*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 465770 φορές)

Curing_souls, g.t, fanh05, ΠΕ 23, baronos και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:51:52 μμ »
εφόσον δεν πρόκειται για αυτοδίκαιη παραίτηση λόγω ορίου ηλικίας ή ετών υπηρεσίας, έχει κάθε δικαίωμα να ανακαλέσει - για διάφορους λογους.

Πχ σε εμάς το καλοκαίρι είχε υποβάλει ένας αίτηση για σύνταξη. Στα καπάκια η γυναίκα του τίθεται σε διαθεσιμότητα. Προφανώς και ανακάλεσε την αίτησή του ο άνθρωπος διότι  ώσπου να βγει η σύνταξή του δεν θα είχανε να φάνε με τις αποδοχές της διαθεσιμότητας.

Δεν ειναι παιδιά όλα μαύρο άσπρο. Όπως έχεις δικαίωμα να ανακαλέσεις μετάθεση, απόσπαση, μετάταξη έτσι κι εκείνος έχει δικαίωμα να ανακαλέσει αίτηση συνταξιοδότησης. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:33 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:59:54 μμ »
Αυτός που 30/6 θα βγει στη σύνταξη δεν θα ξέρει αν θα βγει τον Ιούλιο η γυναίκα του σε διαθεσιμότητα και δεν θα έχει ανακαλέσει .





Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:00:44 μμ »
Nα μην μπορει να ανακαλεσει την αιτηση του.
Ετσι απλα να μην μπορει.

ή να μπορεί να ανακαλέσει μέσα στις πρώτες 5 με 10 ημέρες .... 
και στις 11 Μαΐου να ανακοινωθούν οι μεταθέσεις για να κάνει διακοπές και η φίλη μου η bitch .    :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:05:14 μμ »
πέρισυ έκαναν αίτηση μέσα στο καλοκαίρι, δεν ίσχυε το 30/6.

Ούτε είναι νόμος ότι οι διαθεσιμότητες θα τρέχουν πάντα 22 Ιουλίου!  Εξάλλου, αυτό με την διαθεσιμοτητα ήταν ένα απλό παράδειγμα.
Μπορεί να προκύψει μια ασθένεια, ένα φορολογικό ζητημα, ο,τιδήποτε ! Ας παραμείνουμε άνθρωποι, μη γινόμαστε κανίβαλοι βρε παιδιά !


ούτε είναι θέμα δικών μου διακοπών βρε khkh ... εμένα πέρισυ μου ανακάλεσαν την άδεια για να κάνω υποχρεωτικές μετατάξεις διότι αυτός που το ει΄χε ως αντικείμενο βγηκε σε διαθεσιμότητα. Δεν ειναι όμως εκεί το ( κυρίως) θέμα. 

Το κυρίως θέμα ειναι πως  έστω ότι σε μια ΔΔΕ δουλεύουν 40 άτομα. Έστω ότι εγώ είμαι η χειρότερη υπάλληλος εκεί μέσα και οι υπόλοιποι ειναι δέκα φορές καλύτεροι απο μένα. Όλα όσα σου είπα δεν υπάρχει περιπτωση να γίνουν ακόμα και με το φανταστικό αυτό σενάριο.

Φέρτο τώρα στην πραγματικότητα να δεις γιατί αποκλείεται να γίνουν ούτως ή άλλως. Χωρίς να τίθεται καν θέμα διακοπών.  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:33 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:13:48 μμ »
Πάντως αν αυτό έχουν στο μυαλό τους ,  δεν νομίζω να σκεφτούν το δικό σου τρέξιμο καλή μου bitch .

Aν πάλι δεν έχουν αυτό στο μυαλό τους τότε γιατί ζητάνε αιτήσεις συνταξιοδότησης τον Απρίλιο ; 

Θα δείξει .... 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:20:43 μμ »
αυτοί μπορεί να ζητάν ο,τιδήποτε... τους έχω ικανούς! αλλά και συ τέκνο Βρούτε !!!  ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P

ζητουν τις αιτήσεις ως τέλος απριλίου και να κλείνει το θέμα ως 30/6 για να γλυτώσουν δυο μήνες πληρωμής ντε !! (ιούλιο και αύγουστο ). Σου λέει με το παλιό, έβγαιναν τέλος αυγούστου και τους πληρώναμε κανονικό μισθό για δύο μήνες που κάαααααααααααααααθονται.... εξ ου και βγήκε το τέλος ιουνίου....

ο,τιδήποτε γίνεται και θα γίνεται εφεξης έχει κίνητρο οικονομικό. Μην ψάχνετε άλλη εξήγηση. ακόμα και αν δεν ειναι δικαιο ή λογικό , αν έχει οικονομικό ώφελος δεν τους νοιάζει τιποτα άλλο. Δυστυχώς!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:25:21 μμ »
Είσαι πολύ καλή .....     Αν σε ανακαλύψει ο υπουργός οικονομικών θα σε πάρει στο επιτελείο του .....      :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:29:51 μμ »
χμμμμμμ.... δεν είναι κακή ιδέα .... θα πολεμήσουμε το σύστημα εκ των έσω... οκ, να το προωθήσω ; :P :P :P :P

άσχετο : στο ερώτημα που θέτεις στην υπογραφή σου η απάντηση ειναι : το Υπουργείο !!

Επισης, το  πιο καίριο ερώτημα είναι
πότε θα μάθει το Υπουργείο την διαφορά οριστικής και λειτουργικής τοποθέτησης; ο ε ο ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:37:21 μμ »
Δηλαδη ΑΝ ο νομος ελεγε οτι μετα την αιτηση
ΔΕΝ μπορεις να ανακαλεσεις για κανενα λογο
τι θα αλλαζε?Δεν θακαναν αιτηση να μην κανουν
μεχρι ποτε θα παιζουμε με τον προγραμματισμο
των διορισμων και μεταθεσεων.ο ε ο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:42:45 μμ από kokoblok »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:43:27 μμ »
θα έπρεπε να ισχύει για κάθε είδους αίτηση : μετάθεσης, μετάταξης, απόσπασης, τοποθέτησης κτλ...

σκέψου λίγο - θα βόλευε το ίδιο ;

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 09:17:07 μμ »
Η αιτηση για συνταξη είναι κατι που σημαινει τελος
στην εργασια. Είναι μη συγκρισιμο με τα αλλα.Ο εργαζομενος
εχει ολο τον καιρο να το σκεφτει και να κανει η να μην κανει την αιτηση.
Αυτό το κάνω αιτηση και μετά ανακαλώ δεν εχει (κατά την γνωμη μου)
Καμια ουσιαστικη λογικη.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 09:40:12 μμ »
δεν έχεις δίκαιο. Η υπαλληλική σχέση δεν τελειώνει με την αίτηση αλλά με την δημοσίευση σε ΦΕΚ της απόφασης αποδοχής της παραίτησης και της διαγραφής απο το Μητρώο των Ενεργών Δ.Υ.

Καμία εξάλλου υπαλληλική μεταβολή δεν τελειώνει με την αίτηση. Και συ όταν υποβάλεις αίτηση μετάθεσης δεν μετατίθεσαι αυτόματα - περιμένεις να βγει η απόφαση. Το ίδιο και αυτός που υποβάλλει αίτηση συνταξιοδότησης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:18:05 μμ »
Η αιτηση για συνταξη είναι κατι που σημαινει τελος
στην εργασια. Είναι μη συγκρισιμο με τα αλλα.Ο εργαζομενος
εχει ολο τον καιρο να το σκεφτει και να κανει η να μην κανει την αιτηση.
Αυτό το κάνω αιτηση και μετά ανακαλώ δεν εχει (κατά την γνωμη μου)
Καμια ουσιαστικη λογικη.

Στην περίπτωση συνταξιοδότησης, πράγματι δεν έχει νόημα....
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:28:01 μμ »
μην είστε απόλυτοι.
Έστω ότι κάποιος έχει θεμελιώσει δικαιωμα 25ετιας με το παλιό συνταξιοδοτικό και μπορεί να βγει με μειωμένη. Κάνει αίτηση για να βγει.

Στο μεταξύ μαθαίνει ότι αν μείνει πχ δυο χρόνια ακόμα μπορεί να βγει με μειωμένη αλλά να πάρει 300 ευρώ παραπάνω γιατί υπάρχει ειδική ρύθμιση που αγνοούσε .... Εσείς δεν θα ανακαλούσατε;

καλώς ή κακώς δεν το ψάχνουν όλοι πάρα πολύ για το αν τους συμφέρει να βγουν ή οχι στη σύνταξη. Κάποιοι μάλιστα υποβάλλουν αίτηση φοβούμενοι τα χειρότερα ( πχ να χάσουν όλο το εφάπαξ ! Ξέρετε τι αιτήσεις έπεσαν φέτος τον Δεκέμβρη; Σωρός !! )  Και δεν ειναι δουλειά των Διευθύνσεων να πουν στον κάθε υπάλληλο αν τον συμφέρει να βγει τώρα ή μετά. Αυτό πρέπει να το ψάξει ο καθένας είτε με εργατολόγο ή να κλείσει ραντεβού στο ΓΛΚ.  Ο ρόλος των διευθύνσεων ειναι καθαρά διεκπεραιωτικός στο σημείο αυτό : φτιάχνουμε το ΔΑΥΚ, διαβιβάζουμε τα χαρτιά στο ΓΛΚ και τα ταμεία και τέλος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159995
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.