*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 07, 2023, 03:05:27 μμ »
Σιγά μη χάσουμε και την αξιοπρέπεια μας για μια παλιοθεση.
Σχολείο και πάλι σχολείο. Θεώρησα πως με πιστοποιητικό από ΚΕΠΑ είχες ελπίδες.
Δε θα παρακαλάμε κιόλας.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δεν είναι και κακό να κλείσεις ένα ραντεβού με τον προϊστάμενο όπως σου λέει ο asta napane και να τον ενημερώσεις ότι θα κάνεις αίτηση για απόσπαση για το γραφείο και ότι σε ενδιαφέρει πολύ να αποσπαστείς εκεί και ότι έχεις και το χαρτί από το ΚΕΠΑ και ότι θα ήθελες να φύγεις λίγο από την τάξη κ.τ.λ Δεν θα χάσεις την αξιοπρέπεια σου. Για μένα πάντως το σχολείο είναι πάντα προτιμότερο από το γραφείο.
Όσο για τη φίλη σου που δουλεύει με ωράριο εκπαιδευτικού. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μείνει χωρίς ωράριο, δηλαδή οι ώρες στην ειδικότητά της να είναι καλυμμένες σε όλο το ΠΥΣΔΕ και ουσιαστικά να "περισσεύει". Τότε αναγκαστικά γίνεται διάθεση στη διεύθυνση και επειδή δεν γίνεται λόγω δικής της επιλογής ακολουθεί το εργασιακό ωράριο και τις διακοπές των εκπαιδευτικών. Βέβαια, όπως λέει και ο asta napane, πολλές φορές τα πράγματα δεν γίνονται ακριβώς έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:17 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #239 στις: Απρίλιος 07, 2023, 08:40:44 μμ »
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μείνει χωρίς ωράριο, δηλαδή οι ώρες στην ειδικότητά της να είναι καλυμμένες σε όλο το ΠΥΣΔΕ και ουσιαστικά να "περισσεύει". Τότε αναγκαστικά γίνεται διάθεση στη διεύθυνση και επειδή δεν γίνεται λόγω δικής της επιλογής

Αν και το γράφεις παρακάτω, ΔΕΝ γίνεται αυτό, είναι καθαρά επιλογές του διευθυντή και επί προσωπικού (προσωπικών φίλων ή και επιλογών κάποιων που θα επικαλεστούν λόγους, πέρα από τους σεσημασμένους εκτός τάξης διαχρονικά). Κάποιοι βγάζουν και δημόσιες προσκλήσεις διαθέσεων (χρειάζεται κόσμος), δεκτό και θεμιτό. Αλλά η επιλογή έχει πολλές πτυχές. Τα γραφόμενα αφορούν τα τελευταία χρόνια με ονοματεπώνυμα- που έχουμε άλλον αέρα στην εκπαίδευση και στη διοίκηση , αχαχαχαχ!
Το ξαναγράφω , για να μην υπάρχουν αφέλειες ότι αυτά δεν γίνονται , δεν τα κάνουν οι άριστοι (προσωρινοί ή με τον καλυτερότερο κλπ κλπ). Και φυσικά ούτε μερική είναι μόνο η διάθεση αλλά και ΟΛΙΚΗ και ψάξτε να δείτε ότι μια χαρά κενά αφήνουν και τα καλύπτουν αναπληρωτές. Απλώς για να μην έχουμε αμφιβολίες για τις προθέσεις "αριστείας, επιτελικού κράτους, βαθέος- που ακούγεται προεκλογικά- μεγάλου έργου στην παιδεία, ψηφιακών αλμάτων, διαφάνειας κλπ κλπ". * να πάρουν κόσμο, αλλά όχι δούλεμα ! αυτούς που θέλουν , τους δικούς τους , όπως όλοι ! αλλά όχι δούλεμα ξαναματαλέω

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 07, 2023, 11:23:44 μμ »
asta napane δεν αμφισβήτησα αυτό που λες. Φυσικά και γίνεται έτσι όπως τα λες.Απλά εγώ εξήγησα  σε ποια περίπτωση κανονικά δηλαδή νόμιμα επιτρέπεται. Και υπάρχουν διευθύνσεις που περισσεύει κόσμος.Όταν κάποιος επιλέγει να πάει,τότε θεωρείται και είναι απόσπαση και έχει ωράριο διοικητικού υπαλλήλου. Αλλά όπως λες συνήθως γίνονται αλλιώς ,φωτογραφικές θέσεις για γνωστούς και φίλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2023, 11:29:00 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 08, 2023, 12:18:05 πμ »
Στα μόρια προϋπηρεσίας βάζουμε μέχρι τον Αύγουστο? Αναφέρει "όπως ορίζει η εγκύκλιος των μεταθέσεων" αλλά δε την έχω δει.
Επίσης δε ζητάει πουθενά πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, άρα ανεβάζουμε ή όχι. Πρόκειται για κατα προτεραιότητα λόγω αναπηρίας τέκνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2023, 09:38:23 πμ από regi84 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:17 »

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 08, 2023, 12:50:37 μμ »
Καλή επιτυχία σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2023, 01:08:21 μμ από Olia »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 08, 2023, 04:34:41 μμ »
asta napane δεν αμφισβήτησα αυτό που λες.

ίσα ίσα , το έγραψες κιόλας και εξαρχής...πολύ εντάξει τα γράφεις.  απλώς θέλω να υπογραμμίσω ότι οι κανόνες είναι για τους πλεμπαίους. ακριβώς όμως επειδή όλα γίνονται , αν βρεθεί άκρη (και όχι απαραίτητα βύσμα, και η κλάψα βοηθάει), όσο αναξιοπρεπές και να φαίνεται , επειδή καήκαμε πολλοί χρόνια με αξιοπρέπειες, προσπαθούμε να αφενός να γράψουμε για παρτάλια που ίσως διαβάζουν ότι ξέρουμε τι γελοιότητες παίζουν και αφετέρου για να ξυπνήσουμε όσους μπορούμε μπας και σπρώξουν κάπως τα πράγματα :)  8) ;D

καλή επιτυχία σε όλους , γιατί προεκλογικά πάντα γυρίζει ... εκμεταλλευτείτε ό,τι μπορείτε και τη συγκυρία. αυτό.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 08, 2023, 09:28:25 μμ »
 Έχεις δίκιο.:D

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 08, 2023, 09:45:03 μμ »
Στα μόρια προϋπηρεσίας βάζουμε μέχρι τον Αύγουστο? Αναφέρει "όπως ορίζει η εγκύκλιος των μεταθέσεων" αλλά δε την έχω δει.
Επίσης δε ζητάει πουθενά πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, άρα ανεβάζουμε ή όχι. Πρόκειται για κατα προτεραιότητα λόγω αναπηρίας τέκνου.

regi84, Στα μόρια προϋπηρεσίας δεν είναι ενημερωμένα εννοείς; Μπες στο teachers και δες αν είναι ενημερωμένες οι υπηρετήσεις μέχρι τον Αύγουστο του 2023. Αν όχι ναι υπολόγισε μέχρι τον Αύγουστο.
Στην αίτηση απόσπασης  στην τελευταία σελίδα πρέπει να επιλέξεις «Οικογενειακοί λόγοι» και τότε ανοίγει πινακάκι με επιλογές(Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, Σύμφωνο συμβίωσης,κ.τ.λ), το ίδιο στη «Συνυπηρέτηση», «Εντοπιότητα»,….

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 08, 2023, 09:48:52 μμ »
Τωρα βλέπω ότι  στην Αίτηση Απόσπασης αν κλικάρεις στο «αποσπάσεις κατά προτεραιότητα» μια από τις επιλογές είναι Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας υγειονομικής επιτροπής ή ΚΕΠΑ

Το γράφω για τους συναδέλφους που έγραψαν ότι δεν αναφερόταν στην εγκύκλιο το χαρτί από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή. Στην αίτηση το αναφέρει.
Το γράφω για τη Georgia 06  και τον   KOSTIS1982.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2023, 09:50:26 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 08, 2023, 09:55:20 μμ »
Καλησπέρα σας.
Έχω πάρει μετάθεση για μία περιοχή, την περιοχή που μένουμε με τον σύζυγο.
Ο σύζυγος θα κάνει αίτηση για απόσπαση. Μπορεί να ζητήσει συνυπηρέτηση, να πάρει τα μόρια αυτά για την απόσπασή του;
Εγώ τυπικά θα είμαι από 21/06 στην περιοχή αυτή κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 08, 2023, 11:38:06 μμ »
regi84, Στα μόρια προϋπηρεσίας δεν είναι ενημερωμένα εννοείς; Μπες στο teachers και δες αν είναι ενημερωμένες οι υπηρετήσεις μέχρι τον Αύγουστο του 2023. Αν όχι ναι υπολόγισε μέχρι τον Αύγουστο.
Στην αίτηση απόσπασης  στην τελευταία σελίδα πρέπει να επιλέξεις «Οικογενειακοί λόγοι» και τότε ανοίγει πινακάκι με επιλογές(Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, Σύμφωνο συμβίωσης,κ.τ.λ), το ίδιο στη «Συνυπηρέτηση», «Εντοπιότητα»,….

Είναι ενημερωμένο το teachers, άρα βάζω ότι λέει εκεί...ωραία!
Εγώ είμαι κατά προτεραιότητα οπότε δεν κλικαρω στους οικογενειακούς λόγους ή να κλικαρω έτσι κ αλλιώς;
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 08, 2023, 11:48:15 μμ »
Καλησπέρα σας.
Έχω πάρει μετάθεση για μία περιοχή, την περιοχή που μένουμε με τον σύζυγο.
Ο σύζυγος θα κάνει αίτηση για απόσπαση. Μπορεί να ζητήσει συνυπηρέτηση, να πάρει τα μόρια αυτά για την απόσπασή του;
Εγώ τυπικά θα είμαι από 21/06 στην περιοχή αυτή κανονικά...
Ίδια περίπτωση και εγώ. Αν κάποιος έχει μια απάντηση θα βοηθούσε. Δε ξέρω από που θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποιο χαρτί, μιας και δεν έχουμε αναλάβει ακόμα υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 08, 2023, 11:59:14 μμ »
effiet και DIMIS3, παραθέτω από την σελ. 9 της εγκυκλίου αποσπάσεων:

ΙΙ. ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
α) Οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου ο/η σύζυγος υπηρετεί
οργανικά (όχι με απόσπαση) σε υπηρεσίες του δημόσιου τομέα ή εργάζεται κατά το τελευταίο ένα (1) έτος
στον ιδιωτικό τομέα, στο οποίο έτος δύνανται να περιληφθούν και διαστήματα ανεργίας επιδοτούμενης ή
μη. Η προϋπόθεση του ενός έτους στο κατά περίπτωση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ πρέπει να συντρέχει κατά τις
ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων απόσπασης


Εσείς ακόμα δεν υπηρετείτε στη νέα περιοχή σας. Επίσης, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης απαιτείται ο/η σύζυγος να εργάζεται ήδη ένα έτος στο νέο ΠΥΣΔΕ. Άρα φέτος δεν θα πάρετε μόρια συνυπηρέτησης. Του χρόνου πρέπει να βγει το καλοκαίρι η εγκύκλιος αποσπάσεων, για να σας υπολογιστούν τα 10 μόρια συνυπηρέτησης. Αλλιώς δεν θα έχετε και πάλι την προϋπόθεση του ενός έτους.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 09, 2023, 12:13:23 πμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί 1 έτος? Λες και θα αλλάξει κάτι μετά, αφού Μετάθεση είναι και οργανική θέση.
Κατά το τελευταίο 1 έτος, αναφέρει.
Ήμουν σε ιδιωτικό σχολείο και μέσα σε εκείνη τη χρονιά που ο σύζυγος ζήτησε συνυπηρέτηση, πήρε κανονικά τα μόρια. Δεν είχα κλείσει χρόνο, που ήμουν στο ιδιωτικό. Κάτι μήνες ήμουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.