*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1568 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:50:58 πμ »
Για τις αναθέσεις ισχύει η εγκύκλιος του Λυκουρέντζου από 17.9.2008  http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item331 και οι οδηγίες για αναθέσεις μαθημάτων http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item374

"10. Κατά την ανάθεση των μαθημάτων καταβάλλεται προσπάθεια, ώστε οι εκπαιδευτικοί να
συμπληρώνουν ωράριο στο σχολείο τους ή στην ίδια ομάδα σχολείων με μαθήματα πρώτης
(Α΄) και δεύτερης (Β΄) ανάθεσης. Η μετακίνηση του εκπαιδευτικού σε άλλο σχολείο γίνεται
μόνο σε περίπτωση αδυναμίας συμπλήρωσης του υποχρεωτικού του ωραρίου.

Δεν τίθεται θέμα ωρών για Α και Β αναθέσεις.

Η απόφαση που παραθέτεις mimelismoni, αφορά τους εκπαιδευτικούς που τους έχει αναγνωριστεί και δεύτερη ειδικότητα, δεύτερο πτυχίο, οπότε εκεί μπαίνει το πλαφόν των 7 ωρών για τις β αναθέσεις, όταν δηλαδή διδάσκουν μαθήματα του δεύτερου πτυχίου τους.

 rozy4, κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά πλέον ισχύει η Υ.Α. αρ.φ.1811 τ.β' 2011 για τις β' ειδικότητες στην οποία όμως υπάρχει μία παράγραφος γενική για τις 7 ώρες σε όλες τις αναθέσεις(απλώς τώρα δεν μπορώ να τη βρω να την παραθέσω)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:33 »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1569 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:52:05 πμ »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1570 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:53:45 πμ »
Καλημέρα.Σήμερα αιρετός ενημέρωσε σχετικά με τους αναπληρωτές της Α Αθήνας ότι ενδεχομένως να μπούμε σε εφεδρεία και να απολυθούμε.Στην καλύτερη περίπτωση θα μετακινηθούμε όπου υπάρχουν κενά στην περιφέρεια.Υπάρχουν μικρά κενά του στυλ 8 ή 7 ώρες στα σχολεία, αλλά δεν μας δίνουν τη δυνατότητα να διατεθούμε σε 2 ή 3 σχολεία καθώς πλεονάζουν οι μόνιμοι.Ανησύχησα, πέραν του ότι με βλέπω ξανά άνεργη, γιατί  εκπαιδευτική ιστοσελίδα, χωρίς να αναφέρει επιπλέον  στοιχεία, παραθέτει μία φράση από την εφημερίδα press όπου γίνεται λόγος για λίστα του ΥΜΔΒΘ με τους πλεονάζοντες και υποψηφίους προς εφεδρεία εκπαιδευτικούς.

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σας, απλά σκέφτομαι ότι του χρόνου, αν πάρουν αναπληρωτές θα είναι μόνο ΑΜΩ, γιατί με τις συγχωνεύσεις αυτό βλέπω, επίσης έτσι θα απασχολείται περισσότερος κόσμος με την αμοιβή των 475 ευρώ.Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της επιλογής μεταξύ του να δανειστώ και να φύγω περιφέρεια ή να απολυθώ και να αναζητήσω μαύρη εργασία, το εξωτερικό ψιλοπαίζει στο μυαλό μου για του χρόνου.Όσοι δηλώσατε ΑΜΩ είστε πανευτυχείς....

Στην αναμονή του επικίνδυνου τηλεφωνήματος από τη Δευτεροβάθμια.....Καλημέρα....

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1571 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:57:43 πμ »
Καλημέρα.Σήμερα αιρετός ενημέρωσε σχετικά με τους αναπληρωτές της Α Αθήνας ότι ενδεχομένως να μπούμε σε εφεδρεία και να απολυθούμε.Στην καλύτερη περίπτωση θα μετακινηθούμε όπου υπάρχουν κενά στην περιφέρεια.Υπάρχουν μικρά κενά του στυλ 8 ή 7 ώρες στα σχολεία, αλλά δεν μας δίνουν τη δυνατότητα να διατεθούμε σε 2 ή 3 σχολεία καθώς πλεονάζουν οι μόνιμοι.Ανησύχησα, πέραν του ότι με βλέπω ξανά άνεργη, γιατί  εκπαιδευτική ιστοσελίδα, χωρίς να αναφέρει επιπλέον  στοιχεία, παραθέτει μία φράση από την εφημερίδα press όπου γίνεται λόγος για λίστα του ΥΜΔΒΘ με τους πλεονάζοντες και υποψηφίους προς εφεδρεία εκπαιδευτικούς.

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σας, απλά σκέφτομαι ότι του χρόνου, αν πάρουν αναπληρωτές θα είναι μόνο ΑΜΩ, γιατί με τις συγχωνεύσεις αυτό βλέπω, επίσης έτσι θα απασχολείται περισσότερος κόσμος με την αμοιβή των 475 ευρώ.Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της επιλογής μεταξύ του να δανειστώ και να φύγω περιφέρεια ή να απολυθώ και να αναζητήσω μαύρη εργασία, το εξωτερικό ψιλοπαίζει στο μυαλό μου για του χρόνου.Όσοι δηλώσατε ΑΜΩ είστε πανευτυχείς....

Στην αναμονή του επικίνδυνου τηλεφωνήματος από τη Δευτεροβάθμια.....Καλημέρα....

Adigoni θα σας απορροφήσουν κάπου. Από τη στιγμή που σας πήραν δεν θα σας διώξουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:33 »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1572 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:58:45 πμ »
Καλημέρα.Σήμερα αιρετός ενημέρωσε σχετικά με τους αναπληρωτές της Α Αθήνας ότι ενδεχομένως να μπούμε σε εφεδρεία και να απολυθούμε.Στην καλύτερη περίπτωση θα μετακινηθούμε όπου υπάρχουν κενά στην περιφέρεια.Υπάρχουν μικρά κενά του στυλ 8 ή 7 ώρες στα σχολεία, αλλά δεν μας δίνουν τη δυνατότητα να διατεθούμε σε 2 ή 3 σχολεία καθώς πλεονάζουν οι μόνιμοι.Ανησύχησα, πέραν του ότι με βλέπω ξανά άνεργη, γιατί  εκπαιδευτική ιστοσελίδα, χωρίς να αναφέρει επιπλέον  στοιχεία, παραθέτει μία φράση από την εφημερίδα press όπου γίνεται λόγος για λίστα του ΥΜΔΒΘ με τους πλεονάζοντες και υποψηφίους προς εφεδρεία εκπαιδευτικούς.

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σας, απλά σκέφτομαι ότι του χρόνου, αν πάρουν αναπληρωτές θα είναι μόνο ΑΜΩ, γιατί με τις συγχωνεύσεις αυτό βλέπω, επίσης έτσι θα απασχολείται περισσότερος κόσμος με την αμοιβή των 475 ευρώ.Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της επιλογής μεταξύ του να δανειστώ και να φύγω περιφέρεια ή να απολυθώ και να αναζητήσω μαύρη εργασία, το εξωτερικό ψιλοπαίζει στο μυαλό μου για του χρόνου.Όσοι δηλώσατε ΑΜΩ είστε πανευτυχείς....

Στην αναμονή του επικίνδυνου τηλεφωνήματος από τη Δευτεροβάθμια.....Καλημέρα....
αντιγονη πρωτα σου ευχομαι οτι καλυτερο απο καρδιας .δευτερον δυστυχως δεν εβαλα αμω.συνεπως χαλια.οτι μαθαινεις ενημερωνεις.και παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1573 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:00:10 μμ »
Και μην ξεχνάτε ότι του χρόνου θα έχουν ψιλοαδειάσει από μεγαλύτερους τα σχολεία. Γνώμη και του πατέρα μου που είναι παλιός εκπαιδευτικός. Τρέχουν να φύγουν μπας και σώσουν κάτι από το εφάπαξ τους οι άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1574 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:01:14 μμ »
πως μας καταντησαν ετσι!παιδεια στο ψυγειο!!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1575 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:01:35 μμ »
rozy4, κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά πλέον ισχύει η Υ.Α. αρ.φ.1811 τ.β' 2011 για τις β' ειδικότητες στην οποία όμως υπάρχει μία παράγραφος γενική για τις 7 ώρες σε όλες τις αναθέσεις(απλώς τώρα δεν μπορώ να τη βρω να την παραθέσω)

http://dipe.ker.sch.gr/images/b_eidikothta.pdf

φεκ 1811/2011 τεύχος Β
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFYAFdDx4L2G3dtvSoClrL8RZsdmVE36E8tiDow6HlTE-JInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtRJd72aOW1Vr32vFEO-IT81LBaTYv3l2v9N0k6Q7XGXD


Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1576 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:02:11 μμ »
Και μην ακούτε τι λέει ο κάθε αιρετός >:( Πολλοί από δαύτους δεν έχουν ιδέα για τίποτε >:( Έχω πολλά παραδείγματα να παραθέσω. >:(

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1577 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:03:15 μμ »
eva7 αυτό που λες ήταν η ενημέρωση της προηγούμενης Παρασκευής, αυτό που αναφέρω σημερινή πρωινή ενημέρωση δυστυχώς

trelamenos σε ευχαριστώ θερμά, απλά σκέφτομαι πάντα αν θα μεταφέρω την ενημέρωση που έχω ή όχι, όταν θέτω σε κόκκινη γραμμή τη ζωή συναδέλφων που περιμένουν.Αύριο το μεσημέρι θα είμαι στη διαμαρτυρία στη Δευτεροβάθμια Α Αθήνας.Είμαι διαρκώς στα τηλέφωνα, τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1578 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:04:55 μμ »
Καλημέρα.Σήμερα αιρετός ενημέρωσε σχετικά με τους αναπληρωτές της Α Αθήνας ότι ενδεχομένως να μπούμε σε εφεδρεία και να απολυθούμε.Στην καλύτερη περίπτωση θα μετακινηθούμε όπου υπάρχουν κενά στην περιφέρεια.Υπάρχουν μικρά κενά του στυλ 8 ή 7 ώρες στα σχολεία, αλλά δεν μας δίνουν τη δυνατότητα να διατεθούμε σε 2 ή 3 σχολεία καθώς πλεονάζουν οι μόνιμοι.Ανησύχησα, πέραν του ότι με βλέπω ξανά άνεργη, γιατί  εκπαιδευτική ιστοσελίδα, χωρίς να αναφέρει επιπλέον  στοιχεία, παραθέτει μία φράση από την εφημερίδα press όπου γίνεται λόγος για λίστα του ΥΜΔΒΘ με τους πλεονάζοντες και υποψηφίους προς εφεδρεία εκπαιδευτικούς.
Φαντάζομαι ότι συγκράτησες ή θυμάσαι το όνομα του αιρετού...

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1579 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:06:08 μμ »
τι πραγμα κι αυτο!μια ανεβαινουμε και μαι πεφτουμε.το ψυχολογικο κοστος ποιος θα μας το πληρωσει?επανδρωθηκαν τα σχολεια με εκπαιδευτικους για χειροτεχνια ,χορο και θεατρο !!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1580 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:08:03 μμ »
Δε ρωτάω ονόματα.Να ρωτήσω από εδώ και στο εξής;Στο τηλέφωνο αυτό 2105248945 ΠΥΣΔΕ Α ΑΘΗΝΑΣ υπάρχει ενημέρωση κατά το δοκούν.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1581 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:08:29 μμ »
Συνάδελφοι, δεν νομίζω να υπάρξει θέμα απολύσεων τουλάχιστον για φέτος. Στη χειρότερη δεν θα πάρει άλλους αναπληρωτές. Απ' αυτά που διαβάζω, μόνο όσοι προσλήφθηκαν στην Αθήνα (εννοώ την α΄ φάση) δεν έχουν τοποθετηθεί. Στην επαρχία θεωρώ ότι τοποθετήθηκαν (δεν έχω διαβάσει μνμ που να λέει ότι εκκρεμούν τοποθετήσεις). Αυτοί, λοιπόν, της α΄φάσης που προσλήφθηκαν Αθήνα, έχουν και τα περισσότερα μόρια απ' όλους, έτσι δεν είναι; Αλλιώς πώς θα τους τοποθετούσαν στην πρωτεύουσα; Όταν τίθεται θέμα απόλυσης σε συμβασιούχους του δημοσίου, τότε απολύεται ο έχων τα λιγότερα μόρια, άρα, αυτοί που προσλήθηκαν επαρχία. Ντόμινο...Φυσικά, όλα αυτά δεν πρόκειται να συμβούν. Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σας, αλλά θα βρεθεί λύση.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.