*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:03:35 μμ »
@ gia 96

Θα ήταν παράξενο να πεις καλή κουβέντα για τους άλλους.
Δεν μιλάμε για την δίκη μου ηλικία...αλλά για όλων μας την ηλικία....δεν είναι προσωπικό το ζήτημα αλλά συλλογικό εδώ που έχουμε φτάσει.
Δεν συνεχίζω γιατί δεν θέλω να ξεπεράσω τα όρια που εχεις ήδη ισοπεδώσει....Ξαναδιάβασε πάλι όμως τι ακριβώς γράφεις για όλους τους άλλους....εκτός από εσένα που στην ηλικία των 40 ετών μπορείς να είσαι εκπαιδευτικός.
Πόσα χρόνια έχει κυρία μου να γίνει ΑΣΕΠ; Οι προηγούμενοι έληξαν...και νέος αργεί!!

ΥΓ. Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για την οικογένεια του και μην γίνεσαι τιμητής των πάντων κουνώντας το δάχτυλο. Δεν σου πέφτει λόγος.
Εδώ υποτίθεται πως μπορούν να μπαίνουν στην τάξη και πως διδάσκουν άλλοι κι άλλοι, δεν είμαι εγώ εκπαιδευτικός σε τέτοια ηλικία;

Μήπως ξερεις πότε θα γίνει νέος γραπτός ΑΣΕΠ; Γιατί τα ξέρεις όλα! Να σε ενημερώσω ότι πλησιάζει κι αυτός! Μέχρι τότε όμως θα έχουν φτιαχτεί νέοι πίνακες αναπληρωτών, όπου η προυπηρεσία θα έχει πλαφόν και ευτυχώς θα προτάσσονται άλλα προσόντα!
Κι όταν γίνει ΑΣΕΠ, εκεί να δεις τι έχει να γίνει με τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους! Δεν θα ξέρουν τι επιχείρημα να βρουν για να δικαιολογήσουν την ανεπάρκειά τους! (Εξαιρούνται όμως κάποιοι ελάχιστοι που ήδη όντας με 3 ή 4 παιδιά έχουν επιτύχει σε ΑΣΕΠ κι έχουν και μεταπτυχιακά και μπράβο τους! Δεν μιλώ γι' αυτούς φυσικά, αλλά για τους βολεψάκηδες!).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:04:03 μμ »
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με την ηλικία σου! Μακάρι να είσαι καλά, να ζήσεις πολλά χρόνια και ακόμη περισσότερα ως συνταξιούχος, όταν με το καλό βγεις στην σύνταξη, για να "πάρεις πίσω" τις εισφορές που θα έχεις πληρώσει στο κράτος!
Το επιχείρημά μου αυτό όπως και τα υπόλοιπα είναι ορθότατο! Είναι εξηγήσιμο με άλλον τρόπο αυτό που πράττει το 85% των εκπαιδευτικών; Απόκτηση τρίτου παιδιού μετά τα 40 ή τα 43 χρόνια, σε προχωρημένη ηλικία και αμέσως την επόμενη χρονιά πρόσληψη σε δημόσιο σχολείο; Γιατί δεν καθόταν αυτός ο κύριος ή αυτή η κυρία να διαβάσει τόσα χρόνια, να πάει να δώσει σε κάποιον ΑΣΕΠ και να επιτύχει; Κι αν πήγε, γιατί ποτέ του δεν έγραψε πάνω από την βάση; Τα ερωτήματα αυτά έχουν εύκολη απάντηση! Κι αφού δεν είχε κάποια άλλη επιλογή να μπει στο δημόσιο σχολείο, θυμήθηκε να κάνει κι ένα ακόμη παιδί, ώστε να ικανοποιήσει αυτήν του την επιθυμία και ναι, να "το παίξει" εκπαιδευτικός στα 45+ ή στα 50- (όπως το προτιμάς)!
Προσωπικά, τέτοιες πονηρές κινήσεις εκπαιδευτικών τις θεωρώ απαράδεκτες και κινήσεις που εξυπηρετούν το προσωπικό συμφέρον ορισμένων και ασφαλώς όχι την δημόσια εκπαίδευση!
Ευτυχώς όμως το 2018 ΕΡΧΕΤΑΙ!

Ασεπ ςχει να γινει 8 χρονια. Μην κοροιδευομαστε πια.
Οι παλιοι απελπιστηκαν οι νεοι καθυσηχαζονται με μια ωρομισθια και με την ελπιδα του διορισμου.
Δες λιγο πιο σφαιρικα τα πραγματα. Υπαρχει κοσμος που παντα απο το 96 και μετα ηταν στο μεταιχμιο.

Ξεχναμε πολλα συναδελφοι παρα πολλα. Κριμας. Η αδιοριστια φερνει γκρινια. Οτι αναφερετε τωρα με πολυτεκνους καποιοι θα αναφερουν και για ειδικες κατηγοριες λογω υγειας. Κριμας πραγματικα κριμας. Οι ευθυνες βρισκονται σε εμας . Μονο σε εμας.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:04:55 μμ »
Στις σύγχρονες Ηρωδιάδες συστήνω συχνό και εντατικό σεξ ώστε να αποκτήσουν παιδιά και να πάψουν να ασχολούνται με τα δικά μας.
Ξέρεις μήπως τι κάνουμε και τι δεν κάνουμε;
Με τα δικά μας τα παιδιά σίγουρα ασχολούμαστε!
Εσείς την κριτική, γιατί δεν την δέχεστε, όμως;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:57:43 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................
Ανεφερες ενα θεμα που πιστευω αποσχολει και αλλους συναδελφους...και μαλιστα με αρκετα ηπιο τροπο..αλλα δυστυχως καποιοι μαλλον ανεβασαν τους τονους και αυτο δεν ειναι καλο..Συμφωνω μαζι σου για την υπερβολικη μοριοδοτηση τριτεκνων και πολυτεκνων...αν και για μενα για οποιαδηποτε μοριοδοτηση επρεπε να υπαρχουν και αλλα κριτηρια οπως πχ οικονομικη οικογενειακη κατασταση...για απλουστατα πιστευω οτι ενας τριτεκνος μπορει να εχει λιγοτερες οικονομικες αναγκες απο εναν που εχει ενα και δυο παιδια...Φαντασου τον τριτεκνο ...ο συζυγος να εχει εισοδημα 40000 ευρω....και απο την αλλη αυτος με δυο παιδια να ειναι ανεργος εκπαιδευτικος...και ο συζυγος ταμειο ανεργιας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:04:39 πμ »
Στις σύγχρονες Ηρωδιάδες συστήνω συχνό και εντατικό σεξ ώστε να αποκτήσουν παιδιά και να πάψουν να ασχολούνται με τα δικά μας.

Κάνεις μεγάλο λάθος συνάδελφε.Κάνεις δεν τα έχει βάλει μαζί σας ή με τα παιδιά σας.απλώς το σύστημα "μπάζει" από παντού...
Όσο για το σεξ μια χαρά εντατικό θα μπορούσε να είναι αλλά τι να κάνω με στείλανε σε νησί κι ο φίλος μου πήρε μεταθεση στο ν Έβρο. Τι παιδί να κάνεις...οταν θα δυσκολεύεσαι ακόμη και να κρατήσεις σχέση από απόσταση
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:10:20 πμ »
Κάνεις μεγάλο λάθος συνάδελφε.Κάνεις δεν τα έχει βάλει μαζί σας ή με τα παιδιά σας.απλώς το σύστημα "μπάζει" από παντού...
Όσο για το σεξ μια χαρά εντατικό θα μπορούσε να είναι αλλά τι να κάνω με στείλανε σε νησί κι ο φίλος μου πήρε μεταθεση στο ν Έβρο. Τι παιδί να κάνεις...οταν θα δυσκολεύεσαι ακόμη και να κρατήσεις σχέση από απόσταση
αν ρωτησεις το φιλο σου το στρατιωτικο θα δεις οτι τα προνομια του ειναι πολυ περισσοτερα απο των τριτεκνων εκπαιδευτικων (δωρεαν στεγαση στα ΣΟΑ, δωρεαν συτιση στι ΛΑΦ, 1000 Ευρω εξοδα μετακομισης κ.α)
Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:23:14 πμ »
αν ρωτησεις το φιλο σου το στρατιωτικο θα δεις οτι τα προνομια του ειναι πολυ περισσοτερα απο των τριτεκνων εκπαιδευτικων (δωρεαν στεγαση στα ΣΟΑ, δωρεαν συτιση στι ΛΑΦ, 1000 Ευρω εξοδα μετακομισης κ.α)
Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι
Παλι τα ιδια ...μαλλον δεν με διαβασες που εγραψα πριν λιγο..οικογενειακο εισοδημα..για να λυθει το θεμα...ξερεις πατωντας ενα κουμπι το υπουργειο γνωριζει τα παντα...και δεν χρειαζονται καν δικαιολογητικα...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:27:03 πμ »
Παλι τα ιδια ...μαλλον δεν με διαβασες που εγραψα πριν λιγο..οικογενειακο εισοδημα..για να λυθει το θεμα...ξερεις πατωντας ενα κουμπι το υπουργειο γνωριζει τα παντα...και δεν χρειαζονται καν δικαιολογητικα...
σωστα++++++++++++++++++++++
να τα λεμε ολα

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:39:23 πμ »
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με την ηλικία σου! Μακάρι να είσαι καλά, να ζήσεις πολλά χρόνια και ακόμη περισσότερα ως συνταξιούχος, όταν με το καλό βγεις στην σύνταξη, για να "πάρεις πίσω" τις εισφορές που θα έχεις πληρώσει στο κράτος!
Το επιχείρημά μου αυτό όπως και τα υπόλοιπα είναι ορθότατο! Είναι εξηγήσιμο με άλλον τρόπο αυτό που πράττει το 85% των εκπαιδευτικών; Απόκτηση τρίτου παιδιού μετά τα 40 ή τα 43 χρόνια, σε προχωρημένη ηλικία και αμέσως την επόμενη χρονιά πρόσληψη σε δημόσιο σχολείο; Γιατί δεν καθόταν αυτός ο κύριος ή αυτή η κυρία να διαβάσει τόσα χρόνια, να πάει να δώσει σε κάποιον ΑΣΕΠ και να επιτύχει; Κι αν πήγε, γιατί ποτέ του δεν έγραψε πάνω από την βάση; Τα ερωτήματα αυτά έχουν εύκολη απάντηση! Κι αφού δεν είχε κάποια άλλη επιλογή να μπει στο δημόσιο σχολείο, θυμήθηκε να κάνει κι ένα ακόμη παιδί, ώστε να ικανοποιήσει αυτήν του την επιθυμία και ναι, να "το παίξει" εκπαιδευτικός στα 45+ ή στα 50- (όπως το προτιμάς)!
Προσωπικά, τέτοιες πονηρές κινήσεις εκπαιδευτικών τις θεωρώ απαράδεκτες και κινήσεις που εξυπηρετούν το προσωπικό συμφέρον ορισμένων και ασφαλώς όχι την δημόσια εκπαίδευση!
Ευτυχώς όμως το 2018 ΕΡΧΕΤΑΙ!
να σου θυμησω οτι για το 2017 ειχες αναγγειλει
1) επιστολη στο υπουργειο με χιλιαδες υπογραφες που θα ταραζε τα νερα στο συστημα διορισμων
2) νεους πινακες αναπληρωτων μετα απο δικαστικη παρεμβαση που θα αλλαζει τη σειρα καταταξης με κριτηριο προταξης τον ασεπ (μαλιστα ειχες και πληροφοριες)
3) συντομα διεξαγωγη νεου ασεπ το αργοτερο μεχρι το καλοκαιτι του 18
4) πληροφοριες για προσληψη στην α φαη για προσληψη περιπου 350 φιλολογων
5) αποψη για τριτεκνους, για πολυτεκνους, για αμεα για ειδικη αγωγη.....και γενικα επι παντος επιστητου
6) για μεταπτυχιακα που θελουν αναγνωριση, αλλα οχι οπως το δικο σου που προσφατα απεκτησες απο Κυπρο κατα δηλωση σου
Σου προτεινω να μην εκτιθεσαι πλεον τοσο και να μη βγαζεις τοσο μενος απο μεσα σου για καθε τι. Καταλαβαινω την αγωνια σου και την ατυχια να εισαι στην πρωτη φαση προσληψεων δεν ειναι ομως δυνατο να φταινε για αυτο παντοτε οι αλλοι και να αναζητουμε τις αιτιες σε διαφορες νομικα κατοχυρωμενες κατηγοριες συναδελφων.
Ευχομαι να κληθεις στην επομενη  και να θυμασαι λιγη φειδω δεν βλαπτει.
Φιλικ;α.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:48:12 πμ »
αν ρωτησεις το φιλο σου το στρατιωτικο θα δεις οτι τα προνομια του ειναι πολυ περισσοτερα απο των τριτεκνων εκπαιδευτικων (δωρεαν στεγαση στα ΣΟΑ, δωρεαν συτιση στι ΛΑΦ, 1000 Ευρω εξοδα μετακομισης κ.α)
Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι

Τα ξέρω αυτα.Μου το λέει και ό ίδιος ότι είμαστε "προβατα" που ανεχόμαστε αυτό το σύστημα
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 12:57:23 πμ »
να σου θυμησω οτι για το 2017 ειχες αναγγειλει
1) επιστολη στο υπουργειο με χιλιαδες υπογραφες που θα ταραζε τα νερα στο συστημα διορισμων
2) νεους πινακες αναπληρωτων μετα απο δικαστικη παρεμβαση που θα αλλαζει τη σειρα καταταξης με κριτηριο προταξης τον ασεπ (μαλιστα ειχες και πληροφοριες)
3) συντομα διεξαγωγη νεου ασεπ το αργοτερο μεχρι το καλοκαιτι του 18
4) πληροφοριες για προσληψη στην α φαη για προσληψη περιπου 350 φιλολογων
5) αποψη για τριτεκνους, για πολυτεκνους, για αμεα για ειδικη αγωγη.....και γενικα επι παντος επιστητου
6) για μεταπτυχιακα που θελουν αναγνωριση, αλλα οχι οπως το δικο σου που προσφατα απεκτησες απο Κυπρο κατα δηλωση σου
Σου προτεινω να μην εκτιθεσαι πλεον τοσο και να μη βγαζεις τοσο μενος απο μεσα σου για καθε τι. Καταλαβαινω την αγωνια σου και την ατυχια να εισαι στην πρωτη φαση προσληψεων δεν ειναι ομως δυνατο να φταινε για αυτο παντοτε οι αλλοι και να αναζητουμε τις αιτιες σε διαφορες νομικα κατοχυρωμενες κατηγοριες συναδελφων.
Ευχομαι να κληθεις στην επομενη  και να θυμασαι λιγη φειδω δεν βλαπτει.
Φιλικ;α.
Καιποιος σου είπε ότι ήθελα να φύγω από την α΄ φάση; Λάθος νομίζεις! Ούτε στην β΄ θα φύγω! Δεν έχω δηλώσει τα πάντα! Θα πάω στις μεγαλύτερες πόλεις, όταν ανοίξουν τα κενά! Δεν έχω αυτοσκοπό να το "παίξω" φιλόλογος!Είμαι, δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση τρίτων!
Και γράφεις ό,τι να 'ναι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:00:47 πμ »
Με όλο το σεβασμό, κοντεύουν 10 έτη από τότε που έγινε διαγωνισμός, και πέρα από τους τριτεκνους και πολυτεκνους που γίνεται λόγος στο παρόν θέμα, αν κάποτε γίνει γραπτός διαγωνισμός, αυτούς τους εκατοντάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς με τη μηδενική προϋπηρεσία και πτυχίο ή και μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό πλέον, ποιός θα τους δώσει μία ευκαιρία πραγματική να γίνουν ωρομισθιοι έστω ;Πώς θα συναγωνιστούν όλους τους παλαιότερους (με βαθμολογία σε διαγωνισμούς, προϋπηρεσία, τριτεκνια κοκ). Προσωπικά, σε ένα χρόνο θα ανηκω σε άλλο κλάδο, από τον κλάδο των φιλολόγων, όπου εκεί τα πράγματα είναι πολύ καλά ευτυχώς. Ωστόσο, για μένα το καλύτερο σύστημα θα ήταν ποσόστωση για όλες τις κατηγορίες. Έχουμε και λέμε :τριτεκνοι, πολυτεκνοι, κοινωνικά κριτήρια, επιτυχόντες διαγωνισμών που δεν ανήκουν στις ανωτέρω κατηγορίες και τέλος οι νέοι πτυχιούχοι (μετά την πρώτη τους επιτυχία, αφού γίνει νέος διαγωνισμός). Τώρα όσοι είναι απλά έχοντες προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία σε διαγωνισμό, να περάσουν και αυτοί σε διαγωνισμό, ειτε είναι τριτεκνοι είτε πολυτεκνοι. Εξαίρεση :όσοι έχουν αποδεδειγμένα προβλήματα υγείας. Οι υπόλοιποι όμως να εξεταστούν κανονικά. Αναφέρομαι στον κλάδο των φιλολόγων. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν 25000 φιλόλογοι ή ίσως και περισσότεροι που δεν κάνουν αίτηση αναπληρωτή. Είναι ο πιο πολυπληθής κλάδος. Και πρέπει να υπάρξει ένα σύστημα διαλογης κατά τη γνώμη μου. Βέβαια ο, τι και να λέμε, διορισμοί δε γίνονται, οπότε μιλάμε για σύστημα διαλογης αναπληρωτων. Καλό είναι να μην υπάρχουν βαριοί χαρακτηρισμοί για όσους έχουν πολλά παιδιά ή δεν έχουν. Επιλογικα θεωρώ ότι γενικά είναι στο χέρι του καθενός τόσο οι αποφάσεις όσο και οι αλλαγές που χρειάζεται να κάνει για να ρυθμίσει τη ζωή του όσο το δυνατόν καλύτερα. Επανειλημμένα προτρεπω συνομιλήκους μου είτε να αναζητήσουν κάποιο στοχευμενο μεταπτυχιακό για να εργαστούν εδώ ή έξω είτε να κάνουν διαφορετικές σπουδές σε επαγγέλματα με ζήτηση. Γενικά σαν άτομο δε θα μπορούσα να εναποθεσω τις ελπίδες μουν στον οποιοδήποτε διαγωνισμό με 25000 υποψηφίους για λίγες θέσεις. Δε λέω ότι είναι σωστό αυτό. Απλα έτσι λειτουργω. Δε ζητάω να σκέφτονται όλοι σαν εμένα εννοείται. Απλά τα χρόνια περνούν και δεν είναι ωραίο να αναλωνομαστε σε αδιέξοδες καταστάσεις και σε κακίες. Ο καθένας να ψάξει την καλύτερη λύση για τον ίδιο :). Αδυνατω βέβαια να κατανοησω όλο το μένος για τριτεκνους ή και πολυτεκνους από όσους υπάρχει βέβαια, τη στιγμή που ακόμη και οι θέσεις αναπληρωτων δε φτάνουν τις 30.000 (των αποχωρησεων από την εκπαίδευση τα τελευταία 6 έτη).  Καλό σας βράδυ και καλή τοποθέτηση σε όλους :) .
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:55:53 πμ »
Με όλο το σεβασμό, κοντεύουν 10 έτη από τότε που έγινε διαγωνισμός, και πέρα από τους τριτεκνους και πολυτεκνους που γίνεται λόγος στο παρόν θέμα, αν κάποτε γίνει γραπτός διαγωνισμός, αυτούς τους εκατοντάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς με τη μηδενική προϋπηρεσία και πτυχίο ή και μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό πλέον, ποιός θα τους δώσει μία ευκαιρία πραγματική να γίνουν ωρομισθιοι έστω ;Πώς θα συναγωνιστούν όλους τους παλαιότερους (με βαθμολογία σε διαγωνισμούς, προϋπηρεσία, τριτεκνια κοκ).

Να απαντήσω (ως νέος άγαμος απόφοιτος ΠΤΔΕ 2016)? Πιθανόν κανείς δεν θα τους (μας) δώσει μία τέτοια ευκαιρία, ως συνήθως. Ελπίζω για το αντίθετο αλλά απλά δεν έχει φανεί κάτι τέτοιο ως τώρα. Σιγά μην κάτσει κάποια Κυβέρνηση να τα βάλει με τους τρίτεκνους και πολύτεκνους και γενικότερα τους "παλιούς", όπως και σε άλλους τομείς. Εντωμεταξύ φαντάζει και λίγο ειρωνική η όλη συζήτηση εδώ πέρα όπου εκπαιδευτικοί αλληλοκατηγορούνται για όλα (η κρίση σκλήρυνε τον κόσμο περαιτέρω) και συζητάνε για συστήματα διορισμού την στιγμή που δεν γίνονται ΚΑΝ διορισμοί (για τον Α και Β λόγο). Αλλά μάλλον πλέον εννοουμε σύστηματα επιλογής αναπληρωτών. Να πω εδώ πως ούτε εγώ συμφωνώ με τις παρούσες συνθήκες πρόσληψης και πως δεν μου αρέσει καθόλου πως όσοι έχουν παιδιά (συνηθως πάνω απο 2) είναι υποψήφιοι ενός ανώτερου θεού και γκρίνια ξεγκρίνια (εκ μέρους τους καθώς αισθάνονται θιγμένοι όταν ακουνε κάνα σχόλιο απ άλλους) πάνω κάτω όλοι τους είτε διορίζονται προσωρινά ή μόνιμα μια χαρά (σε όλο το Δημόσιο έχουν ποσόστωση, όχι μόνο την Εκπαίδευση), έχουν γενικότερα πολύ καλές πιθανότητες για πρόσληψη ακόμα και μελλοντικά και στην τελική δεν νομίζω να ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το τι λέμε οι υπόλοιποι.

Επίσης είναι απαράδεκτο πέρα για πέρα (για εμένα τουλάχιστον) να κάνουν παιδιά για να απολαμβάνουν προνόμια στην ζωή τους και για να διορίζονται! Εκπαιδευτικοί μορφωμένοι κιόλας! ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ και κάποιοι το υπερτονίζετε αυτό εδώ πέρα αλλά ρε - εν δυνάμει - συνάδελφοι, παραδεχτείτε με το χέρι στην καρδιά δίχως ωραιοποιήσεις και ρομαντισμούς πως δυστηχώς οι περισσότεροι ακριβώς γιαυτο κανουν παιδιά, το λένε κιόλας και ναι αισθάνονται πιο προνομιούχοι και πως δικαιούνται περισσότερο μία θέση απ τους υπόλοιπους.....εγώ τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει σε πάρα πολλούς και το ακούω διαρκώς.

Αγαπητοί πατεράδες και μανάδες, λυπάμαι αν αισθανόσαστε πως σας επιτίθεμαι αλλά πρέπει να παραδεχτείτε πως πολλοί ομοιοι σας έτσι ακριβώς φέρονται, πως ό,τι και αν κάνετε πάντα θα ειστε στο στόχαστρο απ την στιγμή που υπάρχει τόση μεγάλη αδιοριστία στους εκπαιδευτικούς και πως τα τυπικά προσόντα (πέρα απ το πτυχίο, την κτήση του και μόρια απο ΑΣΕΠ ή προυπηρεσια) στην ουσία δεν μετράνε όταν δεν μιλάμε για διαγωνισμό για μόνιμους! Και 15 μεταπτυχιακά ναχει ο άλλος, δεν πρόκειται να σας περάσει στον Πίνακα. Επιπλέον δείξτε κατανόηση όταν ανεβαίνουν οι τόνοι στην συζήτηση γιατί μπορεί να νιώθετε λίγο κάπως όταν σας λένε ό,τι λένε και να παιδευστε με ζητήματα όπως οικονομικά θέματα (απορία: αλήθεια σοβαρή ερώτηση, πως την βγάζετε? με τέτοιο μισθό αναπληρωτη εστω και πολύτεκνου ζήτημα να σας μένουν 200 ευρώ να στέλνετε στην οικογένεια πισω, αξίζει?), απόσταση απο την οικογένεια, μετακινήσεις αλλά σκεφτείτε το εξής πως μιλάτε συνήθως σε άτομα που ΔΕΝ δουλευουν καν! Μπροστά στην ανεργία που βιώνει ο άλλος, όλα τα άλλα τους ακούγονται μεν ως προβλήματα αλλά ως πολύ μικρότερα απ τα δικά του (την στιγμή μάλιστα που ξέρει κιολας πως είναι αδικημένος όσο ισχύει το ΄θεμα με τα κοινωνικά κριτήρια). Τα ακούει βερεσέ να το πω αλλιώς, σου λεει ασε τα πολλά πολλά άμα δεν εισαι ευχαριστημενος μην κάνεις αίτηση, εγω τι να πω ανεργος ή με ότι ναναι δουλειές ή που εφυγα εξωτερικό κτλπ. Κανονικά θα έπρεπε να στηρίζεστε απ το κράτος με μηνιαιο τριψηφιο επίδομα τέκνων και οχι μερικές φορες μες στο έτος απο λίγο αλλά τέλος πάντων γιαυτό το κράτος καταφεύγει σαυτην την πολιτική μερικής επαγγελματική αποκατάστασης ίσως καθώς το ότι έχετε αυξημένες ανάγκες, ναι έχετε.

Τέλειο και απόλυτα δικαιο σύστημα ΔΕΝ θα υπάρξει γιατι όπως το βλέπω ΌΛΟΙ έχουν καλά επιχειρήματα και όλοι έχουν δίκιο. Οι νέοι για λόγους αδικίας και ισοτιμίας και επειδή σε Υγεία και Παιδεία κανονικά θα έπρεπε λίγο διαφορετικά ναναι τα πράγματα και οι παλιοί λόγω μεγαλύτερων αναγκών (παιδιά κτλπ) και ψυχικής ταλαιπωρίας επι πολλά έτη.
Πιστευω πρέπει ΚΑΙ όταν παίρνουν αναπληρωτές αλλά ΚΑΙ όταν παιρνουν μόνιμους να υπάρχει ενα ανώτατο ποσοστό για τις κοινωνικές κατηγορίες τύπου 20%. Όπως και σε μελλοντικό ΑΣΕΠ κάποιοι υποχρεωτικά να προερχονται απο τον Πινακα Μηδενικής και κάποιοι απο τον Πινακα Προυπηρεσιας, αλλος τρόπος δεν βλέπω να υπάρχει!

ΥΓ1: Οταν κάποτε γίνει ΑΣΕΠ πιστευω θα μπει στα ρεκορ γκινες με 100.000 και βάλε συμμετοχές...
ΥΓ2: Αυτές οι περιβόητες αποφάσεις της μέγας και αλάνθαστης και δίκαιης Δικαιοσύνης που θα διόριζαν κόσμο και κοσμάκη και που θα άλλαζαν τον εκπαιδευτικό χάρτη αλήθεια τι απέγιναν? Έχω απο τον χειμώνα που το ακούω και βλέπω εδώ πέρα σε κάθε συζήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:58:20 πμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 08:51:42 πμ »
Καλημέρα!
Όποιος συνάδελφος γνωρίζει το e-mail του Κ. Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού της Δευτ/θμιας, ας μου το στείλει, παρακαλώ, γιατί σκοπεύω να στείλω μήνυμα με τους προβληματισμούς μας για τον τρόπο κλήσης και πρόσληψης τρίτεκνων και πολύτεκνων αναπληρωτών και στο οποίο επίσης να εκθέτω την δική μας ανησυχία για το άμεσο μέλλον και την πρότασή μας για έναν διαφορετικό τρόπο βοήθειας των παραπάνω κατηγοριών εκπαιδευτικών κι όχι μέσω της επαγγελματκής προώθησής τους.
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Ακόμη, θα ζητούσα η ΠΕΑΔ να συντάξει και να κοινοποιήσει κείμενο σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα και να το θέσει υπόψιν των Διευθυντών και των Γραμματέων του Υπουργείου στις συναντήσεις των μελών της μαζί τους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160988
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.