*

Αποστολέας Θέμα: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι  (Αναγνώστηκε 44496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 09:09:35 πμ »
vmak, πράγματι μας βοήθησες πολύ και σ ευχαριστούμε.
Όταν λέμε προυπηρεσία οποιασδήποτε άλλης μορφής τί ακριβώς εννοούμε??
 
Εκτός από την προϋπηρεσία που έχουμε απο την Β΄ βαθμια (πχ  3 μήνες και 21 ημέρες ή 96 ημέρες ή 3,75 μόρια)
Υπάρχει και η εξής μορφή Προϋπηρεσίας -->

*  Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία από ΔΗΜΟΣΙΟ  ΙΕΚ ή απο κάποιο Ιδιωτικό Σχολείο ή από   Κάποιο ΤΕΙ  τότε  θα πρέπει
    να έχει μαζί του όλες τις βεβαιώσεις για να ενταχθεί και στο αντίστοιχο Μισθολογικό  κλιμάκιο.

*  Αν κάποιος έχει εργαστεί  και έχει Ένσημα από Ιδιωτικό Τομέα (ΙΚΑ) τότε θα πρέπει να τα έχει τα ένσημα αυτά μαζί του στο προσωπικό του
   Αρχείο  γιατί μετράνε συνταξιοδοτικά και όχι μισθολογικά.



Να συμπληρώσω στο θέμα προϋπηρεσία από δημόσιο ΙΕΚ ή από ΤΕΙ, γιατί έχω και τα δυο, και κατέθεσα εν μέρει τα σχετικά δικαιολογητικά χτες-
Ναι, μετράνε και τα δυο, αλλά πρέπει να είναι διατυπωμένη με τέτοιο τρόπο η βεβαίωση, ώστε να φαίνονται οι ακριβείς ώρες που απασχολήθηκες (όχι του στυλ π.χ. "εαρινό εξάμηνο 2005 10 ώρες την εβδομάδα" που δίνουν κάποιες γραμματείες του ΤΕΙ). Επίσης, πρέπει να φαίνεται στη βεβαίωση η πράξη προσληψης και η πράξη απόλυσης. Επειδή λοιπόν η βεβαίωση του ΙΕΚ που είχα ήταν διατυπωμένη ακριβώς έτσι την κράτησαν, ενώ για τα ΤΕΙ πρέπει να πάω σήμερα στις 3 γραμματείες των ΤΕΙ που απασχολήθηκα για να ζητήσω τις αντίστοιχες βεβαιώσεις.
Κάτι άλλο, μην ξεχάσετε οι μηχανικοί να βεβαιωθείτε ότι σας σημείωσαν ως απόφοιτους σχολής πενταετούς φοίτησης (μπαίνουμε κατευθείαν στο κλιμάκιο 17, ο επιπλέον χρόνος στο πολυτεχνείο μετράει σαν ένας χρόνος προϋπηρεσίας).
Τώρα, εγώ έχω απορία τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ και το Δημόσιο Ταμείο, και κανείς δεν μπόρεσε μέχρι στιγμής να με διαφωτίσει...(έχω ήδη 14 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ με το παλιό ασφαλιστικό-πριν το 93 δηλ.-και θέλω να αποφύγω το δημόσιο ταμείο, δεν θέλω να μου κάνουν κρατήσεις δημοσίου). Αν διαβάζει κάποιος και έχει γνώση ας μου απαντήσει...ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξω καινούργιο θέμα, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι στη θέση μου...

Όσο για τους υπεράριθμους, κι εδώ Κεφαλονιά έχει πήξει η δευτεροβάθμια και δεν ξέρει που να τους βάλει...όπως καταλαβαίνετε, όλοι οι συνάδελφοί μοθ (είμαι η μόνη ντόπια στο σχολείο) είναι "στη τσίτα" για τη μαγική εγκύκλιο...
άντε, καλά τρεχάματα σε όλους! :D
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 04:14:25 μμ »
Τώρα, εγώ έχω απορία τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ και το Δημόσιο Ταμείο, και κανείς δεν μπόρεσε μέχρι στιγμής να με διαφωτίσει...(έχω ήδη 14 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ με το παλιό ασφαλιστικό-πριν το 93 δηλ.-και θέλω να αποφύγω το δημόσιο ταμείο, δεν θέλω να μου κάνουν κρατήσεις δημοσίου). Αν διαβάζει κάποιος και έχει γνώση ας μου απαντήσει...ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξω καινούργιο θέμα, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι στη θέση μου...

Α. «ΝΕΟΙ» ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ

Όσοι ασφαλίζονται για πρώτη φορά μετά την 01/01/1993 και διορίζονται μετά την ημερομηνία αυτή στο Δημόσιο καταβάλλουν υποχρεωτικά εισφορές μόνο υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, σύμφωνα με το άρθρο 39 του Ν2084/92 (κύρια σύνταξη, επικουρική σύνταξη, κλάδος πρόνοιας και κλάδος υγείας). Υποχρεωτικά επίσης καταβάλλουν εισφορές υπέρ του Μετοχικού Ταμείου Πολιτικών Υπαλλήλων (ΜΤΠΥ) σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2227/11-08-1994, άρθρο 11.

Προαιρετικά μπορούν παράλληλα να ασφαλιστούν και στα ταμεία του Δημοσίου αλλά θα επιβαρύνονται οι ίδιοι με το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών (προσωπικών + εργοδοτικών + κρατικών) που μόνο για την κύρια σύνταξη του Δημοσίου ανέρχονται σε ποσοστό 30%. Στην περίπτωση αυτή θα παραμείνουν ασφαλισμένοι μόνο στην Κύρια Σύνταξη του ΤΣΜΕΔΕ.

Β. «ΠΑΛΑΙΟΙ» ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ

α. Όσοι «παλαιοί» ασφαλισμένοι έχουν διοριστεί στο Δημόσιο πριν από την 01/01/1993 είναι κατά κανόνα υποχρεωτικά ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας σύνταξης του ΤΣΜΕΔΕ, στην κύρια σύνταξη του Δημοσίου, στο Μετοχικό Ταμείο Πολιτικών Υπαλλήλων, στο Ταμείο Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων και, κατόπιν επιλογής τους, στο κλάδο υγείας του Δημοσίου ή του ΤΣΜΕΔΕ.

β. Όσοι «παλαιοί» ασφαλισμένοι διορίζονται στο Δημόσιο μετά την 01-01-1993, αλλά πριν από την ημερομηνία αυτή εργάστηκαν στο Δημόσιο για οσοδήποτε μικρό χρονικό διάστημα και με οποιαδήποτε σχέση (ωρομίσθιοι, συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου κ.τ.λ.), εντάσσονται υποχρεωτικά στο καθεστώς της προηγούμενης περίπτωσης.

γ. Όσοι «παλαιοί» ασφαλισμένοι διορίζονται στο Δημόσιο μετά από την 01/01/1993 και πριν από την ημερομηνία αυτή δεν είχαν καθόλου απασχοληθεί στο Δημόσιο, έχουν, σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ. 4 του Ν.2320/95 (ΦΕΚ 133Α/22-06-1995), τη δυνατότητα να επιλέξουν μια από τις παρακάτω δύο περιπτώσεις:
1. Ασφάλιση μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ και το Μ.Τ.Π.Υ., δηλαδή αναλυτικότερα ασφάλιση στον κλάδο κύριας σύνταξης του ΤΣΜΕΔΕ, στον Ειδικό Λογαριασμό Πρόσθετων Παροχών (ΕΛΠΠ) και το εφάπαξ, στον Κλάδο Υγείας του ΤΣΜΕΔΕ και στο ΜΤΠΥ.
2. Μικτή ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ και Δημοσίου ακριβώς όπως στην περίπτωση «1» που προαναφέρθηκε.


Ελπίζω να σε καλύπτει

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 07:35:25 μμ »
Καλησπέρα από τον ακριτικό Έβρο!!!

Αν έχει κανείς κάποια πληροφορία για τους υπεράριθμους ΠΕ09 εδώ στον Έβρο ας στείλει κανένα post ή προσωπικό μήνυμα μέσω pde

Στην Α' Έβρου είμαστε υπεράριθμοι (και στην Β' απ' ό,τι γνωρίζω) αλλά κάτι το επίσημο δεν υπάρχει. Σήμερα -ανεπισήμως πάντα- έμαθα πως υπάρχει μια θέση κενή στην Σαμοθράκη για όποιον ενδιαφέρεται.   ;)  Τα ναρκωτικά καθώς και οι πρώτες 10 συνεδρίες σε ψυχολόγο-ψυχίατρο είναι μια προσφορά της Υπηρεσίας  ;D
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος Spiros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:13:18 μμ »
Καλημέρα σ'όλους!
Είμαι νεοδιόριστος στη Β' Λακωνίας και θα ζητήσω απόσπαση για Μακεδονία.
Μπορεί κανείς να μου πει τι πιθανότητες έχει κάποιος (νεοδιόριστος και μάλλον υπεράριθμος), να αποσπαστεί σε περιοχή της επιλογής του?
Υπάρχει μήπως η περίπτωση κατά την απόσπαση (λόγω υπεραριθμίας) να μη χρειαστεί να καθήσω ένα χρόνο στη Λακωνία υποχρεωτικά όπως λέει ο Νόμος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:16:08 μμ »
Πώς θα ζητήσεις απόσπαση στη Μακεδονία αφού ακόμα το ΥΠΕΠΘ δεν έβγαλε τις αποσπάσεις; Δηλαδή δεν ξέρουμε ακόμα ποιοι νομοί θα παίζουν...

Αποσυνδεδεμένος Spiros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:17:44 μμ »
Να συμπληρώσω ότι είμαι ΠΕ19 και να ρωτήσω κάτι τελευταίο....
Μπορώ να παίρνω απόσπαση για πολλά χρόνια?
Αν αποσπαστώ σε κάποια περιοχή που θέλω, μπορώ να παραμείνω εκεί και για την επόμενη χρονιά ή και τη μεθεπόμενη?

Αποσυνδεδεμένος Spiros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:19:13 μμ »
Πώς θα ζητήσεις απόσπαση στη Μακεδονία αφού ακόμα το ΥΠΕΠΘ δεν έβγαλε τις αποσπάσεις; Δηλαδή δεν ξέρουμε ακόμα ποιοι νομοί θα παίζουν...


Λέμε τώρα....
Δεν υπάρχει περίπτωση να μας δώσουν το ελεύθερο να επιλέξουμε όπουδήποτε θέλουμε εμείς?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:33:47 μμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση να μας δώσουν το ελεύθερο να επιλέξουμε όπουδήποτε θέλουμε εμείς?

Δεν νομίζω. Θα ανοίξει συγκεκριμένους νομούς...
Μακάρι να κάνω λάθος  ;)

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 01:58:06 μμ »
Αν δεν κριθείς υπεράριθμος μάλλον (εως και σίγουρα) δεν μπορείς να αποσπαστείς.
Αλλά και να κριθείς υπεράριθμος θα δηλώσεις να αποσπαστείς μόνο σε νομούς που θα δηλώσουν ότι έχουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 02:01:00 μμ »
Κανένα νέο από Εύβοια για τοποθετήσεις; Παίρνω τηλ. και μιλάει διαρκώς

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 02:02:53 μμ »
Κανένα νέο από Εύβοια για τοποθετήσεις; Παίρνω τηλ. και μιλάει διαρκώς

Ναι χθες πήγα από εκεί και μου είπαν ότι θα έχουν νέα την Παρασκευή μετά τις 9. Να πάρουμε τηλ και να ρωτήσουμε τότε.

Αποσυνδεδεμένος anetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 02:54:11 μμ »
Και στην Λακωνία υπεράριθμοι είμαστε...

Αλλά σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι σημερά τους ειδοποιούν και έδωσαν και σχολείο για να παρουσιαστούμε αύριο...

Σε στέλνουν να παρουσιαστείς αν είσαι υπεράριθμος;

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • Administrator
  • Νέο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 03:14:44 μμ »
Παντού υπεράριθμοι είμαστε. Και στην Αργολίδα ας πούμε τα ίδια. Σήμερα μας είπαν ότι συνεδρίασε το ΠΥΣΔΕ αλλά δεν πρόλαβε να τοποθετήσει τους ΠΕ19-20 και θα συνεχίσει αύριο. Να πάρουμε αύριο το μεσημέρι να μάθουμε είπαν.

Αποσυνδεδεμένος mik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Υπεράριθμοι νεοδιόριστοι
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 03:26:52 μμ »
Κανένα νέο από Εύβοια για τοποθετήσεις; Παίρνω τηλ. και μιλάει διαρκώς

Σήμερα το απογευμα θα σας έχω νέα...( Εύβοια )

μετα τις 8 ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160879
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.