*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 491919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #966 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 06:54:34 μμ »
Βρε παιδιά αυτες οι 1000 πιστώσεις που ανέφερε ο σύλλογος ειναι για την α φάση η για όλες τις φάσεις; και περιλαμβανουν όλες τις ειδικότητες δευτεροβαθμιας η μονο βασικες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #967 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:05:08 μμ »
Σε ειδικό σχολείο της Αττικής που ξέρω πέρσι έδινε 2  λειτουργικά κενά σε φιλολόγους (τοποθετήθηκε εκεί μια παλιά συναδελφος)  και υπήρχαν ήδη 2 μόνιμοι ΠΕ02. Στο ενημερωμένο site που μπαινω βλέπω πως στο σύλλογο πλέον υπάρχουν 4 ΠΕ02 και 1 ΠΕ071.Ήρθαν με απόσπαση?

Αποσυνδεδεμένος Amorgos05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2016, 04:12:52 μμ από Amorgos05 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #969 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 11:26:53 μμ »
Βρε παιδιά αυτες οι 1000 πιστώσεις που ανέφερε ο σύλλογος ειναι για την α φάση η για όλες τις φάσεις; και περιλαμβανουν όλες τις ειδικότητες δευτεροβαθμιας η μονο βασικες;

κανείς δεν ξέρει τι νούμερα θα τρέξουν σε α΄ φάση (τα νούμερα που έδωσε είναι το σύνολο από ΕΣΠΑ)

όλες οι ειδικότητες είναι μέσα, δεν υπάρχουν βασικές στην ειδική με την έννοια της γενικής, απλώς εξαιτίας των ΤΕ και παράλληλης οι περισσότερες είναι ΠΕ02-ΠΕ03.

για να καταλάβεις σε ένα ειδικό σχολείο πιο σημαντικός είναι ο γυμναστής ο καλλιτεχνικών και ο μουσικής από τον ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04

Σε ειδικό σχολείο της Αττικής που ξέρω πέρσι έδινε 2  λειτουργικά κενά σε φιλολόγους (τοποθετήθηκε εκεί μια παλιά συναδελφος)  και υπήρχαν ήδη 2 μόνιμοι ΠΕ02. Στο ενημερωμένο site που μπαινω βλέπω πως στο σύλλογο πλέον υπάρχουν 4 ΠΕ02 και 1 ΠΕ071.Ήρθαν με απόσπαση?

μεταθέσεις, αποσπάσεις, διαθέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 11:32:17 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:49 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #970 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:06:06 πμ »
κανείς δεν ξέρει τι νούμερα θα τρέξουν σε α΄ φάση (τα νούμερα που έδωσε είναι το σύνολο από ΕΣΠΑ)

όλες οι ειδικότητες είναι μέσα, δεν υπάρχουν βασικές στην ειδική με την έννοια της γενικής, απλώς εξαιτίας των ΤΕ και παράλληλης οι περισσότερες είναι ΠΕ02-ΠΕ03.

για να καταλάβεις σε ένα ειδικό σχολείο πιο σημαντικός είναι ο γυμναστής ο καλλιτεχνικών και ο μουσικής από τον ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04

μεταθέσεις, αποσπάσεις, διαθέσεις

Σε ΕΕΕΕΚ μπορεί, σε ΤΕΕ Ειδικής, Ε.Γ. Ε.Λ. οι παραπάνω ειδικότητες πρέπει να καλύψουν και μια ύλη, έστω και στο ήμισυ.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #971 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:10:28 πμ »
Πάντως συμφωνώ με τον προλαλήσαντα δεν υπάρχουν βασικές ειδικότητες στην ΕΑΕ. ο καθένας προσαρμόζει το μαθημά του ώστε να να είναι αποδοτικό το μάθημα αλλά και συγχρόνως ευχάριστο. το να δίνεις χαρά σε αυτά τα παιδιά είναι το καλύτερο. και αυτό δεν το καταφέρνει κανενας σαν ειδικότητα αλλά σαν άνθρωπος και φυσικά μεγαλο ρόλο παίζει η εμπειρία.
στα Τ.Ε. διαφέρει το σκηνικό και προσωπικά τα βαριέμαι....

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #972 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:16:06 πμ »
Καλησπέρα ,
Γνωρίζετε η προυπηρεσία που θα αποκτηθεί φέτος στην ειδική εαν θα μετράει στην γενική??

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #973 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:22:03 πμ »
Καλησπέρα ,
Γνωρίζετε η προυπηρεσία που θα αποκτηθεί φέτος στην ειδική εαν θα μετράει στην γενική??

Ουδείς το γνωρίζει αυτό με σιγουριά

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #974 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:23:32 πμ »
Σε ΕΕΕΕΚ μπορεί, σε ΤΕΕ Ειδικής, Ε.Γ. Ε.Λ. οι παραπάνω ειδικότητες πρέπει να καλύψουν και μια ύλη, έστω και στο ήμισυ.

δεν σου είπα ότι δεν θα έχεις και τις ειδικότητες αυτές, σου είπα ότι οι άλλες είναι σημαντικότερες σε όλα τα ειδικά...αλλά αυτό είναι άποψη μου, σημειωτέον είμαι πε03. Όσο για την ύλη, θα κοροϊδεύαμε τον εαυτό μας, αφού δεν βγαίνει όλη η ύλη του γενικού αλλά δεν είναι και αυτή η ουσία, αλλιώς δεν θα ήταν ειδικό, οπότε η κάλυψη της ύλης είναι δευτερεύον.


@sixtir συμφωνώ σε όλα με εξαίρεση τα Τ.Ε. που μου αρέσουν εξίσου  :P

Καλησπέρα ,
Γνωρίζετε η προυπηρεσία που θα αποκτηθεί φέτος στην ειδική εαν θα μετράει στην γενική??

δεν έχει αλλάξει ο νόμος σε αυτό το θέμα, οπότε με τα ισχύοντα η απάντηση είναι ναι. Τώρα αν θα βγει κάτι αύριο διαφορετικό, αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 12:42:10 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #975 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:26:14 πμ »
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #976 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:57:17 πμ »
δεν σου είπα ότι δεν θα έχεις και τις ειδικότητες αυτές, σου είπα ότι οι άλλες είναι σημαντικότερες σε όλα τα ειδικά...αλλά αυτό είναι άποψη μου, σημειωτέον είμαι πε03. Όσο για την ύλη, αυτό δεν ισχύει γιατί αν ίσχυε θα κοροϊδεύαμε τον εαυτό μας, δεν βγαίνει όλη η ύλη του γενικού, αλλιώς δεν θα ήταν ειδικό.


Ουδέποτε ανέφερα ότι σε σμεαε βγαίνει η ύλη, όπως στο γενικό.Το έμαθα διαβάζοντάς το στη σχολή και το διαπίστωσα/εμπέδωσα δουλεύοντας σε σμεαε. Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος του σχόλιου.Το ξέρω ότι είσαι ΠΕ03

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #977 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:01:24 πμ »
Ουδέποτε ανέφερα ότι σε σμεαε βγαίνει η ύλη, όπως στο γενικό.Το έμαθα διαβάζοντάς το στη σχολή και το διαπίστωσα/εμπέδωσα δουλεύοντας σε σμεαε. Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος του σχόλιου.Το ξέρω ότι είσαι ΠΕ03

τροποποίησα την απάντηση μου συνάδελφε, όλα καλά

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #978 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 02:29:57 πμ »
κανείς δεν ξέρει τι νούμερα θα τρέξουν σε α΄ φάση (τα νούμερα που έδωσε είναι το σύνολο από ΕΣΠΑ)

όλες οι ειδικότητες είναι μέσα, δεν υπάρχουν βασικές στην ειδική με την έννοια της γενικής, απλώς εξαιτίας των ΤΕ και παράλληλης οι περισσότερες είναι ΠΕ02-ΠΕ03.

για να καταλάβεις σε ένα ειδικό σχολείο πιο σημαντικός είναι ο γυμναστής ο καλλιτεχνικών και ο μουσικής από τον ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04

μεταθέσεις, αποσπάσεις, διαθέσεις


Συνήθως συμφωνώ με τις απόψεις σου και εκτιμώ τις γνώσεις σου πάνω στα εκπαιδευτικά θέματα.Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όμως.Σημαντικότερος σε ένα ειδικό σχολείο είναι αυτός που δίνει χαρά στα παιδιά.Αυτός που δε κοιτά το ρολόι πότε να σχολάσει.Αυτός που λειτουργεί σα μέντορας και εμπνέει.Αυτός που διαβάζει και βρίσκει νέους τρόπους ανιμετώπισης των απαιτητικών καταστάσεων.Αυτός που είναι έτοιμος για όλα...Δεν είναι ούτε ο γυμναστής, ούτε ο καλλιτεχνικών,ούτε ο μουσικής, ούτε ο φιλόλογος,ούτε ο μαθηματικός.Μπορεί να είναι κάποιος απο αυτούς, μπορεί και κανένας.Έχω δει φιλόλογο με γνώσεις φυσιοθεραπείας, έχω δει μαθηματικό να χορεύει και να τραγουδά,έχω δει γυμναστή να κάνει χειροτεχνίες απίστευτες και έχω δει και λαμόγια που να κρύβονται μη κάνοντας τίποτα.Το πιο σημαντικό επίσης σε ένα ειδικό σχολείο είναι η ομάδα και όχι οι ειδικότητες.Ειδικό στο οποίο οι εργαζόμενοι δεν είναι μια γροθιά είναι τελειωμένη ιστορία.Ευτυχώς είχα τη μεγάλη χαρά να είμαι μέλος μιας τέτοιας ομάδας εδώ και χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.Σε αυτήν την ομάδα δεν υπάρχουν ειδικότητες.Δεν υπάρχει το εγώ αλλά το εμείς.Εγώ δεν ένιωσα ποτέ αυτό που είμαι αλλά ένα κομμάτι μιας καλοκουρδισμένης μηχανής.Με την ευκαιρία στέλνω πολλά χαιρετίσματα στους συναδέρφους μου που πολλοί απο αυτούς ξέρω πως διαβάζουν το pde και τους εύχομαι να έχουμε και φέτος μια καλή και δημιουργική χρονιά αν βέβαια μπορέσουμε να ξανανταμώσουμε.Εύχομαι επίσης και σε όλους τους φίλους αναπληρωτές του φόρουμ να έχουν μια καλή χρονιά και την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.Τα καλύτερα και για σένα Kinegire!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 02:32:54 πμ από nikos2213 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #979 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 08:06:01 πμ »

Συνήθως συμφωνώ με τις απόψεις σου και εκτιμώ τις γνώσεις σου πάνω στα εκπαιδευτικά θέματα.Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όμως.Σημαντικότερος σε ένα ειδικό σχολείο είναι αυτός που δίνει χαρά στα παιδιά.Αυτός που δε κοιτά το ρολόι πότε να σχολάσει.Αυτός που λειτουργεί σα μέντορας και εμπνέει.Αυτός που διαβάζει και βρίσκει νέους τρόπους ανιμετώπισης των απαιτητικών καταστάσεων.Αυτός που είναι έτοιμος για όλα...Δεν είναι ούτε ο γυμναστής, ούτε ο καλλιτεχνικών,ούτε ο μουσικής, ούτε ο φιλόλογος,ούτε ο μαθηματικός.Μπορεί να είναι κάποιος απο αυτούς, μπορεί και κανένας.Έχω δει φιλόλογο με γνώσεις φυσιοθεραπείας, έχω δει μαθηματικό να χορεύει και να τραγουδά,έχω δει γυμναστή να κάνει χειροτεχνίες απίστευτες και έχω δει και λαμόγια που να κρύβονται μη κάνοντας τίποτα.Το πιο σημαντικό επίσης σε ένα ειδικό σχολείο είναι η ομάδα και όχι οι ειδικότητες.Ειδικό στο οποίο οι εργαζόμενοι δεν είναι μια γροθιά είναι τελειωμένη ιστορία.Ευτυχώς είχα τη μεγάλη χαρά να είμαι μέλος μιας τέτοιας ομάδας εδώ και χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.Σε αυτήν την ομάδα δεν υπάρχουν ειδικότητες.Δεν υπάρχει το εγώ αλλά το εμείς.Εγώ δεν ένιωσα ποτέ αυτό που είμαι αλλά ένα κομμάτι μιας καλοκουρδισμένης μηχανής.Με την ευκαιρία στέλνω πολλά χαιρετίσματα στους συναδέρφους μου που πολλοί απο αυτούς ξέρω πως διαβάζουν το pde και τους εύχομαι να έχουμε και φέτος μια καλή και δημιουργική χρονιά αν βέβαια μπορέσουμε να ξανανταμώσουμε.Εύχομαι επίσης και σε όλους τους φίλους αναπληρωτές του φόρουμ να έχουν μια καλή χρονιά και την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.Τα καλύτερα και για σένα Kinegire!

συμφωνώ σε όλα όσα είπες, ίδιας φιλοσοφίας είμαι, αλλά η απάντηση που έδωσα πριν δεν ήταν για να αναλύσω σε βάθος τα περί ειδικοτήτων παρά μόνο να επισημάνω ότι δεν υφίστανται βασικές ειδικότητες με την έννοια που ξέρουμε στην γενική. Καλή χρόνια και σε εσένα, χαίρομαι που υπάρχουν σύλλογοι που λειτουργούν όπως περιγράφεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 08:10:55 πμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.