*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 466040 φορές)

Oliver, g.t και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 13, 2014, 04:36:58 μμ »
Συνάδελφοι,
έχω μια απορία. Εάν προκυρηχθεί οργανική σε μια περιοχή και δεν τη διεκδικήσει κανείς, υποχρεούται να την πάρει αυτός με τα λιγότερα μόρια, έστω και αν δε θέλει και δεν έχει κάνει καμία αίτηση; Και έστω κι αν είναι σε άδεια ανευ αποδοχών;

Παρακαλώ να μου απαντήσετε, εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε πού ακριβώς αναφέρεται;

Από την εμπειρία μου ξέρω ότι αυτό ισχύει. Τώρα που βρίσκεται θα μας το πει κάποιος...

Ερώτηση για δυνατούς λύτες...

Κάποιος που ήταν υπεράριθμος παίρνει οργανική συγκρινόμενος με τους άλλους υπεράριθμους, αλλά δεν την γουστάρει και πολύ τη νέα οργανική (δεν του κάνει like ρε πιδάκι μου πως να το πω... ) .
Εστω ότι αργότερα στην φάση των βελτιώσεων ανήγει από καραμπόλα οργανική που δεν υπήρχε πριν (στα ανακοινωθέντα κενά) .
Με δεδομένο ότι ο υπεράριθμος της προηγούμενης αναφοράς μου (αυτός που δεν γουσταρίζει τη νέα οργανική του) δεν χρειάζεται να υπηρετήσει τη νέα οργανική (τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει) μπορεί αν έχει αιτηθεί βελτίωσης να διεκδικήσει τη νέα οργανική (αυτή που άνοιξε) αν προηγείται στα μόρια από τους υπόλοιπους συγκρινόμενους;   ;D ;D ;D ;D

ΥΓ. Του απιστεύτου δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:38 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 13, 2014, 04:42:21 μμ »
Από την εμπειρία μου ξέρω ότι αυτό ισχύει. Τώρα που βρίσκεται θα μας το πει κάποιος...

Ερώτηση για δυνατούς λύτες...

Κάποιος που ήταν υπεράριθμος παίρνει οργανική συγκρινόμενος με τους άλλους υπεράριθμους, αλλά δεν την γουστάρει και πολύ τη νέα οργανική (δεν του κάνει like ρε πιδάκι μου πως να το πω... ) .
Εστω ότι αργότερα στην φάση των βελτιώσεων ανήγει από καραμπόλα οργανική που δεν υπήρχε πριν (στα ανακοινωθέντα κενά) .
Με δεδομένο ότι ο υπεράριθμος της προηγούμενης αναφοράς μου (αυτός που δεν γουσταρίζει τη νέα οργανική του) δεν χρειάζεται να υπηρετήσει τη νέα οργανική (τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει) μπορεί αν έχει αιτηθεί βελτίωσης να διεκδικήσει τη νέα οργανική (αυτή που άνοιξε) αν προηγείται στα μόρια από τους υπόλοιπους συγκρινόμενους;   ;D ;D ;D ;D

ΥΓ. Του απιστεύτου δηλαδή...
Μπορεί

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 13, 2014, 06:58:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 13, 2014, 08:01:23 μμ »
Κάποιος που ήταν υπεράριθμος παίρνει οργανική συγκρινόμενος με τους άλλους υπεράριθμους, αλλά δεν την γουστάρει και πολύ τη νέα οργανική (δεν του κάνει like ρε πιδάκι μου πως να το πω... ) .
Εστω ότι αργότερα στην φάση των βελτιώσεων ανήγει από καραμπόλα οργανική που δεν υπήρχε πριν (στα ανακοινωθέντα κενά) .
Με δεδομένο ότι ο υπεράριθμος της προηγούμενης αναφοράς μου (αυτός που δεν γουσταρίζει τη νέα οργανική του) δεν χρειάζεται να υπηρετήσει τη νέα οργανική (τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει) μπορεί αν έχει αιτηθεί βελτίωσης να διεκδικήσει τη νέα οργανική (αυτή που άνοιξε) αν προηγείται στα μόρια από τους υπόλοιπους συγκρινόμενους;   ;D ;D ;D ;D

ΥΓ. Του απιστεύτου δηλαδή...
εγώ νομίζω ότι δεν μπορεί το ίδιο σχολικό έτος (ο Φιρντινίδης στα ενημερωτικά του ισχυρίζεται ότι μπορεί) και όχι γιατί απαιτείται υπηρέτηση οργανικής που πήρε με την υπεραριθμία (δεν απαιτείται), αλλά γιατί στα άρθρα των πδ που ρυθμίζουν τα περί άρσης υπεραριθμίας δεν λέει πουθενά κάτι σχετικό.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:38 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 13, 2014, 08:05:11 μμ »
Συνάδελφοι,
έχω μια απορία. Εάν προκυρηχθεί οργανική σε μια περιοχή και δεν τη διεκδικήσει κανείς, υποχρεούται να την πάρει αυτός με τα λιγότερα μόρια, έστω και αν δε θέλει και δεν έχει κάνει καμία αίτηση; Και έστω κι αν είναι σε άδεια ανευ αποδοχών;

Παρακαλώ να μου απαντήσετε, εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε πού ακριβώς αναφέρεται;
ισχύει (είναι οι λεγόμενες αυτοδίκαιες τοποθετήσεις προς το συμφέρον της υπηρεσίας):
πδ 50/96 άρθρο 15 παρ. 12:
οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:34:14 μμ »
 Ακριβώς έτσι γίνεται! Όλα τα οργανικά κενά καλύπτονται, εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι εκπ/κοί της συγκεκριμένης ειδικότητας, ασχέτως αν δήλωσαν ή όχι το κενό.
  

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #608 στις: Αύγουστος 14, 2014, 01:54:36 πμ »
Τι εννοείς?
Δεν βγάζει Πίνακα με τα μόρια αιτούντων βελτίωσης και διάθεσης ΠΥΣΔΕ?
Ε αυτοί που αιτούνται βελτίωση είναι και τα πιθανά κενά.
Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Δεν εμφανίζει καν τα σχολεία στα οποία θα υπάρξουν τα πιθανά κενά. Τα μόρια των αιτούντων; πολυτέλειες!  ;D
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 15, 2014, 08:50:22 πμ »
εγώ νομίζω ότι δεν μπορεί το ίδιο σχολικό έτος (ο Φιρντινίδης στα ενημερωτικά του ισχυρίζεται ότι μπορεί) και όχι γιατί απαιτείται υπηρέτηση οργανικής που πήρε με την υπεραριθμία (δεν απαιτείται), αλλά γιατί στα άρθρα των πδ που ρυθμίζουν τα περί άρσης υπεραριθμίας δεν λέει πουθενά κάτι σχετικό.

Ναι , αλλά αν εξ αρχής είχε κάνει αίτηση βελτίωσης ; 
Λέει πουθενά ότι ή ρυθμίζεις υπεραριθμία ή βελτιώνεις θέση αλλά δεν μπορείς και τα δυο ;
Για τέτοια θέματα πρέπει να βγάζει διευκρίνηση το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:05:31 πμ »
1) Εννοείται ότι αναφερόμαστε σε περίπτωση που εξαρχής είχε γίνει αίτηση βελτίωσης.
2) Πουθενά δε λέει ότι μπορείς και τα 2 το ίδιο σχολικό έτος. Για την ακρίβεια λέει ότι όποιος υπεράριθμος δε ρυθμίσει την υπεραριθμία του με τις περιπτώσεις α και β (ίδια ή όμορη ομάδα) ή με την περ. γ (σε όλες τις ομάδες μαζί με όσους είχαν κάνει αίτηση βελτίωσης ή οριστικής τοποθέτησης), παραμένει στο σχολείο οργανικής και διατίθεται για συμπλήρωση ωραρίου κλπ.
3) Πιστεύω λοιπόν ότι δε χρειάζεται διευκρίνιση,
πολλοί μπερδεύουν την τοποθέτηση υπεράριθμων  περ.γ  με τη βελτίωση (επειδή η αίτηση συνεξετάζεται με τις αιτήσεις των αιτούντων βελτίωση/οριστική και περιλαμβάνει τα σχολεία όλων των ομάδων της μεταθετικής περιοχής). Αν κάποιος υπεράριθμος δεν έκανε αίτηση με τις περ. α,β,γ και είχε κάνει αρχικά αίτηση βελτίωσης μπορεί φυσικά να διεκδικήσει οργανική μέσω βελτίωσης που σημαίνει θα πρέπει να την υπηρετήσει (ενώ με τις περ. α,β,γ θεωρείται ρύθμιση υπεραριθμίας και δε χρειάζεται να την υπηρετήσει).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2014, 09:08:32 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:20:58 πμ »
2) το πρόβλημα είναι πως δεν λέει ούτε ότι δεν μπορεί.
3) ε , αν πάρει και βελτίωση , θα την υπηρετήσει .

Δεν τα έχω ψάξει τα θέματα αυτά γιατί ως τώρα είμαι δια βιου υπεραριθμος σε επίπεδο πυσδε ( διάθεση ) και δεν έχω προβιβαστεί.  :)
Οπότε το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο .
Τι κάνουνε τα πυσδε της Αθήνας επ αυτού αλήθεια ;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:46:43 πμ »
Το θέμα είναι ότι η προβλεπόμενη διαδικασία είναι αυτή που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, επομένως το μπορεί ή  δεν μπορεί μάλλον είναι ρητορικό ερώτημα ;)
Δεν τα έχω ψάξει τα θέματα αυτά γιατί ως τώρα είμαι δια βιου υπεραριθμος σε επίπεδο πυσδε ( διάθεση ) και δεν έχω προβιβαστεί.  :)
και εις ανώτερα λοιπόν :) :)
αν και καλύτερα να ευχηθούμε να λύσεις οριστικά το θέμα με μια καλή οριστική τοποθέτηση εξαρχής.
Τι κάνουνε τα πυσδε της Αθήνας επ αυτού αλήθεια ;
Αν και δεν έχω ασχοληθεί με το τι κάνει το κάθε ΠΥΣΔΕ  της Αθήνας επ΄αυτού, θα έλεγα ότι μπορεί και να αυτοσχεδιάζουν πχ ΠΥΣΔΕ Β Αθήνας που ρυθμίζει υπεραριθμίες πριν τις μεταθέσεις (και όχι μόνο φέτος που καθυστέρησαν πολύ) με μια διαδικασία δικής του επινόησης (παραλλαγή των σχετικών πδ) πχ στο 3ο στάδιο της διαδικασίας τοποθέτησης υπεραρίθμων εκπαιδευτικών το ΠΥΣΔΕ Β Αθήνας τοποθετεί τους εκπαιδευτικούς κατά προτεραιότητα συγκρινόμενους μόνο μεταξύ τους σε κενές οργανικές θέσεις στο σύνολο της περιοχής μετάθεσης της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας (πλήρης καταστρατήγηση της διαδικασίας περ. γ υπερ. σε βάρος φυσικά των αιτούντων βελτίωση, οριστική τοποθέτηση και των μετατεθέντων, που μετατίθενται μετά το τέλος αυτής της διαδικασίας):
http://srv-dide-v-ath.att.sch.gr/dide/docs/enimerosi/yperaritmies-2014.zip
::) :oΑπορίας  άξιο είναι τι κάνουν οι θιγόμενοι εκπαιδευτικοί (θα πει κάποιος),
πάντως η επίσημη άποψη (σε μορφή γραπτής απάντησης) της κεντρικής διοίκησης (υπουργείο) σε γραπτά ερωτήματα για θέματα παραβίασης νομοθεσίας, είναι ότι τα θέματα των τοποθετήσεων είναι αρμοδιότητα των υπηρεσιακών συμβουλίων.
;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 11:09:37 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 15, 2014, 11:36:54 πμ »
Και όμως και αρση υπεραριθμίας και βελτίωση γίνεται σε κάποια ΠΥΣΔΕ....
Είναι αυτό που λέμε...

 Αφήνω πίσω στην καρδιά μου δυο πληγωμένα σ' αγαπώ
κοντά σου έρχομαι καρδιά μου και περιμένω να σωθώ
κοντά σου έρχομαι καρδιά μου και περιμένω να σωθώ
Αφήνω πίσω στην καρδιά μου δυο πληγωμένα σ' αγαπώ
 
Μου λες δε γίνεται να ξαναείμαστε μαζί
πως αποκλείετε και γω κομμάτια γίνομαι
Μου λες δε γίνεται όμως με ένα μου φιλί καρδιά μου
γίνεται γίνεται γίνεται
 
Αφήνω πίσω στην καρδιά μου ένα μεγάλο χωρισμό
κοντά σου έρχομαι καρδιά μου και περιμένω να σωθώ
κοντά σου έρχομαι καρδιά μου και περιμένω να σωθώ
Αφήνω πίσω στην καρδιά μου ένα μεγάλο χωρισμό
 
Μου λες δε γίνεται να ξαναείμαστε μαζί
πως αποκλείετε και γω κομμάτια γίνομαι
Μου λες δε γίνεται όμως με ένα μου φιλί καρδιά μου
γίνεται γίνεται γίνεται

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 16, 2014, 09:33:47 πμ »
Απορίας  άξιο είναι τι κάνουν οι θιγόμενοι εκπαιδευτικοί (θα πει κάποιος),
πάντως η επίσημη άποψη (σε μορφή γραπτής απάντησης) της κεντρικής διοίκησης (υπουργείο) σε γραπτά ερωτήματα για θέματα παραβίασης νομοθεσίας, είναι ότι τα θέματα των τοποθετήσεων είναι αρμοδιότητα των υπηρεσιακών συμβουλίων.
;D

Άλλο μια ερώτηση για το τι ισχύει , οπότε σου απαντάνε είναι αρμοδιότητα του πυσδε να σου πει τι ισχύει και άλλο να κάνει κάποιος ένσταση με κοινοποίηση στο υπουργείο.  Στη δεύτερη περίπτωση τους καλείς να ελέγξουν το Πυσδε κατά πόσο ενεργεί νόμιμα.  Άσε που μπορεί να φοβηθούν ότι θα κινηθείς νομικά σε ανώτερο επίπεδο.
Στο πυσδε μου η βροχή ενστάσεων έχει φέρει αποτέλεσμα πάντως.  Κάποτε οι προσωρινές τοποθετήσεις ήταν 100/100 προϊόν μαγειρέματος.  Τώρα μαγερεύουν καλά κρυμμένο ένα 20/100 και όποιος εντοπίσει το μαγείρεμα συνήθως δικαιώνεται στην ένσταση . Μιλάμε για πρόοδο , όχι αστεία.   :)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:12:21 πμ »
Και όμως και αρση υπεραριθμίας και βελτίωση γίνεται σε κάποια ΠΥΣΔΕ....
Είναι αυτό που λέμε...
Μου λες δε γίνεται να ξαναείμαστε μαζί
πως αποκλείετε και γω κομμάτια γίνομαι
Μου λες δε γίνεται όμως με ένα μου φιλί καρδιά μου
γίνεται γίνεται γίνεται
Είναι αυτό που λέμε...
ανεξάντλητη η ελληνική δισκογραφία όπως και η φαντασία των υπηρεσιακών συμβουλίων :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160003
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.