*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 173742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 10, 2011, 11:44:41 πμ »
Υποστήριξη εκπαιδευτικών για την λειτουργία της Τέχνης και την παραγωγή καλλιτεχνικών δράσεων στο Δημοτικό Σχολείο

(Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων τέχνης οι οποίοι διδάσκουν σε Δημοτικό σχολείο)

 Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας και εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, υλοποιούν πρόγραμμα με θέμα «Υποστήριξη εκπαιδευτικών για την λειτουργία της Τέχνης και την παραγωγή καλλιτεχνικών δράσεων στο Δημοτικό Σχολείο.

http://artschoolpatras.weebly.com/kappa973kappalambdaomicronsigmaf-sigmaepsilonmuiotanualpharho943omeganu.html
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 23, 2011, 05:35:34 μμ »
   Καλησπέρα! Σ'ένα απόσπασμα της ομιλίας της Υπουργού στους Δημάρχους έλεγε το εξής:

"Πολιτισμός: Θα ανακοινώσουμε ένα πρόγραμμα συνεργασίας με Δήμους για θεατρική αγωγή, για πολιτιστικά γεγονότα που θα είναι μέσα στα σχολεία."

Εκεί λοιπόν αγχώθηκα...Έχει ακούσει κανείς αν σκοπεύει να μας πάει μέσω των Δήμων; Δηλαδή να φύγει το μάθημα από το ωρολόγιο πρόγραμμα των 800; Στα σχολεία που είμαι καθώς και απο συναδέλφους σ' άλλα έχουμε μια θετική αποτίμηση του μαθήματος μέχρι στιγμής.
Θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας έστω και αν βαδίζουμε στα τυφλά
Merci:)

Αποσυνδεδεμένος tomaris813

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #296 στις: Απρίλιος 02, 2011, 01:07:20 μμ »
ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ; ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ή ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΣΕΙΣ;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #297 στις: Απρίλιος 02, 2011, 01:24:15 μμ »
Μιας και στα δυσπροσιτα δεν εχουμε τη χαρα να εχουμε θεατρολογο ,μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια θεατρικα εργα που μπορουμε να δουλεψουμε στο γυμνασιο γιατι εχω κατα νου καποια αλλα ως ασχετη δεν ξερω ποιο θα μπορουσε να ταιριαξει για γυμνασιο.Για να μην το κανουμε ''αποψε αυτοσχεδιαζουμε" βοηθηστε με εσεις ως προς την επιλογη και βεβαια καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.Αλλο να κανεις σημειολογια του θεατρου που διδαχθηκαμε στη σχολη κι αλλο να ανεβασεις παρασταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #298 στις: Απρίλιος 02, 2011, 09:40:05 μμ »
ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ; ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ή ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΣΕΙΣ;

Ναι το χω δει, όπως όμως επίσης είδες αναφέρει ένα ακαθόριστο νούμερο των 16ωρών που προτείνει να γίνει 20. Τι να σου πω...Ομολογουμένως μαζί με το άλλο που ανέφερα προηγουμένως είναι θέματα που πρέπει να μας προβληματίζουν και να περιμένουμε την παρουσίαση της την Τρίτη που μας έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #299 στις: Απρίλιος 02, 2011, 09:48:04 μμ »
Μιας και στα δυσπροσιτα δεν εχουμε τη χαρα να εχουμε θεατρολογο ,μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια θεατρικα εργα που μπορουμε να δουλεψουμε στο γυμνασιο γιατι εχω κατα νου καποια αλλα ως ασχετη δεν ξερω ποιο θα μπορουσε να ταιριαξει για γυμνασιο.Για να μην το κανουμε ''αποψε αυτοσχεδιαζουμε" βοηθηστε με εσεις ως προς την επιλογη και βεβαια καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.Αλλο να κανεις σημειολογια του θεατρου που διδαχθηκαμε στη σχολη κι αλλο να ανεβασεις παρασταση.

Για μένα είναι λίγο γενική η ερώτηση σου, καθώς δεν αναφέρεις ούτε τι θέλεις να πετύχεις με αυτή την παράσταση, το είδος της(αρχαίο, σύγχρονο, κωμωδία  κτλ), τον αριθμό παιδιών. Πάντως σε γενικές γραμμές θα πρότεινα Καμπανέλλη λόγω επικαιρότητας.
Καλύτερα όμως, να τοποθετηθεί συνάδελφος που έχει δουλέψει με τέτοιες ηλικιακές ομάδες. ;)


ΥΓ. Γιατί όχι και Πιραντέλο;  ;)

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #300 στις: Απρίλιος 03, 2011, 12:44:56 μμ »
Για δείτε και αυτό,στο 43.20  όπου μιλά η Υπουργός για την Θεατρική Αγωγή ;D
Να και κάτι θετικό λοιπόν;D

http://www.pde.gr/index.php?page=2495

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #301 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:53:56 μμ »
Καλησπέρα κι από μενα!
Πάντως στο Νέο λύκειο δεν υπάρχουμε...σνιφ! όχι ότι υπήρχαμε πριν....
Illusion, την Τρίτη 5 Απρίλη θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα του Γυμνασίου? Πολύ καλό το βιντεο!Επιτέλους!
Για του χρόνου έχετε ακούσει κάτι?Πάντως στην περιοχή μου υπάρχουν 2 12/θεσια και μόνο το ένα λειτουργει με το αναμορφωμένο πρόγραμμα ...άσε που το άλλο καυχιέται ότι και του χρόνου θα λειτουργήσει με το παλιο σύστημα...
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτο το θέμα? ποια σχολεία θα λειτουργήσουν σαν αναμορφωμένα? ???

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #302 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:55:30 μμ »
Μιας και στα δυσπροσιτα δεν εχουμε τη χαρα να εχουμε θεατρολογο ,μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια θεατρικα εργα που μπορουμε να δουλεψουμε στο γυμνασιο γιατι εχω κατα νου καποια αλλα ως ασχετη δεν ξερω ποιο θα μπορουσε να ταιριαξει για γυμνασιο.Για να μην το κανουμε ''αποψε αυτοσχεδιαζουμε" βοηθηστε με εσεις ως προς την επιλογη και βεβαια καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.Αλλο να κανεις σημειολογια του θεατρου που διδαχθηκαμε στη σχολη κι αλλο να ανεβασεις παρασταση.
Πλύ καλή ιδέα είναι Μπρεχτ ή και Αριστοφανη....

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #303 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:45:51 μμ »
στον Μπρεχτ προσανατολιζομαι κι εγω,σ'ευχαριστω Οφιλια,καλη τυχη ευχομαι στους θεατρολογους .Στο συγχρονο σχολειο εξοβελιζουν ο,τι πιο δημιουργικο οι εμπνευστες .

Αποσυνδεδεμένος ntalou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #304 στις: Απρίλιος 05, 2011, 07:17:55 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι.... :) :)

Είναι ένας χρόνος που παρακολουθώ τις συζητήσεις σας στο φόρουμ... δε συμμετείχα γιατί από την πρώτη μέρα που σπούδαζα στη σχολή ήξερα ότι το μέλλον μου στην εκπαίδευση είναι μηδαμινό.... :-X

όμως αυτό το καιρό για τους θεατρολόγους τα πράγματα φαίνονται να είναι διαφορετικά...
θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής....

Δεν έχω δώσει ΑΣΕΠ, ορκίζομαι φέτος, δεν έχω προυπηρεσία, ούτε κάποια μόρια..
Υπάρχει περίπτωση να με πάρουν ως ΑΚΩ ΑΜΩ?

Και επειδή εννοείται α προτιμούσα ως ΑΚΩ , από τι εξαρτάται το αν θα είναι ΑΚΩ ή ΑΜΩ?

Και κατί τελευταίο.. ::) ::) ::) έχω ακούσει ότι θα μπει το μάθημα και στο Γυμνάσιο....

αμμμμμμμμμ.....μήπως να σταματήσω να ονειρεύομαι???? :-\ :-\ :-\ :-\

αααα...και κάτι άλλο... ???
τα πιλοτικα δημοτικά θα αυξηθούν ή θα παραμείνουν τα 800??

περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σααααααααααςς!!! :-* :-* :) :) ;)

Αποσυνδεδεμένος ntalou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #305 στις: Απρίλιος 16, 2011, 10:49:15 πμ »
χμμμμμμμ..... κλαψ...... :'(

που είστεεεεεεεεε.....!!  :-\ :-X :-[

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #306 στις: Απρίλιος 16, 2011, 04:16:33 μμ »
Καλησπέρα
το μέλλον μας δυστυχώς ούτε εμείς οι ίδιοι το ξέρουμε....φέτος πήρε πάρα πολλούς με ή χωρίς προυπηρεσία ΑΚΩ.
Αλλά του χρόνου δεν ξέρω τι θα γίνει .... εγώ προσωπικά έχω μπερδευτεί! άλλοι λένε ότι θα δουλεύουμε ακόμα και στα γυμνάσια και άλλοι ότι το παιδαγωγικό ινστιτούτο με τη νέα του πρόταση δεν μας αναφέρει πουθενά!!! >:(...αν γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο ας απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος ntalou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 16, 2011, 09:56:32 μμ »
ofilia σε ευχαριστώ για την απάντηση..!!

άκουσα ότι θα προστεθούν άλλα 200 δημοτικά και από τις διάφορες δημοσιογραφικές πηγές ότι μπαίνουμε στα γυμνάσια...αναφέρεται καθαρά το μάθημα της θεατρικής αγωγής...

!!!!!!!!!

μακάρι να είμαι σωστή και να βγουν όσα ονειρευόμαστε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160079
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.