*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1918 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:07:10 μμ »
Επαναλαμβάνομαι και ίσως γίνομαι κουραστική..και με αυτό θα αποχωρήσω από τη συζήτηση μέχρι να βγει ν Β' φάση μέσα προς τέλη εβδομάδας ελπίζω..Όσες περικοπές κι αν γίνουν τα σχολεία χρειάζονται διδάσκοντες..Φέτος θα φύγουν αρκετοί, του χρόνου άλλοι τόσοι και πάει λέγοντας..Συμφωνώ με το συνάδελφο Evants πως όσοι πληρωνόσαστε αποταμιεύστε και μην αγχώνεστε για του χρόνου. Οι υπόλοιποι ας ελπίσουμε για το καλύτερο. Προσωπικά έχω πάψει να ακούω τα παπαγαλάκια δημοσιογράφους και δεν δίνω καμία βάση σε όσα λέγονται από τα ΜΜΕ. Όπως το ότι ο Πάγκαλος και ο κάθε Πάγκαλος δεν έχουν να πληρώσουν τη ΔΕΗ. Ας σοβαρευτούμε. Μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου, δεχόμαστε παθητικά το κάθε μέτρο σαν "αναγκαιότητα" και βουτηχτήκαμε σε μια τρελή απαισιοδοξία. Και τα αφεντικά κάνουν γλέντια!! Και μην παρεξηγηθώ..Δεν ανήκω στον κομμουνιστικό χώρο..ούτε στον μηδενιστικό.. Δεν ανήκω σε κανέναν χώρο.. Απλά.. στον σκεπτόμενο. Με όσο μυαλό μας έχουν επιτρέψει να μας έχει απομείνει..Καλή εβδομάδα να έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:07 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1919 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 08:55:21 μμ »
Και... τέτοιες δύσκολες στιγμές προσωπικά έχω ανάγκη να "ακούω" τέτοια λόγια!
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=46605
Και ποσώς με ενδιαφέρει η ιδιότητα του αρθρογράφου ή η κομματική του τοποθέτηση.
Και από ιδιοτέλεια να τα λέει... στη δική μου ψυχή ακούγονται λόγια επιτακτικά και χρέους για όλους τους Δασκάλους, όταν είναι ανάμεσα στους μαθητές!
Πολύ ρομαντικός ο συγκεκριμένος αρθρογράφος  ! Έύκολο να είσαι ρομαντικός όταν το λούκι το τραβάνε άλλοι , όταν είσαι έξω από το χωρο !

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1920 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:37:57 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι που θα βγω εκτός θέματος αλλά έμαθα ότι σε λύκειο της Β' Αθήνας (γνωρίζω ποιο είναι) ο νομικός για να συμπληρώσει ωράριο έχει πάρει 10 ή 12 ώρες ιστορία. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1921 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:45:23 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι που θα βγω εκτός θέματος αλλά έμαθα ότι σε λύκειο της Β' Αθήνας (γνωρίζω ποιο είναι) ο νομικός για να συμπληρώσει ωράριο έχει πάρει 10 ή 12 ώρες ιστορία. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

To καταγγέλλουμε, προφανώς ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:07 »

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1922 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:50:13 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι που θα βγω εκτός θέματος αλλά έμαθα ότι σε λύκειο της Β' Αθήνας (γνωρίζω ποιο είναι) ο νομικός για να συμπληρώσει ωράριο έχει πάρει 10 ή 12 ώρες ιστορία. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

To καταγγέλλουμε, προφανώς ...
Με ποα διαδικασία; Γιατί εγώ δεν δουλεύω στο συγκεκριμένο σχολείο και δε γνωρίζω το όνομα. Το έμαθα από άλλο συνάδελφο μόνιμο που δουλεύει εκεί!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1923 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:54:20 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι που θα βγω εκτός θέματος αλλά έμαθα ότι σε λύκειο της Β' Αθήνας (γνωρίζω ποιο είναι) ο νομικός για να συμπληρώσει ωράριο έχει πάρει 10 ή 12 ώρες ιστορία. Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

To καταγγέλλουμε, προφανώς ...
Με ποα διαδικασία; Γιατί εγώ δεν δουλεύω στο συγκεκριμένο σχολείο και δε γνωρίζω το όνομα. Το έμαθα από άλλο συνάδελφο μόνιμο που δουλεύει εκεί!

Μαθαίνεις λεπτομέρειες και απευθύνεσαι σε κάθε επίσημο φορέα, έχοντας έννομο συμφέρον ...
Απευθύνεσαι εγγράφως και απαιτείς έγγραφη απάντηση.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1924 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:58:53 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1925 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:38:34 πμ »
aristos2:
1. Πάντα βάλσαμο οι σκέψεις σου εν μέσω τρικυμίας και αλλεπάλληλων... φαπών. :)
Αλλά...
2. ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΤΟ ΑVATAR σου! :( Γίνεται να βάλεις κάτι άλλο πχ εκείνο το μωράκι που είχες παλιά; :-\

Γενικότερα θα ήθελα να πω, και παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ,  ότι είναι τόσες οι φάπες που έρχονται η μια μετά την άλλη που εγώ, τουλάχιστον, δεν έχω καταφέρει ούτε καν να στενοχωρηθώ. Μετά από 15 περίπου χρόνια σε αυτή τη δουλειά, τα τελευταία 5 στο δημόσιο σχολείο, βλέπω κάθε χρόνο να κερδίζω μόρια... κατρακυλώντας θέσεις στον πίνακα, να διορίζομαι... μένοντας αδιόριστη και φέτος, το κερασάκι, να είμαι και "εντελώς" άνεργη.  ::) Συνεπώς, μου είναι αδύνατον να στενοχωρηθώ. Το μόνο που έχω πια είναι... άγρια ένστικτα! >:(

Και κλείνω λέγοντας το εξής: άκουσα ότι δε θα δώσουν στους δικαστές τα αναδρομικά που τους χρωστούσαν. Μήπως, λοιπόν, είναι η κατάλληλη εποχή για ...φόνο; Θα βρεθεί, άραγε, δικαστής να μας καταδικάσει; ;)

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1926 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:57:24 πμ »
 Η κατασταση ειναι τραγικη...ο,τι  κ να λεμε αλλοι εχουν ηδη αποφασισει για τις ζωες μας! κ γω παντως πιστευω οτι κενα δεν υπαρχουν..προσπαθω να σκεφτομαι ρεαλιστικα οσο κι αν με στενοχωρει..

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1927 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:07:28 πμ »
Κ πως να υπαρχουν κενα  οταν καθε καρυδιας καρυδι διδασκει φιλολογικα μαθηματα? Σαφως κ δεν νοιαζει κανεναν στο υπουργειο αν γινεται σωστη δουλεια..αρκει να βγαινουν οι αριθμοι!!Μονο οι καθαριστριες δεν διδασκουν ιστορια!! Καληνυχτα κ καλη τυχη!!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1928 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 07:42:43 πμ »
aristos2:
1. Πάντα βάλσαμο οι σκέψεις σου εν μέσω τρικυμίας και αλλεπάλληλων... φαπών. :)
Αλλά...
2. ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΤΟ ΑVATAR σου! :( Γίνεται να βάλεις κάτι άλλο πχ εκείνο το μωράκι που είχες παλιά; :-\

Γενικότερα θα ήθελα να πω, και παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ,  ότι είναι τόσες οι φάπες που έρχονται η μια μετά την άλλη που εγώ, τουλάχιστον, δεν έχω καταφέρει ούτε καν να στενοχωρηθώ. Μετά από 15 περίπου χρόνια σε αυτή τη δουλειά, τα τελευταία 5 στο δημόσιο σχολείο, βλέπω κάθε χρόνο να κερδίζω μόρια... κατρακυλώντας θέσεις στον πίνακα, να διορίζομαι... μένοντας αδιόριστη και φέτος, το κερασάκι, να είμαι και "εντελώς" άνεργη.  ::) Συνεπώς, μου είναι αδύνατον να στενοχωρηθώ. Το μόνο που έχω πια είναι... άγρια ένστικτα! >:(

Και κλείνω λέγοντας το εξής: άκουσα ότι δε θα δώσουν στους δικαστές τα αναδρομικά που τους χρωστούσαν. Μήπως, λοιπόν, είναι η κατάλληλη εποχή για ...φόνο; Θα βρεθεί, άραγε, δικαστής να μας καταδικάσει; ;)

To μωράκι μεγάλωσε και με "βαρέθηκε" ..., να κουβεντιάζω για μι' αναπλήρωση αβέβαιη ...  :P
Μην το κάνεις ..., υπάρχει και η καταδίκη εκ του όχλου.  :o
5 χρόνια και φέτος άνεργη ..., κάτι μου θυμίζεις, πλην του φύλου ...  :(

Κ πως να υπαρχουν κενα  οταν καθε καρυδιας καρυδι διδασκει φιλολογικα μαθηματα? Σαφως κ δεν νοιαζει κανεναν στο υπουργειο αν γινεται σωστη δουλεια..αρκει να βγαινουν οι αριθμοι!!Μονο οι καθαριστριες δεν διδασκουν ιστορια!! Καληνυχτα κ καλη τυχη!!!

Διδάσκουν, σε περίπτωση που διαθέτουν β' πτυχίο ... 

Καλή εβδομάδα και ό,τι είναι να γίνει ας γίνει για περισσότερους, "ρεαλιστές" και "ονειροπόλους".  :)

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1929 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:46:11 πμ »
Μόνο για φέτος θα ισχύσει η εργασιακή εφεδρεία, δεσμεύτηκε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης. Και αυτό, παρά το γεγονός ότι η κυβέρνηση έχει δεσμευτεί ότι θα μπαίνουν στην εφεδρεία όσοι αξιολογηθούν ως πλεονάζοντες. Οι απαιτήσεις της τρόικας για περιορισμό του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων θα καλυφθούν έως το 2015 από τις συνταξιοδοτήσεις σε συνδυασμό με την εφαρμογή του μέτρου για μία πρόσληψη ανά δέκα αποχωρήσεις.
Υπολογίζεται ότι με τον τρόπο αυτό θα αποχωρήσουν από το Δημόσιο περίπου 150.000 υπάλληλοι, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να εφαρμοστεί το μέτρο εκ νέου. Ενστάσεις διατυπώθηκαν σχετικά με το πώς θα γίνουν οι νέες συγχωνεύσεις και καταργήσεις και ποιο θα είναι το κριτήριο για τους φορείς αυτούς, αλλά όπως τονίστηκε θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία που ακολουθήθηκε με την επιλογή των 151 φορέων που καταργούνται ή συγχωνεύονται. Ζήτησαν μάλιστα να μην υπάρξουν άμεσες απολύσεις.
ΤΑ ΝΕΑ On-line
ταπεινή μου γνώμη,το βασικό πρόβλημα που θα μας οδηγούσε μαζικά στην ανεργία είναι μία ενδεχόμενη αύξηση του ωραρίου,κάτι που θεωρώ αρκετά δύσκολο,ούτως ή άλλως.Ας αναθαρρήσουμε λίγο και καλή μας αναμονή...σ'αναμμένα κάρβουνα ;) :o >:( :'(

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1930 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:55:21 πμ »
8.52, Xριστοφιλοπούλου στο Σκάι... Μόλις τώρα είπε ότι οι συνδικαλιστές πηγαίνουν στα σχολεία και μπλοκάρουν τη μετάβαση των καθηγητών της δευτεροβάθμιας στην πρωτοβάθμια... Έχουμε και αυτούς τώρα.... και άλλο εμπόδιο.. Τελικά υπάρχει κανείς να υπερασπίζεται τους φιλολόγους?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1931 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 09:03:59 πμ »
8.59 H Xριστοφιλοπούλου είπε στο Σκάι " Έρχεται και το τελευταίο κύμα των αναπληρωτών μετά τις αποσπάσεις" Έχουμε μόνο 600 κενά...Εκφράζει τη λύπη της που τα κονδύλια για την Παιδεία είναι τόσα μειωμένα...Θέλω να ξαναδούμε τα κονδύλια για την Παιδεία... Του χρόνου δεν θα επιτρέψουμε  να κλείσουμε σχολεία...εάν έχουμε πλεονασμό.... δεν έχουμε τμήματα με πολλά παιδιά..." Δεν σχολιάζω τα λεγόμενά της... είναι άσκοπο.... Καλή εβδομάδα και καλή τύχη σε όλους μας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.