*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"  (Αναγνώστηκε 91643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xgogou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 02, 2013, 10:14:34 μμ »
Από εδώ και πέρα τι γίνεται?????Επικοινωνούν μαζί μας για τα διαθέσιμα τμήματα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 12, 2013, 05:01:54 μμ »
καλησπερα σας! σημερα πηρα τηλ στο 2131311592 και μου ειπαν οτι εχουν αρχισει και καλουν καθηγητες!! δεν μου ειπαν περισσοτερες πληροφοριες .... δυστυχως... ουτε καν σε ποιες περιφερειες... εχει κανεις απο το φορουμ νεοτερες πληροφοριες??

Αποσυνδεδεμένος tzak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 12, 2013, 07:15:13 μμ »
'Oποιος εχει δουλέψει ξανά και ξέρει γι αυτο το πρόγραμμα ας μας διαφωτίσει με κάποιες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 12, 2013, 08:54:55 μμ »
καλησπερα σας! σημερα πηρα τηλ στο 2131311592 και μου ειπαν οτι εχουν αρχισει και καλουν καθηγητες!! δεν μου ειπαν περισσοτερες πληροφοριες .... δυστυχως... ουτε καν σε ποιες περιφερειες... εχει κανεις απο το φορουμ νεοτερες πληροφοριες??

 Δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο, αλλά πρώτα πρεπει:

1. να κληθούν οι υπεύθυνοι μεταναστών,
2. ακολουθεί δημοσιοποίηση στον τοπικό τύπο για εγγραφές,
3. συγκεντρώνονται αιτήσεις ενδιαφερομένων,
4. γίνεται τεστ κατάταξης των υποψηφίων σύμφωνα με το επίπεδο γλωσσομάθειας
5. καλούνται οι εκπαιδευτές
6. γίνεται έναρξη τμημάτων

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, πότε έγιναν όλα αυτά, σε ποιούς νομούς και πότε άρχισαν να καλούν εκπαιδευτές τη στιγμή που τα οριστικά αποτελέσματα των υπευθύνων βγήκαν πριν 15 μέρες;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 12, 2013, 09:22:54 μμ »
'Oποιος εχει δουλέψει ξανά και ξέρει γι αυτο το πρόγραμμα ας μας διαφωτίσει με κάποιες πληροφορίες.

Για θέσεις υπευθύνων εκπαίδευσης σε προηγούμενο post, θα βρεις τη διαδικασία που ακολουθούν. Οσο για τις αρμοδιότητες τους: έχουν την ευθύνη για τη δημοσιοποίηση, τη λειτουργία και τη διεκπεραίωση των τμημάτων ελληνομάθειας. Στην πράξη πρόκειται για διοικητική θέση που περιλαμβάνει γραφειοκρατικές διαδικασίες (συγκέντρωση αιτήσεων, συμπλήρωση εντύπων, στατιστικά τμημάτων, κλπ.) και ενημέρωση/επίλυση ενδεχόμενων προβλημάτων των εκπαιδευομένων. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει σταθερός χώρος για τη διεξαγωγή των τμημάτων, έχουν την ευθύνη να έρθουν σε επαφή με διευθυντές σχολείων, συνήθως, προκειμένου να εξασφαλίσουν τους χώρους που θα διεξαχθούν τα μαθήματα. Στο παρελθόν, ο υπεύθυνος είχε ωράριο 4ωρης απασχόλησης (καθορισμένο από τον ίδιο) και η αμοιβή αφορούσε το κάθε τμήμα.

Οι εκπαιδευτές καλούνται σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης τους και τα τμήματα που πρόκειται να δημιουργηθούν. Για παράδειγμα, αν γίνουν πέντε τμήματα, θα καλέσουν τους πέντε πρώτους. Αν κάποιος αρνηθεί, το δηλώνει με υπεύθυνη δήλωση και προχωρούν στον επόμενο. Τα τμήματα είναι 125 ή 175 ωρών και δημιουργούνται έπειτα από τα τεστ κατάταξης των ενδιαφερομένων και τον αριθμό των αιτήσεων που έχει υποβληθεί. Κατά κανόνα, είναι απογευματινά, συνήθως 3 φορές τη βδομάδα (2ωρα ή 3ωρα). Η οριστικοποίηση του ωρολόγιου προγράμματος του τμήματος γίνεται, ουσιαστικά, κατόπιν συνεννόησης υπευθύνου-εκπαιδευτή (συχνά μέτρα και η γνώμη των εκπαιδευομένων σχετικά με τη διαθεσιμότητά τους). Υπάρχει (ή τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα υπήρχε) συγκεκριμένο υλικό και συγκεκριμένη ύλη που έπρεπε να βγει, γιατί τα άτομα που παρακολουθούσαν τα τμήματα μπορούσαν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις ελληνομάθειας. Υπήρχε ωριαία ανταμισθία και ήταν σύμφωνη με τα προσόντα των εκπαιδευτών (διαφορετική για κατόχους διδακτορικού, μεταπτυχιακού, κλπ.).

Ελπίζω να βοήθησα.......

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 12, 2013, 10:12:18 μμ »
ευχαριστω παρα πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 12, 2013, 10:39:32 μμ »
Θέλω τη βοηθειά σας!Έκανα ένσταση στα προσωρινά αποτελέσματα, γιατί δεν μου προσμέτρησαν κάποιο πιστοποιητικό. Όμως και στα προσωρινά αποτελέσματα δεν προσμετρήθηκε. Ξέρω όμως ότι σε μια φίλη μου το ίδιο πιστοποιοητικό μοριοδοτήθηκε κανονικά!!!! Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είπαν ότι από τη στιγή που εκδόθηκαν τα οροστικά αποτελέσματα δεν μπορεί να υπάρξει αλλαγή. Μου είπαν αν θέλω να κάνω αίτηση θεραπείας στο υπουργείο Παιδείας. Θα καταφέρω τίποτα;;;;  :-\ Το θέμα είναι ότι αν μου το προσμετρούσαν, θα "ανέβαινα" 10 θέσεις στον πίνακα...

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 13, 2013, 11:54:33 πμ »
Θέλω τη βοηθειά σας!Έκανα ένσταση στα προσωρινά αποτελέσματα, γιατί δεν μου προσμέτρησαν κάποιο πιστοποιητικό. Όμως και στα προσωρινά αποτελέσματα δεν προσμετρήθηκε. Ξέρω όμως ότι σε μια φίλη μου το ίδιο πιστοποιοητικό μοριοδοτήθηκε κανονικά!!!! Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είπαν ότι από τη στιγή που εκδόθηκαν τα οροστικά αποτελέσματα δεν μπορεί να υπάρξει αλλαγή. Μου είπαν αν θέλω να κάνω αίτηση θεραπείας στο υπουργείο Παιδείας. Θα καταφέρω τίποτα;;;;  :-\ Το θέμα είναι ότι αν μου το προσμετρούσαν, θα "ανέβαινα" 10 θέσεις στον πίνακα...

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 17/2002 Απόφαση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (αναγράφεται στο τέλος της προκήρυξης του προγράμματος), έχεις δικαίωμα να έχεις πρόσβαση στο φάκελο των υποψηφίων. Για αρχή, λοιπόν, και για να επιβεβαιώσεις και να στηρίξεις οποιαδήποτε περαιτέρω διαδικασία, στείλε μια απλή αίτηση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (προς την επιτροπή ενστάσεων του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ), όπου θα ζητάς να σου αποστείλουν (αν είσαι μακριά) ή να έχεις πρόσβαση (αν μένεις Αθήνα) στο φάκελο της φίλης σου που αναγνωρίστηκε το ίδιο πιστοποιητικό. Εφόσον, το διασταυρώσεις και επίσημα, μπορείς: Α) να κάνεις την αίτηση θεραπείας στο υπουργείο που σου ανέφεραν, Β)  να απευθυνθείς στο Συνήγορο του Πολίτη για διεκπεραίωση της υπόθεσης σου που αναλαμβάνει την όλη διαδικασία εκ μέρους σου (ίσως η δεύτερη επιλογή είναι προτιμότερη, γιατί το υπουργείο πιθανότατα να καθυστερήσει να απαντήσει σε ένα φυσικό πρόσωπο, όπως εσύ, σε σχέση με έναν φορέα, όπως ο Συνήγορος του Πολίτη).

Δεν ξέρω αν καταφέρεις κάτι, αλλά για τις 10 θέσεις παραπάνω αξίζει τουλάχιστον η προσπάθεια...

Καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 13, 2013, 06:29:52 μμ »
καλησπερα σας! σημερα πηρα τηλ στο 2131311592 και μου ειπαν οτι εχουν αρχισει και καλουν καθηγητες!! δεν μου ειπαν περισσοτερες πληροφοριες .... δυστυχως... ουτε καν σε ποιες περιφερειες... εχει κανεις απο το φορουμ νεοτερες πληροφοριες??

'Εχω επιλεγεί ως Υπεύθυνος Εκπαίδευσης στη Δυτική Αττική, δεν έχουμε ξεκινήσει να καλούμε εκπαιδευτές, ακόμα δεν έχουμε υπογράψει συμβάσεις!

Αποσυνδεδεμένος tzak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 13, 2013, 11:01:54 μμ »
Ξέρει κάποιος περίπου πόσους καθηγητές καλούν κάθε φορα

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:48:52 πμ »
Ξέρει κάποιος περίπου πόσους καθηγητές καλούν κάθε φορα

Εξαρτάται από τον αριθμό των αιτήσεων και κατ' επέκταση των αριθμό των τμημάτων που θα δημιουργηθούν. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό. Το ενδιαφέρον και η ζήτηση των τμημάτων καθορίζουν και τον αριθμό των εκπαιδευτών και μάλιστα, διαφέρει από νομό σε νομό...

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 14, 2013, 10:51:01 πμ »
Ξέρει κάποιος περίπου πόσους καθηγητές καλούν κάθε φορα

Εξαρτάται από τον αριθμό των αιτήσεων και κατ' επέκταση των αριθμό των τμημάτων που θα δημιουργηθούν. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό. Το ενδιαφέρον και η ζήτηση των τμημάτων καθορίζουν και τον αριθμό των εκπαιδευτών και μάλιστα, διαφέρει από νομό σε νομό...

Mεγάλο ρόλο παίζει ο υπεύθυνος ανά νομό. Όλα εξαρτώνται από το κατά πόσο θα το "τρέξει".

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 14, 2013, 04:59:38 μμ »
Ξέρει κάποιος περίπου πόσους καθηγητές καλούν κάθε φορα

Εξαρτάται από τον αριθμό των αιτήσεων και κατ' επέκταση των αριθμό των τμημάτων που θα δημιουργηθούν. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό. Το ενδιαφέρον και η ζήτηση των τμημάτων καθορίζουν και τον αριθμό των εκπαιδευτών και μάλιστα, διαφέρει από νομό σε νομό...

Mεγάλο ρόλο παίζει ο υπεύθυνος ανά νομό. Όλα εξαρτώνται από το κατά πόσο θα το "τρέξει".

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά και η γεωγραφική περιοχή είναι βασικός παράγοντας. Για παράδειγμα, στο νομό Γρεβενών, εκ των πραγμάτων, είναι μικρότερος ο αριθμός των αλλοδαπών και κατ' επέκταση των υποψηφίων εκπαιδευομένων για την έναρξη των τμημάτων σε σχέση με το νομό Κέρκυρας, όπου εδώ και χρόνια έχει μόνιμο, ξένο πληθυσμό.

Στην πορεία, σημαντικός είναι και ο ρόλος του εκπαιδευτή. Για να δέσει το τμήμα, να ενεργοποιηθεί η ομάδα πρέπει να τους κεντρίσει το ενδιαφέρον. Δεν είναι λίγες οι φορές που, κατά το παρελθόν, τμήματα 20 ατόμων μειώθηκαν σχεδόν στο ήμισυ μέσα σε ελάχιστες μέρες....

Αποσυνδεδεμένος tzak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 23, 2013, 06:05:29 μμ »
Ενημερώθηκε κανείς για την έναρξη του προγράμματος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160436
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 643
Σύνολο: 663

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.