*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 777512 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3346 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:33:26 μμ »
Συνάδελφοι...όποιος έχει fb ας στείλει στο Μπράτη ένα ειλικρινές μήνυμα...του τύπου "Κύριε Μπράτη, επειδή μόνο από εσάς μπορούμε να αντλήσουμε κάποια πληροφορία και συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον σας ( ;)) σας παρακαλούμε θερμα να μάθετε κάτι για τη β'φάση και για αριθμό..Είμαστε οικογενειάρχες άνθρωποι και ξεροσταλιάζουμε μπροστά στον υπολογιστή για κάτι νεότερο...Είμαστε πολλοί και είμαστε απελπισμένοι...."..Πιστεύω να συγκινηθεί!!! ???

Έχει δώσει την εξής απάντηση σε συνάδελφο που ρώτησε:" Αν ήξερα θα στό'λεγα!!!!!"
Νομίζω δε γνωρίζει..Ποιος ξέρει άλλωστε;;;;Κανείς...  ??? ??? ??? Ακόμα και οι υπάλληλοι στο υπουργείο αινιγματικά απαντούν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3347 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:11:06 μμ »
Παιδιά τον έχω παρακαλέσει χίλιες φορές ,δεν λέει ,οπότε μη το προχωράμε άλλο ,δεν ξέρει ή αν θέλετε τη γνώμη μου δεν τον ενδιαφέρει να μάθει γιατί είναι ο άνθρωπος είναι της πρωτοβάθμιας !!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3348 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:38:11 μμ »
Διαβάστε τι λέει το δελτίο τύπου για τους ανθρωπομήνες και μη βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3349 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:45:38 μμ »
Διαβάστε τι λέει το δελτίο τύπου για τους ανθρωπομήνες και μη βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα
Κατάλαβες κάτι διαφορετικό από αυτό που κατάλαβα εγώ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3350 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:54:24 μμ »
Δεν ξέρω τι κατάλαβες αλλά με την λογική που γράφεται θα έπρεπε να γίνει η Β φάση τέλος Δεκεμβρίου για να καλυφθούν οι επιπλέον ανθρωπομήνες της Α φάσης.
Σας παραπέμπω στην ανάλυση του άristos2 κάποιες σελίδες πριν

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3351 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:02:22 μμ »
 Και εγώ που νόμιζα ότι εγώ και ο Αρίστο εννοούσαμε το ίδιο.... ΜΜΜ... ίσως να είμαι κουρασμένη.... Καλό βράδυ... Εξήγησε καλύτερα τι θέλεις να πεις...

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3352 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 01:08:35 πμ »
Ναι ρε παιδιά 843 αγγλικών α φάση θα πάρει ....510 ακω κ 343 αμω....σε αυτούς θα πάρει κόσμο...άρα υπάρχουν τόσα κενά....εγω δε μπορώ να καταλάβω ...ΑΦΟΙ πολλοί αγγλικών κανιυ ιστορίες γιατί δεν τους δίνει να κανουν αγγλικά? ...εμείς πάντως εάν η β φάση μας είναι στα 150-200 άτομα θα έχουμε λιγότερες προσλήψεις απο των αγγλικών...αυτα είναι....



Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3353 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 01:26:55 πμ »
και για μας τα ιδια ελεγαν. οτι ειμαστε υπεραριθμοι και οτι δεν υπαρχουν κενα. κενα υπαρχουν σε ολες τις ειδικοτητες, ας βγει πρωτα η φαση και θα δειτε τα νουμερα. αλλα μη σου κανει εντυπωση ο αριθμος των αναπληρωτων της ειδικοτητας μου. και περσι οι περισσοτεροι ημασταν σε συνολο (1700) αλλα δουλευουμε και στις δυο βαθμιδες και οι 1500 ηταν α/βαθμια για τα πιλοτικα οι περισσοτεροι. οπως και τα νουμερα που εδωσες, για α/βαθμια ειναι, στη β/βαθμια ειναι γυρω στα 120-140 ατομα. αυτα τουλαχιστον εχουν ακουστει.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3354 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 01:32:37 πμ »
Καλη τοποθέτηση αγαπητή μου...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3355 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:52:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους... όσο μπορεί να είναι...
Από χθες έχω άλλη μία δυσάρεστη πληροφορία, προβληματίστηκα για το αν πρέπει να την κοινοποιήσω εδώ, δε θέλω να βαρύνω κι άλλο το ήδη βεβαρυμένο κλίμα των ημερών, αλλά τελικά αποφάσισα να τη μοιραστώ μαζί σας με την ελπίδα (ευσεβή πόθο;) να διαψευστεί...
Προέρχεται από αιρετό ΠΥΣΔΕ... είπε να μην περιμένουμε σύντομα τη β΄φάση... υπάρχουν κάποια κενά αλλά γίνεται προσπάθεια να καλυφθούν με εσωτερικές μετακινήσεις...
Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι όσο αργεί, δεν μεγαλώνει ο αριθμός αλλά μειώνεται, αντίθετα με ό,τι πιστεύαμε...
Ήδη αυτό επιβεβαιώθηκε με τη μείωση των 3 κενών στη δυτική Θεσσαλονίκη σε 1 μέσα σε μία εβδομάδα.
Λυπάμαι...
Καλό κουράγιο σε όλους μας, όσο μας έχει απομείνει...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Bouxmaxer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3356 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:05:01 πμ »
Καλημέρα αγαπητέ. Μια τέτοια πληροφορία που δεν είναι επίσημη δεν την ανακοινώνεις εδω μέσα που διαβάζει τόσος κόσμος......... όλοι περιμένουν πως και πως να εργαστούν έστω και με τα λίγα χρήματα που θα παίρνει ένας εκπαιδευτικός, διαβάζω για κενά τόσες μέρες ότι έχουμε π.χ. 4 κενά σε μια περιοχή και μετά απο 2 ώρες βγαίνει κάποιος άλλος και λέει ότι εγώ ξέρω οτι η ίδια περιοχή έχει 1 κενό, κανένας δεν είναι σίγουρος και κανένας δεν ξέρει και δεν μπορεί να πεί γιάτι υπάρχει αυτό το μπάχαλο φέτος. Ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας και ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν τα ............ στο υπουργείο και σήμερα και ας σκεφτόμαστε και λίγο θετικά, γιατί πλέον ακόμα και γω που περιμένω για δικό μου άνθρωπο την Β΄φάση έχω χάσει την υπομονή μου........

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3357 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:17:30 πμ »
Καλημέρα αγαπητέ. Μια τέτοια πληροφορία που δεν είναι επίσημη δεν την ανακοινώνεις εδω μέσα που διαβάζει τόσος κόσμος......... όλοι περιμένουν πως και πως να εργαστούν έστω και με τα λίγα χρήματα που θα παίρνει ένας εκπαιδευτικός, διαβάζω για κενά τόσες μέρες ότι έχουμε π.χ. 4 κενά σε μια περιοχή και μετά απο 2 ώρες βγαίνει κάποιος άλλος και λέει ότι εγώ ξέρω οτι η ίδια περιοχή έχει 1 κενό, κανένας δεν είναι σίγουρος και κανένας δεν ξέρει και δεν μπορεί να πεί γιάτι υπάρχει αυτό το μπάχαλο φέτος. Ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας και ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν τα ............ στο υπουργείο και σήμερα και ας σκεφτόμαστε και λίγο θετικά, γιατί πλέον ακόμα και γω που περιμένω για δικό μου άνθρωπο την Β΄φάση έχω χάσει την υπομονή μου........
ας υπαρχουν και καπιοι που μας προσγειωνουν............ειναι ρεαλιστικο, εδω ολοι μιλουν για μειωση ενος τεραστιου κρατους..........εμεις κοιταμε πως θα ξαναβολευτουμε για μερικους μηνες μεχρι να ξανακολλησουμε  στους υπολογιστες την επομενη χρονια μετροντας σε πινακες αριθμους και ονοματα............βεβαια, εχουμε και ενα δικιο τοσα χρονια ,εχει πια περασει στο DNA μας να περιμενουμε >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3358 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:19:14 πμ »
Ο JohnyWalker έχει κάνει μία ενδιαφέρουσα ανάλυση που δείχνει γιατί πλέον το Υπουργείο, το οποίο έχει δεσμευτεί στην Τρόικα για συγκεκριμένους ανθρωπομήνες αναπληρωτών, δεν μπορεί να πάρει πια αναπληρωτές πριν από συγκεκριμένες ημερομηνίες:

"Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης

"Ειδικά για τους αναπληρωτές καθηγητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, συμφωνήθηκε με το Υπουργείο Παιδείας, η μείωση των μηνών απασχόλησης από 9 το 2010 σε 8 το 2011, προκειμένου να απασχοληθούν τα απαραίτητα άτομα και να καλυφθούν οι ανάγκες των σχολείων. Στο πλαίσιο αυτής της συμφωνίας, δόθηκε έγκριση για 16.220 άτομα ήτοι 129.754 ανθρωπομήνες."

Αν εξαιρέσουμε τους ΕΣΠΑ μιας και μέσα σε αυτό το κονδύλι εξαιρούνται αυτοί που προσλαμβάνονται μέσω ΕΣΠΑ μέχρι στιγμής έχουν γίνει όσο αφορά τις προσλήψεις αναπληρωτών μέχρι 12.10.2011 (εξαιρείται το ΕΣΠΑ):

3509 προσλήψεις εκπαιδευτικών με σύνολο απασχόλησης περίπου 9,5 μήνες

1801 προσλήψεις εκπαιδευτικών με σύνολο απασχόλησης περίπου 9 μήνες

1041 προσλήψεις εκπαιδευτικών με σύνολο απασχόλησης περίπου 8,5 μήνες

ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ :

6351 εκπαιδευτικοί έχουν προσληφθεί (απομένουν άλλοι 9869) ή καλύτερα ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 58393 ανθρωπομήνες από το επιτρεπόμενο σύνολο των 129.754 ανθρωπομηνών ή αλλιώς το 45% του επιτρεπόμενου ορίου !!!!!.

Αυτό σημαίνει ότι το Υπουργείο έχει δικαίωμα να προσλάβει ακόμα άτομα για περίπου 71300 ανθρωπομήνες εργασίας.

Δηλαδή αν έστω τελείως θεωρητικά και υποθετικά προσελάμβανε και τους 9869 που απέμειναν στις 15 Νοεμβρίου ήτοι για 7,5 μήνες εργασίας περίπου 7,5 * 9869= 74017 (δηλαδή ξεπερνά το επιτρεπόμενο όριο !!!).
Δεν βάζω τις προσλήψεις που θα ανακοινωθούν και αύριο και ουσιαστικά μεταθέτουν ακόμα πιο πίσω την ημεροομηνία άλλων προσλήψεων μιας και οι αυριανές υποτιθέμενες προσλήψεις θα αφορούν 8 μήνες εργασίας περίπου (εφόσον είναι για πρωτοβάθμια το μεγαλύτερο μέρος). Οι αυριανές προσλήψεις ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΜΗΝΩΝ !!!!!!!!!

Αυτό σημαίνει ότι το υπουργείο έχει 2 δυνατότητες για εμάς και τις υπόλοιπες φάσεις προσλήψεων:

ή να μεταθέσει αρκετά την ημερομηνία προσλήψεων προς τα πίσω π.χ 15 Νοεμβρίου και μετά και να προσλάβει μεγάλο αριθμό ατόμων

ή να προσλάβει σε δόσεις μικρό αριθμό ατόμων π.χ. μια πολύ μικρή δόση πριν την 1 Νοεμβρίου, μια μικρή δόση μεταξύ 1 -15 Νοεμβρίου κ.τ.λ.

ΌΣΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΤΟΜΩΝ (Π.Χ. αν είναι να προσλάβει 1000 από τεχνικές ειδικότητες-λέμε τώρα  :o :o :o) όσο πιο πίσω πάνω οι προσλήψεις π.χ. 15 Νοεμβρίου και μετά  :o(απίθανο σενάριο βέβαια-εύχομαι δηλαδή!!!!) αυτούς τους 1000 θα μπορέσει να τους προσλάβει με την μία και έξω. Σε περίπτωση βέβαια που δεν έχει προσλάβει μεγάλο αριθμό αναπληρωτών μεταξύ 15 Οκτωβρίου και 15 Νοεμβρίου )ή αλλιλως έχει προσλάβει πολύ μικρό αριθμό αυτό το διάστημα, αυξάνονται οι πιθανότητες για μεγάλες φάσεις προσλήψεων από 15 Νοεμβρίου και μετά."

Με άλλα λόγια ο συνάδελφος λέει ότι όσο πιο πολλά κενά υπάρχουν σε κάποιες ειδικότητες και επομένως χρειάζονται πολλοί αναπληρωτές (άρα και ανθρωπομήνες), τόσο πιο αργά πρέπει να γίνουν οι προσλήψεις για να μπορέσουν να τους πάρουν χωρίς να υπερβούν τους επιτρεπόμενοιυς ανθρωπομήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2011, 09:29:40 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3359 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:23:52 πμ »
Σε ββαθμια μου ειπαν τηλεφωνικά ότι τα κενα επικαιροποιούνται συνεχώς διότι γινονται και μετακινήσεις μονιμων από διεύθυνση σε διεύθυνση αλλά θα γίνουν και υποχρεωτικές υπερωρίες από μόνιμους με βάση το νόμο!Οποτε και να μας δωσουν κάποια πληροφορια τώρα σε 2 μερες μπορεί να μην ισχυει..
Όλα αυτά χθες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.