*

Αποστολέας Θέμα: ΑΟΘ; παράδοση  (Αναγνώστηκε 2876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aisatsana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΟΘ; παράδοση
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:14:59 μμ »
Καλησπέρα σας.
Έχω κάποιες απορίες και για να μη μου σαλέψει εντελώς, γιατί σκέφτομαι όλη την ώρα ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα, θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ τη βοήθειά σας. Αν είναι εύκολο, δηλαδή.
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,. Από όσα διάβασα σε αυτό το φόρουμ που με έκαναν και να πάρω το θάρρος να δημιουργήσω αυτήν την ανάρτηση, ανήκω στο ΠΕ09. Ωραία, επειδή όμως δεν νομίζω να μπορέσω να βρω άκρη με διορισμούς και τα συναφή, σκέφτηκα να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα, σε κάποιο φροντιστήριο. Το όλο πρόβλημά μου συγκεντρώνεται στο ίδιο το μάθημα. Δεν έχω διδάξει ποτέ στο παρελθόν, παρά μόνο μία φορά κι αυτό για μια πρακτική σε κάποιο μάθημα σε μικρότερες τάξεις. Κι όταν μιλάμε για παράδοση σε μαθητές Λυκείου τα πράγματα είναι πιο σοβαρά. Δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά κανείς δεν γεννήθηκε με εμπειρίες.
Μπορείτε να μου πείτε όσοι είστε καθηγητές πώς ήταν η δική σας εμπειρία, τι κάνατε, τι σκεφτόσασταν; Είμαι εντελώς ψαρωμένη και αυτό θα με βοηθούσε κάπως.
Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Έχω πελαγώσει και δεν ξέρω από πού να αρχίσω.
Έχω χάσει επαφή με το Λύκειο τα χρόνια που ήμουν στο Πανεπιστήμιο, από το 2010. Ποιο βιβλίο διδάσκεται;
Ποια πρέπει να είναι η προετοιμασία που πρέπει εγώ να κάνω; Να αγοράσω και να διαβάσω το βιβλίο από όπου διδάσκεται το μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, αλλά με ποια βοηθήματα; Και την ύλη που θα την βρω; Καθόλου δε με ενδιαφέρει ο μισθός, μόνο να μάθω να κάνω τη δουλειά μου σωστά. Κι αν με ρωτήσουν κάτι που δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι; Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη που λέω τον πόνο μου και σας ζαλίζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΟΘ; παράδοση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:36 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: ΑΟΘ; παράδοση
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:58:07 μμ »
Αρχικά, καλώς όρισες στο forum. Δεν υπάρχει πραγματικά κανένας λόγος να αγχώνεσαι. Εγώ για να καταλάβεις μπήκα κατευθείαν να το διδάξω σε τάξη, χωρίς να έχω την εμπειρία του ιδιαίτερου ή του φροντιστηρίου. Και επιβίωσα  ;), οπότε κάτι μου λέει ότι θα τα καταφέρεις και εσύ...
 Μερικές γρήγορες απαντήσεις:

-Το βιβλίο είναι το ίδιο που διδάχθηκες και εσύ και, αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο ισχύει και για την ύλη, την οποία μπορείς να βρεις εδώ http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies/90-exetastea-ylh-arches-oikonomikhs-thewrias.html.
-Η θεωρία δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική, το βιβλίο σε καλύπτει. Πάρε και κάποια βοηθήματα, θα σου φανούν πολύ χρήσιμα για να βρίσκεις ασκήσεις.
-Υπάρχουν κάποια εξαιρετικά sites συναδέλφων τα οποία αξίζει να επισκεφτείς http://aoth.edu.gr/ και http://www.economics.edu.gr/index.html.
-Κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να διαβάσεις τα θέματα και τις απαντήσεις των Πανελλαδικών των προηγουμένων ετών για να μπεις στο νόημα επειδή, καλώς ή κακώς, τα παιδιά τα προετοιμάζουμε και για τις εξετάσεις και οι απαιτήσεις εκεί είναι γενικά μεγαλύτερες από ότι στις ασκήσεις του βιβλίου.

Αυτά για φέτος βέβαια. Του χρόνου (2015-16) το μάθημα φεύγει και αντικαθίσταται από ένα 6ωρο που εκτός από τη Μίκρο του ΑΟΘ, μάλλον θα έχει και Μάκρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160379
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.