*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιος εκπαιδευτικός + στρατιωτικές υποχρεώσεις  (Αναγνώστηκε 576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gthe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ωρομίσθιος εκπαιδευτικός + στρατιωτικές υποχρεώσεις
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:44:13 πμ »
Παιδία καλημέρα, συγχαρητήρια για το forum.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια δουλεύω ως ωρομίσθιος σε ΙΕΚ. Συγκεκριμένα έχω περάσει από δημόσια του υποργείου παιδείας, από ΙΕκ του ΟΑΕΔ, από ιδιωτικά και από την Σιβιτανίδειο .

Η διαδικασία είναι τετρημένη με συνεχής αιτήσεις ανα εξάμηνο ή έτος, δυσκολίες επιλογής, ρύθμισης ωραρίων κτλ. Αν και δεν έχω δουλέψει ποτέ σε δευτεροβάθμια, μάλλον ή όλη διαδικασία είναι όμοια με μοναδική διαφορά ότι όταν κάνεις αίτηση για ΙΕΚ δηλώνεις επι τούτου ειδικότητες και μαθήματα που επιθυμείς να διδάξεις.

Φέτος πρώτη φορά αντιμετώπισα το ακόλουθο θέμα που δεν το χα ξαναδεί. Στην προκύρηξη των ΙΕΚ του ΟΑΕΔ που βγήκε μόλις χθές (και είναι ριζικά ανανεωμένη σε σχέση με τις άλλες χρονιές) αναφέρει ρήτα σαν υποχρεωτικό προσόν για τους αρρενες να έχουν ολοκληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί.

Εγώ δεν ανήκω σε καμιά από τις δύο κατηγορίες, αλλά προφανώς δεν είμαι και λυποτάκτης. Έχω αναβολή και μάλιστα σε μεγάλο βάθος χρόνου σε σχέση με την εξαμηνιαία σύμβαση σε περίπτωση πρόσληψης (αναβολή >3 χρόνων ακόμα).

Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα? Ισχύει κάτι τέτοιο στην δευτεροβάθμια ας πούμε για τους ωρομίσθιους, την ενισχυτική κτλ? Τελικά τι έγινε? Είμαι "εκτός" προκύρηξης? Όπως είπα εδώ και αρκετά χρόνια δεν υπήρχε ποτέ τέτοιο ζήτημα.

Πάντως το γιατί πρέπει να έχω παέι φαντάρος για να κάνω μια δουλεία που από την φύση της θα με "απολύσει" σε ~ 4 μήνες δεν το καταλαβαίνω.... Θα μπορουσαν να ζητάνε   να τους βεβαιώσεις γραπτών ότι δεν θα κόψεις την αναβολή σου πριν απολυθείς, αλλιώς διώκεσαι ποινικά.
 
Σαφώς όλες οι προκηρύξεις για διορισμό που θέτουν ρητά το ίδιο έχουν τελείως άλλη λογική.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2008, 04:27:42 μμ από gthe »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159988
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.