*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 01:58:56 πμ »
Kαλησπερα παιδια!
Ψαχνω εδω και καμποσο καιρο στο διαδικτυο μια σειρα για ενηλικες αλλα οχι του Γριβα. Ειχα την εντυπωωση οτι ειχε μια η Burlington αλλα δε βρισκω τιποτα σχετικο... Εχει κανεις να μου προτεινει κατι? Προκειται για ενηλικα που ενδιαφερεται για το επικοινωνιακο κοματι κ οχι για πιστοποιηση... Ευχαριστω!


Η Burlington έχει σειρά για ενήλικες, αλλά για την αγορά της Ισπανίας. Εδώ δεν έχει διαθέσει κάτι παρόμοιο προς το παρόν. Σε άλλους εκδοτικούς, θα βρεις αρκετούς τίτλους. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:22 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 09:53:00 πμ »
Το βιβλίο Practice tests for the ALCE exam της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης είναι καλό; Δηλ. το επίπεδο των τέστ είναι το ίδιο με το επίπεδο των εξετάσεων; Μου φάνηκε λίγο εύκολο αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Το έχει κάνει κάποιος αυτό το βιβλίο να μου πεί;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 03:06:29 μμ »
Καλησπέρα σας!!! Έχει διδάξει κάποιος τη σειρά Moving On της Litera? Πρόκειται να αναλάβω μια κυρία η οποία θέλει να δώσει για Lower. Ψάχνοντας βιβλία κατάλληλα βρήκα και αυτά. Θα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό από Γρίβα. Εάν τα έχει δουλέψει κάποιος παρακαλώ να μου πει την γνώμη του για τη σειρά και αν θυμάται περίπου τις τιμές των βιβλίων του μαθητή! Ψάχνω βιβλίο να είναι και σχετικά προσιτό οικονομικά. Ευχαριστώ πάρα πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 09:30:31 μμ »
καλησπερα κι απο μενα! εχω κανει το Moving on 1 σε μια κοπελα που ηθελε να θυμηθει τα βασικα αγγλικα!αν θυμαμαι καλα ειχε δωσει περιπου 50ευρω για το βιβλιο του μαθητη και το workbook-companion. Γενικα τη βοηθησε! Ειναι συμπαθητικα βιβλια για εναν ενηλικα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:22 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:44:14 μμ »
καλησπερα κι απο μενα! εχω κανει το Moving on 1 σε μια κοπελα που ηθελε να θυμηθει τα βασικα αγγλικα!αν θυμαμαι καλα ειχε δωσει περιπου 50ευρω για το βιβλιο του μαθητη και το workbook-companion. Γενικα τη βοηθησε! Ειναι συμπαθητικα βιβλια για εναν ενηλικα!

Σ'ευχαριστώ πολύ! Προς τα εκεί κλίνω! Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:21:11 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:32:25 πμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Βιβλια...
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:57:21 πμ »
Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα αρκετα απο το φορουμ, οχι ολα ομως*ειναι και 72 σελιδες να παρει !
Δεν ειδα ομως κανενα σχολιο για τα exploring  του Γριβα. Τα χρησιμοποιει το φροντιστηριο οπου διδασκω και δεν εχω αλλη επιλογη. Χρησιμοποιουμε και  την Functional grammar 1,2,3.


Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 02:50:49 πμ »
Καλησπερα και παλι. Βασικα εχω ενα μαθητη ο οποιος ειχε δωσει περσι για FCE και πηρε B1 πτυχιο  αντι για Β2. Τωρα εχω αναλαβει να τον προετοιμασω  για τον Μαιο. Η μητερα λεει να δωσει και Michigan και Cambridge για να ειναι σιγουρο οτι θα περασει. Μεχρι στιγμης εχουμε κανει μονο καποια practice tests και βλεπω πως το Michigan το περναει με ανεση ενω στο Cambridge ακομα οχι. Φυσικα δουλευω μονο practice tests και φωτοτυπιες γραμματικης γιατι δεν υπαρχει χρονος. Ειναι καλος αλλα ντροπαλος και δεν κανει σχεδον καθολου δουλεια σπιτι. Λεω να προτεινω να δωσει μονο για το Michigan και να δουλεψω με writing/speaking και οσα τεστ προλαβουμε μεχρι τοτε.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #988 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 09:52:28 πμ »
Ναι αυτό να προτείνεις. Αλλά αφού έχει κάνει προετοιμασία για το cambridge αν επιμενει η μητέρα να τον αφήσεις να ξαναδώσει. Απλά να της πεις πως έχει η εικόνα του και να δώσει οπωσδήποτε το michigan είτε μόνο του είτε μαζί με cambridge. Είχα μαθήτρια την προηγούμενη χρονιά, τελειώσαμε την D class (Choices) κάναμε παράλληλα tests για michigan και  cambridge, έδωσε και τα δύο. Πήρε Β1 στο cambridge αλλά πέρασε με υψηλούς βαθμούς το michigan.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλια...
« Απάντηση #989 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:42:22 μμ »
Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα αρκετα απο το φορουμ, οχι ολα ομως*ειναι και 72 σελιδες να παρει !
Δεν ειδα ομως κανενα σχολιο για τα exploring  του Γριβα. Τα χρησιμοποιει το φροντιστηριο οπου διδασκω και δεν εχω αλλη επιλογη. Χρησιμοποιουμε και  την Functional grammar 1,2,3.
Και οι δυο σειρες, δεν ειναι 100 χρονια πισω; Ειδικα του γριβα δεν ηξερα οτι κυκλοφορει ακομα, το ειχα κανει στην πρακτικη στο παν/μιο πριν ποσα χρονια. Εχουν βγει τοσα βιβλια πιο συγχρονα, επικοινωνιακα κτλπ. Τι να πω, αν αρεσουν στα παιδια! Εσενα πως σου φαινονται;

Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #990 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 02:37:37 μμ »
Aκριβως αυτο! Οτι ειναι παλιο...
Το φροντιστηριο οπου δουλευω κανει 6 χρονια συνολο, δηλαδη χωρις τις τζουνιορ ταξεις και ξεκινανε απο Α,Β καποια ιδιαιτερα βιβλια και μετα τα Exploring 3,4 και καταληγουμε στο Ready for fce Macmillan. Το exploring 3 δεν το τελειωνουμε και ετσι παει στην επομενη χρονια, οπως και το 4, και ετσι στον τελευταιο χρονο *5 βιβλια 6 χρονια* περισσευει χρονος για προετοιμασια με τεστ. Το θεμα ειναι για να προτεινω αλλαγη πρεπει να εχω κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο και αν δεχθει μιας και αυτα τα κανουνε χροοονια*προφανως* με επιτυχια. Στο μερος οπου δουλευω δεν εχουν ιδεα απο Αγγλικα απλα κρατανε το συστημα που ειχε βαλει μια παλιοτερη καθηγητρια Αγγλικων. Ισως ειναι και οικονομικο το ζητημα ομως δεν ειμαι σιγουρη.
Εγω σκεφτομουν να ξεκινουσα με τα σπαρκ, 1,2 μετα access 3,4 η impact και μετα παλι macmillan το impact ecce -fce... Επισης εχω παραγγειλει το spot on 2,3 να τα δω ισως ξεκινουσα με αυτα.. Καμια ιδεα? Θα ειναι δυσκολο να προτεινω αλλαγη αλλα υα το προσπαθησω..

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλια...
« Απάντηση #991 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 06:04:57 μμ »
Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα αρκετα απο το φορουμ, οχι ολα ομως*ειναι και 72 σελιδες να παρει !
Δεν ειδα ομως κανενα σχολιο για τα exploring  του Γριβα. Τα χρησιμοποιει το φροντιστηριο οπου διδασκω και δεν εχω αλλη επιλογη. Χρησιμοποιουμε και  την Functional grammar 1,2,3.
Functional Grammar?????!!!!!!  :o :o :o :o :o Έλεος!!! Το δούλεψα πριν 15 χρόνια σε φροντιστήριο και ήταν ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ!!! Ο,τιδήποτε πέρα από αυτό θα ήταν σαφώς καλύτερο! Το έχω πει και ξαναπεί πολλές φορές ότι λατρεύω τα Grammarway! Βέβαια, έχουν βγει πολλές καινούριες γραμματικές (μάλιστα πάνε πακέτο με τα εκάστοτε Coursebooks) αλλά ακόμα τα χρησιμοποιώ σαν back-up υλικό. Το Grammarway 4 είναι το πιο πλήρες που βρήκα γι'αυτό το επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #992 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 07:13:02 μμ »
και εγω το δουλευα πριν 3-4 χρονια. Δεν ειναι καθολου τραγικο απλα δεν εχει ασκησεις με τα νε α συστηματα των διπλωματων

Αποσυνδεδεμένος zaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #993 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:07:34 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα!
Καταρχήν φίλη μου Goodwill εγώ είμαι της άποψης να την προσπαθήσεις την αλλαγή, αν και συνήθως τα "παλιά" μυαλά δεν αλλάζουν εύκολα γνώμη! Για το Spark + Access έχω να σου πω ότι τα θεωρώ καλά βιβλία αλλά δύσκολα και απαιτητικά. Οπότε έχε υπόψη σου ότι κάποιοι αδύνατοι μαθητές ίσως δυσκολευτούν...Πάντως στο site της Express Publishing έχει sample pages.Επίσης όπως ανέφερε και ο panickos στο πακέτο Coursebook-Workbook-Companion υπάρχει και Grammar book. Μιλώντας για το Access το εκδίδει σε ελληνική και αγγλική έκδοση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160536
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.