*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 491937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 12:38:39 μμ »
Εχω κανει πολλες αναφορες πανω στο αδικο μετρο της μεταφορας προυπηρεσιας απο ειδικη στη γενικη...ενα μετρο που δυστυχως ειναι αδικο για δεκαδες αναπληρωτες..που δεν ειναι και στους δυο πινακες..
Συνάδελφε, στη Δευτεροβάθμια για την οποία δε λειτουργούν πανεπιστημιακά τμήματα που να βγάζουν καθηγητές ειδικής αγωγής (όπως συμβαίνει στην πρωτοβάθμια) δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Δεν πρόκειται περί ΄΄μεταφοράς προϋπηρεσίας΄΄ από έναν κλάδο σε κάποιον άλλο. Πρόκειται για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μας στον πίνακα του κλάδου μας. Και αυτό ήταν κάτι που ισχύει από πριν το 2010 που κλείδωσαν οι πίνακες. Όλοι έχουμε τελειώσει ΑΕΙ μαθηματικών, φιλολόγων, φυσικών κτλ. Το ότι εργαζόμαστε σε δομές της δημόσιας εκπαίδευσης σχετικές με την ειδική αγωγή που είναι μια εξειδίκευση, δεν καταργεί το βασικό μας πτυχίο. Άλλωστε, η ειδική αγωγή δεν είναι η μοναδική εξειδίκευση που υπάρχει στα δημόσια σχολεία. Για παράδειγμα, ένας αναπληρωτής με εξειδίκευση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση που εργάζεται σε Τάξεις Υποδοχής ή αναπληρωτής ο οποίος εργάζεται στο σχολείο των φυλακών της Αυλώνας ή αναπληρωτής με εξειδίκευση στην εκπαίδευση ενηλίκων που εργάζεται στα ΣΔΕ ή αναπληρωτής που εργάζεται στα Εκκλησιαστικά Σχολεία ή αναπληρωτής που εργάζεται στη Σιβιτανίδειο δεν προσμετρά την προϋπηρεσία του στους πίνακες Γενικής παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1582
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:26:03 μμ »
1 πάντοτε έτσι ήταν η προϋπηρεσία της ειδικής, ίσχυε και στην γενική, απλά εσύ τώρα το κατάλαβες γιατί άνοιξαν οι πίνακες,
2 η περιπτωσιολογία όπως αυτή για κάποιον πε19 που όπως λες πήρε σεμινάριο πριν πάρει πτυχίο, ακόμα και έτσι να είναι δεν μπορεί να χαρακτηρίζει τους υπόλοιπους χιλιάδες. Σε κάθε περίπτωση αν θεωρείς ότι είναι παράνομο τότε κάνε ένσταση. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα. Με την λογική αυτή ένας που δίνει ΑΣΕΠ (λέμε τώρα) δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το πτυχίο αγγλικών ή Η/Υ που πήρε πριν πάρει το βασικό του πτυχίο.
3 η προϋπηρεσία είναι προϋπηρεσία δεν σβήνει επειδή δεν δέχτηκε κάποιος έναν διορισμό... αυτή είναι η ουσία

όποιος έχει 2 επιλογές λοιπόν μπορεί και παίζει με αυτές στα πλαίσια που τον συμφέρει... ναι είναι δίκαιο αυτή είναι η άποψη μου, αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού χρόνια τώρα.
Kανεις λαθος ..εγω εδω και 4 χρονια το εχω επισημανει...και δεν το καταλαβα τωρα..εν πας περιπτωση οι του κλαδου π19-π20 ας μελετησουν λιγο τους πινακες και θα δουν ποσοι ηρθαν απο πινακα μηδενικης προυπηρεσιας και ποσοι ειναι μεσα στους 300 ...τωρα αν θα κανω ενσταση!!!δεν νομιζω οτι θα γινει κατι ...αλλα υπαρχει και αλλος δρομος....

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:34:24 μμ »
3. Υποψήφιος σε κλάδο της Γενικής Εκπαίδευσης και
σε κλάδο της Ειδικής Αγωγής.
Υποψήφιος εκπ/κός ο οποίος κατατάσσεται σε πίνα−
κες αναπληρωτών της Γενικής Εκπαίδευσης και στους
αντίστοιχους πίνακες της Ειδικής Αγωγής, σύμφωνα με
την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση
πρόσληψής του ως αναπληρωτή:
α. με πλήρες ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγωγής
αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης (και αντιστρόφως).
β. με μειωμένο ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγω−
γής, ο εκπ/κός, εφόσον αναλάβει υπηρεσία και δεν
παραιτηθεί
, παραμένει υποψήφιος στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης μόνο για πρόσληψη με πλήρες
ωράριο διδασκαλίας (και αντιστρόφως).

Καλά κατάλαβες ioudas. Αν σε πάρουν ειδική ή γενική αναστέλλεται η υποψηφιότητά σου στον πίνακα γενικής ή ειδικής αντίστοιχα για την τρέχουσα χρονιά είτε αναλάβεις υπηρεσία είτε όχι. Το ίδιο συμβαίνει για υποψήφιους σε περισσότερους του ενός κλάδου. (π.χ. υποψήφιος κλάδων ΠΕ03 και ΠΕ04, αν προσληφθεί ως υποψήφιος ΠΕ03 παύει να είναι υποψήφιος στον πίνακα των ΠΕ04, δηλαδή στους ΠΕ04 τον προσπερνά το σύστημα).
Όμως, αν δείτε των πίνακα κυρώσεων της ειδικής που δημοσιεύτηκε στο e-aitisi θα δείτε ότι άτομα που αρνήθηκαν πέρσι στην ειδική είναι φέτος υποψήφιοι στον πίνακα γενικής (και λογικά δε θα είναι υποψήφιοι στους πίνακες ειδικής). Δηλαδή η ποινή του διετούς αποκλεισμού ισχύει μόνο για την κατηγορία που αρνήθηκες (αν αρνηθείς στη γενική αποκλείεσαι για την τρέχουσα χρονιά  και για γενική και για ειδική και  την επόμενη χρονιά μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου στην ειδική, αλλά όχι γενική).
Τα παραπάνω που λέω προκύπτουν από τηλεφώνημα που είχα κάνει προ διετίας στο Υπουργείο. Επειδή, όμως, ποτέ δεν ξέρεις, αν κάποιον τον αφορά άμεσα το θέμα καλό θα ήταν να έκανε ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο και να ενημερώσει κι εμάς τους υπόλοιπους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:36:10 μμ από random »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 03:47:07 μμ »
Kανεις λαθος ..εγω εδω και 4 χρονια το εχω επισημανει...και δεν το καταλαβα τωρα..εν πας περιπτωση οι του κλαδου π19-π20 ας μελετησουν λιγο τους πινακες και θα δουν ποσοι ηρθαν απο πινακα μηδενικης προυπηρεσιας και ποσοι ειναι μεσα στους 300 ...τωρα αν θα κανω ενσταση!!!δεν νομιζω οτι θα γινει κατι ...αλλα υπαρχει και αλλος δρομος....

Για αυτο και τρελαθηκαμε τολακης, επειδη ειδαμε αυτα και αλλα πολλα!!!! Και δεν θα δουλεψουμε φετος επειδη τα τυχερακια κανανε το σεμιναριακι!!!!! Και παιζουν διπλο ταμπλο!!!! Καλα κανουν αφου τους επιτρεπεται νομιμα!!!! Και απο κυρωσεις σχεδον τιποτα!!! Μιλαω για τους πληροφορικους. Καλη τυχη, και ψαξε και εσυ για δουλίτσα εντος ελλαδας, εκτος αν εχεις σκεφτει και εκτος....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 05:14:14 μμ »
Δεν πάτε καλά.Αυτοί που δουλεύουν στην ειδική αγωγή θα δουλέψουν και φέτος στην ειδική αγωγή.Ποιο το ζόρι σας;
Και θα το ξαναπώ.Για να θέλει ένας της ειδικής να δουλέψει στη γενική αγωγή, μάλλον ένας μόνιμος (της γενικής φυσικά)του έχει φάει την θέση.

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 05:29:28 μμ »
Δεν πάτε καλά.Αυτοί που δουλεύουν στην ειδική αγωγή θα δουλέψουν και φέτος στην ειδική αγωγή.Ποιο το ζόρι σας;
Και θα το ξαναπώ.Για να θέλει ένας της ειδικής να δουλέψει στη γενική αγωγή, μάλλον ένας μόνιμος (της γενικής φυσικά)του έχει φάει την θέση.
Γλυκιά μου δηιάνειρα θα ήθελα να σε ρωτήσω... γιατί ένας που παίζει και στους δυο πίνακες ,με καλή σειρά και στους δυο, να επιλέξει... αν και εργαζεται χρόνια στην ειδική..... την ειδική και όχι την γενική? σε περίπτωση που γίνει πρώτη η κλήση της γενικής. Μήπως είναι γιαυτον μια ευκαιρία να εργαστεί στην γενική και επιτέλους να μεταπηδήσει σε αυτήν... αφου τοσα χρόνια εργαστηκε στην ψυχοφθόρα ειδική... ?

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 06:11:40 μμ »
Γλυκιά μου δηιάνειρα θα ήθελα να σε ρωτήσω... γιατί ένας που παίζει και στους δυο πίνακες ,με καλή σειρά και στους δυο, να επιλέξει... αν και εργαζεται χρόνια στην ειδική..... την ειδική και όχι την γενική? σε περίπτωση που γίνει πρώτη η κλήση της γενικής. Μήπως είναι γιαυτον μια ευκαιρία να εργαστεί στην γενική και επιτέλους να μεταπηδήσει σε αυτήν... αφου τοσα χρόνια εργαστηκε στην ψυχοφθόρα ειδική... ?
Γλυκέ συνάδελφε... Αρχικά, δεν ΄΄παίζουμε΄΄ και στους δύο πίνακες. Η προϋπηρεσία που αποκτάμε δουλεύοντας σε δομές της ειδικής αγωγής του δημόσιου σχολείου προσμετράται στους πίνακες του βασικού πτυχίου μας, το οποίο άλλωστε δεν καταργείται. Μπορείς σχετικά να διαβάσεις την ανάρτησή μου σε αυτή τη σελίδα λίγο παραπάνω. Δεύτερον, στην ψυχοφθόρα ειδική που αναφέρεσαι -νομίζω χωρίς δόση ειρωνείας-  εργαζόμαστε εδώ και αρκετά χρόνια. Έτσι, έχουμε μια αρκετά καλή σειρά που μας βοηθάει -μετά από αυτά τα αρκετά χρόνια- συνήθως να προσεγγίζουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια τις περιοχές που επιλέγουμε. Επίσης, έχουμε και το υλικό των μαθημάτων μας έτοιμο και συνεχώς το εμπλουτίζουμε. Τρίτον, μια τυχόν πρόσληψη στη γενική αγωγή, δεν είναι η ΄΄ξεκούραστη΄΄ επιλογή που έχεις στο μυαλό σου, καθώς αντιλαμβάνεσαι ότι θα χρειαστεί να κάνουμε φτου κι απ'την αρχή νέο υλικό και να διαβάσουμε από την αρχή μαθήματα που ίσως δεν έχουμε ως τώρα διδάξει, καθώς όπως φαντάζομαι γνωρίζεις στα Λύκεια δεν λειτουργούν Τ.Ε. Τέταρτον, μια τυχόν πρόσληψη στη γενική αγωγή, μπορεί και να μας στείλει τελικά σε επιλογές που δεν έχουμε βάλει, καθώς τα κενά της Γενικής δεν είναι τόσο προβλέψιμα και πια γνωστά σε μας, όσο είναι αυτά στην ειδική. Πέμπτον, η πλειοψηφία όσον εργαζόμαστε στην ειδική αγωγή επιθυμούμε να παραμείνουμε εκεί, με την προϋπόθεση βέβαια να ανοίξουν οργανικές θέσεις και να μπορούμε να εργαζόμαστε ως αναπληρωτές με κάποιον στόχο, όπως κάνουν και όλοι οι συνάδελφοι της Γενικής.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 07:31:04 μμ »
Πρώτον, γλυκιά μου πες την θεια σου.
Δεύτερον, κανείς της ειδικής δε θέλει να πάει στη γενική, εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να το έχει κάνει ή να θέλει. Γιατί αν κάποιος από εμάς δουλέψει 1 χρόνο στη γενική είτε κατά λάθος είτε επίτηδες, κακό του κεφαλιού του μιας και θα χάσει μόρια και την σειρά του στην ειδική.Και μετά δεν έχει γυρισμό.
Επίσης πολλοί που δουλεύουν στην ειδική έχουν και ασεπ και προυπηρεσία στην γενική, οπότε δε βρίσκω τον λόγο να του αποκλείεται η είσοδος.

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:32:46 μμ »
Γλυκέ συνάδελφε... Αρχικά, δεν ΄΄παίζουμε΄΄ και στους δύο πίνακες. Η προϋπηρεσία που αποκτάμε δουλεύοντας σε δομές της ειδικής αγωγής του δημόσιου σχολείου προσμετράται στους πίνακες του βασικού πτυχίου μας, το οποίο άλλωστε δεν καταργείται. Μπορείς σχετικά να διαβάσεις την ανάρτησή μου σε αυτή τη σελίδα λίγο παραπάνω. Δεύτερον, στην ψυχοφθόρα ειδική που αναφέρεσαι -νομίζω χωρίς δόση ειρωνείας-  εργαζόμαστε εδώ και αρκετά χρόνια. Έτσι, έχουμε μια αρκετά καλή σειρά που μας βοηθάει -μετά από αυτά τα αρκετά χρόνια- συνήθως να προσεγγίζουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια τις περιοχές που επιλέγουμε. Επίσης, έχουμε και το υλικό των μαθημάτων μας έτοιμο και συνεχώς το εμπλουτίζουμε. Τρίτον, μια τυχόν πρόσληψη στη γενική αγωγή, δεν είναι η ΄΄ξεκούραστη΄΄ επιλογή που έχεις στο μυαλό σου, καθώς αντιλαμβάνεσαι ότι θα χρειαστεί να κάνουμε φτου κι απ'την αρχή νέο υλικό και να διαβάσουμε από την αρχή μαθήματα που ίσως δεν έχουμε ως τώρα διδάξει, καθώς όπως φαντάζομαι γνωρίζεις στα Λύκεια δεν λειτουργούν Τ.Ε. Τέταρτον, μια τυχόν πρόσληψη στη γενική αγωγή, μπορεί και να μας στείλει τελικά σε επιλογές που δεν έχουμε βάλει, καθώς τα κενά της Γενικής δεν είναι τόσο προβλέψιμα και πια γνωστά σε μας, όσο είναι αυτά στην ειδική. Πέμπτον, η πλειοψηφία όσον εργαζόμαστε στην ειδική αγωγή επιθυμούμε να παραμείνουμε εκεί, με την προϋπόθεση βέβαια να ανοίξουν οργανικές θέσεις και να μπορούμε να εργαζόμαστε ως αναπληρωτές με κάποιον στόχο, όπως κάνουν και όλοι οι συνάδελφοι της Γενικής.
καλησπέρα ! προς θεού σε όσα έχω γράψει δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας.. σεβομαι απόλυτα το λειτούργημα και τη δουλειά που κάνετε. σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και προσπαθώ να την κατανοήσω , μιας και εγώ δεν συμμετέχω στην ειδική αγωγή. Είναι πολύ λογικά οσα περιγράφεις.. αλλά εξήγησε μου το εξής... την αίτηση στην εγκύκλιο της γενικής για ποιο λόγο την κάνει κάποιος... που βρίσκεται ήδη ψηλά στον πίνακα της ειδικής...? σημαίνει ότι μπορεί και να αποσύρει την αίτηση του?.. δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μπει στη διαδικασία αυτή.. αν μπορεις μου λές. σ ευχαριστώ  :D

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 10:22:41 μμ »
καλησπέρα ! προς θεού σε όσα έχω γράψει δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας.. σεβομαι απόλυτα το λειτούργημα και τη δουλειά που κάνετε. σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και προσπαθώ να την κατανοήσω , μιας και εγώ δεν συμμετέχω στην ειδική αγωγή. Είναι πολύ λογικά οσα περιγράφεις.. αλλά εξήγησε μου το εξής... την αίτηση στην εγκύκλιο της γενικής για ποιο λόγο την κάνει κάποιος... που βρίσκεται ήδη ψηλά στον πίνακα της ειδικής...? σημαίνει ότι μπορεί και να αποσύρει την αίτηση του?.. δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μπει στη διαδικασία αυτή.. αν μπορεις μου λές. σ ευχαριστώ  :D
ένας λόγος είναι οταν γίνονται διορισμοί θα πρέπει να έχεις κάνει αίτηση γιατί ο ενιαίος διορισμών (κάποτε) τροφοδοτούνταν από αυτές τις αιτήσεις.
δεύτερος λόγος να συγκρίνεις τα μοριά με όλους τους συναδέλφους μιας και αν και όταν γίνουν διορισμοί θα πρεπει να έχεις σύγκριση.
κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 11:35:29 πμ »
 Σχετικά με το θέμα της στελέχωσης των δομών Ε.Α.Ε. με αναπληρωτές εκπαιδευτικούς  Ε.Α.Ε., Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., τα προβλήματα που έχουν προκύψει από την αδυναμία των Προγραμμάτων ΕΣΠΑ  να καλύψουν κάποιες μεγάλες Περιφέρειες της χώρας, μεταξύ των οποίων η Αττική και την αβελτηρία του Υπουργείου Παιδείας να λάβει μέριμνα στελέχωσης μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων(Π.Δ.Ε.) ή τον τακτικό προϋπολογισμό, ένα έχω να πω.
Τους μαθητές με αναπηρία ή και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, τους γονείς και κηδεμόνες αυτών , τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς Ε.Α.Ε./Ε.Ε.Π./Ε.Β.Π., τον κόσμο της Ειδικής Αγωγής, την Ελληνική κοινωνία, τον Ελληνικό λαό, ουδόλως τους ενδιαφέρει ο τρόπος κάλυψης των τεράστιων αναγκών της Ειδικής Αγωγής.
Ουδόλως τους ενδιαφέρει αν θα καλυφθούν οι ανάγκες από Προγράμματα ΕΣΠΑ, ή ποιές Περιφέρειες αφήνει έξω το ΕΣΠΑ, ή πόσα τεχνικά δελτία χρειάζονται, ή ποιά προαπαιτούμενα δεν καλύπτονται.
 Ουδόλως τους ενδιαφέρει η γραφειοκρατία των Βρυξελλών.
Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να καλυφθούν αμέσως τα τεράστια κενά στον ευαίσθητο και χρόνια προκλητικά παραμελημένο χώρο της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της χώρας μας.
 Να καλυφθούν ΟΛΕΣ οι Περιφέρειες και ΟΛΕΣ οι δομές Ειδικής Αγωγής της χώρας.
Αμέσως.
Το Υπουργείο έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι και ας κάνει κάτι γρήγορα.
Βασίλης Βούγιας
19/9/2015

Και λιγα λες....

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 11:38:16 πμ »
Σχετικά με το θέμα της στελέχωσης των δομών Ε.Α.Ε. με αναπληρωτές εκπαιδευτικούς  Ε.Α.Ε., Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., τα προβλήματα που έχουν προκύψει από την αδυναμία των Προγραμμάτων ΕΣΠΑ  να καλύψουν κάποιες μεγάλες Περιφέρειες της χώρας, μεταξύ των οποίων η Αττική και την αβελτηρία του Υπουργείου Παιδείας να λάβει μέριμνα στελέχωσης μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων(Π.Δ.Ε.) ή τον τακτικό προϋπολογισμό, ένα έχω να πω.
Τους μαθητές με αναπηρία ή και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, τους γονείς και κηδεμόνες αυτών , τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς Ε.Α.Ε./Ε.Ε.Π./Ε.Β.Π., τον κόσμο της Ειδικής Αγωγής, την Ελληνική κοινωνία, τον Ελληνικό λαό, ουδόλως τους ενδιαφέρει ο τρόπος κάλυψης των τεράστιων αναγκών της Ειδικής Αγωγής.
Ουδόλως τους ενδιαφέρει αν θα καλυφθούν οι ανάγκες από Προγράμματα ΕΣΠΑ, ή ποιές Περιφέρειες αφήνει έξω το ΕΣΠΑ, ή πόσα τεχνικά δελτία χρειάζονται, ή ποιά προαπαιτούμενα δεν καλύπτονται.
 Ουδόλως τους ενδιαφέρει η γραφειοκρατία των Βρυξελλών.
Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να καλυφθούν αμέσως τα τεράστια κενά στον ευαίσθητο και χρόνια προκλητικά παραμελημένο χώρο της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της χώρας μας.
 Να καλυφθούν ΟΛΕΣ οι Περιφέρειες και ΟΛΕΣ οι δομές Ειδικής Αγωγής της χώρας.
Αμέσως.
Το Υπουργείο έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι και ας κάνει κάτι γρήγορα.
Βασίλης Βούγιας
19/9/2015

Και λιγα λες....
Για να δούμε τι θα γίνει με το "νέο" υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 01:58:30 μμ »
Από http://seepea-stella.blogspot.gr/2015/09/2015-16_21.html

"ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ/Ε.Ε.Π./Ε.Β.Π. ΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2015-16

Σύμφωνα με πληροφορίες που είχαμε από το Υπουργείο Παιδείας η κατάσταση σήμερα Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2015, όσον αφορά αφ ενός μεν στον αριθμό των προσλήψεων Εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής, Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού(Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού(Ε.Β.Π.) ανά Πρόγραμμα ΕΣΠΑ και Περιφέρεια,  αφ ετέρου δε στον χρόνο πραγματοποίησης αυτών, διαμορφώνεται ως εξής:

1ον - Συνολικά οι Πιστώσεις για Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. για το 2015-16 κατανέμονται ανά Πρόγραμμα ΕΣΠΑ ως ακολούθως:
·         746 Ε.Ε.Π. και 320 Ε.Β.Π. για Σ.Μ.Ε.Α.Ε.- («Πρόγραμμα μέτρων εξατομικευμένης υποστήριξης μαθητών με αναπηρίες ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τη μεγιστοποίηση της ακαδημαϊκής και κοινωνικής τους ανάπτυξης με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού»)
·         343 Ε.Ε.Π. για Ε.Δ.Ε.Α.Υ. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. – («Ανάπτυξη υποστηρικτών δομών για την ένταξη και συμπερίληψη στην εκπαίδευση μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» )
·         606 Ε.Β.Π και 119 Σχολικοί Νοσηλευτές για Συνοδοί μαθητών σε Γενικά Σχολεία – («Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες»)
2ον - Συνολικά οι πιστώσεις για εκπαιδευτικούς σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. για το 2015-16 θα είναι  2.127, εκ των οποίων 1. 104 για την Α/θμια εκπαίδευση και 1.023 για τη Β/θμια εκπαίδευση. – («Πρόγραμμα μέτρων εξατομικευμένης υποστήριξης μαθητών με αναπηρίες ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τη μεγιστοποίηση της ακαδημαϊκής και κοινωνικής τους ανάπτυξης με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού»)
3ον - Συνολικά οι πιστώσεις για την Παράλληλη Στήριξη (Εκπαιδευτικοί, Ε.Β.Π., Σχολικοί Νοσηλευτές) θα είναι 3.390, 787 περισσότερες από πέρσι. – («Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες»).

Εξειδίκευση ανά Πρόγραμμα ΕΣΠΑ  και ανά Περιφέρεια
1ον- Προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών, Ε.Β.Π. και Σχολικών Νοσηλευτών για την Παράλληλη Στήριξη - «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες»
Δεν υπάρχει πρόβλημα σε καμία Περιφέρεια πλην του Νοτίου Αιγαίου που από 123 πέρσι φέτος θα πάρει 91 πιστώσεις. Η Αττική θα πάρει 150 περισσότερες από πέρσι και η Στερεά Ελλάδα 152 φέτος από 118 πέρσι.  Όλες οι άλλες Περιφέρειες θα πάρουν περισσότερες από πέρσι. Συνολικά φέτος θα δοθούν 780 πιστώσεις περισσότερες από πέρσι.
2ον - Προσλήψεις Ε.Ε.Π. σε Ε.Δ.Ε.Α.Υ.-ΚΕ.Δ.Δ.Υ. -«Ανάπτυξη υποστηρικτών δομών για την ένταξη και συμπερίληψη στην εκπαίδευση μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες»
Τελικά οι πιστώσεις θα είναι 343 από 220 πέρσι. Πρόβλημα θα έχουμε με τις Περιφέρειες Αττικής (Μόνον 7 φέτος από 42 πιστώσεις πέρσι), Νοτίου Αιγαίου(7 πιστώσεις από 15 πέρσι) και Δυτικής Μακεδονίας. Οι υπόλοιπες Περιφέρειες θα πάρουν περισσότερες πιστώσεις από πέρσι, π.χ η Στερεά Ελλάδα θα πάρει φέτος 26 πιστώσεις ενώ πέρσι είχε πάρει 15.
3ον- Προσλήψεις εκπαιδευτικών Ε.Α.Ε., Ε.Ε.Π  και Ε.Β.Π. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. - «Πρόγραμμα μέτρων εξατομικευμένης υποστήριξης μαθητών με αναπηρίες ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τη μεγιστοποίηση της ακαδημαϊκής και κοινωνικής τους ανάπτυξης με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού»
Πρόβλημα με τις Περιφέρειες Αττικής(7 πιστώσεις φέτος από 788 πέρσι), Δυτικής Μακεδονίας(0 πιστώσεις φέτος από 134 πέρσι), Νοτίου Αιγαίου(7 πιστώσεις φέτος από 151 πέρσι) και Στερεάς Ελλάδας (150 πιστώσεις φέτος από 223 πέρσι). Από τις υπόλοιπες Περιφέρειες οι περισσότερες θα πάρουν περισσότερες πιστώσεις από πέρσι.

Πότε θ αρχίσουν οι προσλήψεις
Για την Παράλληλη Στήριξη ο προγραμματισμός  ήταν το 70% του συνολικού αριθμού των προσλήψεων να γίνει στις 20 Σεπτεμβρίου  αλλά η καθυστέρηση στην έκδοση Πινάκων αναπληρωτών Ε.Α.Ε  και η αναγκαιότητα έκδοσης κάποιων εγγράφων από τις Αιρετές Περιφέρειες της χώρας, αναβάλουν τη διαδικασία προσλήψεων.
Για τις προσλήψεις Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. το 70% των προσλήψεων ήταν προγραμματισμένο να γίνει στις 15 Οκτωβρίου και το υπόλοιπο ποσοστό την 1η Νοεμβρίου, αλλά μπορούν τη δεδομένη στιγμή οι προσλήψεις να επισπευσθούν.
Τα ίδια ισχύουν και για τον χρονικό ορίζοντα προσλήψεων Ε.Ε.Π. σε Ε..Δ.Ε.Α.Υ.-ΚΕ.Δ.Δ.Υ.
Με ότι νεώτερο επανερχόμεθα

Βασίλης Βούγιας
21/9/2015"

(Συγγνώμη για την τεράστια παράθεση)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.