*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1078 στις: Μάιος 23, 2022, 11:57:16 μμ »
Αυτό θα κοιτούσα. Την α φάση χρησιμοποίησα πέρυσι για να εκτιμήσω των περιοχή διορισμού μου (και έπεσα μέσα). Αν ήταν γνωστες οι περιόχες των υπόλοιπων κενων της ειδικής (αριθμο ξέρουμε είναι περίπου 230) θα μπορούσε κανείς να δει περιοχή-περιοχή ποιοι είναι πιθανοί για γενική.
εχει βγάλει τα κενα ο σακεα της ειδικής !45 Αθήνα..κάποιοι ήταν κεδασυ αλλά μετριούνται στα άτομα περίπου μέχρι το 200υπαρχουν 60 προτιμήσεις  για Αθήνα …

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:44 »

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1079 στις: Μάιος 24, 2022, 12:01:13 πμ »
Σας τον έστειλα και στην άλλη κοπέλα. Εδώ μπορούμε να μετρήσουμε μέχρι το 500 πόσοι είναι μπροστά μας. Ξέρετε από ποιο νούμερο να αρχίσουμε;
Νομιζω 1789;
μπορεις να το στείλεις σε εμένα ;;;και να κάνουμε μια ομάδα να ψαχτούμε με προτιμήσεις κλπ ώστε να δούμε τι θα κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος Pavel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1080 στις: Μάιος 24, 2022, 12:02:30 πμ »
Κίρκη η ΠΕΑΔ επιμένει στο νουμερο 836 στους ΠΕ02. Τόσο πολύ επιτρεπουν στους εαυτούς τους να εκτίθενται;Θέλω να πιστέυω πως όχι. Αφενός γιατί με συμφέρει, αφετέρου γιατί αν η ΠΕΑΔ λειτουργεί τοσο πρόχειρα δημιουργεί πολύ κακό προηγούμενο για το μέλλον. Αλλά αν η ΠΕΑΔ έχει δίκιο, γιατί αυτά τα κενά δεν δόθηκαν στις μετατάξεις;Απάντηση δεν θα πάρουμε ποτέ. Μας βολεύει να λέμε...υπουργείο είναι, ό,τι γουστάρει κάνει αλλά μήπως τελικά τρέφουμε αυταπάτες; Ομολογώ πως κάθε φορά τα μηνύματά σου μας αναπτερώνουν το ηθικό...

Δε σου κάνει εντύπωση πως η ΠΕΑΔ ποτέ δεν επικοινώσησε με κάποιο από το υπουργειο για να επιβεβαιώσει την αριθμητική της για να κενά; Αντι γι' αυτό η πρόεδρός  της  8) απειλούσε τον ΠΑΣΑΔ με δικηγόρους επειδή έλεγε την αληθεια. Σαν οκτάχρονο που δεν πέρασε το δικό της έκανε! Αν είχε η ΠΕΑΔ δικιο, γιατί να μην βγάλει απλά μια ανακοινωση με τα στοιχεια της και τους νόμους που βασίζεται και να τους ξεφτιλίσει όλους; Απλά, τα εμπειρα στελέχη που ήξεραν, εφυγαν από την ΠΕΑΔ. Διοριστηκαν περσι.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1081 στις: Μάιος 24, 2022, 12:03:05 πμ »
Να σας πω τι θα έκανα εγώ; Μας έχουν πει ότι η ειδική δεν έχει κενα στη Αθήνα; Θα κοιτούσα πόσοι αναπληρωτες ειδικής που πάνε Αττική είναι πάνω από μένα στον πίνακα. Αυτούς θα τους είχα για σίγουρους στη γενική. Αυτό για αρχή.
ναι αλλά δεν αρκεί αυτό είναι και οι διδακτορες …

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:44 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1082 στις: Μάιος 24, 2022, 12:06:23 πμ »
ναι αλλά δεν αρκεί αυτό είναι και οι διδακτορες …

Κοίτα και πέρυσι ήταν αδύνατο να υπολογίσεις όλες τις παραμέτρους. Αλλά εγώ θα ξεκινούσα από κει για φέτος. Πόσες θέσεις 'χανονται' από τους ειδικής. Έτσι κι αλλίως, για να περνάει η ώρα είναι αυτά. Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, είτε κάνεις αναλύσεις στους πίνακες είτε όχι. Μπορεί πραγματικά να εκπλαγείτε θετικά και όλος αυτός ο χρονος με τους πίνακες να είναι χάσιμο χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2022, 12:09:15 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1083 στις: Μάιος 24, 2022, 12:07:16 πμ »
μπορεις να το στείλεις σε εμένα ;;;και να κάνουμε μια ομάδα να ψαχτούμε με προτιμήσεις κλπ ώστε να δούμε τι θα κάνουμε
Στείλε μου μέιλ σου. Ούτε να σε βρω δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1084 στις: Μάιος 24, 2022, 12:08:01 πμ »
Pavel πήγαινε σε κάποιο νήμα για την πρωτοβάθμια να αγωνιστείς για τους δασκάλους και άσε εμάς τους ταπεινούς της Δευτεροβάθμιας να αγωνιούμε !!

Αποσυνδεδεμένος mar42

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1085 στις: Μάιος 24, 2022, 12:29:26 πμ »
Καλησπέρα σας. Επιμένω ότι τα υπολογίζουμε λάθος !! Περιμένετε και θα δείτε . Το υπουργείο στους διορισμούς μας εκπλήσσει ευχάριστα ! Ο αριθμός των διορισμών πάντως δεν έχει κλείσει ακόμα ...

Κιρκη πες μας σε παρακαλώ τι ξέρεις !!! Τι περίπου μπορούμε να περιμένουμε οι φιλόλογοι; Αυτα που ακούγονται ειναι πολυ λιγα.  >:( πως θ ανοιξουν τα σχολεια το Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος mar42

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1086 στις: Μάιος 24, 2022, 08:55:58 πμ »
Παιδιά, εσεις τι θέση έχετε στον πινακα;; εγώ είμαι στη θεση 600 περίπου. Θα τα δηλώσω όλα βέβαια, με όλα αυτά που ακούγονται για γραπτό ΑΣΕΠ έχω φοβηθεί !! Άντε να δούμε, την ψυχή θα μας βγάλουν μέχρι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1087 στις: Μάιος 24, 2022, 08:58:44 πμ »
Κίρκη η ΠΕΑΔ επιμένει στο νουμερο 836 στους ΠΕ02. Τόσο πολύ επιτρεπουν στους εαυτούς τους να εκτίθενται;Θέλω να πιστέυω πως όχι. Αφενός γιατί με συμφέρει, αφετέρου γιατί αν η ΠΕΑΔ λειτουργεί τοσο πρόχειρα δημιουργεί πολύ κακό προηγούμενο για το μέλλον. Αλλά αν η ΠΕΑΔ έχει δίκιο, γιατί αυτά τα κενά δεν δόθηκαν στις μετατάξεις;Απάντηση δεν θα πάρουμε ποτέ. Μας βολεύει να λέμε...υπουργείο είναι, ό,τι γουστάρει κάνει αλλά μήπως τελικά τρέφουμε αυταπάτες; Ομολογώ πως κάθε φορά τα μηνύματά σου μας αναπτερώνουν το ηθικό...
Η Κίρκη ειναι ενεργο μέλος της ΠΕΑΔ, ο  Patreas στέλεχος του υπουργείου. Μας μεταφέρει νουμερα, και τον ευχαριστούμε για αυτό, παρολα αυτα δεν μπορεί αν επηρεάσει, κάτι που μπορεί να κάνει η Κίρκη και η ΠΕΑΔ γενικότερα...ΜΗΝ παμε μακρυα, υπάρχουν και περσινές αναρτησεις..τοτε αριθμητικα ειχε επιβεβαιωθει η Κίρκη η όχι????...προσωπικα την πιστευω και είμαι υπέρ της ΠΕΑΔ, άσχετα αν το νουμερο της ειδικότητάς μου δε με συμφέρει καθόλου. Δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να υπερασπιζόμαστε την ΠΕΑΔ -ΠΑΣΑΔ αντίστοιχα...δεν ειναι ανάγκη όμως να ρίχνουμε καθημερινά δηλητήριο....ας οπλιστούμε με υπομονη εγω λεω..υπάρχουν κάποιοι που παλευουν..για το σύνολο, ας μην τους κατακεραυνώνουμε, μη βιαζομαστε να βγάλουμε συμπεράσματα..όσο για τους δασκάλους...μπορει να μη συμφέρει τους νεότερους αλλά καποτε..απο το 2000 και επειτα εβρεξε διορισμούς και νουμεράρες που δεν ειδε μέχρι τώρα η δευτεροβάθμια...οπότε ας ρίξετε λίγο τους τόνους..δεν ειστε αδικημένος κλάδος..οι μαθηματικοι οι φιλολογοι και οι φυσικοι που κατα μέρσο όρο διορίσονται στα 48 τι να πουν>?ενω στα δημοτικα ο μέσος όρος ειναι σαφέστατα μικρότερος...(το ξέρω ότι θα ορισμένοι θα λυσσάξουν αλλα ευτυχώς δεν ανατιμήθηκε τ ο ξυδι). Τέλος ελεγε καποτε η γιαγια μου...Κυριακή κοντη γιορτη ..όλα θα φανούν!!καλημερα σας. 

Αποσυνδεδεμένος Mirage2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1088 στις: Μάιος 24, 2022, 08:59:54 πμ »
Η Κίρκη ειναι ενεργο μέλος της ΠΕΑΔ, ο  Patreas στέλεχος του υπουργείου. Μας μεταφέρει νουμερα, και τον ευχαριστούμε για αυτό, παρολα αυτα δεν μπορεί αν επηρεάσει, κάτι που μπορεί να κάνει η Κίρκη και η ΠΕΑΔ γενικότερα...ΜΗΝ παμε μακρυα, υπάρχουν και περσινές αναρτησεις..τοτε αριθμητικα ειχε επιβεβαιωθει η Κίρκη η όχι????...προσωπικα την πιστευω και είμαι υπέρ της ΠΕΑΔ, άσχετα αν το νουμερο της ειδικότητάς μου δε με συμφέρει καθόλου. Δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να υπερασπιζόμαστε την ΠΕΑΔ -ΠΑΣΑΔ αντίστοιχα...δεν ειναι ανάγκη όμως να ρίχνουμε καθημερινά δηλητήριο....ας οπλιστούμε με υπομονη εγω λεω..υπάρχουν κάποιοι που παλευουν..για το σύνολο, ας μην τους κατακεραυνώνουμε, μη βιαζομαστε να βγάλουμε συμπεράσματα..όσο για τους δασκάλους...μπορει να μη συμφέρει τους νεότερους αλλά καποτε..απο το 2000 και επειτα εβρεξε διορισμούς και νουμεράρες που δεν ειδε μέχρι τώρα η δευτεροβάθμια...οπότε ας ρίξετε λίγο τους τόνους..δεν ειστε αδικημένος κλάδος..οι μαθηματικοι οι φιλολογοι και οι φυσικοι που κατα μέρσο όρο διορίσονται στα 48 τι να πουν>?ενω στα δημοτικα ο μέσος όρος ειναι σαφέστατα μικρότερος...(το ξέρω ότι  ορισμένοι θα λυσσάξουν αλλα ευτυχώς δεν ανατιμήθηκε τ ο ξυδι). Τέλος ελεγε καποτε η γιαγια μου...Κυριακή κοντη γιορτη ..όλα θα φανούν!!καλημερα σας.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1089 στις: Μάιος 24, 2022, 09:10:58 πμ »
Η Κίρκη ειναι ενεργο μέλος της ΠΕΑΔ, ο  Patreas στέλεχος του υπουργείου. Μας μεταφέρει νουμερα, και τον ευχαριστούμε για αυτό, παρολα αυτα δεν μπορεί αν επηρεάσει, κάτι που μπορεί να κάνει η Κίρκη και η ΠΕΑΔ γενικότερα...ΜΗΝ παμε μακρυα, υπάρχουν και περσινές αναρτησεις..τοτε αριθμητικα ειχε επιβεβαιωθει η Κίρκη η όχι????...προσωπικα την πιστευω και είμαι υπέρ της ΠΕΑΔ, άσχετα αν το νουμερο της ειδικότητάς μου δε με συμφέρει καθόλου. Δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να υπερασπιζόμαστε την ΠΕΑΔ -ΠΑΣΑΔ αντίστοιχα...δεν ειναι ανάγκη όμως να ρίχνουμε καθημερινά δηλητήριο....ας οπλιστούμε με υπομονη εγω λεω..υπάρχουν κάποιοι που παλευουν..για το σύνολο, ας μην τους κατακεραυνώνουμε, μη βιαζομαστε να βγάλουμε συμπεράσματα..όσο για τους δασκάλους...μπορει να μη συμφέρει τους νεότερους αλλά καποτε..απο το 2000 και επειτα εβρεξε διορισμούς και νουμεράρες που δεν ειδε μέχρι τώρα η δευτεροβάθμια...οπότε ας ρίξετε λίγο τους τόνους..δεν ειστε αδικημένος κλάδος..οι μαθηματικοι οι φιλολογοι και οι φυσικοι που κατα μέρσο όρο διορίσονται στα 48 τι να πουν>?ενω στα δημοτικα ο μέσος όρος ειναι σαφέστατα μικρότερος...(το ξέρω ότι θα ορισμένοι θα λυσσάξουν αλλα ευτυχώς δεν ανατιμήθηκε τ ο ξυδι). Τέλος ελεγε καποτε η γιαγια μου...Κυριακή κοντη γιορτη ..όλα θα φανούν!!καλημερα σας.

Mirage: είναι φανερό ότι εσύ χρειάζεσαι το ξύδι. Κουβαλάτε ένα σαράκι τόσα χρόνια για το γεγονός ότι οι δάσκαλοι (αλλά και οι νηπιαγωγοί) έχουν πολλά κενά. Αυτό είναι λογικό να συμβαίνει αφού έχουμε περισσότερες τάξεις κτλ. Και φέτος οι φιλόλογοι έχουν 317 οργανικά (ασχέτως πόσοι θα διοριστούν, εγώ μιλώ για τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου) και οι δάσκαλοι 4173.

Το ότι διορίζονται οι δάσκαλοι νεότεροι δεν είναι επιχείρημα. Δεν ξέραμε να πρέπει να φτάνουν οι εκπαιδευτικοί τα 50 για να διοριστούν. Κάθε κλάδος έχει άλλο μ.ο. ηλικίας. Τέτοια απωθημένα πάντως για τους δασκάλους μόνο κακό σας κάνουν. Η μιζέρια και ο φθόνος δεν αφήνει τον άνθρωπο να προχωρήσει και είναι φανερό από την εμμονή σας.

Καλή υπομονή σε όλους μας και καλύτερα ασχοληθείτε με τα του κλάδου σας και μην πιάνετε άλλους κλάδους στο στόμα σας είτε εδώ είτε και στο υπουργειο(και οι τοίχοι έχουν αυτιά).

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1090 στις: Μάιος 24, 2022, 09:11:56 πμ »
Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στην ΠΕΑΔ για τον αγώνα που δίνει! Η Δευτεροβάθμια έχει πολλές ανάγκες και το Υπουργείο φαίνεται να τις κατανοεί. Αυτό φάνηκε στα νούμερα πέρσι! Δική μου άποψη είναι πως θα φανεί και φέτος! Χωρίς τις ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας στα Λύκεια, το Υπουργείο θα εκτεθεί ανεπανόρθωτα, σε περίπτωση που δεν καλύψει τα κενά τους! Καλώς ή κακώς η Δευτεροβάθμια είναι αυτή που υλοποιεί τη χάραξη πολιτικής της κυβέρνησης. βλ. Πανελλήνιες, Τράπεζα Θεμάτων, Αξιολόγηση, Νέο Αναλυτικό πρόγραμμα, νέα σχολικά εγχειρίδια και άλλα τόσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2022, 09:38:48 πμ από Maribelle »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1091 στις: Μάιος 24, 2022, 09:24:57 πμ »
Και φέτος οι φιλόλογοι έχουν 317 οργανικά (ασχέτως πόσοι θα διοριστούν, εγώ μιλώ για τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου) και οι δάσκαλοι 4173.

Χρειάζεται πάντα να θυμόμαστε -κάτι που πιστεύω ότι ξέρεις- πως τα κενά Αθμιας και Βθμιας δεν είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους. Της Βθμιας αντιστοιχούν σε 20 κενές ώρες μαθημάτων Α ανάθεσης και υπολογίζονται εκ νέου κάθε χρόνο, ενώ τα δικά σας αντιστοιχούν στην οργανικότητα του κάθε σχολείου. Εγω δε θα πω ότι είναι πλασματικά (γιατί δεν θελω να αρχίσω καυγά με τους δασκάλους) αλλά θα πω ότι σαφώς και δεν είναι επικαιροποιημένα.

Έτσι κι αλλιώς, στο υπουργείο μια χαρά ξέρουν ποια είναι τα πραγματικά κενά της κάθε ειδικότητας. Επειδή έχουν όλα τα στοιχεία από αποσπάσεις, θέσεις ευθύνης, άδειες κλπ, γνωρίζουν ποιο ποσοστό αναπληρωτών καλύπτει λειτουργικές ανάγκες (μακροχρόνιες και μη), ποιο καλύπτει οργανικά κενά και πάει λέγοντας. Σιγά μην περίμεναν από μας να τους πούμε!



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2022, 09:27:05 πμ από mts.ag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.