, αλλά αν ισχύσει αυτό με τα ξεχωριστά προγράμματα για δημοτικά και νηπιαγωγεία που ανέφερε ο patreas, αναρωτιέμαι πώς θα γίνει συμπλήρωση ωραρίου σε νηπιαγωγεία. Αυτό με έχει προβληματίσει ουσιαστικά και δεν ξέρω αν δηλώνοντας μειωμένου ωραρίου στην περιοχή μου, όπως συνηθίζω, μήπως παγιδευτω σε περίπτωση που κληθω για νηπιαγωγεία και μετά δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση σε πλήρους ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:26:12 πμ »
Σωστά, αλλά αν ισχύσει αυτό με τα ξεχωριστά προγράμματα για δημοτικά και νηπιαγωγεία που ανέφερε ο patreas, αναρωτιέμαι πώς θα γίνει συμπλήρωση ωραρίου σε νηπιαγωγεία
 Αυτό με έχει προβληματίσει ουσιαστικά και δεν ξέρω αν δηλώνοντας μειωμένου ωραρίου στην περιοχή μου, όπως συνηθίζω, μήπως παγιδευτω σε περίπτωση που κληθω για νηπιαγωγεία και μετά δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση σε πλήρους ωραρίου.
Ναι, αν δεν ισχύσει καθόλου για αναπληρωτές η συμπλήρωση ωραρίου, θα υπάρξει πρόβλημα σε όσους δήλωναν μειωμένου για το λόγο που αναφέρεις. Εδώ έχουμε αρχίσει να ανησυχούμε όσοι ήμασταν με πλήρες ωράριο. Αν κάναμε κανένα τηλέφωνο σε καμιά Διεύθυνση, λέτε να μαθαίναμε κάτι; Λυπάμαι βέβαια και τους υπαλλήλους εκεί με το φόρτο εργασίας που έχουν με νεοδιόριστους κλπ. αλλά να παίρναμε καμιά πληροφορία.
Γενικά, τι πιστεύετε; Πόσους θα πάρει στην α' φάση περίπου;

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:40:57 πμ »
Παιδιά εγώ πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν έχουν εικόνα ακόμα τι θα γίνει και αν πάρουν αμω στα νηπιαγωγεία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:42:58 πμ »
Για αναβάθμιση δεν ξέρω. Όπως και να έχει όμως, οι αναπληρωτές μειωμένου παραμένουν στους πίνακες και μπορούν να προσληφθούν ως πλήρους σε επόμενη φάση.
Μου διαφεύγει κάτι;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:48:41 πμ »
Για αναβάθμιση δεν ξέρω. Όπως και να έχει όμως, οι αναπληρωτές μειωμένου παραμένουν στους πίνακες και μπορούν να προσληφθούν ως πλήρους σε επόμενη φάση.
Μου διαφεύγει κάτι;
Νομίζω κι εγώ πως ισχύει με τις γνωστές προϋποθέσεις. Αλλά αν πάρουν π.χ. ΑΜΩ στα νηπιαγωγεία κ μετά κάποιοι από αυτούς γίνουν ΑΠΩ, θα γίνει χαμός με τις αλλαγές. Συν ότι τα μικρούλια θα αλλάξουν εξαιτίας αυτού εκπαιδευτικό.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:50:02 πμ »
Παιδιά εγώ πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν έχουν εικόνα ακόμα τι θα γίνει και αν πάρουν αμω στα νηπιαγωγεία.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μήπως πέρα από τα προγράμματα για τα οποία μίλησε ο patreas ψάχνουν κι άλλους τρόπους;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2021, 11:53:16 πμ από English »

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 17, 2021, 11:52:36 πμ »
Παραμένουμε για αναβάθμιση μόνο στον νόμο που έχουμε προσληφθεί. Αν πχ εγώ είμαι αμω στην α Δωδεκανήσου μπορώ να γίνω άπω μόνο στην α’ και όχι πχ στην β’.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 17, 2021, 12:01:27 μμ »
Σωστά, αλλά αν ισχύσει αυτό με τα ξεχωριστά προγράμματα για δημοτικά και νηπιαγωγεία που ανέφερε ο patreas, αναρωτιέμαι πώς θα γίνει συμπλήρωση ωραρίου σε νηπιαγωγεία. Αυτό με έχει προβληματίσει ουσιαστικά και δεν ξέρω αν δηλώνοντας μειωμένου ωραρίου στην περιοχή μου, όπως συνηθίζω, μήπως παγιδευτω σε περίπτωση που κληθω για νηπιαγωγεία και μετά δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση σε πλήρους ωραρίου.
Αυτό με προβληματίζει τώρα κι εμένα!!! Να αφαιρέσω τα μειωμένου? Εσύ τι θα κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 17, 2021, 12:08:53 μμ »
Αυτό με προβληματίζει τώρα κι εμένα!!! Να αφαιρέσω τα μειωμένου? Εσύ τι θα κάνεις?

Δεν έχω ιδέα, γι'αυτό ρωτάω μήπως και μέχρι την Παρασκευή κάνω πιο στοχευμένες παρεμβάσεις στην αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 17, 2021, 12:24:10 μμ »

Μακάρι να ξέραμε κάτι περισσότερο μέχρι Παρασκευή! Αν γνωρίζαμε τι θα γίνει, πιθανόν θα κάναμε άλλες επιλογές. Για παράδειγμα, εγώ πέρσι είχα βάλει μειωμένου ωραρίου και σκόπευα να κάνω το ίδιο για πολύ κοντινές περιοχές. Τώρα δήλωσα μόνο πλήρους με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πέρσι δουλέψατε ως ΑΜΩ ή ΑΠΩ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159980
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.