*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 465657 φορές)

biles και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 05, 2014, 09:40:32 μμ »
Αγαπητοί  συνάδελφοι, η  σύζυγός  μου  κατόπιν  άρσης  της  υπεραριθμίας  της  απέκτησε  νέα  οργανική  θέση, σε  άλλο  σχολείο. ΕΡΩΤΗΣΗ- Επειδή  προέρχεται  από  υπεραριθμία, μπορεί  να  θεμελιώσει  δικαίωμα  μετάθεσης  χωρίς  να  υπηρετήσει  τη  νέα  της  οργανική  θέση[/size][/size]  (παίρνοντας  πχ  εσωτερική  απόσπαση  ή  απόσπαση  από  ΠΥΣΔΕ  σε  ΠΥΣΔΕ). Ευχαριστώ  πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 05, 2014, 09:53:25 μμ »
Αγαπητοί  συνάδελφοι, η  σύζυγός  μου  κατόπιν  άρσης  της  υπεραριθμίας  της  απέκτησε  νέα  οργανική  θέση, σε  άλλο  σχολείο. ΕΡΩΤΗΣΗ- Επειδή  προέρχεται  από  υπεραριθμία, μπορεί  να  θεμελιώσει  δικαίωμα  μετάθεσης  χωρίς  να  υπηρετήσει  τη  νέα  της  οργανική  θέση[/size][/size]  (παίρνοντας  πχ  εσωτερική  απόσπαση  ή  απόσπαση  από  ΠΥΣΔΕ  σε  ΠΥΣΔΕ). Ευχαριστώ  πολύ!!!
Ναι εφόσον είχε κατοχυρώσει από πριν δικαίωμα μετάθεσης δεν απαιτείται υπηρέτηση της οργανικής που πήρε με ρύθμιση υπεραριθμίας, αν δλδ πάρει απόσπαση μπορεί το σχ. Έτος 2014-15 να κάνει αίτηση μετάθεσης.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 10:07:06 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:14:55 μμ »
Παρόμοια απορία:
Κάποιος που είχε κάνει αίτηση για βελτίωση και τώρα κρίθηκε υπεράριθμος αλλά δε βρήκε θέση στην ομάδα (ούτε στην όμορη),
αν στη φάση των βελτιώσεων πάρει νέα οργανική, οφείλει να την υπηρετήσει;
(Είχε υπηρετήσει την προηγούμενη)

Αποσυνδεδεμένος paidagwgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:25:22 μμ »
Συνάδελφοι,

Το ΠΥΣΔΕ οργανικής μου (Λασιθίου) ανακοίνωσε σήμερα τον πίνακα Κενών-Πλεονασμάτων. Εγώ ανήκω οργανικά σ΄ένα σχολείο (ΕΠΑ.Λ) το οποίο είχε 22 φιλολογικές ώρες. Από τις ώρες αυτές τις 18 ανέλαβε ο παλιότερος συνάδελφος και εγώ τις 4 (με υποχρεωτικό ωράριο 23). Το ΠΥΣΔΕ δεν έδωσε όμως Πλεόνασμα στο σχολείο γιατί όπως μου είπε ο γραμματέας δεν θεωρούμαι υπεράριθμη εφόσον υπάρχουν κενά στα άλλα σχολεία που ανήκουν στην ίδια ομάδα. Όμως δεν αποτυπώθηκαν ούτε κενά ούτε πλεόνασμα στον πίνακα. Ξέρω ότι η υπεραριθμία δηλώνεται ανα κλάδο και σχολική μονάδα. Εγω επιθυμώ να κριθώ υπεράριθμη γιατί θα ήθελα να διεκδικήσω σχολείο με οργανικό κενό που έχει πολλά μόρια. Σκέφτομαι άμεσα να κάνω ένσταση(το φοβερότερο είναι ότι στην ανακοίνωση που συνόδευε τον πίνακα δεν έδιναν προθεσμία για ενστάσεις!!!)Τι με συμβουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:49:09 μμ »
Παρόμοια απορία:
Κάποιος που είχε κάνει αίτηση για βελτίωση και τώρα κρίθηκε υπεράριθμος αλλά δε βρήκε θέση στην ομάδα (ούτε στην όμορη),
αν στη φάση των βελτιώσεων πάρει νέα οργανική, οφείλει να την υπηρετήσει;
(Είχε υπηρετήσει την προηγούμενη)
Βελτίωση είναι μετάθεση εντός περιοχής άρα πρέπει να την υπηρετήσει γιατί δεν θα πάρει τη νέα θέση ως υπεράριθμος περ γ αλλά ως αιτών βελτίωση
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:16:49 μμ »
Το ναι ή το όχι (να κριθώ υπεράριθμος) καθορίζει ποιος θα χαρακτηριστεί υπεράριθμος, αν πουν όχι όλοι οι οργανικά ανήκοντες στο σχολείο που διαπιστώθηκε υπεραριθμία στη συγκεκριμένη ειδικότητα, τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο τελευταίος τοποθετηθείς, αν πουν πχ 2 ναι τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια μετάθεσης, η διαδικασία άρσης υπεραριθμίας δεν αφορά όσους είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, αυτοί περιμένουν να τελειώσουν οι διαδικασίες ρύθμισης υπεραριθμίας για να δηλώσουν στα εναπομείνοντα οργανικά κενά.
Υπέρ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ silkcut!! Γρήγορη, σύντομη και κατατοπιστική απάντηση. Αυτά τα αξιόλογα μέλη του pde μας κάνουν να μην το αλλάζουμε με κανένα άλλο φόρουμ για εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:29:25 μμ »
Συνάδελφοι,

Το ΠΥΣΔΕ οργανικής μου (Λασιθίου) ανακοίνωσε σήμερα τον πίνακα Κενών-Πλεονασμάτων. Εγώ ανήκω οργανικά σ΄ένα σχολείο (ΕΠΑ.Λ) το οποίο είχε 22 φιλολογικές ώρες. Από τις ώρες αυτές τις 18 ανέλαβε ο παλιότερος συνάδελφος και εγώ τις 4 (με υποχρεωτικό ωράριο 23). Το ΠΥΣΔΕ δεν έδωσε όμως Πλεόνασμα στο σχολείο γιατί όπως μου είπε ο γραμματέας δεν θεωρούμαι υπεράριθμη εφόσον υπάρχουν κενά στα άλλα σχολεία που ανήκουν στην ίδια ομάδα. Όμως δεν αποτυπώθηκαν ούτε κενά ούτε πλεόνασμα στον πίνακα. Ξέρω ότι η υπεραριθμία δηλώνεται ανα κλάδο και σχολική μονάδα. Εγω επιθυμώ να κριθώ υπεράριθμη γιατί θα ήθελα να διεκδικήσω σχολείο με οργανικό κενό που έχει πολλά μόρια. Σκέφτομαι άμεσα να κάνω ένσταση(το φοβερότερο είναι ότι στην ανακοίνωση που συνόδευε τον πίνακα δεν έδιναν προθεσμία για ενστάσεις!!!)Τι με συμβουλεύετε;
Να διαβάσεις πολύ καλά τη νομοθεσία για τις υπεραριθμίες(κυκλοφορούν πολλα ενημερωτικά αιρετών αυτές τις μέρες) κ να κάνεις ενσταση aμεσα. Εφόσον οι. ώρες είναι οπως τις λες έπρεπε να δοθεί υπεραριθμία στο σχολείο σου κ μετά οποιος χαρακτηριστεί υπερραριθμός να τοποθδτηθεί αν θέλει σε κενό άλλου σχολείου της ίδιας ομaδας. Το ΠΥΣΔΕ σου παρατυπεί. Μίλα άμεσα με τους αιρετούς

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:51:32 μμ »
συναδελφοι 2 ερωτησεις,κατα τη κριση των υπεραριθμων,
Υπεραριθμος 1 που ανηκει στην ομαδα Α ,δηλωνει σχολειο της ΟΜΟΡΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Β,αλλα το σχολειο το δινουν σε υπεραριθμο 2 της ΟΜΑΔΑΣ Β,με λιγοτερα μορια απο τον υπεραριθμο 1,ειναι νομιμη αυτη η αναθεση;
Υπεραριθμος παιρνει νεα οργανικη,αλλα εχει ζητησει αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.Εαν ικανοποιηθει η αποσπαση εχει δικαιωμα αιτησης μεταθεσης;Δε θεωρειται βελτιωση η νεα οργανικη,ωστε να εχει την υποχρεωση να την υπηρετησει;Υπαρχουν καποιοι εγκυκλιοι που να εξηγουν τα παραπανω;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:58:27 πμ »
Βελτίωση είναι μετάθεση εντός περιοχής άρα πρέπει να την υπηρετήσει γιατί δεν θα πάρει τη νέα θέση ως υπεράριθμος περ γ αλλά ως αιτών βελτίωση
Μήπως δεν είναι έτσι; Βρήκα το παρακάτω:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/metatheseis/885-dievkrinhseis-topothethsh-ekpaidevtikwn-arsh-yperarithmias.html
ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ότι:
•  Όσοι εκπαιδευτικοί έχουν θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης πριν το χαρακτηρισμό τους ως υπεράριθμοι, διατηρούν το δικαίωμα αυτό και μετά την τοποθέτησή τους με τις ανωτέρω διαδικασίες και επομένως δεν απαιτείται υπηρέτηση της οποιαδήποτε νέας οργανικής τους θέσης, καθώς η μεταβολή της υπηρεσιακής τους κατάστασης οφείλεται στις ανάγκες της υπηρεσίας.

Στις "ανωτέρω διαδικασίες" περιλαμβάνεται και αυτό:
γ) Οι εκπαιδευτικοί που δεν κατέστη δυνατόν ή δεν επιθυμούν να τοποθετηθούν σε σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας, σύμφωνα με τις προηγούμενες α και β περιπτώσεις τοποθέτησης (άρθρο 14 παρ. 6, περ. α και β του Π.Δ. 50/96), τοποθετούνται σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 του ίδιου Π.Δ/τος συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση.
Είναι η περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:08:24 πμ »
κι εγώ αυτό είχα υπόψη μου όταν έγραψα την άποψη μου, όταν λέει με τις ανωτέρω διαδικασίες εννοεί με διαδικασίες ρύθμισης υπεραριθμίας (περ. α, περ.β, περ.γ) του γνωστού πδ.
Δηλαδή η περίπτωση που αναφέρεις δεν είναι βελτίωση όπως έγραψες αρχικά (οπότε απαιτείται υπηρέτηση οργανικής) αλλά θα πάρει οργανική ως υπεράριθμος περ.γ άρα με ρύθμιση υπεραριθμίας, οπότε δεν απαιτείται εκ νέου υπηρέτηση οργανικής αν έχει θεμελιωθεί δικαίωμα μετάθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:13:22 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:21:35 πμ »
συναδελφοι 2 ερωτησεις,κατα τη κριση των υπεραριθμων,
Υπεραριθμος 1 που ανηκει στην ομαδα Α ,δηλωνει σχολειο της ΟΜΟΡΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Β,αλλα το σχολειο το δινουν σε υπεραριθμο 2 της ΟΜΑΔΑΣ Β,με λιγοτερα μορια απο τον υπεραριθμο 1,ειναι νομιμη αυτη η αναθεση;
Υπεραριθμος παιρνει νεα οργανικη,αλλα εχει ζητησει αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.Εαν ικανοποιηθει η αποσπαση εχει δικαιωμα αιτησης μεταθεσης;Δε θεωρειται βελτιωση η νεα οργανικη,ωστε να εχει την υποχρεωση να την υπηρετησει;Υπαρχουν καποιοι εγκυκλιοι που να εξηγουν τα παραπανω;
ναι είναι νομιμότατη γιατί ο υπεράριθμος 2 της ομάδας Β προηγείται στην δική του ομάδα, η τοποθέτηση του 1 έπεται των τοποθετήσεων των υπεράριθμων της ομάδας Β σε κενά της ομάδας τους,
έχει δικαίωμα μετάθεσης αν πριν τη ρύθμιση υπεραριθμίας  είχε κατοχυρώσει δικαίωμα μετάθεσης από την περιοχή του σε άλλο ΠΥΣΔΕ, δες και την εγκύκλιο που παραθέτει ο λιθοσφαιριστής,
και αυτό και το επόμενο ερώτημα έχουν απαντηθεί λίγο παραπάνω αν ψάξεις,
τα αναφέρει κάθε χρόνο και η εγκύκλιος μεταθέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 01:23:41 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 06, 2014, 08:07:14 πμ »
αγαπητοί  συνάδελφοι/ισσες, σας  ευχαριστώ  θερμά  για  την  ανταπόκρισή  σας  στην  απορία  μου!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 06, 2014, 08:26:18 πμ »
Δηλαδή η περίπτωση που αναφέρεις δεν είναι βελτίωση όπως έγραψες αρχικά (οπότε απαιτείται υπηρέτηση οργανικής) αλλά θα πάρει οργανική ως υπεράριθμος περ.γ άρα με ρύθμιση υπεραριθμίας, οπότε δεν απαιτείται εκ νέου υπηρέτηση οργανικής αν έχει θεμελιωθεί δικαίωμα μετάθεσης.
Είχε κάνει όμως αίτηση κατά την διαδικασία των μεταθέσεων, και για μετάθεση (δεν πήρε) και για βελτίωση.
Πώς μπορεί να γίνει σαφές το αν αυτός παίρνει νέα οργανική ως υπεράριθμος περ. γ και όχι ως αιτών βελτίωση;
Μήπως σχετίζεται και το αν έκανε θετική δήλωση ή όχι για κρίση υπεραριθμίας;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:16:44 πμ »
Υπέρ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ silkcut!! Γρήγορη, σύντομη και κατατοπιστική απάντηση. Αυτά τα αξιόλογα μέλη του pde μας κάνουν να μην το αλλάζουμε με κανένα άλλο φόρουμ για εκπαιδευτικούς.

Ναι , η silkcut είναι θησαυρός !   :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159991
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.