*

Αποστολέας Θέμα: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 29981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:01:33 μμ »
Παλι καλα που παραδέχεσαι και εσυ joshoua ότι στο δημοτικό δεν δουλεύουμε καν.Αυτο για αυτους που μιλανε για υπεραριθμιες.  Επειδη οπως ανεφερα η εμπειρια μου ειναι 8 χρονη τα 5 τελευταια σε δημοτικο που ειχανε νηπιαγωγεια γνωριζω πολυ καλα τα θεματα. Οσο για το 24 προηγειται με την γνωμοδοτηση 308/10. Δεν το λεω εγω. Το ΝΣΚ.
Ενταξει τωρα ας μην αρχισουμε αντιπαραθεση για το ποιος προηγειται στους διορισμους.... αλλωστε δεν ειναι το θεμα του τοπικ, και κακως το ανοιξα εγω πρωτος. Δε συμφωνουμε παντως.

Οσον αφορα τις υπεραριθμιες σαφως και ειναι σε σημαντικο βαθμο τεχνητες.... κυριως σε πανελλαδικο επιπεδο!
Εκει η μοναδικη τεχνοκρατικη λυση ειναι υποχρεωτικες μεταθεσεις-αποσπασεις... δεν ειναι ομως λυση ηθικη και ανθρωπινη!

Το μαθημα της φυσικης αγωγης ειναι τεραστιας σημασιας... πρεπει να διδασκεται σε ολες τις βαθμιδες!
Μεσα ομως απο μεσοπροθεσμο εκπαιδευτικο σχεδιασμο τουλαχιστον με προοπτικη 10ετιας!

Αυτοι το μονο που τους νοιαζει ειναι να περικοπτουν με διαφορα τεχνασματα και πυροτεχνηματα...
Αρα το χειροτερο ειναι να ενισχυουμε το διαιρει και βασιλευε με καθε μ@@@@@ που πεταει ο καθε ασχετος υφυπουργος.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:59 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:37:42 μμ »
Δηλ....τον εχεις για πιο εξυπνο; :o
Ενα ταπεινο μπράβο απ μένα στο συντονιστικό για την επιστολή.

Tον εχω για υποκειμενο,ρημα, αντικειμενο.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:37:40 μμ »
Αυτά παθαινουμε όταν στηρίζουμε ανθρώπους που εξαργυρωνουν τα αθλητικά τους επιτεύγματα με την πολιτικη. Το καλυτερο που έχουν να κανουν είναι να σιωπουν  καθώς στην συντριπτική τους πλειοψηφία υστερούν και σε γνώση και σε σφαιρική άποψη των περισσότερων θεμάτων πλην του στενού αντικειμένου τους που είναι ο πρωταθλητισμός, ουτε καν το ευρύτερο αντικείμενο του αθλητισμού. Τουτέστιν ως παντελώς ασχετοι το καλυτερο που μπορούν να κανουν είναι να πάρουν τους κατάλληλους συμβούλους και όσο το δυνατόν να μην εκφέρουν καν την άποψη τους.
Τέλος με την λογική του υφυπουργού ουτε οι γυμναστές κανουν τίποτα απλα δίνουν μια μπάλα στα παιδιά και παιζουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 02:39:25 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 04, 2014, 06:38:11 μμ »
Πού ναι η ΔΟΕ, οεο, πού ναι η ΔΟΕ; Που ναι η ΔΟ-Ε οεο που ναι η ΔΟ-Ε;

Χόμπιτ έγραψες.

Λοιπόν δε θέλω να με αποκαλεί συνάδελφο αυτός. Δε θέλω ρε παιδί μου. Πολιτικός μου προϊστάμενος είναι και μάχεται για το κακό μου.

Κάτσε  τώρα να δεις καλλιτεχνικούς, θεατρολόγους, γυμναστές, πληροφορικάριους, ξενόγλωσσους, μουσικούς (ποιους ξέχασα) να παρελαύνουν από  125 νηπιαγωγεία ο καθένας για να κάνουμε επιτέλους κάτι μωρέ μέσα στα σχολειά. Να γίνει και το 8-2 να μειωθούν και οι οργανικές των νηπιαγωγών να γλιτώσουμε από τα κεναααααα!

Τώρα λοιπόν που θα εισβάλλει ο Λοβέρδος να με τσεκάρει, θα του χαρίσω τη σειρά των βιβλίων του Παιδαγωγικού του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για τη Διοίκηση της εκπαίδευσης, να δει ότι εκτός από τη θεωρία Χ ΚΑΙ Υ toy McGregor  (με τους κακούς εργαζόμενους που θέλουν βούρδουλα) υπάρχουν κι άαααααλλες πιο σύγχρονες που μιλούν για όραμα, σχεδιασμό, ψυχολογικό κλίμα, ποιότητα.

 Και φυσικά θα του ζητήσω πολύ ευγενικά να προσφέρει εκ μέρους μου στον Κώτσο το  Αναλυτικό Πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου (ναι το ΔΕΠΠΣ ακόμα εκτός κι αν μας προλάβουν άαααααλλλλεεεεες εξελίξεις) και να του πει κι αυτουνού να έρθει μια βόλτα από την τάξη, να δει πώς διδάσκεται η συνεργασία και πώς κερδίζεται ο σεβασμός.

Καλέ τώρα που το σκέφτομαι όλα αυτά τα βιβλιαράκια το πάλε ποτέ ΠΙ τα έβγαλε που ως ΙΕΠ στεγάζεται στο Μολ εεεε στο Μαρούσι. Μα βαριούνται να κατέβουν δυο σκάλες; Α, τι λέω εγώ τα κατέβασα από τη σχετική ιστοσελίδα ε μη μου πεις Κώστα μου ότι σε κουράζει κι αυτό τώρα, πρωταθλητής άνθρωπος....

Δεν κοιτάνε να στείλουν καθαρίστριες που θα πεθάνουμε από την ηπατίτιδα μέσα στα βρωμερά μπουντρούμια. 

Είχα καιρό να μπω στα σοβαρά, αλλά δεν αντέχω άλλο αυτές τις με΄ρες....
 
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 04, 2014, 06:55:28 μμ »
Ακριβώς... Το έργο της γυμνασιοποίησης (γενικότερα) που βλέπουμε στα δημοτικά, σκέφτοναι να το κάνουν θεσμό και στα νηπιαγωγεία. Φυσικά όλα αυτά στα πλαίσια των νέων καινοτόμων σουπερ ντουπερ προγραμμάτων εκπαίδευσης ...  ;D Εγώ θα περιμένω πάντως να πιάσουν και βρεφική ηλικία... Ανάπτυξη δεν θέλατε??
Ποια Παιδαγωγική άλλωστε?? Φέρτε και πυρηνικούς χημικούς στα νηπιαγωγεία. Εκεί να δειτε άχρηστοι παιδαγωγοί των νηπιαγωγείων και δημοτικών πρόοδο..!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 04, 2014, 07:50:50 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς στα κορυφαία εκπαιδευτικά συστήματα και στο κορυφαία ιδιωτικά εκπαιδευτήρια ημεδαπής ή αλλοδαπής έτσι γίνεται .Θα πρέπει να συμμορφωθούμε και εμείς σε αυτές τις εξελίξεις  και οχι  στις αγκυλώσεις του παρελθόντος!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 04, 2014, 07:54:14 μμ »
Τι είναι οι "πυρηνικοί χημικοί";  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:06:47 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς στα κορυφαία εκπαιδευτικά συστήματα και στο κορυφαία ιδιωτικά εκπαιδευτήρια ημεδαπής ή αλλοδαπής έτσι γίνεται .Θα πρέπει να συμμορφωθούμε και εμείς σε αυτές τις εξελίξεις  και οχι  στις αγκυλώσεις του παρελθόντος!
στα κορυφαία εκπαιδευτικά συστηματα υπάρχει βοηθός νηπιαγωγού κ υποστηρικτικό προσωπικό.
Αλλα μπρος στην απορρόφηση των γυμναστών αυτά ειναι λεπτομέρειες ε;

Όντας εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακά κλπ όπως ισχυριζεσαι περίμενα πιο σοβαρές τοποθετήσεις!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:54:01 μμ »
Το σχολείο δεν είναι τσιφλίκι κανενός ουτε δασκλαλων ουτε νηπιαγωγών.Η κινηση "γυμνασιοποιησης " του δημοτικού ηταν μεν προς τη σωστή κατευθυνση αλλά παραβλέποντας τις βασικές διάφορες και ιδιαιτεροτητες, λόγω ηληκιας και νοητικής ανάπτυξης, της πρωτοβάθμιας το μονο ποτ καταφέρνουν είναι να "ξεφωρτωθουν" κάποιους απο τη ββαθμια για να "στρωσουν" τα νούμερα. Έτσι το παιδι απο την πρωτοβάθμια και τον παιδαγωγό έρχεται σε επαφη με τον εξειδικευμένο επιστήμονα. Οι ηλικίες κάτω των 10 έχουν αναγκη απο παιδαγωγό και όχι απο εξειδικευμένο επιστήμονας ο οποίος εφόσον υπάρχει πλεον στη αναιμία θα πρεπει να γίνει παιδαγωγός αλλά με ποια επιμόρφωση??
Οι δε γυμναστές στη νηπιακή ηλικία δε μπορούν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό εφόσον οι αναγκες της ηλικιας περιορίζονται σε δραστηριότητες τύπου θεατρικού παιχνιδιού, σε αντίθεση με το δημοτικό στο οποίο ο ρόλος είναι σημαντικότερος απο όλες τις ειδικότητες. Η δημοσια παιδεία πρεπει να είναι χώρος μόρφωσης και όχι βολεματος των μεν η των δε.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:11:41 μμ »
Όοοοο,τι κι αν πείτε, θα βρεθούν 2-3 χαϊβάνια να βγάλουν άχρηστους τους δασκάλους και τους νηπιαγωγούς και να πουν ότι μόνο ο εξειδικευμένος καθηγητής της ειδικότητας πρέπει να δουλεύει στα δημοτικά και στα νηπιαγωγεία. Παράδειγμα, όπως κάποιοι λένε ότι οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί πρέπει να μπουν στην Ε' και ΣΤ' δημοτικού να διδάσκουν Γλώσσα και Μαθηματικά και όλα τα υπόλοιπα καθώς ο δάσκαλος δεν είναι ειδικός σε αυτά κ.ο.κ.

Τώρα λένε για τους γυμναστές στα νηπιαγωγεία..

Εμείς που σπουδάσαμε στην Παιδαγωγική Σχολή είμαστε άχρηστοι για το ο,τιδήποτε  :P

Ο κάθε πικραμένος ασχολείται.. Ας συνέλθουν και ας φάνε κανα γλειφιτζούρι να ηρεμήσουν.. άααιντε...
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:40:26 μμ »
σοβαρο επιπεδο συναδελφε!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:49:37 μμ »
στα κορυφαία εκπαιδευτικά συστηματα υπάρχει βοηθός νηπιαγωγού κ υποστηρικτικό προσωπικό.
Αλλα μπρος στην απορρόφηση των γυμναστών αυτά ειναι λεπτομέρειες ε;

Όντας εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακά κλπ όπως ισχυριζεσαι περίμενα πιο σοβαρές τοποθετήσεις!

Και 2 επιστημονικες δημοσιεύσεις σε αμερικανικό κορυφαίο περιοδικό . Μπορω να σου δωσω το ονομα μου σε πμ να τις βρεις!  Δεν υπάρχει βοηθός νηπιαγωγού πουθενα. Ναι υπάρχει καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή και λιγότερα παιδιά. Ναι υπάρχει καλύτερη σίτιση . Αλλά υπάρχει και το μάθημα της ΦΑ . Μιλάω από προσωπική εμπειρία και εργασία  σε ένα απο το κορυφαία ιδιωτικά της αττικής
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:51:35 μμ »
Οι δε γυμναστές στη νηπιακή ηλικία δε μπορούν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό εφόσον οι αναγκες της ηλικιας περιορίζονται σε δραστηριότητες τύπου θεατρικού παιχνιδιού, σε αντίθεση με το δημοτικό στο οποίο ο ρόλος είναι σημαντικότερος απο όλες τις ειδικότητες.

Άτοπο, συνάδελφε! Έχεις ακούσει κάτι για ψυχοκινητική και μουσικοκινητική αγωγή;;;;;

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: O Κουκοδήμος, η γυμναστική και το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 04, 2014, 10:01:18 μμ »
υπάρχουν γυμναστές που ειναι κατερτισμενοι σε μουσικινητικη αγωγή και ψυχοπαιδαγωγικα παιχνίδια. Εγώ έχω την άποψη μου και εσύ την δική σου! Εγώ προσωπικά δεν ξέρω εάν είμαι τόσο κατερτισμένος,  αλλά έχω δει καλύτερους από μένα σε αυτό το κομμάτι. Σε συλλόγους να εκπαιδεύουν τα παιδιά μου σε αυτήν την ηλικία! Δεν θα τετραγωνίσω τον κύκλο. Όποιος θέλει και νομίζει οτι μπορεί πάει εαν και εφόσον μπούμε στο νήπιο .
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.