*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 466112 φορές)

g.t, Alan Turing και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 521
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2058 στις: Μάιος 24, 2023, 11:52:05 μμ »
Εξάλλου το να βγεις υπεράριθμος είναι εξαιρετική τύχη, επειδή μετά διαλέγεις σχολείο πριν από τους υπόλοιπους που κρίνονται όλοι μαζί.
Άρα μην αγχώνεστε όταν βγαίνετε υπεράριθμοι. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα!
Δεν είναι πάντα έτσι. Γνωρίζω τρέχουσα περίπτωση σε νομό, όπου η θέση της υπεραριθμίας είναι στο ΝΑ άκρο του και το πλησιέστερο οργανικό κενό στην ειδικότητα είναι δυτικά, σε απόσταση 100 χιλιομέτρων και μιάμισης ώρας. Δώρο άδωρο είναι η προτεραιότητα στην επιλογή εν προκειμένω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2059 στις: Μάιος 25, 2023, 12:21:53 πμ »
Δεν είναι πάντα έτσι. Γνωρίζω τρέχουσα περίπτωση σε νομό, όπου η θέση της υπεραριθμίας είναι στο ΝΑ άκρο του και το πλησιέστερο οργανικό κενό στην ειδικότητα είναι δυτικά, σε απόσταση 100 χιλιομέτρων και μιάμισης ώρας. Δώρο άδωρο είναι η προτεραιότητα στην επιλογή εν προκειμένω.
Ναι, σε κάποιες περιπτώσεις δεν βοηθάει η υπεραριθμία, να πας σε ένα μακρινό οργανικό κενό. Εξάλλου προηγούνται προς κάλυψη τα οργανικά κενά της ίδιας ομάδας σχολείων και μετά των όμορων ομάδων. Όμως, αν δεν σε βοηθήσει η υπεραριθμία, τουλάχιστον δεν είναι λόγος να αγχώνεται κάποιος. Απλά παραμένει στη σχολική μονάδα του και συμπληρώνει, όπως μπορεί το ωράριό του.

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1743
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2060 στις: Μάιος 25, 2023, 08:24:19 πμ »
Ναι, σε κάποιες περιπτώσεις δεν βοηθάει η υπεραριθμία, να πας σε ένα μακρινό οργανικό κενό. Εξάλλου προηγούνται προς κάλυψη τα οργανικά κενά της ίδιας ομάδας σχολείων και μετά των όμορων ομάδων. Όμως, αν δεν σε βοηθήσει η υπεραριθμία, τουλάχιστον δεν είναι λόγος να αγχώνεται κάποιος. Απλά παραμένει στη σχολική μονάδα του και συμπληρώνει, όπως μπορεί το ωράριό του.
Εχεις δικιο. Αν επιθυμεις να φυγεις απο το σχολειο σε βοηθαει γιατι σου δινει προτεραιοπτητα εστω μέχρι και τα ομορα σχολεια, ενω αν δεν θελεις να φυγεις ΟΚ θα μπορουσε να υπαρχει και η καλυτερη περιπτωση να μην εισαι υπεραριθμος και να συμπληρωνεις ολο το ωραριο στην οργανικη σου (που κ παλι υπαρχει αυτο το ενδεχομενο με β αναθεσεις), αλλα τουλαχιστον διατηρεις το πλεονεκτημα της προτεραιοτητας (εστω και με ακτινα δρασης μεχρι και τα ομορα σχολεια) και στις λειτουργικες τοποθετησεις ως λειτουργικα υπεραριθμος. 'Γενικα δηλ κερδισμενος θα βγεις και παντως  οχι χαμένος

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2061 στις: Μάιος 25, 2023, 09:48:43 πμ »
Καλημέρα να ζητήσω τις γνώσεις και την εμπειρία σας.
Στην πρωτοβάθμια που ανήκω βγήκαν τα οργανικά κενά για να δηλώσουμε για την οριστική τοποθέτηση. Ταυτόχρονα βγήκε και ανακοίνωση, οποιος επιθυμεί να κάνει δήλωση για να βγει στη διάθεση. Αυτό για ποιο λόγο; Για βόλεμα ημετερων; Σκεφτόμουν να δηλώσω να βγω στη διάθεση μήπως βγει κανένα καλύτερο Λειτουργικο κενό ποιο κοντά στον νομο μου ώστε να μπορώ να πηγαινοέρχομαι. Αλλά φοβάμαι μήπως βγαίνοντας στη διάθεση, βολέψουν τους δικούς τους και εγώ βρεθώ απλά στο πυρ το εξώτερο μιας και δεν έχω γνωριμίες.  :D
Απλά είμαι χαμηλά στα μόρια, με μωρό και προβληματισμένη για το πού θα καταλήξω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 521
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2062 στις: Μάιος 25, 2023, 11:04:21 πμ »
φοβάμαι μήπως βγαίνοντας στη διάθεση, βολέψουν τους δικούς τους και εγώ βρεθώ απλά στο πυρ το εξώτερο μιας και δεν έχω γνωριμίες.

Ας μας διαφωτίσει επ' αυτού ο gtΠΕ02, αλλά νομίζω ότι δεν μπορούν "να βολέψουν δικούς τους" αν εσείς βγείτε στη διάθεση μαζί τους. Η τοποθέτηση στα λειτουργικά κενά υπόκειται κι αυτή σε κανόνες μοριοδότησης. Αν είστε χαμηλά σε μόρια, διατρέχετε έτσι κι αλλιώς τον κίνδυνο, με απόλυτη διαφάνεια, να μην πάτε σε σχολείο της αρεσκείας σας.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2063 στις: Μάιος 25, 2023, 12:28:15 μμ »
Καλημέρα να ζητήσω τις γνώσεις και την εμπειρία σας.
Στην πρωτοβάθμια που ανήκω βγήκαν τα οργανικά κενά για να δηλώσουμε για την οριστική τοποθέτηση. Ταυτόχρονα βγήκε και ανακοίνωση, οποιος επιθυμεί να κάνει δήλωση για να βγει στη διάθεση. Αυτό για ποιο λόγο; Για βόλεμα ημετερων; Σκεφτόμουν να δηλώσω να βγω στη διάθεση μήπως βγει κανένα καλύτερο Λειτουργικο κενό ποιο κοντά στον νομο μου ώστε να μπορώ να πηγαινοέρχομαι. Αλλά φοβάμαι μήπως βγαίνοντας στη διάθεση, βολέψουν τους δικούς τους και εγώ βρεθώ απλά στο πυρ το εξώτερο μιας και δεν έχω γνωριμίες.  :D
Απλά είμαι χαμηλά στα μόρια, με μωρό και προβληματισμένη για το πού θα καταλήξω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αυτή είναι η σωστή σειρά που πρέπει να ακολουθούν τα ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ: πρώτα τακτοποιούνται οι υπεράριθμοι και μετά οι υπόλοιποι
Όμως για να κριθεί κάποιος υπεράριθμος υπάρχει συγκεκριμένη αιτιολογία και διαδικασία (θα στην πουν οι συνάδελφοι), όποτε δεν γίνεται σε σχολείο που δεν περισσεύει κάποιος να κριθεί υπεράριθμος κι ας έχει κάνει αιτηση. Εκτός από τους υπεράριθμους, προηγούνται μετά στις τοποθετήσεις οι ειδικές κατηγορίες λόγω υγείας, μετά οι πολύτεκνοι…. Μετά ξεκινάνε οι τοποθετήσεις για όλους  τους άλλους (βελτιώσεις και οριστικές τοποθετήσεις) στα εναπομείναντα κενα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 12:32:29 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2064 στις: Μάιος 25, 2023, 01:56:30 μμ »
"Το ΠΥΣΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης ενημερώνει τους/τις εκπαιδευτικούς ότι οι διαδικασίες υπηρεσιακών μεταβολών (τοποθετήσεις οργανικά υπεράριθμων - διαδικασίες βελτίωσης και οριστικής τοποθέτησης) δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν στην παρούσα φάση."

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2065 στις: Μάιος 25, 2023, 01:58:42 μμ »
"Το ΠΥΣΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης ενημερώνει τους/τις εκπαιδευτικούς ότι οι διαδικασίες υπηρεσιακών μεταβολών (τοποθετήσεις οργανικά υπεράριθμων - διαδικασίες βελτίωσης και οριστικής τοποθέτησης) δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν στην παρούσα φάση."
Η Ανατολική πάλι, ακαθεκτη

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2066 στις: Μάιος 25, 2023, 01:59:42 μμ »
Η Ανατολική πάλι, ακαθεκτη

Κι όχι μόνο. Επιτελικό κράτος

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2067 στις: Μάιος 25, 2023, 02:27:13 μμ »
"Το ΠΥΣΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης ενημερώνει τους/τις εκπαιδευτικούς ότι οι διαδικασίες υπηρεσιακών μεταβολών τοποθετήσεις οργανικά υπεράριθμων


Η Ανατολική πάλι, ακαθεκτη

αν και είπα να μην ξανασχολιάσω στο νήμα, σχολιάζω μόνο και μόνο γιατί έχει ενδιαφέρον που το θέτετε οι συγκεκριμένοι : η δυτική πιστεύω και έχω σχολιάσει (όπως και άλλες διευθύνσεις) θα κόλλαγε στην ανακοίνωση των τοποθετήσεων , απλώς θεωρώ λάθος ανάγνωση (φοβική αλλά καλά κάνει από μια άποψη, αφού το μπαλάκι το πετάνε οι αποπάνω στις διευθυνσεις προφανώς) να μην ξεκινά καθόλου έστω και με τις δηλώσεις . αλλά δεν είναι και τρομερό. έχουν αποφασίσει ανάγνωση νομική , δεδομένου του μπαχαλοΥΠΑΙΘ.
η ανατολική είναι άλλη περίπτωση, βλέπω  έχει ξεπεράσει τον πρώτο σκόπελο, αφού  είχε βγάλει τους υπεράριθμους προ-προεκλογικά . άρα τώρα απλώς προχωρά με τα λοιπά χαλαρά , δεν θα έλεγα ακάθεκτα. είναι έτσι  ή όχι, topsy και trust ;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2068 στις: Μάιος 25, 2023, 02:29:26 μμ »
αν και είπα να μην ξανασχολιάσω στο νήμα, σχολιάζω μόνο και μόνο γιατί έχει ενδιαφέρον που το θέτετε οι συγκεκριμένοι : η δυτική πιστεύω και έχω σχολιάσει (όπως και άλλες διευθύνσεις) θα κόλλαγε στην ανακοίνωση των τοποθετήσεων , απλώς θεωρώ λάθος ανάγνωση (φοβική αλλά καλά κάνει από μια άποψη, αφού το μπαλάκι το πετάνε οι αποπάνω στις διευθυνσεις προφανώς) να μην ξεκινά καθόλου έστω και με τις δηλώσεις . αλλά δεν είναι και τρομερό. έχουν αποφασίσει ανάγνωση νομική , δεδομένου του μπαχαλοΥΠΑΙΘ.
η ανατολική είναι άλλη περίπτωση, βλέπω  έχει ξεπεράσει τον πρώτο σκόπελο, αφού  είχε βγάλει τους υπεράριθμους προ-προεκλογικά . άρα τώρα απλώς προχωρά με τα λοιπά χαλαρά , δεν θα έλεγα ακάθεκτα. είναι έτσι  ή όχι, topsy και trust ;

Όλα αυτά θα ήταν πάρα πολύ ωραία, αν υπήρχε η πεποίθηση ότι η Δυτική, αν π.χ. ορκιστεί η νέα Κυβέρνηση στις 2/7, μέσα σε μια βδομάδα θα τα έχει βγάλει όλα. Δεν πρόκειται. Κι όλοι οι άλλοι θα είναι τακτοποιημένοι κι εμείς στη Δυτική θα περιμένουμε ακόμη την πρόσκληση για δηλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2069 στις: Μάιος 25, 2023, 02:40:18 μμ »
Όλα αυτά θα ήταν πάρα πολύ ωραία, αν υπήρχε η πεποίθηση ότι η Δυτική, αν π.χ. ορκιστεί η νέα Κυβέρνηση στις 2/7, μέσα σε μια βδομάδα θα τα έχει βγάλει όλα. Δεν πρόκειται. Κι όλοι οι άλλοι θα είναι τακτοποιημένοι κι εμείς στη Δυτική θα περιμένουμε ακόμη την πρόσκληση για δηλώσεις.

έλα τώρα και είσαι παλιός ! χαλάρωσε . ποιοι όλοι οι άλλοι ; ούτως ή άλλως δεν προχωράνε ολοι τόσο πολύ όσο φαίνεται  (κάποιοι δίνουν προθεσμίες μετά την προκήρυξη, κάποιοι 15 μέρες ! ανακοινωση τοποθέτησης υπεραρίθμων έχω μεινει σε μία περίπτωση, υπάρχει άλλη; ) . οι μονοι ήρεμοι είναι σε ελάχιστες διευθύνσεις που έχουν προπροεκλογικά ολοκληρώσει. ούτε για οριστικές τοποθετήσεις δεν έχω δει σε αυτή τη φάση ανακοίνωση (εσύ; ή άλλοι ;  )

είναι πρόβλημα το κατανοώ φυσικά  , αλλά τουλάχιστον η μόνη αδικία είναι η μετάθεση των ανακοινώσεων (δηλαδή δεν θα χάσετε τη θέση) . εκεί έχεις δίκιο . αλλά να κατανοούμε και αυτούς που υπογράφουν :) . το είπες μόνος σου και συμφωνώ ! επιτελικό κράτος - σε απλά πράματα ε; και συζητάμε για άλλα κι άλλα. 

edit : δεν έχει ξεκινήσει το μεγαλύτερο και ειλικρινά το κατανοω ! περισσότερο από τα μικρά !



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 02:42:56 μμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2070 στις: Μάιος 25, 2023, 02:42:06 μμ »
έλα τώρα και είσαι παλιός ! χαλάρωσε . ποιοι όλοι οι άλλοι ; ούτως ή άλλως δεν προχωράνε ολοι τόσο πολύ όσο φαίνεται  (κάποιοι δίνουν προθεσμίες μετά την προκήρυξη, κάποιοι 15 μέρες ! ανακοινωση τοποθέτησης υπεραρίθμων έχω μεινει σε μία περίπτωση, υπάρχει άλλη; ) . οι μονοι ήρεμοι είναι σε ελάχιστες διευθύνσεις που έχουν προπροεκλογικά ολοκληρώσει. ούτε για οριστικές τοποθετήσεις δεν έχω δει σε αυτή τη φάση ανακοίνωση (εσύ; ή άλλοι ;  )

είναι πρόβλημα το κατανοώ φυσικά  , αλλά τουλάχιστον η μόνη αδικία είναι η μετάθεση των ανακοινώσεων (δηλαδή δεν θα χάσετε τη θέση) . εκεί έχεις δίκιο . αλλά να κατανοούμε και αυτούς που υπογράφουν :) . το είπες μόνος σου και συμφωνώ ! επιτελικό κράτος - σε απλά πράματα ε; και συζητάμε για άλλα κι άλλα.

Μα δεν είχα απαίτηση για ανακοίνωση. Είχα απαίτηση το μόνο που θα απομένει να είναι η ανακοίνωση. Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να περιμένουν να ορκιστεί η κυβέρνηση για να ξεκινήσουν τις διαδικασίες. Καλά τέλη Ιουλίου κι άμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2071 στις: Μάιος 25, 2023, 02:51:00 μμ »
Μα δεν είχα απαίτηση για ανακοίνωση. Είχα απαίτηση το μόνο που θα απομένει να είναι η ανακοίνωση. Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να περιμένουν να ορκιστεί η κυβέρνηση για να ξεκινήσουν τις διαδικασίες. Καλά τέλη Ιουλίου κι άμα.

το λάθος ήταν ότι δεν είχαν ξεκινήσει προ-προεκλογικά... άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. κατανοητή η δυσφορία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160005
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.