*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 125194 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 01:01:06 πμ »
Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί δεν έχω άλλη εναλλακτική εδώ. Έχω ακούσει ότι στο Βερολίνο είναι πιο φθηνά τα ενοίκια απ' ότι στο Μόναχο. Αυτό που με απασχολεί όμως περισσότερο απ' όλα είναι η κοινωνική ζωή εκεί. Θα κάνω έναν κάποιον κύκλο ή θα κάθομαι μόνη μου στο σπίτι μου; Αυτό είναι το σημαντικότερο πιστεύω. Αν έχεις καλή παρέα παντού είναι καλά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:20:37 »

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 01:20:05 πμ »
Σήμερα παντού υπάρχουν Έλληνες στη Γερμανία και δεν είναι δύσκολα να τους βρεις . Επίσης και οι Γερμανοί είναι μόνο άνθρωποι και βρίσκεις παρέα και ανάμεσα  τους όπως και εδώ.

Για το κόστος ζωής μην επίμένεις μόνο στις μεγαλύτερες πόλεις, όπου πάντα τα ενοίκια είναι ακριβότερα, κύρίως τα κέντρα, δεν είναι διαφορετικά από την Ελλαδα σε αυτό. Κοίτα και αλλές περιοχές, όχι μόνο τις γνωστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2013, 02:42:46 πμ από achilleas23 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 09:14:56 πμ »
και εγώ το πιστεύω.. είναι στον άνθρωπο το αν θα κάνει φίλους ή όχι. σίγουρα το να επιλέξει κάποιος μια ξένη χώρα θα είναι μια όμορφη περιπέτεια που με τον καιρό θα καταλάβεις ότι μόνο θετικά μπορεί να σου φέρει. αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω , για μένα προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι θα έπρεπε τελικά να το κάνω κάποια χρόνια νωρίτερα... βέβαια...ποτέ μη λές ποτέ.....
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:21:40 πμ »
καλημέρα αν θέλετε σας μεταφέρω και μια εικόνα για εργασία και ζωή από τη Γερμανία από δικό μου άτομο για να πάρετε κάποιες πληροφορίες...

Απ'ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες ο μισθός για νηπιαγωγούς δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλός με βάση τα έξοδα για τη διαμονή στη Γερμανία. Το δικό μου άτομο είναι γιατρός σε ειδικότητα εκεί σε δημόσιο νοσοκομείο και ο μισθός είναι σαφώς μεγαλύτερος (καθαρά μιλάμε).
Καταρχάς για να στέλνεις βιογραφικά σε οποιαδήποτε εργασία στη Γερμανία οι περισσότεροι εργοδότες ζητούν το β2. Αν τελικά σε πάρουν εννοείται ότι πρέπει να παρακολουθήσεις σεμινάρια για τη γλώσσα ή την ορολογία της κάθε δουλειάς. Τέτοια προγράμματα υπάρχουν στα πανεπιστημιακά τμήματα για αλλοδαπούς και το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο. π.χ έχοντας το πτυχίο ήδη μπορεί να παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο για να καλυτερέψεις το επίπεδό σου με διάρκεια 3 μήνες περίπου 600 ευρώ πάνω κάτω.
Τα ενοίκια ιδιαίτερα στο Μόναχο είναι ακριβά αλλά σε άλλες πόλεις είναι πιο φθηνά και σε πιο μικρές πόλεις ακόμα πιο φθηνά. Εξαρτάται ο καθένας για πιο κλάδο ενδιαφέρεται να στέλνει βιογραφικά.
Συνήθως για ένα δυάρι το ενοίκιο είναι περίπου 600-700 ευρώ και στην τιμή συμπεριλαμβάνονται και τα κοινόχρηστα(νερό, γκάζι, θέρμανση). Τα περισσότερα σπίτια δεν έχουν μπαλκόνια. Επίσης πολλά σπίτια που νοικιάζεις είναι επιπλωμένα.
Οι ιδιοκτήτες σπιτιών δίνουν τα σπίτια προς ενοικίαση συνήθως σε μεσίτες. Οπότε ανάλογα με την πόλη που θα πας βρίσκεις εταιρείες μεσιτικές έχουν πλατφόρμα και βάζεις το εύρος των χρημάτων που μπορείς να δώσεις για σπίτι. Μετά σου στέλνουν κάποια σπίτια με φωτογραφίες και επιλέγεις τι θέλεις. Οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες που σου παρέχουν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Εννοείαι ο μεσίτης παίρνει λεφτά γι'αυτή τη δουλεία.
Η κάρτα για τα μέσα μεταφοράς κοστίζει περίπου 45 ευρώ.
Οι τιμές για καφέ, φαγητό, super market είναι πιο φθηνές. Τα ρούχα οι μάρκες ακριβά αλλά έχει πολλά καταστήματα με πολύ καλές τιμές γερμανικά τα C und A.
Στις μεγάλες πόλεις συνήθως υπάρχουν και άλλοι έλληνες και ελληνική εκκλησία που μαζεύονται όλοι. Συνήθως υπάρχουν και ελληνικά εστιατόρια σε μεγάλες πόλεις.
Αρχίζεις να προσαρμόζεσαι με τη γλώσσα και με την κουλτούρα τους μετά τους 6 μήνες.
Στην αρχή είναι αρκετά διστακτικοί απέναντί σου και δεν ανοίγονται για να κάνεις παρέα. Τους κάνουν και πλύση εγκεφάλου για τους ελληνες οπότε στην αρχή σε βλέπουν καχύποπτα. Με τον καιρό κάνεις παρέες αλλά έχουν άλλο στυλ συμπεριφοράς και πλάκας οπότε πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός. Αμα τους καλέσεις και στο σπίτι σου μετά από κάποιο διάστημα και κάνεις τίποτα καλά ελληνικά φαγητά αρχίζουν να σε συμπαθούν περισσότερο ;) ;)
Μουσεία , πάρκα, αξιοθέατα εντυπωσιακά και με φθηνή είσοδο.
Μέσα στην εβδομάδα δεν κάνεις πολλά πραγματα συνήθως δουλειά και σπίτι και βόλτες πας τα ΣΚ.
Οταν πας στην πόλη αμέσως δηλώνεσαι στο δήμο και στην αστυνομία. Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλευεις ανασφάλιστος ή να μην έχεις χαρτιά και να περιπλανιέσαι για μεγάλο διάστημα στην πόλη.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα λιγάκι....
@ Demetroula  μην ανησυχείς σιγά σιγά φεύγουν πολλοί έλληνες και στο Βερολίνο υπάρχει μεγάλη ελληνική κοινότητα. Άμα τελειώσω με το πτυχίο είναι και για μένα σοβαρό ενδεχόμενο να φύγω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:20:37 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 01:58:03 μμ »
fiore ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Είναι πολύ σημαντικές. Εγώ το Σεπτέμβριο τελειώνω το μεταπτυχιακό μου και ελπίζω μέχρι τότε να έχω προχωρήσει με τα γερμανικά ώστε να πάρω το Β1 (δεν ξέρω βέβαια αν τα καταφέρω μέσα σε ένα χρόνο :P). Αν όλα πάνε καλά θα φύγω στο τέλος του 2014. Για να πούμε την αλήθεια σίγουρα θα είναι δύσκολα στην αρχή. Εγώ δεν έχω ακούσει κανέναν να πηγαίνει σε ξένη χώρα και να μη δυσκολεύεται αρχικά, ιδιαίτερα και με το γλωσσικό εμπόδιο που θα υπάρχει στη Γερμανία. Το θέμα είναι να ξέρουμε τις δυσκολίες ώστε να έχουμε τις ανάλογες προσδοκίες και να είμαστε προετοιμασμένοι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 02:40:36 μμ »
να είσαι καλά  :D

ότι άλλο μαθαίνω θα ενημερώνω.... κι εδώ για χρήσιμες πληροφορίες http://ic.daad.de/athen/

καλή συνέχεια με το μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 02:44:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ fiore! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 06:20:46 μμ »
Από ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό στο Μόναχο ζητούνται κοινωνικοί λειτουργοί, βρεφονηπιοκόμοι και νηπιαγωγοί για άμεση πρόσληψη. Παρέχεται βοήθεια στην εύρεση κατοικίας Απαραίτητες προϋποθέσεις: αναγνωρισμένο πτυχίο και γνώση της γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο Β2

http://ipaideia.gr/zitountai-koinonikoi-leitourgoi-vrefonipiokomoi-kai-nipiagogoi-gia-to-monaxo.38cfd3c83350e44f33df2a4c5b52cdab.htm
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 05:37:31 μμ »
Ευχαριστούμε, AnnaB! Απ' ό,τι βλέπω πλέον ζητείται ως επίπεδο γλώσσας το Β2 και όχι Β1, όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 06:50:07 μμ »
ενδιαφέρεται κανείς για ιδιαίτερα στο β2? να κάνουμε κανένα γκρουπάκι στη δυτική θεσσαλονίκη?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος aggeliki_S

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 19, 2014, 01:30:12 πμ »
Καλησπέρα ! μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να προσληφθείς ως νηπιαγωγός στη Γερμανία ενώ στην Ελλάδα είσαι ΠΕ70 ; Έχεις τελειώσει δηλαδή το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και όχι το Νηπιαγωγών;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 19, 2014, 08:12:53 μμ »
Δε νομίζω... Πάρε όμως ένα τηλέφωνο στο 210 7780264-6 που είναι το τηλέφωνο του γραφείου που πηγαίνει τις νηπιαγωγούς στη Γερμανία και εκείνοι θα σου πουν σίγουρα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος aggeliki_S

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 20, 2014, 12:58:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ ! Πήρα και ρώτησα και μου είπαν πως γίνεται να εργαστώ ως βοηθός νηπιαγωγού γιατί δε γίνεται αναγνώριση του πτυχίου ως νηπιαγωγός. Αυτό συνεπάγεται και μικρότερο μισθό σε σχέση με τους νηπιαγωγούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.