*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4343814 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1134 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:50:56 μμ »
Το έγγραφο που έφυγε από το υπουργείο μιλάει για προστασία των προσωπικών δεδομένων και μόνο. Δεν αναφέρει πουθενά πως η πρώτη προτίμηση αποτελεί προσωπικό δεδομένο. Δηλαδή η κάθε Δ/νση θα ερμηνεύει μόνη της τι αποτελεί προσωπικό δεδομένο και τι όχι; Bitch και mackis μπορείτε να μας διαφωτίσετε;

Κάνεις λάθος λέει ρητά να αναφέρονται στους πίνακες που θα αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια και όχι 1η προτίμηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1135 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:54:31 μμ »
Τα προσωπικά δεδομένα δε τα ορίζει ο καθένας, υπάρχει νόμος για αυτό. Και φυσικά η πρώτη επιλογή
δεν αποτελεί κάτι τέτοιο. Κανονικά το Υπουργείο από μόνο του θα έπρεπε να βγάλει όλες μαζί τις αιτήσεις με την
πρώτη επιλογή για να τελειώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1136 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:59:16 μμ »
Το έγγραφο που έφυγε από το υπουργείο μιλάει για προστασία των προσωπικών δεδομένων και μόνο. Δεν αναφέρει πουθενά πως η πρώτη προτίμηση αποτελεί προσωπικό δεδομένο. Δηλαδή η κάθε Δ/νση θα ερμηνεύει μόνη της τι αποτελεί προσωπικό δεδομένο και τι όχι; Bitch και mackis μπορείτε να μας διαφωτίσετε;

Κάνεις λάθος λέει ρητά να αναφέρονται στους πίνακες που θα αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια και όχι 1η προτίμηση

Ok. Λάθος πληροφόρηση τότε. Ζητώ συγνώμη.  Δηλαδή λέει ότι για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων, να αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια ή σκέτο να αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 01:08:52 μμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1137 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:28:07 μμ »
Το έγγραφο που έφυγε από το υπουργείο μιλάει για προστασία των προσωπικών δεδομένων και μόνο. Δεν αναφέρει πουθενά πως η πρώτη προτίμηση αποτελεί προσωπικό δεδομένο. Δηλαδή η κάθε Δ/νση θα ερμηνεύει μόνη της τι αποτελεί προσωπικό δεδομένο και τι όχι; Bitch και mackis μπορείτε να μας διαφωτίσετε;

Κάνεις λάθος λέει ρητά να αναφέρονται στους πίνακες που θα αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια και όχι 1η προτίμηση

Ok. Λάθος πληροφόρηση τότε. Ζητώ συγνώμη.  Δηλαδή λέει ότι για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων, να αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια ή σκέτο να αναρτηθούν μόνο ονοματεπώνυμο και μόρια ;

Σας γνωρίζουμε, ότι σχετικά με την αριθμ.38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο, που αφορά τις μετατάξεις από την Δευτεροβάθμια προς την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση θα προχωρήσετε στις παρακάτω ενέργειες:

Α. Ανάρτηση πινάκων με τα στοιχεία των εκπαιδευτικών, που έχουν καταθέσει αίτηση μετάταξης, οι οποίοι θα περιλαμβάνουν μόνο ονοματεπώνυμο, κλάδο, ειδικότητα και μονάδες μετάταξης των εκπαιδευτικών κατά κριτήριο και στο σύνολό τους και όχι λοιπά προσωπικά δεδομένα (π.χ. πρώτη περιοχή προτίμησης, αριθμός προτιμήσεων). Σας εφιστούμε την προσοχή και στο αριθμ.50188/Δ2/11-04-2013 με θέμα «Προσωπικά Στοιχεία εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», το οποίο έχει ήδη αποσταλεί ηλεκτρονικά στις Περιφερειακές Διευθύνσεις και Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας όλης της χώρας.

Β. Στους πίνακες θα συμπεριλαμβάνονται οι αιτήσεις που έχουν παραληφθεί (status: Παρελήφθη) καθώς και οι αιτήσεις σε άλλη κατάσταση.

 

Διεύθυνση Προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης – Τμήμα Β’

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1138 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:28:14 μμ »
μένουν:

Κιλκίς
Λακωνίας
Α΄Αθήνας
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 01:48:48 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1139 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:32:53 μμ »
Η Λευκάδα τα έβγαλε....

http://dide.lef.sch.gr/

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1140 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:34:47 μμ »
@anna_r

Για τις μεταθέσεις να υποθέσω ότι δεν ίσχυε το συγκεκριμένο έγγραφο; Και τώρα που ισχύει για τις μετατάξεις γιατί δεν ισχύει και για τις μεταθέσεις αναδρομικά;
Επίσης το σύστημα είναι ανοικτό ακόμα και τώρα που μιλάμε σε κάθε Δ/νση;

ΥΓ1. Αυτό που λέω είναι ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο που ανέρτησες σαφώς και οι Δ/νσεις ακολουθείτε εντολές από άνωθεν. Αυτές οι εντολές είναι το θέμα μας...
ΥΓ2. Μην μου απαντήσεις αν δεν θες. σκοπός μου δεν είναι να φέρω συναδέλφους σε δύσκολη θέση. εντολές εκτελείτε και εσείς. Απλά το παιχνίδι είχε αρχίσει να βρωμάει από την ώρα που την προτελευταία μέρα δόθηκαν οδηγίες για το πως νοείται η 5ετης προυπηρεσία. Εγώ λοιπόν προσωπικά προτιμήσα να κάνω ανάκληση. Το πολύ πολύ να ξεβρωμίσει η περιοχή από μερικά βύσματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 01:57:20 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1141 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:35:08 μμ »
Ομοίως η Πιερίας


http://srv-dide.pie.sch.gr/dide/

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1142 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:40:41 μμ »
@anna_r

Για τις μεταθέσεις να υποθέσω ότι δεν ίσχυε το συγκεκριμένο έγγραφο; Και τώρα που ισχύει για τις μετατάξεις γιατί δεν ισχύει και για τις μεταθέσεις αναδρομικά;
Επίσης το σύστημα είναι ανοικτό ακόμα και τώρα που μιλάμε σε κάθε Δ/νση;

ΥΓ. Αυτό που λέω είναι ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο που ανέρτησες σαφώς και οι Δ/νσεις ακολουθείτε εντολές από άνωθεν. Αυτές οι εντολές είναι το θέμα μας...

Καταρχήν δεν δουλεύω αυτή τη στιγμή σε Δ/νση η ίδια απλά έχω φίλους εκεί, δεύτερον για τις μεταθέσεις δεν είχε σταλεί αντίστοιχο έγγραφο και τρίτον όταν μία προϊστάμενη αρχή σου στέλνει σαφή οφηγία τι να δημοσιεύσεις και τι όχι δε μπορείς να εκφράσεις άποψη και να κάνεις τα δικά σου. Τις αντιρρήσεις στις εντολές είναι άλλων δουλειά να τις εκφράσουν....

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1143 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:49:08 μμ »
@anna_r

Σε αυτήν την εγκύκλιο που αναρτάς λέει αποδέκτες ο οποιοσδήποτε;
Δηλαδή μας δημοσιεύεις μια εγκύκλιο που δεν έχει αποδέκτη εσένα μιας και δεν δουλεύεις σε Γραφείο;


Η ζήτησες το έγγραφο υπηρεσιακά και στο έστειλαν;
Γιατί και εγώ έχω φίλους αλλά δεν μου δείχνουν τα έγγραφα που τους στέλνει η υπηρεσία. Εκτός αν το συγκεκριμένο στάλθηκε στα σχολεία και έχω χάσει κάτι.

Επίσης τι εννοείς ότι τις αντιρρήσεις είναι δουλειά άλλων να τις εκφράσουν;;;
Που απευθύνεσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 01:51:41 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος schatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1144 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:50:09 μμ »
Τα προσωπικά δεδομένα δε τα ορίζει ο καθένας, υπάρχει νόμος για αυτό. Και φυσικά η πρώτη επιλογή
δεν αποτελεί κάτι τέτοιο. Κανονικά το Υπουργείο από μόνο του θα έπρεπε να βγάλει όλες μαζί τις αιτήσεις με την
πρώτη επιλογή για να τελειώνουμε.

Έχουμε άδικο, εννοείται ότι η πρώτη επιλογή είναι προσωπικό δεδομένο... Έχεις τη γυναίκα σου στην Αθήνα και την γκόμενα στην Πάτρα, πώς θα εξηγήσεις ότι δεν έβαλες περιοχή της Αττικής στην πρώτη επιλογή όταν αυτή φαίνεται;;;; E ρε δούλεμα που μας ρίχνουνε!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1145 στις: Απρίλιος 16, 2013, 01:53:21 μμ »
@schatz

Αυτό με την Αθήνα και την Πάτρα δεν το αλλάζεις;;;
Π.χ. υπάρχουν τόσες επιλογές....μην μας βάζεις και σε μπελάδες μεσημεριάτικα....

 ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1146 στις: Απρίλιος 16, 2013, 02:04:07 μμ »
@anna_r

Σε αυτήν την εγκύκλιο που αναρτάς λέει αποδέκτες ο οποιοσδήποτε;
Δηλαδή μας δημοσιεύεις μια εγκύκλιο που δεν έχει αποδέκτη εσένα μιας και δεν δουλεύεις σε Γραφείο;


Η ζήτησες το έγγραφο υπηρεσιακά και στο έστειλαν;
Γιατί και εγώ έχω φίλους αλλά δεν μου δείχνουν τα έγγραφα που τους στέλνει η υπηρεσία. Εκτός αν το συγκεκριμένο στάλθηκε στα σχολεία και έχω χάσει κάτι.

Επίσης τι εννοείς ότι τις αντιρρήσεις είναι δουλειά άλλων να τις εκφράσουν;;;
Που απευθύνεσαι;

Στη δικιά μου Δ/νση το συγκεκριμένο έγγραφο κοινοποιήθηκε σε όποιον ζήτησε να το δει γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί κρύφτηκαν ξαφνικά οι προτιμήσεις. Έτσι το ζήτησα κι εγώ.
Όσο για τις αντιρρήσεις εννοούσα πως όταν σαν υπάλληλο παίρνεις εντολή να κάνεις κάτι απλά το κάνεις δε μπορείς να εκφέρεις άποψη.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1147 στις: Απρίλιος 16, 2013, 02:12:57 μμ »
Οκ, δεκτό αυτό που λες. Αν και συνήθως για να σου δείξει κάτι η υπηρεσία σου δεν στο δίνει κατευθείαν μέσω φωτοτυπίας ή με ηλεκτρονικό τρόπο (εκτός αν έχεις φωτογραφική μνήμη και θυμάσαι και τις εγκυκλίους απέξω) αλλά σου απαντά αυτή (Αυτό που έγραψες "Διεύθυνση Προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης – Τμήμα Β’",  αριθμ.38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο, αριθμ.50188/Δ2/11-04-2013 και κυρίως το Β. Στους πίνακες θα συμπεριλαμβάνονται οι αιτήσεις που έχουν παραληφθεί (status: Παρελήφθη) καθώς και οι αιτήσεις σε άλλη κατάσταση.  δεν νομίζω ότι αφορά απάντηση της Δ/νσης σου. Τέλος πάντως εγώ το κλείνω εδώ μιας και η κάθε Δ/νση λειτουργεί διαφορετικά και δεν είσαι εσύ προσωπικά το ΘΕΜΑ μου)
Επίσης κάτι έγραψα για τους συναδέλφους και για τις εντολές που μάλλον δεν το πρόλαβες.
Το πνεύμα της παρέμβασης μου είναι το εξής "Τα προσωπικά δεδομένα αφορούν οτιδήποτε παρεμφερές. Π.χ. και αιτήσεις μετάταξης και αιτήσεις μετάθεσης και αιτήσεις βελτίωσης. Αν το Υπουργείο ήθελε όλες οι Δ/νσεις να μην κάνουν τα δικά τους θα έπρεπε να τους επισημάνει να βγάλουν από την ιστοσελίδα τους και τα μόρια βελτίωσης που κάποιες τα έχουν αναρτήσει εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα (εκεί δεν το νοιάζει η ομοιομορφία;;;). Οπως θα έπρεπε να δοθεί και εντολή οι αιτήσεις μετάταξης να αναρτηθούν από όλες τις Δ/νσεις την ίδια στιγμή με τον ίδιο τρόπο και όχι να προηγηθούν άλλες και άλλες να έπονται...).  Επίσης να θυμήσω ότι στο διαύγεια φαίνονταν τα πάντα όταν πήραμε το Βαθμό και το ΜΚ και αναρτήθηκαν κιόλας.

Οσο για τις αντιρρήσεις εγώ προσωπικά έχω. Και οι όποιες εκλογές δεν αργούν...
Εκτός από Δ.Υ. είμαι και ΠΟΛΙΤΗΣ που έχει και κρίση και μνήμη.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 02:34:32 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160235
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.