*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 778244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3164 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:20:34 μμ »
Aυτό ότι δηλαδή δεν θα καλυφθούν όλα τα κενά ,μου το έχουν πει και εμένα ...Μήπως κρατούν τις πιστώσεις για την πρωτοβάθμια και όχι για εμάς ;;;

Νομίζω ότι πρέπει να λάβουμε πιο σοβαρά τη δέσμευση για οκτάμηνη πλέον εργασία των αναπληρωτών. Οκτώ μήνες είναι από 1-11. Σκεφτείτε πόσες προσλήψεις έχει κάνει ήδη -ειδικά στην πρωτοβάθμια- και πώς θα κατορθώσει να κάνει το μέσο όρο 8 μήνες.
Στην πρωτοβάθμια τα κενά είναι επιτακτικά, φάινονται πολύ πιο πολύ. Στη δευτεροβάθμια ακόμη κι αν κάποιοι μαθητές κάνουν 3-4 ώρες την ημέρα φαίνονται να πηγαίνουν σχολείο. Στην πρωτοβάθμια δεν είναι έτσι.
Στη δευτεροβάθμια επίσης αρκετά σχολεία κάνουν καταλήψεις, κι αυτό τους βολεύει για να κάνουν προσλήψεις όσο το δυνατόν πιο αργά
Συν τοις άλλοις τους βολεύει να κάνουν όσο πιο αργά προσλήψεις για να μπουν απευθείας στο ενιαίο μισθολόγιο.

Πιστεύω ότι φέτος θ' αργήσει πάρα πολύ να διαμορφωθεί η εικόνα των κενών και των προσλήψεων. Μάλλον δε θα πρέπει να μας ξαφνιάσει αν αρχίσουν κατά το Δεκέμβρη να εμφανίζοναι κενά ως δια μαγείας!
Επιπλέον αν δεν συμπληρώνουμε 8μηνη εργασία δε θα δικαιούμαστε το ερχόμενο καλοκαίρι επίδομα από ΟΑΕΔ... Για σκεφτείτε τι οικονομία θα κάνουν αν γλυτώσουν τόσες χιλιάδες επιδόματα!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:35 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3165 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:24:04 μμ »
Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαζόμαστε 200 ένσημα για το επίδομα ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3166 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:24:38 μμ »
Αν έχεις δουλέψει και πέρισυ χρειάζεσαι λιγότερο χρόνο εργασίας! Δες ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ!!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3167 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:27:24 μμ »
 Σε όλα όσα έχετε πει συνάδελφοι συμφωνώ μαζί σας... Όμως πως υποκρύπτουν τα κενά όταν στις δευτεροβάθμιες δουλεύεουμε εμείς.... δηλαδή καθηγητές... Επιπλέον να σας θυμήσω ότι συνάδελφος μόνιμη φιλόλογος χωρίς οργανική θέση πέρσι της είπαν ότι δεν υπάρχει κενό και την υποχρέωσαν να διδάσκει σε 2 σχολεία... Αρχές Οκτώβρη 2010 ....μετά από 2 εβδομάδες βρέθηκαν 3 κενά με πλήρες ωράριο.... στο ένα δίδαξα εγώ...
  Κρύβουν τα κενά.... υπάρχει μία διαδικασία στην κάλυψη θέσεων... πρώτα οι αποσπάσεις... και μετά αναπληρωτες...
  Επίσης Αntigoni στη Δυτική Αττική ο συνάδελφος στο τηλέφωνο μου είπε επακριβώς ότι θα προκύψουν κενά αποκλειστικά για αναπληρωτές... Μπορεί και να έπεσα σε άσχετο... μπορεί όμως και να είπε και ένα μέρος της αλήθειας... Συνάδελφοι θα πάνε όλα καλά... Μην ξεχνάτε ότι δημοσίευσαν μέχρι και εγκύκλιο που μιλούν για ανθρωπομήνες.... άκου λέξη... ανθρωπομήνες...
   Ζούμε στην εποχή της φασιστικής δημοκρατίας... Σήμερα στη Wall Street διαμαρτύρονται οι αμερικανοί πολίτες... Τα ΜΜΕ τσιμουδιά...
   Ανακοινώνονται όσα θέλουν εκείνοι να ακουστούν.... Ας μην χάνουμε την ψυχραιμία μας...  όσο μπορεί ο καθένας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:35 »

Αποσυνδεδεμένος Andr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3168 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:33:16 μμ »
Για να δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, αν έχεις πάρει και στο παρελθόν, χρειάζεσαι 125 ένσημα, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι 2 μήνες πριν την απόλυση. Δηλ. στην περίπτωσή μας θα πρέπει να συμπληρωθούν 7 μήνες εργασίας μέχρι και τον Ιούνιο, για να δικαιούμαστε για άλλη μία φορά επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι. Πρέπει συνεπώς το αργότερο 1 Δεκεμβρίου να έχουμε προσληφθεί...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3169 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:33:58 μμ »
Παρακολουθώ όλα όσα γράφετε εδώ κ αποφεύγω να γράψω κάτι γιατί οι πληροφορίες που έχω δεν είναι καθόλου θετικές για τον κλάδο μας κ δεν ήθελα να ανησυχήσω κόσμο χωρίς κάτι βέβαιο. αλλά ο καιρός περνάει κ δυστυχώς οι φόβοι επαληθεύονται...
Στο νομό μου λοιπόν (Αιτ/νία), αλλά φαντάζομαι μάλλον αυτό θα ισχυει κ για τους υπόλοιπους, έχει έρθει οδηγία από το υπουργείο υποχρεωτικά όλοι οι φιλόλογοι να αφήσουν τις ιστορίες κ να τις πάρουν οι ξενόγλωσσοι. Με αποτέλεσμα  κενά να μην υπάρχουν ή να υπάρχουν πολύ λίγα. Δεν είναι τυχαίο προφανώς που στην α φάση η Αιτ/νία πέρυσι πήρε 30 φιλολόγους και φέτος...9! Υπάρχει μαλιστα περίπτωση καθηγητριας γαλλικών που κάνει 19 ώρες ιστορία κ 2 ώρες γαλλικά! Δε φταίνε φυσικά οι συνάδερφοι των γαλλικών κ αγγλικών! Η συγκεκριμένη καθηγήτρια συνέταξε έγγραφο με δικηγόρο κτλ καθόλα εγκυρο που διαμαρτύρεται για την κατάσταση κ την χαρακτηρίζει παράτυπη αλλά δυστυχώς φωνή βοώντος εν τη ερήμω... Αιτήσεις που έχουν κάνει για συμπλήρωση ωραρίου στην πρωτοβάθμια, γιατί κι αυτοί προτιμούν να διδάσκουν το αντικειμενό τους κι όχι ιστορία, δε λαμβάνονται υπόψη, τους γράφουν κανονικά από το υπουργείο. Όλα αυτά γίνονται με έγκριση του ΚΥΣΔΕ γιατί τόσες πολλές ώρες στη β ανάθεση (10+) μόνο αυτό έχει την αρμοδιότητα, προιστάμενος κ ΠΥΣΔΕ όχι.
 Ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος, όλο αυτό τόσες πολλές ώρες στη β αναθεση, ακόμα κ με εγκριση του ΚΥΣΔΕ είναι νόμιμο; Μπορεί μήπως κάποιος σύλλογος όπως πχ η ΠΕΑΕ (πρώην σύλλογος αδιοριστων εκπαιδευτικών) να προβεί σε καταγγελία; γιατί ο καθένας μόνος του δε βλέπω να καταφέρνει κάτι.
Δεν ξέρω, εγώ πάντως έχω πέσει σε κατάθλιψη. Γνωστοί μου μόνιμοι σε σχολεία που τους ρωτούσα, ενώ στην αρχή της χρονιάς μου έλεγαν ότι έχουν κενα στα σχολεία τους, τώρα λένε δεν υπάρχει τίποτα λόγω της παραπάνω πρακτικής που ακολουθείται.
Τι πιστεύω; ότι θα γίνει μια β φάση αναπληρωτών που καμια σχέση δε θα έχει με την προηγούμενη χρονιά, δηλ 250 φιλόλογοι το πολύ και μετά τζίφος, καμιά 50ριά άτομα για έκτακτα κενά από άδειες κτλ
Όχι μόνο δεν παίζει με τίποτα φέτος το περσινό νούμερο των 1300 αναπληρωτών φιλολόγων -άλλωστε το είχα πει κ σε μια παλιότερη κουβέντα στην οποία ψηφίζαμε κιόλας- αλλά ούτε 1000 δε θα πάρει που υποστήριζα τότε. Έτσι όπως πάει το πράγμα αν προσλάβει συνολικά μαζί με της πρώτης φάσης 700 αναπληρωτές να είμαστεκ ευχαριστημένοι!!! (τρόπος του λέγειν -εννοείται)!!!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3170 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:37:26 μμ »
Τα 125 ένσημα πρέπει να ποκύπτουν από το τελευταίο 14μηνό πριν την απόλυση χωρις τους δύο τελευταίους μήνες άρα μιλάμε για την περίοδο από απρίλιο του ΄11 μέχρι απρίλιο του ΄12. Οπότε και από 1 Φεβρουαρίου να κάνεις πρόσληψη δεν το χάνεις!

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3171 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:38:20 μμ »
Για να δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, αν έχεις πάρει και στο παρελθόν, χρειάζεσαι 125 ένσημα, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι 2 μήνες πριν την απόλυση. Δηλ. στην περίπτωσή μας θα πρέπει να συμπληρωθούν 7 μήνες εργασίας μέχρι και τον Ιούνιο, για να δικαιούμαστε για άλλη μία φορά επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι. Πρέπει συνεπώς το αργότερο 1 Δεκεμβρίου να έχουμε προσληφθεί...
O Μάιος και ο Ιουνιος δεν μετράνε γιατι είναι οι 2 μήνες πριν την απόλυση !!!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3172 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:41:41 μμ »
Τα 125 ένσημα πρέπει να ποκύπτουν από το τελευταίο 14μηνό πριν την απόλυση χωρις τους δύο τελευταίους μήνες άρα μιλάμε για την περίοδο από απρίλιο του ΄11 μέχρι απρίλιο του ΄12. Οπότε και από 1 Φεβρουαρίου να κάνεις πρόσληψη δεν το χάνεις!

Και δεν μιλάμε για επίδομα πια, αλλά για μισθό...  :(

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3173 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:42:05 μμ »
Τα 125 ένσημα πρέπει να ποκύπτουν από το τελευταίο 14μηνό πριν την απόλυση χωρις τους δύο τελευταίους μήνες άρα μιλάμε για την περίοδο από απρίλιο του ΄11 μέχρι απρίλιο του ΄12. Οπότε και από 1 Φεβρουαρίου να κάνεις πρόσληψη δεν το χάνεις!
Συμφωνώ !!!!
Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3174 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:42:35 μμ »
Λοιπον, νομιζω οτι αυτο με τη β αναθεση δεν αντεχεται πια. Πρεπει να αγωνιστουμε, και οχι μονοι μας, αλλα μαζι με τους ξενογλωσσους συναδελφους και τους γονεις. που μπορουμε να τοσυζητησουμε αναλυτικοτερα;

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3175 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:43:42 μμ »
Τα 125 ένσημα πρέπει να ποκύπτουν από το τελευταίο 14μηνό πριν την απόλυση χωρις τους δύο τελευταίους μήνες άρα μιλάμε για την περίοδο από απρίλιο του ΄11 μέχρι απρίλιο του ΄12. Οπότε και από 1 Φεβρουαρίου να κάνεις πρόσληψη δεν το χάνεις!

Και δεν μιλάμε για επίδομα πια, αλλά για μισθό...  :(
Πολύ σωστά , αν και πιστεύω οτι θα το μειώσουνε  :(

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3176 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:44:09 μμ »
Παρακολουθώ όλα όσα γράφετε εδώ κ αποφεύγω να γράψω κάτι γιατί οι πληροφορίες που έχω δεν είναι καθόλου θετικές για τον κλάδο μας κ δεν ήθελα να ανησυχήσω κόσμο χωρίς κάτι βέβαιο. αλλά ο καιρός περνάει κ δυστυχώς οι φόβοι επαληθεύονται...
Στο νομό μου λοιπόν (Αιτ/νία), αλλά φαντάζομαι μάλλον αυτό θα ισχυει κ για τους υπόλοιπους, έχει έρθει οδηγία από το υπουργείο υποχρεωτικά όλοι οι φιλόλογοι να αφήσουν τις ιστορίες κ να τις πάρουν οι ξενόγλωσσοι. Με αποτέλεσμα  κενά να μην υπάρχουν ή να υπάρχουν πολύ λίγα. Δεν είναι τυχαίο προφανώς που στην α φάση η Αιτ/νία πέρυσι πήρε 30 φιλολόγους και φέτος...9! Υπάρχει μαλιστα περίπτωση καθηγητριας γαλλικών που κάνει 19 ώρες ιστορία κ 2 ώρες γαλλικά! Δε φταίνε φυσικά οι συνάδερφοι των γαλλικών κ αγγλικών! Η συγκεκριμένη καθηγήτρια συνέταξε έγγραφο με δικηγόρο κτλ καθόλα εγκυρο που διαμαρτύρεται για την κατάσταση κ την χαρακτηρίζει παράτυπη αλλά δυστυχώς φωνή βοώντος εν τη ερήμω... Αιτήσεις που έχουν κάνει για συμπλήρωση ωραρίου στην πρωτοβάθμια, γιατί κι αυτοί προτιμούν να διδάσκουν το αντικειμενό τους κι όχι ιστορία, δε λαμβάνονται υπόψη, τους γράφουν κανονικά από το υπουργείο. Όλα αυτά γίνονται με έγκριση του ΚΥΣΔΕ γιατί τόσες πολλές ώρες στη β ανάθεση (10+) μόνο αυτό έχει την αρμοδιότητα, προιστάμενος κ ΠΥΣΔΕ όχι.
 Ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος, όλο αυτό τόσες πολλές ώρες στη β αναθεση, ακόμα κ με εγκριση του ΚΥΣΔΕ είναι νόμιμο; Μπορεί μήπως κάποιος σύλλογος όπως πχ η ΠΕΑΕ (πρώην σύλλογος αδιοριστων εκπαιδευτικών) να προβεί σε καταγγελία; γιατί ο καθένας μόνος του δε βλέπω να καταφέρνει κάτι.
Δεν ξέρω, εγώ πάντως έχω πέσει σε κατάθλιψη. Γνωστοί μου μόνιμοι σε σχολεία που τους ρωτούσα, ενώ στην αρχή της χρονιάς μου έλεγαν ότι έχουν κενα στα σχολεία τους, τώρα λένε δεν υπάρχει τίποτα λόγω της παραπάνω πρακτικής που ακολουθείται.
Τι πιστεύω; ότι θα γίνει μια β φάση αναπληρωτών που καμια σχέση δε θα έχει με την προηγούμενη χρονιά, δηλ 250 φιλόλογοι το πολύ και μετά τζίφος, καμιά 50ριά άτομα για έκτακτα κενά από άδειες κτλ
Όχι μόνο δεν παίζει με τίποτα φέτος το περσινό νούμερο των 1300 αναπληρωτών φιλολόγων -άλλωστε το είχα πει κ σε μια παλιότερη κουβέντα στην οποία ψηφίζαμε κιόλας- αλλά ούτε 1000 δε θα πάρει που υποστήριζα τότε. Έτσι όπως πάει το πράγμα αν προσλάβει συνολικά μαζί με της πρώτης φάσης 700 αναπληρωτές να είμαστεκ ευχαριστημένοι!!! (τρόπος του λέγειν -εννοείται)!!!
Αντίθετα στη Κοζάνη η γραμμή που έχει δοθεί από την ΔιΔε είναι να συμπληρώνουν ωράριο πρώτα οι φιλόλογοι και επίσης να εφαρμοστει το πλαφον των 7 ωρών. Σε κάποια σχολεία μάλιστα που οι ώρες των β αναθέωσεων ξεπερνούσαν κατά πολύ το πλαφόν έγινε ανακατανομή

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3177 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:45:15 μμ »
Τα 125 ένσημα πρέπει να ποκύπτουν από το τελευταίο 14μηνό πριν την απόλυση χωρις τους δύο τελευταίους μήνες άρα μιλάμε για την περίοδο από απρίλιο του ΄11 μέχρι απρίλιο του ΄12. Οπότε και από 1 Φεβρουαρίου να κάνεις πρόσληψη δεν το χάνεις!

Και δεν μιλάμε για επίδομα πια, αλλά για μισθό...  :(

Σωστότατη παρατήρηση!!!! :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 236

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.