*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 491941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος albertos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:03:13 πμ »
Ευχαριστω Kinegiros για την αμεση απαντηση. Μακαρι γιατι δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη σε κανεναν. Ζουμε στην χωρα του παραλογου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:17:52 πμ »
είπαμε να λέμε από την αγανάκτηση μας και καμία αερολογία αλλά συναδέλφισα το ξεπέρασες, όχι δεν θέλουμε σκληρό νεοφιλελέ... προτιμάω τους ζουρνάδες.....

πάμε τώρα στα σοβαρά...όλα αυτά είχαν αποφασιστεί από την περασμένη κυβέρνηση, από τότε είχε ο βγει ο νόμος για συγκρότηση επιτροπής για συνάφεια από το ΙΕΠ

δηλαδή τι περιμένατε ότι οι "επιστήμονες" του ιεπ θα έβαζαν άλλα κριτήρια από αυτά που έβαλαν ? είτε με ζουρνάδες είτε με σαμάρια είτε με ποτάμια τα ίδια θα έβαζαν.

Το όλο πρόβλημα είναι η διαχείριση του. Ε λοιπόν το υπουργείο δεν έχει σχέση. Το ΙΕΠ κάνει ότι γουστάρει και συγκεκριμένα η επιτροπή. Οπότε ας κάνετε αυτό που έχω πει από την αρχή, αντί να λέτε για την κυβέρνηση τους ζουρνάδες και το 1 ψωμί να γίνουν 2. Πίεση στην επιτροπή.

Σας έχουν πει ότι θα αλλάξουν τα κριτήρια αρκεί να πειστούν, ε μεταπείστε τους. Πίεση πίεση και ξανά πίεση.

Όπως είχα πριν πριν καιρό, ΟΛΟΙ θα πάρουν συνάφεια κανονική ή προσωρινή δεν έχει σημασία, σημασία έχει να αλλάξουν τα κριτήρια, αν δεν αλλάξουν τότε να δώσουν παράταση και για την επόμενη χρονιά μέχρι να αλλάξουν τα κριτήρια. Κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός, θα έχουν μαλακώσει θα έχουν κουραστεί οπότε ή θα αλλάξουν τα κριτήρια ή θα βάλουν χρονική αφετηρία για την εφαρμογή.  Φυσικά υπάρχει και καλύτερη λύση, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της επιτροπής και των κριτηρίων. Οπότε να γυρίσουμε στο προηγούμενο καθεστώς.

Είναι προφανές ότι το υπουργείο και η διεύθυνση προσωπικού δεν είχαν επαφή με το ιεπ  γιαυτό και το μπάχαλο με τις εγκυκλίους.

Όπως και να έχει δεν αλλάζει τίποτα, γίνετε αυτό που ήθελε το ιεπ, όπως είπε και ο πρόεδρος του.

Η εγκύκλιος δεν υπάρχει στο υπουργείο, γενικά έχουμε απίστευτη προχειρότητα από μεριάς υπουργείου στο θέμα μας,
είναι εδώ για όσους δεν την είδαν
https://diavgeia.gov.gr/doc/6%CE%9B%CE%94%CE%A1465%CE%A6%CE%983-%CE%93%CE%A76

ψυχραιμία... όλα θα πάνε καλά, πιέστε.

Πάνω σε ποια ακριβώς βάση προτρέπεις άτομα να ασκήσουν πίεση στην ΙΕΠ; Ποια είναι τα κίνητρά σου Kinegire; Δεν είσαι υπερ της αξιολόγησης των μεταπτυχιακών τίτλων παρά προτιμάς να συνεχιστεί το κερδοσκοπικό παρτυ ανευ ποιότητας και η αποστολή των διπλωμάτων στην εκάστοτε οικία του ''φοιτητή''; Τα κριτήρια αποδοχής των τίτλων έρχονται να βάλουν τάξη στο όλο πανηγύρι. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε; Υπάρχουν άτομα που θίγονται, ασφαλώς, αλλά έχουν σοβαρά μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτή την κατάσταση αφού με τις επιλογές τους- ηθελημένα ή κατ'ανάγκην- χτίστηκε ο ''θεσμός'' της υποβάθμισης του μεταπτυχιακού τίτλου. Ας κάνουν όλοι την αυτοκριτική τους με ψυχραιμία..... όλα θα πάνε καλά, όπως λες κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:31:59 πμ »
Πάνω σε ποια ακριβώς βάση προτρέπεις άτομα να ασκήσουν πίεση στην ΙΕΠ; Ποια είναι τα κίνητρά σου Kinegire; Δεν είσαι υπερ της αξιολόγησης των μεταπτυχιακών τίτλων παρά προτιμάς να συνεχιστεί το κερδοσκοπικό παρτυ ανευ ποιότητας και η αποστολή των διπλωμάτων στην εκάστοτε οικία του ''φοιτητή''; Τα κριτήρια αποδοχής των τίτλων έρχονται να βάλουν τάξη στο όλο πανηγύρι. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε; Υπάρχουν άτομα που θίγονται, ασφαλώς, αλλά έχουν σοβαρά μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτή την κατάσταση αφού με τις επιλογές τους- ηθελημένα ή κατ'ανάγκην- χτίστηκε ο ''θεσμός'' της υποβάθμισης του μεταπτυχιακού τίτλου. Ας κάνουν όλοι την αυτοκριτική τους με ψυχραιμία..... όλα θα πάνε καλά, όπως λες κι εσύ.

εγώ πάλι δεν συμφωνώ ότι μαζί τα φάγαμε, οπότε να το ένα κίνητρο μου. Δεν μπορεί να έρχεται ο Χ "επιστήμονας" να λέει θα έρθω να βάλω σε τάξη την "ειδική" γιατί είναι όπως είναι και να βάζει "κριτήρια" και να "σκίζει" ένα ολόκληρο κόσμο που κάθε χρόνο τρέχει μακριά από το σπίτι του για να εργαστεί και να επιβιώσει.
Αν λοιπόν υπάρχει ακόμα και ΕΝΑ άτομο που θίγεται ΑΔΙΚΑ αυτό είναι αρκετό κίνητρο για εμένα. Δεν έχω βλέπεις άμεσο προσωπικό όφελος (δεν ξέρω αν έχεις εσύ που αναζητάς τα δικά μου κίνητρα) αλλά όταν αύριο στο σχολείο θα είμαι με τους συναδέλφους αναπληρωτές ειδικής και αυτοί θα έχουν άγχος αν θα πάρουν ή όχι την συνάφεια ή ότι άλλο του καρφωθεί του "επιστήμονα" στο κεφάλι, αυτό θα έχει ΕΠΙΠΤΩΣΗ και στην δική μου εργασία.

Αυτά είναι τα κίνητρα μου συνάδελφε. Οπότε επαναλαμβάνω, όσοι θίγεστε ΠΙΕΣΤΕ.
Για την ιστορία έτσι όπως είναι διατυπωμένα τα κριτήρια θίγετε η συντριπτική πλειοψηφία, πόσα μεταπτυχιακά ειδικής ξέρετε που έχουν 2 χρόνια και υποχρεωτική πρακτική με 6/8 μαθήματα ειδικής, πόσα 2-3-4 ? υπολογίστε. 

Οπότε "βαράτε" τους μέχρι να συμμορφωθούν.  Δεν μπορεί να λέει ο "ειδικός" ότι θα σου δώσω προσωρινή συνάφεια ένα χρόνο ώστε να μπορέσεις να καλύψεις τα κριτήρια και να μην τον μουτζώσουν οι πάντες! Πως ρε "ειδικέ" θα κάνει ο άλλος 1 χρόνο ακόμα, πως θα κάνει πρακτική? να κόψεις το λαιμό σου, αυτό λέει η απόφαση, λέει ο "ειδικός".

Έχασα την ψυχραιμία μου γιατί με ρώτησες για τα κίνητρα μου και μου τα ξαναθύμισες......τα είπα και ηρέμησα τώρα.

Ψυχραιμία και "βαράτε" την επιτροπή, είτε άμεσα (στους ίδιους), είτε έμμεσα (στους πολιτικούς προϊσταμένους τους). Μην περιμένετε τους άλλους να το κάνουν για εσάς.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 01:35:48 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:23:07 πμ »
Καλημέρα! Να μπει τάξη στην ειδική αγωγή, να μπει τάξη στη παιδεία αλλά πρώτα από όλα θέλει τάξη το υπουργείο και σε αυτό δε διαφωνεί κανένας. Ο εκάστοτε υπουργός αλλάζει και κάτι και αυτό είναι το αισχρό. Για να μη κουράσω σα λαός έχουμε μαθει κάθε αλλαγή να μη τη θέλουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα λαθεμένη απλώς δε μπορείς να βγάζεις απόφαση λίγες μέρες πριν την εγκύκλιο και κατα τη διάρκεια και να παίρνεις στο λαιμό σου όσους αποφοίτησαν τουλάχιστον πριν την απόφαση. Είναι άδικο και παράλογο. Η ισχύς να είναι για τους νέους εγγραφέντες ώστε να υπάρχει και η περίοδος αναπροσαρμογής των προγραμμάτων στα πανεπιστήμια.Ούτε και τα σεμινάρια ήταν εξειδίκευση και το ξέρουμε καλά αλλά τότε κάποιους βόλεψαν οι οποίοι όμως έχουν δουλέψει πάνω από 5 χρόνια τώρα και αυτό δε μπορεί ξαφνικά να καταργηθεί. Γιατί αν το πάμε έτσι δώσε "συνάφεια" προσωρινή και σε αυτούς και βάλτους να κάνουν μέσα σε μια διετία μεταπτυχιακό ΣΥΝΑΦΕΣ. Τέλος πάντων δεν είναι απλά τα πράγματα και προφανώς η πρόθεσή τους ίσως να μην είναι κακή αλλά σίγουρα δεν είναι σωστά εφαρμόσιμη.
Εγώ πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου και το λέω ξεκάθαρα, με μεταπτυχιακό που μάλλον πληρεί τα κριτήριά τους αλλά διαφωνώ κάθετα με το μπάχαλο που δημιούργησαν σε ανθρώπους που επένδυσαν μέχρι τώρα τουλάχιστον σύμφωνα με ότι ίσχυε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:42:08 πμ »
πέρα από τα κριτήρια για τα οποία θα πρέπει (ίσως ) να πιέσουμε αυτό που σίγουρα πρέπει να γίνει είναι να εξεταστούν και τα μεταπτυχιακά των μονίμων απο το ιεπ...δεν γίνεται να ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά! με τον ίδιο τίτλο δεν μπορεί ο μόνιμος να γίνεται διευθυντής και ένας ταλαίπωρος αναπληρωτής να μην μπορεί να δουλέψει ούτε για 8 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:29:46 μμ »
πέρα από τα κριτήρια για τα οποία θα πρέπει (ίσως ) να πιέσουμε αυτό που σίγουρα πρέπει να γίνει είναι να εξεταστούν και τα μεταπτυχιακά των μονίμων απο το ιεπ...δεν γίνεται να ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά! με τον ίδιο τίτλο δεν μπορεί ο μόνιμος να γίνεται διευθυντής και ένας ταλαίπωρος αναπληρωτής να μην μπορεί να δουλέψει ούτε για 8 μήνες.
ας λύσουμε τα δικά μας και μετά ασχολείται κανείς με τους μόνιμους. δεν έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε. το σωστό είναι οι μόνιμοι να μας σταθούν σε αυτήν την αδικία και όχι να τους πάρουμε μαζί μας στον γκρεμό.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:42:06 μμ »
ας λύσουμε τα δικά μας και μετά ασχολείται κανείς με τους μόνιμους. δεν έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε. το σωστό είναι οι μόνιμοι να μας σταθούν σε αυτήν την αδικία και όχι να τους πάρουμε μαζί μας στον γκρεμό.

Κανείς δε θέλει να παρασύρει κανέναν στο γκρεμό. Καθόλου δε με παρηγορεί να βρεθεί στην ίδια δεινή θέση με μένα και κάποιος άλλος, δε λύνεται έτσι το πρόβλημα.Ωστόσο έχω μπουχτίσει από την ηθική συμπαράσταση και την κατανόηση εκ μέρους οποιωνδήποτε συναδέλφων (αναπληρωτών/μονίμων/ωρομισθίων, ιδιωτικών, δημοσίων, δεν έχει σημασία η σχέση εργασίας), οι οποίοι είναι καλοί στα λόγια, όταν δε θίγονται άμεσα...ακόμα τουλάχιστον. Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση είναι λίγοι οι συνάδελφοι που συμπαρίστανται έμπρακτα στην αδικία που
υφίσταται ο διπλανός τους, είτε από ανθρωπιά είτε απο εξυπνάδα, καθώς στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε ξέρουμε ότι οι καμπάνες είναι πολλές για όλους μας.Για  μένα τουλάχιστον, αν δεν μπορεί κάποιος να βοηθήσει εμπράκτως, ας σιωπήσει, δε μου φτάνει να με συμπονεί και να με συγχαίρει για τον αγώνα μου.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:47:31 μμ »
Οι αιτήσεις πήραν παράταση μέχρι 25/08..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:30:04 μμ »
Οι αιτήσεις πήραν παράταση μέχρι 25/08..

'Οσοι έκαναν την αίτηση τους πριν την ανακοινοποίηση της νέας εγκυκλίου, δε χρειάζεται να την ξανακάνουν, σωστα???Ρωτάω, διότι στη διδε που πηρα μου είπαν "Λογικά όχι" και στο υπουργείο δεν απαντούσε κανείς, όσο προσπάθησα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:41:31 μμ »
Εγώ πάντως που την έκανα την πρώτη μέρα των αιτήσεων τη Δευτέρα θα πάω για να δώσω συμπληρωματικά δύο χαρτιά (τριτεκνία και πρόγραμμα σπουδών που ζητάνε). Οπότε και θα ρωτήσω. Λογικά δε χρειάζεται νέα απλά τροποποίηση.

Αποσυνδεδεμένος kofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:43:47 μμ »
Βρε παιδιά. Ολοι δώσαμε εκ νέου τα μεταπτυχιακα μας. Παλαια και νέα.... Λοιπόν... Ας τα κάνουν ότι θέλουν. Ας τα στείλουν ιεπ, ας τα κρατήσουν να τα χαιρονται. Ποιος ο λόγος να ξανατρεχουμε στις διευθύνσεις.... Μην τρελαινεστε... :-)
Μόνο αν έχετε να δώσετε κάτι συμπληρωματικό....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 04:45:41 μμ από kofi »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 20, 2015, 05:31:03 μμ »
Εγώ πάντως που την έκανα την πρώτη μέρα των αιτήσεων τη Δευτέρα θα πάω για να δώσω συμπληρωματικά δύο χαρτιά (τριτεκνία και πρόγραμμα σπουδών που ζητάνε). Οπότε και θα ρωτήσω. Λογικά δε χρειάζεται νέα απλά τροποποίηση.

Τι εννοείς τροποποίηση?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 20, 2015, 05:43:38 μμ »
Τι εννοείς τροποποίηση?

Οκ, τώρα το κατάλαβα. Εννοείς τροποποίηση ως προς την τριτεκνία σου και την αναλυτική σου.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 21, 2015, 12:39:48 πμ »
Σωστά ή όχι τα κριτήρια, ο τρόπος είναι απαράδεκτος. Κρύβουν τη λέξη αναγνώριση πίσω από τη λέξη συνάφεια, ενώ δίνουν αναγνώριση. Να γίνουν αυστηρά τα κριτήρια αναγνώρισης του δοαταπ συμφωνώ και επαυξάνω, ώστε να συμμορφωθούν και πανεπιστήμια αλλά και οι σπουδαστές, αλλά όλο αυτό είναι εμπαιγμός και κοροϊδία. Ή έχεις μεταπτυχιακό ή δεν έχεις. Αυτό με την αναδρομικότητα είναι για γέλια και για κλάματα, θα μοριοδοτούν το σεμινάριο και όχι το μεταπτυχιακό;

Ποιος λέει ότι ένα μεταπτυχιακό πρέπει να είναι διετές και τι σημαίνει αυτό στην τελική;; Έχω τελειώσει μεταπτυχιακό διετές σε τελείως άσχετο αντικείμενο (και μάλιστα ιδιαίτερα απαιτητικό). Την επόμενη χρονιά το πανεπιστήμιο αποφάσισε να ολοκληρώνει το πμσ σε 18 μήνες αντί για 24 αλλά με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών και μαθήματα αλλά αλλάζοντας κατά κάποιον τρόπο τη δομή. Είναι το δικό μου πτυχίο ανώτερο από αυτού που τελείωσε την επόμενη χρονιά, αφού διδαχθήκαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα;;

Άσε αυτό με την πρακτική!!! Έχει ο κόσμος προϋπηρεσία 1, 2,3 5 10 χρόνια και θα τον στείλουν πρακτική 200, 300 ώρες. Κατά τα άλλα η προϋπηρεσία δεν θίγεται, και σαφώς μοριοδοτείται!!!

Και το χειρότερο τελευταία στιγμή όλα μέσα στο Δεκαπενταύγουστο, μαζί με την εγκύκλιο.... Ειλικρινά δεν ξέρω τι πάνε να κάνουνε!!!!!!!!!!!!!
http://xenesglosses.eu/2015/08/akefales-oi-pio-krisimes-dnseis-tou-yp-paideias-den-ananeothikan-oi-apospaseis-dieuthynton-tou-ypourgeiou-paideias/
Άντε να δούμε τώρα πως θα οργανωθούν και θα βγάλουν άκρη.......... λίγες μέρες πριν τις προσλήψεις.

ΥΓ για να γελάσουμε: Πάει λέει ο Κουρμπέτης στη Διεύθυνση Ειδικής......... τον έχω ικανό να ζητήσει να πάμε πίσω στο πανεπιστήμιο να επικαιροποιήσουμε τις γνώσεις του βασικού μας πτυχίου αν θέλουμε να ενταχθούμε στους πίνακες, τι με αυτά που ξέραμε παλιά;;;;;




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.