*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1428 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:27:46 πμ »

Αν δεν έχεις κάνει χρήση των προηγούμενων ενσήμων σου για επίδομα ανεργίας τότε μετράνε, φτάνει να είναι μέσα στο 14μηνο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1429 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:14:48 πμ »

Αν δεν έχεις κάνει χρήση των προηγούμενων ενσήμων σου για επίδομα ανεργίας τότε μετράνε, φτάνει να είναι μέσα στο 14μηνο.

Έχω κάνει χρήση πέρσι. Είναι η δεύτερη φορά που θα πάρω επίδομα. Άρα λοιπόν δεν μετρανε τα προηγούμενα. Μόνο τα φετινά λοιπόν. Σωστά;
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1430 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:46:10 πμ »

Έχω κάνει χρήση πέρσι. Είναι η δεύτερη φορά που θα πάρω επίδομα. Άρα λοιπόν δεν μετρανε τα προηγούμενα. Μόνο τα φετινά λοιπόν. Σωστά;

Σωστά. Και αφού συμπληρώνεις τα 125 ένσημα τουλάχιστον, θα πάρεις νέο επίδομα ξεκινώντας από την τελευταία ημερομηνία πρόσληψης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1431 στις: Ιούνιος 14, 2012, 02:48:48 μμ »
Για όσους είχαμε πάρει πέρσι ταμείο ανεργίας, τα ένσημα του περασμένου Απρίλιου-Μαϊου που δε μετρήσανε, δε θα μετρήσουν για το φετινό επίδομα?
Θα μετρήσουν μόνο αυτά από την πρόσληψη κ μετά?
olg@

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1432 στις: Ιούνιος 14, 2012, 03:00:31 μμ »
Ακριβώς Όλγα. Αν έχεις πάρει επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι, αρχίζεις να μετράς τα ένσημα από την πρόσληψη και μετά!

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1433 στις: Ιούνιος 14, 2012, 03:21:38 μμ »
δηλαδη ενας αμω που δουλευει καθε μερα δεν εχει 25 ενσημα το μηνα?μηπως παιρνει 25 αλλα ειναι μειωμενα?
Ο ΑΜΩ είναι διευκρινισμένο ότι αν δουλεύει κάθε μέρα δεν παίρνει 25 ένσημα. Παίρνει τόσα ένσημα όσες είναι οι μέρες του μήνα μείον τα Σαββατοκύριακα, ανεξάρτητα από το αν σε κάποια από τις καθημερινές συμπέσει αργία ή διακοπές.
Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ να κάνω μια εκτύπωση ενσήμων για να δω που περίπου βρίσκομαι... Σημειωτέον, είμαι ΑΜΩ 15 ώρες δουλεύοντας και τις 5 μέρες της βδομάδας και υπολόγιζα όλο αυτό το καιρό οτι έπαιρνα 22-23 ένσημα το μήνα ανάλογα με τις εργάσιμες μέρες. Και μου ήρθε η κεραμίδα... 16 ένσημα έπαιρνα κάθε μήνα!! Δείτε το και οι υπόλοιποι που υπολογίζετε τα ένσημα για να βγείτε ταμείο γιατί προφανώς δεν ισχύει το κάθε μέρα και ένσημο. Μάλλον είναι στανταρ ο αριθμός των ενσήμων.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1434 στις: Ιούνιος 14, 2012, 05:57:20 μμ »
έχει γίνει λάθος 100% μάλλον η βθμια ή αθμια περνούσε μόνο τις μέρες που δούλευες χωρίς να υπολογίζει αργίες...εκτός αν οι 15 ώρες δεν είναι μοιρασμένες σε όλη την εβδομάδα άλλα σε 3 μέρες ή 4....

για να βάζει 22 ένσημα ΑΜΩ θα πρέπει να δουλεύεις και τις 5 μέρες της Εβδομάδας

για απάντησε μας serik

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1435 στις: Ιούνιος 14, 2012, 08:56:30 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι: εγώ πέρυσι δούλευα από 1.1.2011 και απολύθηκα 30.6.2011. Είχα πάνω από 150 ένσημα (σύνολο 2010 μέχρι 30 Ιουνίου 2011). Πήγα στον ΟΑΕΔ και φυσικά μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας (εννοώ αυτό που παίρνουν για 7,8 ή 12 μήνες). Μου έδωσαν απλά ένα επίδομα της πλάκας των 250 ευρώ για ένα μήνα και αυτό το πήρα μετά από 3 μήνες.

Και τώρα θέλετε να μου πείτε ότι αυτοί που δούλεψαν από 1.1.2012 και συμπλήρωσαν 150 ένσημα μέχρι 30.6.2012 ότι δικαιούνται ταμείο ΟΑΕΔ;;

Kαταρχήν ποιος νόμος το λέει αυτό, διότι στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ δεν το είδα πουθενά;

Αν ισχύει είναι τελείως άδικο  για εμένα και όλους τους άλλους που δεν το πήραμε πέρυσι.

Παραθέτω ακριβώς αυτά που λέει ο ΟΑΕΔ:

"Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
•   Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
•   Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο."

Έχει αλλάξει κάτι σε όλα αυτά και ξαφνικά ένας με μόνο 150 ένσημα μπορεί να βγει σε ταμείο ανεργίας;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 10:34:23 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1436 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:23:59 μμ »
Φοίβο δεν έχει αλλάξει τίποτα. ισχύουν αυτά που δημοσίευσες από την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1437 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:13:22 πμ »
έχει γίνει λάθος 100% μάλλον η βθμια ή αθμια περνούσε μόνο τις μέρες που δούλευες χωρίς να υπολογίζει αργίες...εκτός αν οι 15 ώρες δεν είναι μοιρασμένες σε όλη την εβδομάδα άλλα σε 3 μέρες ή 4....

για να βάζει 22 ένσημα ΑΜΩ θα πρέπει να δουλεύεις και τις 5 μέρες της Εβδομάδας

για απάντησε μας serik
δούλευα α'θμια και τις 5 μέρες της εβδομάδας. Επίσης όλους τους μήνες με βάλανε 16 ένσημα/μήνα παρόλο που μπορεί κάποιοι να είχανε περισσότερες αργίες από άλλους. Οπότε δεν παίζει να μην υπολόγιζαν τις αργίες..

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1438 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:19:15 πμ »
καλησπέρα σας! θα ήθελα απλώς να παραθέσω μια πληροφορία, που ίσως σε κάποιους συναδέλφους φανεί χρήσιμη. κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου για το επίδομα ανεργίας (φιλόλογος σε φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης) και για πρώτη φορά μου ζήτησαν βεβαίωση ενσήμων απο εργοδότη για τα ένσημα του Απριλίου και Μαϊου. αυτό το έγγραφο το βγάζει ο λογιστής.
επίσης, για τις κοπέλες που είναι μανούλες κ έχουν οι ίδιες ασφαλισμένα τα παιδιά τους στο ικα, το επίδομα απο 360, ανέρχεται περίπου στα 400.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1439 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:29:14 πμ »
Ζήτησαν τα ένσημα, διότι το ΙΚΑ αν θυμάμαι καλά τα περνάει μετά από 3-4 μήνες στο ηλεκτρονικό σύστημα. Επομένως δεν τα έχει ηλεκτρονικά ούτε ο ΟΑΕΔ και για αυτό το λόγο τα ένσημα των τελευταίων 3 μηνών στα δίνει ο εργοδότης, μέχρι να περαστούνε ηλεκτρονικά

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1440 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:03:55 πμ »
καλησπέρα σας! θα ήθελα απλώς να παραθέσω μια πληροφορία, που ίσως σε κάποιους συναδέλφους φανεί χρήσιμη. κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου για το επίδομα ανεργίας (φιλόλογος σε φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης) και για πρώτη φορά μου ζήτησαν βεβαίωση ενσήμων απο εργοδότη για τα ένσημα του Απριλίου και Μαϊου. αυτό το έγγραφο το βγάζει ο λογιστής.
επίσης, για τις κοπέλες που είναι μανούλες κ έχουν οι ίδιες ασφαλισμένα τα παιδιά τους στο ικα, το επίδομα απο 360, ανέρχεται περίπου στα 400.

Αυτό που σου ζήτησαν για πρώτη φορά, έπρεπε να σου το ζητάνε κάθε φορά. Ο εργοδότης δεν μπορεί να δηλώνει αμέσως τα ένσημα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1441 στις: Ιούνιος 15, 2012, 09:39:05 πμ »

Έχω κάνει χρήση πέρσι. Είναι η δεύτερη φορά που θα πάρω επίδομα. Άρα λοιπόν δεν μετρανε τα προηγούμενα. Μόνο τα φετινά λοιπόν. Σωστά;

Σωστά. Και αφού συμπληρώνεις τα 125 ένσημα τουλάχιστον, θα πάρεις νέο επίδομα ξεκινώντας από την τελευταία ημερομηνία πρόσληψης.

Σ΄ευχαριστώ Jak 13
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.