*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1274 στις: Ιούνιος 12, 2022, 03:59:20 μμ »
μερικοί αριθμοί από τους προπέρσινους + περσινούς διορισμούς ΠΕ02: διορίστηκαν 554 στην ειδική+1346 στη γενική=1900. Ο τελευταίος ΠΕ 02 που διορίστηκε δηλ ο 1346ος είχε σειρά 2187 στον πίνακα. Η δική μου (πρόχειρη) σκέψη είναι ότι το "αρχικό" ποσοστό διορισμού (γιατί δε γνωρίζουμε πόσοι από αυτούς που μπήκαν στο ΦΕΚ δεν το μετάνιωσαν και ορκίστηκαν κιόλας,  ή πόσοι απ΄αυτούς δεν έλαβαν παράταση ορκωμοσίας για να διοριστούν φέτος), ανέρχεται στο 1900/2187 =περίπου 87% δηλ 287 συνάδελφοι, που βρίσκονταν σε τροχιά διορισμού δεν κατέθεσαν αίτηση -για διάφορους γνωστούς και άγνωστους λόγους- για διορισμό.
Η δική μου αίσθηση, από παρατήρηση προσλήψεων αναπληρωτών την διετια 2020-2022 , αλλά και από τους περσινούς διορισμούς είναι ότι, όσο πιο χαμηλά κατεβαίνουμε στον πίνακα τόσο μειώνεται το ποσοστό μη αποδοχής πρόσληψης σε θέση αναπληρωτή , αλλά και μόνιμου διορισμού (με βάση την περσινή εμπειρία) δηλ σκέφτομαι ότι φέτος, που θα διοριστούν άτομα που βρίσκονται σε θέσεις (να μην ξεχνάμε, όμως,  ότι υπάρχουν και οι περσινοί 287 που δεν κατέθεσαν αίτηση να διοριστούν) πέραν του 2200 (χονδρικά), τόσο θα πυκνώνει η επιθυμία για διορισμό σε όσους βρίσκονται σε αυτές τις θέσεις ή πιο απλά θα σπανίζουν οι συνάδελφοι που βρίσκονται σε θέσεις πίνακα > 2187 που δε θα καταθέσουν αίτηση για διορισμό . Άρα σαφώς-κατά τη δική μου εκτίμηση- θα είναι αρκετά πάνω από 90% το ποσοστό αποδοχής κατάθεσης αίτησης για μόνιμο διορισμό από αυτούς που αριθμητικά βρίσκονται σε θέσεις διορισμού και ίσως να φτάσει το 95%. Αυτό σημαίνει ότι, αν δεχτούμε ότι θα ανακοινώσει (τελικά) 317 θέσεις ΠΕ02, τότε το 5% του 317 = 15-16 άτομα ίσως να μην καταθέσουν αίτηση για διορισμό, "παραχωρώντας" τη θέση τους σε άλλους τυχερούς συναδέλφους. Συμπέρασμα:  αν ήμουν στη θέση  μέχρι  2519 (= 2187+317+15)  θα έβλεπα τα βράδια του φετινού ιούλη στον ύπνο μου να βάζω το χέρι μου στο ευαγγέλιο της ορκωμοσίας φορώντας τα καλά μου...Για τον αριθμό 2519, όμως, που προανέφερα υπάρχουν αρκετοί παράμετροι χ,ψ κλπ που τελικά θα τον επηρεάσουν. Αφενός για να έχει βάση το 2519, προϋποτίθεται ότι κανένας από τους 287 που μπορούσαν να διοριστούν πέρυσι, δε θα καταθέσει αίτηση ούτε και φέτος. Αυτό το γεγονός, στατιστικά μιλώντας, δεν θα συμβεί. Άρα κάποιοι από αυτούς θα καταθέσουν με αποτέλεσμα το 2519 να μετακυλίεται προς την αρχή του πίνακα δηλ προς τη θέση 2450, 2400 κ.ά . Η μετακύλιση αυτή προς τις αρχικές θεσεις του πίνακα (δηλ 2400,2350 κ.α)  θα συνεχίζεται -κατα τη δική μου άποψη πάντα- εξαιτίας εκείνων που είχαν διοριστεί το 2020 και τώρα θα θελήσουν να μεταπηδήσουν στην Γενική μέσω ενός νέου διορισμού. Η λογική και η στατιστική λέει ότι θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις συναδέλφων. Από την άλλη όμως φαντάζομαι (και ελπίζω..) ότι θα υπάρχουν και τα good news για όσους βρίσκονται στις θέσεις > 2450-2500 του πίνακα και τα οποία προέρχονται είτε από κείνους τους συναδέλφους που έχουν και δεύτερο πτυχίο με κωδικό ροής στον αλγόριθμο προσλήψεων πριν το ΠΕ02 (πόσοι όμως να είναι αυτοί?), είτε (κυρίως) από κείνους τους συναδέλφους που βρίσκονται σε θέσεις του πίνακα πριν το 2187 και έχουν θέση διορισμού και στην ειδική (πέραν της γενικής) και θα επιλέξουν να διοριστούν στην ειδική, χωρίς να περιμένουν το διορισμό στη γενική. Προσωπικά, όμως,  αν πληροφορούμουν, ταυτόχρονα, τις κατανομές στη γενική και στην ειδική και είχα θεση στον πίνακα γενικής κοντά στο 2300-2350 , άνετα θα ρίσκαρα να μην καταθέσω αίτηση στην ειδική, προτιμώντας να διοριστώ στη γενική αφού η πάγια προτίμησή μου είναι η εργασία στη γενική παρά  στην "ιδιαιτέρως απαιτητική" ειδική αγωγή και εκπαίδευση.   Η μόνη παράμετρος που θεωρώ -κατα τη δική μου εκτίμηση- δεδομένη είναι ότι οι μόνιμοι διορισμοί ΠΕ02 δε θα ξεπεράσουν το 317 των κενών των μετατάξεων. Δεν υπάρχουν λογικοφανείς (ούτε και νομιμοφανείς) "πηγές" δημιουργίας επιπρόσθετων κενών.
υπαρχουν 11 άτομα είναι γνωστό δλδ που δεν ανέλαβαν υπηρεσία . Τώρα τυχόν άτομα που δεν ορκίστηκαν και θα ορκιστούν φέτος δεν αφορά τους πίνακες γιατί θα το κάνουν στις περιοχές του διορισμού .οποιοσδήποτε δηλαδή διορίστηκε ,δεν είναι στους εκκαθαρισμένους και το τι έκανε μετά λογικά δεν επηρεάζει τη διαδικασία γιατί ή θα γίνει στην υπάρχουσα θες διορισμού ή αν την αρνήθηκε έχει λάβει διετή ποινή …όποτε από αυτά που γνωρίζω θεωρώ ότι πι διορισμένοι δε πρέπει να μας απασχολούν .τώρα από τους 280 που μείναν πίσω στον πίνακα η κατάσταση εινσι πολύ ρευστή , γιατί κάποιοι δεν δηλωσαν ολα τα μερη και φετος πήγαν αναπληρωτες , άλλα δε μπορούμε να ξέρουμε την πλήρη σύσταση πέρα ότι αλλοι είναι διδακτορες ,διπλές ειδικότητες και άτομα που είναι ανενεργά και δεν πάνε ούτε ανσπληρωτες …

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1275 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:03:09 μμ »
Σε μέρη που ικανοποιήθηκαν οι μεταθέσεις ναι μπορούν να γίνουν διορισμοί
για να δούμε …..επιφυλάσσομαι

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1276 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:06:32 μμ »
Αυτοί που δεν πάνε ούτε αναπληρωτες ,ενώ θα ήταν σπίτι τους ,δεν εινσι διδακτορες κλπ τι είναι ;;ιδιωτικοί που απλά μπήκαν στον πίνακα ;;διπλές ειδικότητες ;;λάθη που έχουν διοριστεί άλλου ;αυτό εινσι η απορία μου γιατί αποτελούν το 1/5 του πίνακα δεν είναι αμελητέο νούμερο

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1277 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:22:18 μμ »
Μες τους 250 πρώτους που λες υπάρχουν καμιά 30 που διορίστηκαν άλλου ,υπάρχουν καμιά 60 άρια ιδιωτικοί που δεν έχουν δικαίωμα διορισμού για την ειδικη δε θα πω! Σίγουρα θα παει στο 450 του εκκαθαρισμενου ο πίνακας.Πολυ απλοποιημένη σκέψη το 250
Δεν αναφερόμουν στον εκκαθαρισμενο αλλά στις προσλήψεις της Α φάσης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1278 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:25:10 μμ »
υπαρχουν 11 άτομα είναι γνωστό δλδ που δεν ανέλαβαν υπηρεσία . Τώρα τυχόν άτομα που δεν ορκίστηκαν και θα ορκιστούν φέτος δεν αφορά τους πίνακες γιατί θα το κάνουν στις περιοχές του διορισμού .οποιοσδήποτε δηλαδή διορίστηκε ,δεν είναι στους εκκαθαρισμένους και το τι έκανε μετά λογικά δεν επηρεάζει τη διαδικασία γιατί ή θα γίνει στην υπάρχουσα θες διορισμού ή αν την αρνήθηκε έχει λάβει διετή ποινή …όποτε από αυτά που γνωρίζω θεωρώ ότι πι διορισμένοι δε πρέπει να μας απασχολούν .τώρα από τους 280 που μείναν πίσω στον πίνακα η κατάσταση εινσι πολύ ρευστή , γιατί κάποιοι δεν δηλωσαν ολα τα μερη και φετος πήγαν αναπληρωτες , άλλα δε μπορούμε να ξέρουμε την πλήρη σύσταση πέρα ότι αλλοι είναι διδακτορες ,διπλές ειδικότητες και άτομα που είναι ανενεργά και δεν πάνε ούτε ανσπληρωτες …
προφανώς όσοι αιτήθηκαν παράταση ορκωμοσίας περυσι και με δεδομένο ότι την έλαβαν για 6+6 μήνες (βάσει του δημ υπαλλ κώδικα) και οι οποίοι θα φανει 1/9/2022 αν θα αποδεχτούν τον περσινό διορισμό, ΔΕΝ επηρεάζουν τις θέσεις που θα δοθούν για διορισμό φέτος (θα επηρεάσουν όμως τις θέσεις που θα δοθούν για τους διορισμούς 2023, ΑΝ αυτοί τελικά γίνουν), όπως προφανώς το ίδιο ισχύει και για όσους αρνήθηκαν τον  περσινο διορισμό αφού τα δικά τους 11 κενά θα έχουν συμπεριληφθεί στα 317 (ποια είναι η πηγή για τους 11 που δεν αποδέχτηκαν τον διορισμό? ), πλην όμως τους ανέφερα για να πιθανολογήσω -για στατιστικούς λόγους- το ποσοστό όσων δεν καταθέτουν αίτηση διορισμού, παρότι είχαν θέση διορισμού . Επιπλέον όντως  ανέμενα ότι αυτό το ποσοστό δε θα ήταν το 87% (1900/2187), αλλά μικρότερο, όπως φαίνεται να επιβεβαιώνεται- αν ισχύει η πληροφόρηση- για τους -τουλαχιστον- 11 που δε διορίστηκαν περυσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2022, 04:33:34 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1279 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:32:26 μμ »


το έψαξα λίγο πρόχειρα και δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Επειδή με ενδιαφέρει, στους 300 πρώτους των εκκαθαρισμένων βρίσκω καμιά 15ρια στις προσλήψεις για Αττικη.

μέχρι το 160 ειδικής α φασης στους εκκαθαρισμένους γενικής έχουν σειρα μέχρι 479 οι συναδελφοι.  υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δε φαίνονται στους πινακες ειδικης. (εκτός κι αν έχω λάθος εκκαθαρισμένους)

διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1280 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:50:45 μμ »
προφανώς όσοι αιτήθηκαν παράταση ορκωμοσίας περυσι και με δεδομένο ότι την έλαβαν για 6+6 μήνες (βάσει του δημ υπαλλ κώδικα) και οι οποίοι θα φανει 1/9/2022 αν θα αποδεχτούν τον περσινό διορισμό, ΔΕΝ επηρεάζουν τις θέσεις που θα δοθούν για διορισμό φέτος (θα επηρεάσουν όμως τις θέσεις που θα δοθούν για τους διορισμούς 2023, ΑΝ αυτοί τελικά γίνουν), όπως προφανώς το ίδιο ισχύει και για όσους αρνήθηκαν τον  περσινο διορισμό αφού τα δικά τους 11 κενά θα έχουν συμπεριληφθεί στα 317 (ποια είναι η πηγή για τους 11 που δεν αποδέχτηκαν τον διορισμό? ), πλην όμως τους ανέφερα για να πιθανολογήσω -για στατιστικούς λόγους- το ποσοστό όσων δεν καταθέτουν αίτηση διορισμού, παρότι είχαν θέση διορισμού . Επιπλέον όντως  ανέμενα ότι αυτό το ποσοστό δε θα ήταν το 87% (1900/2187), αλλά μικρότερο, όπως φαίνεται να επιβεβαιώνεται- αν ισχύει η πληροφόρηση- για τους -τουλαχιστον- 11 που δε διορίστηκαν περυσι.
εχει βγει ΦΕΚ με τα ονόματα ,ευτυχώς είναι λίγοι οι ασυνείδητοι

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1281 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:56:46 μμ »
το έψαξα λίγο πρόχειρα και δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Επειδή με ενδιαφέρει, στους 300 πρώτους των εκκαθαρισμένων βρίσκω καμιά 15ρια στις προσλήψεις για Αττικη.

μέχρι το 160 ειδικής α φασης στους εκκαθαρισμένους γενικής έχουν σειρα μέχρι 479 οι συναδελφοι.  υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δε φαίνονται στους πινακες ειδικης. (εκτός κι αν έχω λάθος εκκαθαρισμένους)

διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Αν φύγουν οι 200 της ειδικής δε θα πέσει κι άλλο ο πίνακας ο εκκαθαρισμενος; τουλάχιστον αυτοί που είναι και στους δύο. Έως το 550 δεν είναι 200 άτομα; αυτοί θα φυγουν πρώτοι και μετά θα πάρει τους 320. Σωστά τα λέω;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1282 στις: Ιούνιος 12, 2022, 04:59:30 μμ »
εχει βγει ΦΕΚ με τα ονόματα ,ευτυχώς είναι λίγοι οι ασυνείδητοι
οντως είναι 11
ΦΕΚ 3258/τ.Γ ́/31-12-2021

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1283 στις: Ιούνιος 12, 2022, 05:34:55 μμ »
Αν φύγουν οι 200 της ειδικής δε θα πέσει κι άλλο ο πίνακας ο εκκαθαρισμενος; τουλάχιστον αυτοί που είναι και στους δύο. Έως το 550 δεν είναι 200 άτομα; αυτοί θα φυγουν πρώτοι και μετά θα πάρει τους 320. Σωστά τα λέω;

όχι, δε νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι, υπάρχει ένας άγνωστος χ που είναι το ότι δε ξέρουμε ποιες περιοχές θα ανοίξουν για ειδική. λόγω του πίνακα μετατάξεων καταλυτικός παράγοντας είναι η Αττική. αν δεν ανοίξουν θέσεις στην ειδική, οι συνάδελφοι της ειδικής θα διαλέξουν την γενική. είναι σίγουρο αυτό για μένα. επομένως ο πίνακας δε θα κατέβει πολύ.

δε νομίζω όμως ότι δε θα ανοίξει καμία θέση Αθήνα για ειδική.

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1284 στις: Ιούνιος 12, 2022, 05:47:58 μμ »
όχι, δε νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι, υπάρχει ένας άγνωστος χ που είναι το ότι δε ξέρουμε ποιες περιοχές θα ανοίξουν για ειδική. λόγω του πίνακα μετατάξεων καταλυτικός παράγοντας είναι η Αττική. αν δεν ανοίξουν θέσεις στην ειδική, οι συνάδελφοι της ειδικής θα διαλέξουν την γενική. είναι σίγουρο αυτό για μένα. επομένως ο πίνακας δε θα κατέβει πολύ.

δε νομίζω όμως ότι δε θα ανοίξει καμία θέση Αθήνα για ειδική.
Ναι κατάλαβα τι λες. Ας ελπίσουμε ότι ο αριθμός δε θα είναι 317, αλλά τουλάχιστον 400. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα πάρει μόνο τόσους. Τι να πω!!!!!!
Είμαι 550 στους εκκαθαρισμενους και 200 στην Α φάση. Δε με βλέπω μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1285 στις: Ιούνιος 12, 2022, 05:57:24 μμ »
δυστυχώς δε βλέπω να επιβεβαιώνεται από πουθενά μεγαλύτερο νούμερο απ αυτό των μετατάξεων. ας κρατήσουμε αυτό το σίγουρο για να μην υπάρξουν απογοητεύσεις.

όσο πιθανό είναι να κατέβει ο πίνακας της γενικής τόσο πιθανό είναι να κατέβει και ο πίνακας της ειδικής. όλα κρίνονται απ τις προτιμήσεις περιοχών. όπως έγινε και πέρυσι, φέτος όμως είναι πολύ πιο στενά τα περιθώρια.

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1286 στις: Ιούνιος 12, 2022, 06:18:56 μμ »
Αν φύγουν οι 200 της ειδικής δε θα πέσει κι άλλο ο πίνακας ο εκκαθαρισμενος; τουλάχιστον αυτοί που είναι και στους δύο. Έως το 550 δεν είναι 200 άτομα; αυτοί θα φυγουν πρώτοι και μετά θα πάρει τους 320. Σωστά τα λέω;
Μέχρι τη θέση που βρίσκεσαι, οι αναπληρωτές στην Α φάση της ειδικής είναι περίπου 150...αν κάνω λάθος διορθώστε με

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1287 στις: Ιούνιος 12, 2022, 06:36:40 μμ »
Μέχρι τη θέση που βρίσκεσαι, οι αναπληρωτές στην Α φάση της ειδικής είναι περίπου 150...αν κάνω λάθος διορθώστε με
ναι τοσοι περίπου και λιγότεροι 130-140 γιατί υπάρχουν 45 μόνο στο πίνακα ειδικής .αν κρίνουμε και νε τις προτιμήσεις Αθήνα πάμε για την καλύτερη περίπτωση περίπτωση μέχρι το 550να φύγουν 100 της ειδικής …και αν τελικά τα κενα δεν είναι καλά και εκτός Αθήνας πάμε και για λιγότερους από 100

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.