*

Αποστολέας Θέμα: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα  (Αναγνώστηκε 2637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achilleas2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:17:07 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα παιδια.
βρισκομαι στους πινακες αναπληρωτων και μεχρι την τεταρτη πρεπει να δηλωσουμε την αναληψη της θεσης ή οχι.

Το προβλημα που εντοπιζεται.....
Στην αρχη της χρονιας, μη γνωριζοντας εαν θα ειμαι απο τους...τυχερους επιασα δουλεια και ακομα εργαζομαι σε ιδιωτικο δημοτικο σχολειο.
τωρα ομως που μου δινεται η δυνατοτητα, θα ήθελα να παραιτηθω---το ξερω πως δεν ειναι σωστο ομως ελατε στη θεση μου--- και να αναλαβω κανονικα τη θεση που ανοιξε σε δημοσιο σχολειο.
ξερετε τα διαικωματα που εχω σε τετοια περιπτωση? και τι διακωματα ΔΕΝ εχω?
φοβαμαι μεχρι και με μηνυση . εχετε ακουσει κατι τετοιο και κατα ποσο ειναι εφικτο?
εγω σας επισυναπτω το αρθρο που βρηκα απο το άρθρο 33 του Νόμου 682\1977 .

«οι διοριζόμενοι εις την δημόσιαν εκπαίδευσιν ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, λογίζονται αυτοδικαίως παραιτούμενοι εκ του ιδιωτικού σχολείου εις το οποίον υπηρετούν, άμα τη αναλήψει υπηρεσίας εις την δημοσίαν εκπαίδευσιν»

σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να βοηθησει οσο μπορει.
ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:43:16 μμ »
Μπορείς να αρνηθείς και να μετρήσει κανονικά η προϋπηρεσία σου εφόσον έχεις πλήρες ωράριο στο ιδιωτικό αλλά αυτό μόνο για μια χρονιά. Βέβαια δεν θα δεις προΥπηρεσία του χρόνου αφού οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.
Βέβαια ρώτα το γραφείο της περιοχής που ανήκει το σχολείο. ΄Πλήρες πάντως ωράριο του ιδιωτικού αν έχεις 18 ώρες και πάνω. Επίσης το ιδιωτικό σε έχει δηλώσει με τη κανονική πρόσληψη ή ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιο;
Ρώτα στο γραφείο σου λοιπόν και νομίζ2ω ότι θα τηρήσουν την εχεμύθεια.
Εμένα που μου έτυχε τη χρονιά εκείνη κάθισα στο ιδιωτικό και κατοχύρωσα την προϋπηρεσία του δημοσίου ως αναπληρωτής. Την επόμενη που με ξαναφώναξε παραιτήθηκα γιατί πίστευα ότι θα διοριστώ και ακόμα αναπληρωτής είμαι.
Σκέψου το καλά. Αν μπορείς να την κατοχυρώσεις είναι καλύτερα. Βέβαια αν δεν έχεις πλήρες ή σε δήλωσε σαν ωρομίσθιο ή αναπληρωτή κάποιου άλλου εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:45:18 μμ »
Βέβαια εγώ είμαι δευτεροβάθμια εσύ έχεις πιθανότητα στη πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:50:32 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα παιδια.
βρισκομαι στους πινακες αναπληρωτων και μεχρι την τεταρτη πρεπει να δηλωσουμε την αναληψη της θεσης ή οχι.

Το προβλημα που εντοπιζεται.....
Στην αρχη της χρονιας, μη γνωριζοντας εαν θα ειμαι απο τους...τυχερους επιασα δουλεια και ακομα εργαζομαι σε ιδιωτικο δημοτικο σχολειο.
τωρα ομως που μου δινεται η δυνατοτητα, θα ήθελα να παραιτηθω---το ξερω πως δεν ειναι σωστο ομως ελατε στη θεση μου--- και να αναλαβω κανονικα τη θεση που ανοιξε σε δημοσιο σχολειο.
ξερετε τα διαικωματα που εχω σε τετοια περιπτωση? και τι διακωματα ΔΕΝ εχω?
φοβαμαι μεχρι και με μηνυση . εχετε ακουσει κατι τετοιο και κατα ποσο ειναι εφικτο?
εγω σας επισυναπτω το αρθρο που βρηκα απο το άρθρο 33 του Νόμου 682\1977 .

«οι διοριζόμενοι εις την δημόσιαν εκπαίδευσιν ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, λογίζονται αυτοδικαίως παραιτούμενοι εκ του ιδιωτικού σχολείου εις το οποίον υπηρετούν, άμα τη αναλήψει υπηρεσίας εις την δημοσίαν εκπαίδευσιν»

σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να βοηθησει οσο μπορει.
ευχαριστω πολυ

Από τη φετινή εγκύκλιο αναπληρωτών:

«α. Εκπαιδευτικοί, που έχουν προσληφθεί και υπηρετούν σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο διδασκαλίας, δεν προσλαμβάνονται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση.
  β. Η προϋπηρεσία των ιδιωτικών εκπαιδευτικών της προηγούμενης παραγράφου στο ιδιωτικό σχολείο, για το χρονικό διάστημα από τότε που κλήθηκαν να αναλάβουν υπηρεσία ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους, δύναται να υπολογίζεται ως προϋπηρεσία αναπληρωτού προσφερθείσα σε δημόσιο σχολείο, εφόσον ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός υποβάλει σχετική δήλωση στη Διεύθυνση ή το Γραφείο Εκπαίδευσης, στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει το ιδιωτικό σχολείο. Στην περίπτωση αυτή δεν δύναται να υπολογιστεί η ανωτέρω προϋπηρεσία και ως προσφερθείσα σε ιδιωτικό σχολείο.
  γ. Η ρύθμιση της προηγούμενης παραγράφου για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών ως προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε σε δημόσιο σχολείο, ισχύει από το σχολικό έτος 2006-2007 και για μία μόνο φορά».


Δε μπορείς λοιπόν να παραιτηθείς από το ιδιωτικό, η προϋπηρεσία σου όμως αναγνωρίζεται σαν να ήσουν σε δημόσιο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 10:29:33 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα παιδια.
βρισκομαι στους πινακες αναπληρωτων και μεχρι την τεταρτη πρεπει να δηλωσουμε την αναληψη της θεσης ή οχι.

Το προβλημα που εντοπιζεται.....
Στην αρχη της χρονιας, μη γνωριζοντας εαν θα ειμαι απο τους...τυχερους επιασα δουλεια και ακομα εργαζομαι σε ιδιωτικο δημοτικο σχολειο.
τωρα ομως που μου δινεται η δυνατοτητα, θα ήθελα να παραιτηθω---το ξερω πως δεν ειναι σωστο ομως ελατε στη θεση μου--- και να αναλαβω κανονικα τη θεση που ανοιξε σε δημοσιο σχολειο.
ξερετε τα διαικωματα που εχω σε τετοια περιπτωση? και τι διακωματα ΔΕΝ εχω?
φοβαμαι μεχρι και με μηνυση . εχετε ακουσει κατι τετοιο και κατα ποσο ειναι εφικτο?
εγω σας επισυναπτω το αρθρο που βρηκα απο το άρθρο 33 του Νόμου 682\1977 .

«οι διοριζόμενοι εις την δημόσιαν εκπαίδευσιν ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, λογίζονται αυτοδικαίως παραιτούμενοι εκ του ιδιωτικού σχολείου εις το οποίον υπηρετούν, άμα τη αναλήψει υπηρεσίας εις την δημοσίαν εκπαίδευσιν»

σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να βοηθησει οσο μπορει.
ευχαριστω πολυ

Από τη φετινή εγκύκλιο αναπληρωτών:

«α. Εκπαιδευτικοί, που έχουν προσληφθεί και υπηρετούν σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο διδασκαλίας, δεν προσλαμβάνονται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση.
  β. Η προϋπηρεσία των ιδιωτικών εκπαιδευτικών της προηγούμενης παραγράφου στο ιδιωτικό σχολείο, για το χρονικό διάστημα από τότε που κλήθηκαν να αναλάβουν υπηρεσία ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους, δύναται να υπολογίζεται ως προϋπηρεσία αναπληρωτού προσφερθείσα σε δημόσιο σχολείο, εφόσον ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός υποβάλει σχετική δήλωση στη Διεύθυνση ή το Γραφείο Εκπαίδευσης, στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει το ιδιωτικό σχολείο. Στην περίπτωση αυτή δεν δύναται να υπολογιστεί η ανωτέρω προϋπηρεσία και ως προσφερθείσα σε ιδιωτικό σχολείο.
  γ. Η ρύθμιση της προηγούμενης παραγράφου για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών ως προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε σε δημόσιο σχολείο, ισχύει από το σχολικό έτος 2006-2007 και για μία μόνο φορά».


Δε μπορείς λοιπόν να παραιτηθείς από το ιδιωτικό, η προϋπηρεσία σου όμως αναγνωρίζεται σαν να ήσουν σε δημόσιο σχολείο.
Και εγώ τη δεύτερη χρονιά που ήξερα ότι θα με ξαναπάρουν και δεν μπορούσα να τη ξανακατοχυρώσω παραιτήθηκα από 30 Αυγούστου ώστε να πάω αναπληρωτής ακριβώς επειδή είχα διαβάσει αυτή τη διάταξη.
Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με το υπουργείο και μου το επιβεβαίωσαν. Πάρε όμως και εσύ τηλέφωνο στο γραφείο ή στο υπουργείο στο τμήμα ιδιωτικής εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος bibibo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:11:57 μμ »
Βρε Αχιλλέα2010, μήπως δουλεύεις Θεσσαλονίκη ή και Αθήνα?? Βλέπεις είμαι και εγώ μια από τις... τυχερές που προσλήφθηκε στην ορεινή Ηλεία. Αλλά μου έχει πέσει κάπως βαρύ το περιβάλλον και σκέφτομαι να παραιτηθώ! Μήπως θα σε βόλευε να με προτεινεις για αντικαταστάτρια στο ιδιωτικό σου?? Να μη μείνω άνεργη και εσύ να φανεί ότι τους φροντίζεις!!! Μόνο αν σε βολεύει βέβαια!!

Πάντως οπως και να έχει, μη φοβάσαι για μηνύσεις και ιστορίες. Δεν μπορούν να σε κάνου τπτ! Έχω ακούσει και εγώ αντίστοιχη κατάσταση και δεν έγινε τπτ. Απλά δυσαρεστηθήκανε από το σχολείο αλλά... ξύδι!! Όλοι κοιτούν την καλύτερη δυνατή αποκατάστασή τους. Αυτοί νομίζεις δε θα σε άλλαζαν αν έβρισκαν κάτι που θα το θεωρούσαν καλύτερο?? Είναι ακόμη μια επιχείρηση το ιδιωτικό! Δώσε μια τίμια εξήγηση και στη θέση σου θα έδινα μια εβδομαδα, ή έστω 3 μέρες, διορία να μπορέσουν να βρουν αντικαταστάτη. Ως δείγμα καλής θέλησης και ανθρωπιάς, γιατί πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι... βρε γαμώτο!

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: αναληψη θεσης αναπληρωτη. Βοηθειαααα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:00:12 πμ »
Πρεπει να εισαι με πληρε ωραριο στο ιδιωτικο? Εγω εχω 14 ωρες στο ιδιωτικο και με καλεσαν αναπλρωτρια. Μπορω να κανω χρηση της εγκυκλιου αναπληρωτων? Να συνεχισω στο ιδιωτικο και να παιρνω την προυπηρεσια του αναπληρωτη? (υπαρχει προυπηρεσια εν τω μεταξυ?) η να κατσω καλυτερα στο ιδιωτικο?
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.