*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αρτεμις!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση αλλα αυτη δεν με λατρευει!!
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2870 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:52:52 μμ »
παιδια καλησπερα σε ολους!!!ελαβα μην απο το Μπρατη!!η ακριβης του απαντηση ηταν η εξης:"ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ.....ΑΡΙΘΜΟ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ".οποτε υπομονη κ αυριο μπορει κατι να μαθουμε!!εγω παντως σημερα τη φανουροπιτα την εκανα αν κ περιμενω για επομενη φαση...φιλια κ υπομονη σε ολους..αισιοδοξουντες κ μη!! ??? ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:23 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2871 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:58:11 μμ »
Ειδικά για τους αναπληρωτές καθηγητές
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, συμφωνήθηκε με το
Υπουργείο Παιδείας, η μείωση των μηνών απασχόλησης από 9 το 2010
σε 8 το 2011, προκειμένου να απασχοληθούν τα απαραίτητα άτομα και να
καλυφθούν οι ανάγκες των σχολείων.
Στο πλαίσιο αυτής της συμφωνίας, δόθηκε έγκριση για 16.220 άτομα ήτοι
129.754 ανθρωπομήνες.


Οι πιστώσεις που εξασφάλισαν, για φέτος, αντιστοιχούν με 16.220 αναπληρωτές 8μηνης απασχόλησης, τις οποίες και θα μοιράσουν, όπως επιθυμούν και όπως οι ανάγκες τους οδηγήσουν, σε αναπληρωτές 10μηνης απασχόλησης, 9μηνης, 8μηνης ... έως και 3μηνης (αν καλούν, και φέτος, ως το Πάσχα), σε ΑΜΩ και σε ωρομισθίους ... Αυτά σημαίνουν ότι διαθέτουν τη δυνατότητα να καλέσουν ΑΚΩ, ΑΜΩ και ωρομισθίους, περισσότερους από το νούμερο του μέσου όρου (16.220) και αντίστοιχους ή λίγο μειωμένους, σε σχέση με τους περσινούς.
Ενώ, δηλ., μείωσαν τι εγκεκριμένες πιστώσεις, συνολικά σαν Υπουργείο, σε σχέση με πέρσι, κατά το ήμισυ, μπορούν να καλέσουν ανάλογο αριθμό ανθρώπων σε Αθμια και Βθμια, διαχειριζόμενοι κατάλληλα τις 8μηνες και όχι 9μηνες, όπως πέρσι, πιστώσεις ... Αν καλέσουν τους περισσότερους νωρίς, θα καλέσουν λιγότερους συνολικά, αν καλέσουν τους περισσότερους αργά, θα καλέσουν αντίστοιχους με πέρσι ...
Τα εξήγησα, ως τα κατανοώ, για πολλοστή φορά και όσο πιο αναλυτικά ... Ελπίζω, επιτέλους, να περατωθεί η ατέρμονη συζήτηση περί της διύλισεως του κώνωπος ...
Όσο για τα κενά που υπάρχουν, που εμφανίζουν ή που θα προκύψουν, ως το Πάσχα κάποιοι θα λυτρωθούμε και κάποιοι όχι ... από το καθιερωμένο, δυστυχώς, μαρτύριο της αναμονής, που φέτος διανθίζεται και από μισθούς ξεφτίλας, αλλά και από ενδεχόμενη, όσο ποτέ, πτώχευση ...
Υγιαίνετε ..., όσο, φυσικά, δύναστε!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 06:00:41 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος vickie.z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2872 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:49:39 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μόλις έμαθα απο συνάδελφο στη Φωκίδα οτι εκει η διεύθυνση έκρινε φιλολόγους υπεράριθμους αρχικά και αυτή τη στιγμη στο λύκειο Γαλαξιδίου υπάρχει έλλειμα με αποτέλεσμα τις ιστορίες να τις δίνουν στον οικονομολόγο , το θεολόγο και την ξενόγλωσση!!!!!!!!!!!!!!!!!'Ετσι καλύπτονται τα κενα...

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2873 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:56:10 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μόλις έμαθα απο συνάδελφο στη Φωκίδα οτι εκει η διεύθυνση έκρινε φιλολόγους υπεράριθμους αρχικά και αυτή τη στιγμη στο λύκειο Γαλαξιδίου υπάρχει έλλειμα με αποτέλεσμα τις ιστορίες να τις δίνουν στον οικονομολόγο , το θεολόγο και την ξενόγλωσση!!!!!!!!!!!!!!!!!'Ετσι καλύπτονται τα κενα...

Αυτό είναι το βασικό μας πρόβλημα: ακόμη και σε 7 που περιορίστηκαν οι ώρες της β΄ανάθεσης των φιλολογικών είναι δώρον-άδωρον, καθώς το κάθε σχολείο έχει τουλάχιστον 2 ξενόγλωσσους, 1 θεολόγο οπότε 3 άτομα * 7 ώρες =21 ώρες!!!!  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Νομίζω πως πρέπει να αγωνιστούμε για 7ωρο ανά σχολική μονάδα, όχι ανά ειδικότητα >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:23 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2874 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:04:31 μμ »
... Ελπίζω, επιτέλους, να περατωθεί η ατέρμονη συζήτηση περί της διύλισεως του κώνωπος ...
..ενώ καταπίνουμε την κάμηλο (ενιαίο μισθολόγιο)...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2875 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:30:40 μμ »
Bέβαια να πούμε μία αλήθεια... Και πέρσι η ίδια κατάσταση υπήρχε.. Στο γυμνάσιο που πήγα πέρσι ... Οι 24 ώρες ιστορία είχαν διανεμηθεί ως εξής.... 11 ώρες η καθηγήτρια των Αγγλικών, 11 ώρες η καθηγήτρια των γαλλικών και 2 ώρες η Κοινωνιολόγος... Τελικά όταν εγώ πήγα με την γ φάση η Κοινωνιολόγος μου παραχώρησε τις 2 ώρες ιστορία γιατί μου είχαν δώσει 4 τμήματα έκθεση... Στην άρνησή μου να μην πάρω 4 τμήματα έκθεσης.... α... ξέχασα να πω ότι ήταν 4 τμήματα έκθεσης και από τις 3 τάξεις γυμνασίου... η κοινωνιολόγος με λυπήθηκε και μου έδωσε την ιστορία... δεν θυμάμαι τι πήρε μετά... Επίσης πριν από εμένα συνάδελφος υπεράριθμη που κάλυπτε λειτουργικά κενά... την έδιωξαν από το σχολείο και ήταν υποχρεωμένη να πηγαίνει σε δύο σχολεία επειδή προηγουνταν αυτοί που είχαν οργανική θέση... Οι συνάδελφοι μόνιμοι μου είπαν ότι προσπάθησαν πολύ να πάρουν τις ιστορίες αλλά δεν τα κατάφεραν... Όταν με την πάροδο του χρόνου γνωριστήκαμε καλύτερα στο σχολείο.. μίλησα στη διευθύντρια και της είπα κατευθείαν το παράπονό μου για το θέμα με την ιστορία... Εκείνη φιλικά αλλά και καταλαβαίνοντας το πρόβλημα (φιλόλογος και εκείνη) μου είπε ότι εφάρμοζε ότι την είχε προστάξει η δευτεροβάθμια... Όλα αυτά λοιπόν ίσχυαν από πέρσι... και μάλιστα από πέρσι είχαν δημιουργηθεί έντοντα προβλήματα... Εγώ είχα αντικαταστήσει συνάδελφο με άδεια κύησης...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2876 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:33:14 μμ »
Όσο για τη Φωκίδα: εδώ θα είμαστε να παρακολουθούμε ;)
Είμαι περίεργος να δω αν θα "προκύψει" "κενό" στις επόμενες φάσεις στις ειδικότητες που υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2877 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:51:15 μμ »
για τη Φωκιδα να πω το εξης , επειδη γνωριζω τα της περιοχης: απο αυτους που αποσπαστηκαν, 3-4 ειχαν τοποθετηθει ΕΠΙΤΗΔΕΣ σε σχολεια της Φωκιδας οπου γνωριζαν εκ των προτερων οτι θα ηταν υπεραριθμοι, για να μπορουν νομοτυπα, να τους αποσπασει η υπηρεσια στα μερη τους....ειναι πολυ γνωστα βυσματα στην περιοχη, 2 ΟΑΕΔιτες και 2 αλλοι πολυ γνωστοι για τις ακρες που εχουν στην περιφερεια...τους δυο γνωριζω οτι τους ζητησαν προσωπικα...περιττο να πω, οτι στον ενα μηνα μεχρι να γινει η "αναγκαστικη" αποσπαση, βρισκονταν στα σπιτια τους...η δε μια σε παρατηρηση διευθυντριας οτι δεν μπορει να φυγει απ οτο σχολειο και οτι πρεπει να βρισκεται στο σχολειο και στη διαθεση της διευθυνσης, απαντησε με περισσο θρασος " εγω φευγω, θα σας παρουν τηλεφωνο"....επαναλαμβανω οτι αυτο το ξερω για τους μαθηματικους οτι εγινα και για αυτους που ξερω εγω...για τους υπολοιπους επιφυλασσομαι..δεν γνωριζω, δεν κρινω...τωρα βρισκονται σε σχολεια μεσα στην πολη τους και ο ενας σε γραφεια...οποτε μην τους κλαιτε...πιθανον, να το παιζουν και αυτοι "αγανακτισμενοι" πολιτες, και να βριζουν τον παπανδρεου και τον καραμανλη αντι να τους ευγνωμονουν που χαρη σε αυτους χωθηκαν μεσα....αυτα τα λιγα, συγγνωμη για την παρεμβαση στο topic των φιλολογων ,αλλα επειδη αναφερθηκε η φωκιδα θεωρησα σκοπιμο να πω μερικα πραγματα....η τριπλετα Φθιωτιδας-Ευρυτανιας-Φωκιδας ειναι οτι χειροτερο για εμας τους αναπληρωτες....καλο βραδυ και υπομονη παιδια..δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο....

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2878 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:17:22 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μόλις έμαθα απο συνάδελφο στη Φωκίδα οτι εκει η διεύθυνση έκρινε φιλολόγους υπεράριθμους αρχικά και αυτή τη στιγμη στο λύκειο Γαλαξιδίου υπάρχει έλλειμα με αποτέλεσμα τις ιστορίες να τις δίνουν στον οικονομολόγο , το θεολόγο και την ξενόγλωσση!!!!!!!!!!!!!!!!!'Ετσι καλύπτονται τα κενα...

Αυτό είναι το βασικό μας πρόβλημα: ακόμη και σε 7 που περιορίστηκαν οι ώρες της β΄ανάθεσης των φιλολογικών είναι δώρον-άδωρον, καθώς το κάθε σχολείο έχει τουλάχιστον 2 ξενόγλωσσους, 1 θεολόγο οπότε 3 άτομα * 7 ώρες =21 ώρες!!!!  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Νομίζω πως πρέπει να αγωνιστούμε για 7ωρο ανά σχολική μονάδα, όχι ανά ειδικότητα >:( >:(

μα και το 7ώρες δεν τηρείται.στο σχολειο μου 1θεολόγος έχει 13ωρες φιλολογικών κ ο άλλος 9!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2879 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:33:57 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μόλις έμαθα απο συνάδελφο στη Φωκίδα οτι εκει η διεύθυνση έκρινε φιλολόγους υπεράριθμους αρχικά και αυτή τη στιγμη στο λύκειο Γαλαξιδίου υπάρχει έλλειμα με αποτέλεσμα τις ιστορίες να τις δίνουν στον οικονομολόγο , το θεολόγο και την ξενόγλωσση!!!!!!!!!!!!!!!!!'Ετσι καλύπτονται τα κενα...

Αυτό είναι το βασικό μας πρόβλημα: ακόμη και σε 7 που περιορίστηκαν οι ώρες της β΄ανάθεσης των φιλολογικών είναι δώρον-άδωρον, καθώς το κάθε σχολείο έχει τουλάχιστον 2 ξενόγλωσσους, 1 θεολόγο οπότε 3 άτομα * 7 ώρες =21 ώρες!!!!  ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Νομίζω πως πρέπει να αγωνιστούμε για 7ωρο ανά σχολική μονάδα, όχι ανά ειδικότητα >:( >:(

μα και το 7ώρες δεν τηρείται.στο σχολειο μου 1θεολόγος έχει 13ωρες φιλολογικών κ ο άλλος 9!
Mήπως σε παρακαλώ θα μπορούσες να μας πει το σχολείο σε προσωπικό μήνυμα ώστε να κάνουμε έγγραφη ένσταση?  Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2880 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:59:43 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω.ο ένας θεολογος εχει5παιδια και η αλλη μωρο μηνών.αν τους κόψουν τις ώρες στο σχολείο μας θα αναγκαστουν να μετακινηνούνται καθημερινα πανω απο 60χλμ.ειμαι αγανακτισμενη με το θεμα της β αναθεσης αλλα δεν μπορω να γινω ρουφιανα.πηρα μόνη μου τον προισταμενο της διευθυνσης κανω τα παραπονα για το θεμα αυτο και μου ειπε οτι στο υπουργειο το γνωρίζουν και το εγκρινουν σιωπηρα.εχουν γινει πολλες καταγγελιες και τιποτα!εξαλλου,σίγουρα το σχολειο μου δεν ειναι το μόνο στο οποίο δεν τηρείται το 7ωρο β αναθεσης!λυπάμαι!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2881 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:12:49 μμ »
Κανενα νεο; Ελειπα το ΣΚ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2882 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:15:01 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω.ο ένας θεολογος εχει5παιδια και η αλλη μωρο μηνών.αν τους κόψουν τις ώρες στο σχολείο μας θα αναγκαστουν να μετακινηνούνται καθημερινα πανω απο 60χλμ.ειμαι αγανακτισμενη με το θεμα της β αναθεσης αλλα δεν μπορω να γινω ρουφιανα.πηρα μόνη μου τον προισταμενο της διευθυνσης κανω τα παραπονα για το θεμα αυτο και μου ειπε οτι στο υπουργειο το γνωρίζουν και το εγκρινουν σιωπηρα.εχουν γινει πολλες καταγγελιες και τιποτα!εξαλλου,σίγουρα το σχολειο μου δεν ειναι το μόνο στο οποίο δεν τηρείται το 7ωρο β αναθεσης!λυπάμαι!

Λυπάσαι, αλλά μονόπλευρα ...
Δε σε κατηγορώ, απλώς σου θυμίζω και τα παιδιά ημών, των καταδικασμένων σε ανεργία, τούτη την ώρα.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2883 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:20:11 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω.ο ένας θεολογος εχει5παιδια και η αλλη μωρο μηνών.αν τους κόψουν τις ώρες στο σχολείο μας θα αναγκαστουν να μετακινηνούνται καθημερινα πανω απο 60χλμ.ειμαι αγανακτισμενη με το θεμα της β αναθεσης αλλα δεν μπορω να γινω ρουφιανα.πηρα μόνη μου τον προισταμενο της διευθυνσης κανω τα παραπονα για το θεμα αυτο και μου ειπε οτι στο υπουργειο το γνωρίζουν και το εγκρινουν σιωπηρα.εχουν γινει πολλες καταγγελιες και τιποτα!εξαλλου,σίγουρα το σχολειο μου δεν ειναι το μόνο στο οποίο δεν τηρείται το 7ωρο β αναθεσης!λυπάμαι!

Λυπάμαι πραγματικά που μορφωμένο άτομο θεωρεί ρουφιανιά την υπεράσπιση του κλαδου του... Αυτό είναι απαράδεκτο και δηλώνει άτομο που φοβάται να εκτεθεί διεκδικώντας τα αυτονόητα... Με τη λογική αυτή συνάδελφοι θα διδάσκουμε μονο αρχαία και θα κακίζουμε το αναλγητο υπουργείο (σιωπηρά πάντα βέβαια) που καταπατά τα δικαιωμάτα μας. Αλλά μάλλον αν κατορθώσεις και μπεις σε τάξη, μετα αδρανείς και γράφεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου του χιλιάδες άνεργους φιλολόγους που ξεροσταλιάζουν στον υπολογιστή για τα ρημαδοκενά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 903

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.