*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για ΠΕ04???  (Αναγνώστηκε 40724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:52:28 μμ »
Μου φαίνεται συνάδελφοι φυσικοί ότι εθελοτυφλείτε.και εξηγούμε.ίσως δεν έχετε πάρει χαμπάρι το εξής: είμαι φυσικός και άρα διδάσκω φυσική και τίποτα άλλο. δεν νομίζω ότι αυτή η σκέψη ταιριάζει σε σύγχρονα μυαλά όταν οι θετικές επιστήμες παγκοσμίως αλληλοεπικαλύπτονται.
εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν μειονεκτιά αν δεν μπορώ να διδάξω με απόλυτη επάρκεια φυσική και ας είμαι χημικός.το ίδιο και βιολογία και γεωλογία.
είναι δυνατόν στις μέρες κάποιος που είναι επιστήμονας να βάζειστεγανάκαι κλισέτου στυλ εγώ ξέρω φυσική και όχι χημεία άρα δεν τη διδάσκω λόγω άγνοιας.
είναι νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου με την κακή έννοια σεόλο της το μεγαλείο.
οι επιστήμονες εξελίσονται συνεχίζουν να διαβάζουν και είναι πάντα έτοιμοι να ανταποκριθούν σε όλες τις προκλήσεις.
μακάρι να είμαι άξιος και ικανός και επαρκής σε γνώσεις για να διδάξω και φυσική και βιολογία και γεωλογία.θα το θεωρούσα μεγάλη τιμή να μπορώ να έχω τέτοιο εύρος γνώσεων .και σεις το αρνείστε γιατί δεν γουστάρετε να διαβάσετε και να εξελίξετε περαιτέρω τον ευατό σας και τις γνώσεις σας.τ'ετοια φυγοπονία?
τι να πω κρίμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:57:51 μμ »
Το δικό μου το πρόβλημα,εννοείται ότι δεν είναι το διάβασμα.

Και η αλήθεια είναι ότι ο φυσικός και να μη ξέρει χημεία δεν τρέχει τίποτα..........ούτε στη σχολή δεν κάναμε χημεία εμείς.
Ο χημικός όμως να μη ξέρει φυσική.............είναι ένα θέμα.
Ή ο βιολόγος χημεία κτλ κτλ.............


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:27:43 μμ »
εγώ απλά θεωρώ ότι όλο οι των ΠΕ04 πρέπει να ειναι έτοιμοι να ανταποκριθούν με επιτυχία σε κάθε δυσκολία.το αν η φυσική έχει σήμερα έχε περισσότερες ώρες αυτό είναι άλλο θέμα.η ποσότητα σε ώρες για ένα μάθημα είναι κάτι που εύκολα αλλάζει από τους εκάστοτε συμβούλους και άρα δεν αποτελεί κριτήριο.
οι φυσικοί έχουν ισχυρότερα ερείσματα μέσα στο υπουργείο για αυτό έχουν και τις περισσότερες ώρες.απλό είναι και εύκολα αποδυκνείεται γιατί.
πιστεύω στη διαθεματικότητα στην γνώση του όλου ,του συνόλου και οι πρώτοι που θα πρέπει να το αποδεικνυουν στην πράξη είναι οι ΠΕ04
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2008, 10:30:41 μμ από geochem »

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:48:41 μμ »
Έτσι που είναι τώρα τα πράγματα, με όλα τα μαθήματα, πιστεύω θα μπορεί να γράψει πολύ καλά στον ΑΣΕΠ ένας σχετικά καλός μαθητής της τρίτης λυκείου, άντε να διαβάσει και λίγο διδακτική το καλοκαίρι στην παραλία και άνετα πάει για πολύ καλό βαθμό. Ρε μπας και δεν χρειάζεται το πτυχίο τελικά; Τζάμπα καθυστέρηση να μην μπορείς να δώσεις στον ΑΣΕΠ μέχρι να το πάρεις; Λέτε να είναι συνομωσία που ζητάνε το πτυχίο για να δίνουν στον ΑΣΕΠ λιγότεροι;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:06:12 πμ »
George άρχισες το Ματσαγγούρα βλέπω (διαθεματικότητα).
Όντως έχεις δίκιο εμείς οι φυσικοί είμαστε τεμπέλιδες και φυγόπονοι, με ανθρώπους στα υπουργεία και μας δείνουν πολλές ώρες.
Τι άλλο θα ακούσω ...
Α και γω θέλω να διδάξω "μαθαίνοντας τον φυσικό κόσμο" στο δημοτικό, διαθεματικά εννοείται, τρέμετε δάσκαλοι έρχονται οι φυσικοί.
Και οι φιλόλογοι των χαβά τους υπερασπιστές του ένδοξου κλάδου των φυσικών επιστημών.


Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:17:51 πμ »
Μου φαίνεται συνάδελφοι φυσικοί ότι εθελοτυφλείτε.και εξηγούμε.ίσως δεν έχετε πάρει χαμπάρι το εξής: είμαι φυσικός και άρα διδάσκω φυσική και τίποτα άλλο. δεν νομίζω ότι αυτή η σκέψη ταιριάζει σε σύγχρονα μυαλά όταν οι θετικές επιστήμες παγκοσμίως αλληλοεπικαλύπτονται.
εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν μειονεκτιά αν δεν μπορώ να διδάξω με απόλυτη επάρκεια φυσική και ας είμαι χημικός.το ίδιο και βιολογία και γεωλογία.
είναι δυνατόν στις μέρες κάποιος που είναι επιστήμονας να βάζειστεγανάκαι κλισέτου στυλ εγώ ξέρω φυσική και όχι χημεία άρα δεν τη διδάσκω λόγω άγνοιας.
είναι νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου με την κακή έννοια σεόλο της το μεγαλείο.
οι επιστήμονες εξελίσονται συνεχίζουν να διαβάζουν και είναι πάντα έτοιμοι να ανταποκριθούν σε όλες τις προκλήσεις.
μακάρι να είμαι άξιος και ικανός και επαρκής σε γνώσεις για να διδάξω και φυσική και βιολογία και γεωλογία.θα το θεωρούσα μεγάλη τιμή να μπορώ να έχω τέτοιο εύρος γνώσεων .και σεις το αρνείστε γιατί δεν γουστάρετε να διαβάσετε και να εξελίξετε περαιτέρω τον ευατό σας και τις γνώσεις σας.τ'ετοια φυγοπονία?
τι να πω κρίμα

Συγνώμη,αλλά μάλλον δεν κατάλαβα καλά. Εννοείς ότι εγώ ως φυσικός επιβάλλεται να διδάξω χημεία,βιολογία και γεωλογία παρόλο που δεν τα έχω διδαχθεί;;; Έχω να κάνω βιολογία και γεωλογία από το λύκειο και χημεία είχα μόνο ένα μάθημα στο 1ο εξάμηνο στο πανεπιστήμιο.Είναι δυνατόν λοιπό να θεωρήσω τιμή μου να μπορώ να διδάξω αυτά τα μαθήματα και να πάρω στο λαιμό μου αθώος μαθητές μόνο και μόνο για να λέγομαι επιστήμονας;;;
Ξεχνάς ότι ο επιστήμονας μπορεί να κατέχει όσες γνώσεις θέλει ,και μπορεί να μάθει ,αλλά αυτό έχει μεγάλη διαφορά με το μπορεί να τις δίδάξει.Με αυτή τη λογική γιατί να μη διδάξω και μαθηματικά που σίγουρα τα γνωρίζω πολύ καλύτερα από τη βιολογία..

Αποσυνδεδεμένος ladybird9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 06, 2008, 08:30:54 πμ »
εγώ απλά θεωρώ ότι όλο οι των ΠΕ04 πρέπει να ειναι έτοιμοι να ανταποκριθούν με επιτυχία σε κάθε δυσκολία.το αν η φυσική έχει σήμερα έχε περισσότερες ώρες αυτό είναι άλλο θέμα.η ποσότητα σε ώρες για ένα μάθημα είναι κάτι που εύκολα αλλάζει από τους εκάστοτε συμβούλους και άρα δεν αποτελεί κριτήριο.
οι φυσικοί έχουν ισχυρότερα ερείσματα μέσα στο υπουργείο για αυτό έχουν και τις περισσότερες ώρες.
Τι άλλο θα ακούσουμε βρε παιδια!Η Φυσική διδάσκεται στα σχολεία επειδή οι φυσικοί έχουν τα "μέσα"!Που είσαι Νεύτωνα!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 06, 2008, 08:56:35 πμ »
εγώ απλά θεωρώ ότι όλο οι των ΠΕ04 πρέπει να ειναι έτοιμοι να ανταποκριθούν με επιτυχία σε κάθε δυσκολία.το αν η φυσική έχει σήμερα έχε περισσότερες ώρες αυτό είναι άλλο θέμα.η ποσότητα σε ώρες για ένα μάθημα είναι κάτι που εύκολα αλλάζει από τους εκάστοτε συμβούλους και άρα δεν αποτελεί κριτήριο.
οι φυσικοί έχουν ισχυρότερα ερείσματα μέσα στο υπουργείο για αυτό έχουν και τις περισσότερες ώρες.
Τι άλλο θα ακούσουμε βρε παιδια!Η Φυσική διδάσκεται στα σχολεία επειδή οι φυσικοί έχουν τα "μέσα"!Που είσαι Νεύτωνα!


Συγνώμη που θα "επέμβω" (καθότι άσχετη με τον κλάδο σας  ;)) αλλά δε νομίζω ότι αυτό εννούσε ο geochem. Δε μίλησε για το λόγο διδασκαλίας της φυσικής αλλά για τις επιπλέον ώρες.
Προσωπικά, και μιλώ ως πρώην μαθήτρια, θεωρώ εξίσου βασικά-σημαντικά (αν και δε μου αρέσει ο όρος) και τα δύο μαθήματα. Τα τελευταία χρόνια (και διορθώστε με αν κάνω λάθος  :-[) οι ώρες της χημείας μειώνονται σταδιακά (πράγμα που δεν καταλαβαίνω γιατί... :-\)
Η άποψη ότι όποιος κλάδος έχει "δύναμη" μέσα στο υπουργείο, μπορεί να πιέσει και να κερδίσει κάτι παραπάνω για το συμφέρον του δεν είναι εκτός πραγματικότητας, είναι κοινό μυστικό.
Και πάλι με συγχωρείτε, απλά ήθελα, εντελώς φιλικά, να εκφράσω μία πιο αποστασιοποιημένη άποψη. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 06, 2008, 09:24:39 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με  τον Geochem
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 06, 2008, 09:54:52 πμ »
Γεια σας. Μόλις γράφτηκα στο Pde και πριν ένα μήνα περίπου και στην ΠΕΑΕ. Επίσης, είμαι φυσικός και συμφωνώ απόλυτα με τη θέση για ενιαία ΠΕ4. Καλό είναι να μην κοιτάει ο καθένας το σπιτάκι του και να μπορεί να βλέπει και πέρα από τη μύτη του, δηλαδή πέρα από τη μέρα που δίνει στο διαγωνισμό. Η πλήρης διάσπαση της ΠΕ4 θα φέρει πολλά προβλήματα σε όλους. Και ας μην τσακωνόμαστε εμείς για τις μ......του υπουργείου, γιατί αυτό θέλει να κάνει.
Όσο για εκείνους που "απειλούν" ότι θα έρθουν στις επόμενες συνελεύσεις, καλά θα κάνουν και αυτό δεν είναι απειλή, αλλά υπόσχεση, γιατί όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα, ακόμα κι αν υπάρχει διαφωνία...έτσι γίνεται καλύτερη μια κουβέντα. Για όσους αναρωτιούνται πώς και τι, ας γίνουν μέλη και συζητάμε. Γιατί αν δεν είσαι μέλος προφανώς και δεν ξέρεις πώς λαμβάνονται αποφάσεις, αλλά δεν έχεις και δκαιίωμα κριτικής. Δε μου αρέσει που το πρώτο μου μην. είναι έτσι, αλλά αυτή  η κουβέντα εδώ την οποία και θεωρώ χρήσιμη, έχει νομίζω ξεφύγει σε λάθος σημείο. Θα συμφωνήσω με τον geocem σε πολλά και προτείνω να συνεχίσουμε να μιλάμε για την ουσία του προβλήματος

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:08:05 πμ »
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα: τόσα χρόνια αυτοί που πάλευαν με νύχια και με δόντια να πετύχουν τη διάσπαση του κλάδου, ξαφνικά αναθεωρούν?? Γιατί άλλαξαν γνώμη τόσο γρήγορα, αφού μόλις ένα χρόνο πριν υλοποιήθηκε στην πράξη το σπάσιμο και τελικά, μπορεί βέβαια να έχει τα τρωτά του, αλλά σε γενικές γραμμές κινείται σε καλή κατεύθυνση.

Θέλω να πω, ότι ίσως αυτοί που κυνηγούσαν τόσα χρόνια τη διάσπαση θα έπρεπε να είχαν δει πιο πέρα από τη μύτη τους και να μην κοίταζαν μόνο το σπιτάκι τους !!Τώρα η κατάσταση έχει διαμορφωθεί με κάποιο τρόπο και δεν είναι σωστό νομίζω για κανέναν κάθε τρεις και λίγο να γίνονται αλλαγές.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:14:40 πμ »
Αυτοί που πάλευαν τόσα χρόνια, δηλ. η καταραμένη Ένωση Ελλήνων Φυσικών, δε νομίζω ότι αναθεωρεί. Αντιθέτως, έχει βάλλει το χεράκι της σε όλη αυτή την ταλαιπωρία μας. Όπως είδες και το κείμενο της ΠΕΑΕ λέει ότι πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία και κάθε χρόνο να αλλάζουν για εμάς τα πράγματα και στηρίζει την περσινή κατάσταση εξέτασης.

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:20:49 πμ »
Αναφέρομαι στο σημείο της ανακοίνωσης για την ενιαιότητα της ΠΕ04 και όχι στη διατήρηση της ύλης όπως ήταν στον προηγούμενο διαγωνισμό.

Προσωπικά βέβαια, ενώ είμαι επιτυχούσα και στους δύο προηγούμενους ΑΣΕΠ, διαπίστωσα ότι τα πήγα καλύτερα όταν δώσαμε και τα τρία μαθήματα ως συνεξεταζόμενα παρά στον τελευταίο διαγωνισμό. Μπορεί να προϋποθέτει λίγο περισσότερο διάβασμα απ' όλους, αλλά προσφέρει και τη δυνατότητα σε κάποιους που δεν είναι πολύ δυνατοί στο ένα μάθημα να τα πάνε καλύτερα στα άλλα δύο.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:29:30 πμ »
Για το αν θα τα πάμε καλύτερα ή χειρότερα δεν μπορώ να απαντήσω. Δίνω πρώτη φορά και επίσης, νομίζω ότι είναι υποκειμενικό. Για την ενιαιότητα άλλοι ήταν αυτοί που την προωθούσαν. Μιλώντας για τον εαυτό μου ήμουν πάντα αντίθετος στη διάσπαση και μάλιστα εμείς ως φοιτητές το είχαμε συζητήσει και σε γενική συνέλευση φοιτητών και με τους καθηγητές και είχαμε πάρει απόφαση για ενιαιότητα του κλάδου στη βάση του τι μας περιμένει μόλις διοιριστούμε. Εγώ και επιστημονικά πιστεύω ότι το αντικείμενο πρέπει να είναι ενιαίο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.