*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863803 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Αρα υποθετω μπορουμε να τα στειλουμε χωρις επικυρωση.
Βασικα και το αρχειο που εχει τον πινακα μετα δικαιολογητικα παρατηρησα οτι γραφει φωτοαντιγραφα και οχι επικυρωμενα φωτοαντιγραφα.
Εχει ρωτησει μηπως καποιος στον ΕΟΠΠΕΠ περι αυτου του ζητηματος;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Θα θελουν υπευθυνη δηλωση περι ακριβες αντιγραφου με γνησιο υπογραφης η τιποτα; Αν καποιος ενημερωθει ας μας ενημερωσει!

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
λογικά σκέτα φωτοαντίγραφα θα θέλουν
για τα σεμινάρια ξέρουμε τιμή; όταν τους ρώτησα ούτε αυτοί δεν ήξεραν !!!

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο ΕΟΠΠΕΠ είναι νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου, επομένως χρειάζεται επικύρωση των δικαιολογητικών. Ο νόμος αφορά τα δικαιολογητικά που προορίζονται σε δημόσιες υπηρεσίες. Καλύτερα να ρωτήσετε στα ΚΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγω θα στειλω βεβαιωση οτι ολα τα δικαιολογητικα ειναι αντιγραφα των πρωτοτυπων τους. τον τελευταιο καιρο αυτο κανω και δεν εχω προβλημα με καμμια προκυρηξη ως τωρα. που να επικυρωνεις 50 χαρτια?

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρώτησα εγώ στον ΕΟΠΠΕΠ για επικύρωση και μου είπαν ότι έχει καταργηθεί άρα τα φωτοαντίγραφα. Καλού κακού όμως κάντε και μια υπεύθυνη δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
αντιγράφω από την αρχική σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ και από την ενότητα "ταυτότητα":
"O Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου, εποπτευόμενο από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με έδρα την Αθήνα"
Πληροφορία: δεν είναι μόνο ΝΠΙΔ αλλά ΝΠΙΔ εποπτευόμενο από το υπουργείο, δηλαδή το κράτος
αντιγράφω από την εγκύκλιο  με αρ. πρωτοκόλου: ΔΙΣΚΠΟ/Φ15/οικ.8342 με τίτλο "Κατάργηση της υποχρέωσης υποβολής πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων εγγράφων", (είναι η εγκύκλιος που καταργεί τις επικυρώσεις για έγγραφα που κατατίθενται σε δημόσιες υπηρεσίες)
http://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20140402_egkyklios_katarghsh_epikyrvsis.pdf
"Προκειμένου μάλλιστα να επιτευχθούν οι επιδιωκόμενοι στόχοι, με τη νέα ρύθμιση διευρύνεται το πεδίο εφαρμογής των υπόχρεων φορέων και περιλαμβάνονται σε αυτούς όχι μόνον οι διοικητικές αρχές αλλά και όλοι οι φορείς του δημοσίου τομέα, όπως: τα Νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου, που άμεσα ή έμμεσα ελέγχονται από το κράτος, οι δημόσιες επιχειρήσεις κ.λ.π.".
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: τα έγγραφα που προσκομίζουμε στο ΕΟΠΠΕΠ δεν χρειάζεται να είναι επικυρωμένα απλώς ευανάγνωστη φωτοτυπία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2014, 03:06:36 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος monti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απορια
« Απάντηση #287 στις: Μάιος 28, 2014, 03:58:18 μμ »
εχω μπερδευτεί..βοηθεια..εχω κανει το πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ για εκπαιδευτες ενηλικων εχω 25 ωρες στα Κ.Δ.Β.Μ και αλλές 12 σε δομές λαικου πανεπιστημίου , τωρα τελειωνω το μνεταπτυχιακο στο marconi που εχει στις εξετασεις του μικροδιδασκαλία αλλά δεν είμαι σιγουρη για το ΔΟΑΤΑΠ ..τι στο καλο κάνω; μπαίνω ή δεν μπάινω; και αν μπαίνω πως γίνεται αυτό; ..αυτά τα λίγα

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ
Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.), μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του http://www.eoppep.gr, θα προβεί σύντομα σε αναλυτική ενημέρωση του κοινού σχετικά με την παροχή των πιστοποιημένων προγραμμάτων που θα είναι σύμφωνα με το αντίστοιχο επικαιροποιημένο πιστοποιημένο Επαγγελματικό Περίγραμμα του «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ» και το αντίστοιχο πιστοποιημένο Πλαίσιο Προγράμματος.

Όσοι ενδιαφερόμενοι εμπίπτουν στη διαδρομή της πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας μετά από την παρακολούθηση του πιστοποιημένου προγράμματος εκπαίδευσης εκπαιδευτών, (όπως προβλέπεται στην παράγραφο γ) του άρθρου 17 της υπ΄ αριθ. ΓΠ/20082/23.10.2012, Φ.Ε.Κ. 2844/Β’/2012 Υπουργικής Απόφασης «Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής Εκπαίδευσης») μπορούν προς το παρόν να προβούν στην υποβολή της ηλεκτρονικής τους αίτησης, όπως και όλοι οι υποψήφιοι για πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας. Σχετικά με τη διαδικασία παρακολούθησης πιστοποιημένων προγραμμάτων θα ενημερωθούν από τον ΕΟΠΠΕΠ με νέα ανακοίνωση που θα αναρτηθεί.

Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού δε φέρει καμία ευθύνη για ανακοινώσεις και πληροφορίες άλλων ιδιωτικών φορέων σχετικές με την παροχή προγραμμάτων εκπαιδευτών ενηλίκων δια βίου μάθησης.

Αποσυνδεδεμένος English Teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα σε όλους,
αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει για το τι συμβαίνει για όσους το πτυχίο τους, τους δίνει τη δυνατότητα να διδάξουν, πρέπει και αυτοί να παρακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα; ή είναι στην κατηγορία 4 του Πίνακα 2 του σχετικού ΦΕΚ;
για παραδειγμα, έχω τελειωσει αγγλική φιλολογία, με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά θα πρέπει να παρακολουθήσω πρόγραμμα για την απόκτηση του μητρώου εκπαιδευτή ενηλίκων;
προσωπικά δε μπόρεσα να βγάλω άκρη με το τι γίνεται, σήμερα πήρα και τηλέφωνο στον ΕΟΠΕΠ και δεν πήρα καμία σίγουρη απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Παράθεση
Παράθεση
T06 στις Μάιος 16, 2014, 12:42:46 μμ
Εγώ έχω σεμινάριο στην εκπαιδευση ενηλίκων 100 ωρών απο ΙΝΕΔΒΙΜ, μετράει κάπου αυτο?

Παράθεση
Παράθεση
Είστε ενταγμένος/η σε άλλο Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων φορέα του δημόσιου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα και έχετε ολοκληρώσει επιτυχώς πρόγραμμα εκπαίδευσης εκπαιδευτών φορέα του δημόσιου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα διάρκειας τουλάχιστον 100 ωρών;
-Βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης προγράμματος εκπαίδευσης εκπαιδευτών φορέα που ανήκει στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, διάρκειας 100 τουλάχιστον ωρών
-Βεβαίωση ένταξης σε Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων φορέα που ανήκει στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα

Έχω κι εγώ τη βεβαίωση του 100ωρου και ζήτησα από τα ΚΔΒΜ μια βεβαίωση ότι είμαι στο μητρώο εκπαιδευτών. Τα ΚΔΒΜ μου απάντησαν ότι δεν ανήκουμε σε μητρώο εκπαιδευτών, απλά είμαστε σε μια λίστα επιτυχόντων προκήρυξης με μοριοδότηση!
Άρα στη βεβαίωση του 100ωρου τι να βάλω μαζί? Βεβαίωση ότι είμαι σε Λίστα Εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, ΣΔΕ ή ΙΕΚ ? Ποια άλλα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων υπάρχουν πέρα από του ΕΚΕΠΙΣ/ΕΟΠΠΕΠ ?

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα χαρτιά μπορούμε να τα πάμε και αυτοπροσώπως;

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Αρχικά, να ευχηθώ καλό κουράγιο σε όλους σας και πάνω απ'ολα υπομονή. Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να θέσω το εξής ερώτημα.
Εργάζομαι σε Δημόσιο ΙΕΚ και ζήτησα από τη Γραμματεία να μου δώσουν έντυπα τις συνολικές ώρες απασχόλησης / διδακτικής εμπειρίας.
Συνολικά είναι 160. Στις ώρες αυτές, έχουν προστεθεί και οι ώρες επιτήρησης. Χωρίς αυτές (τις ώρες επιτήρησης) δεν συμπληρώνω 150 ώρες. (συμπληρώνω 147 :o)
Τι θα πρέπει να κάνω στη περίπτωση αυτή;
Συνυπολογίζονται όλες μαζί οι ώρες; Ή θα πρέπει να αλλάξω κατηγορία και να εξεταστώ στην εκπαίδευση εκπαιδευτών;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω κι εγώ τη βεβαίωση του 100ωρου και ζήτησα από τα ΚΔΒΜ μια βεβαίωση ότι είμαι στο μητρώο εκπαιδευτών. Τα ΚΔΒΜ μου απάντησαν ότι δεν ανήκουμε σε μητρώο εκπαιδευτών, απλά είμαστε σε μια λίστα επιτυχόντων προκήρυξης με μοριοδότηση!
Άρα στη βεβαίωση του 100ωρου τι να βάλω μαζί? Βεβαίωση ότι είμαι σε Λίστα Εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, ΣΔΕ ή ΙΕΚ ?

Δεν καταλαβαίνω γιατί συγχέεις την βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου με μητρώο εκπαιδευτών..θα δηλώσεις στην ηλεκτρονική αίτηση τα παιδαγωγικά σεμινάρια άνω των 50 ωρών που έχεις παρακολουθήσει και θα στείλεις τις αντίστοιχες βεβαιώσεις.  Οι πίνακες μοριοδότησης εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, ΣΔΕ, ΙΕΚ που γράφεις δεν αποτελούν κάποιο μητρώο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.