*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:55:14 μμ »
Από την άλλη ούτε κάποιος είναι περισσότερο άξιος και ικανός επειδή έχει 3 ή 4 παιδιά.
Μπορεί κάποιοι να ενοχλήστε αλλά όσο κάποιοι θεωρούμε ότι αδικούμαστε θα διαμαρτυρόμαστε και θα διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και όχι μόνο στα φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:58:03 μμ »
Και θα πρέπει να συνεχίσουμε να το δεχόμαστε αυτό; Πού ακούστηκε να μπαίνουν στις σχολικές αίθουσες οι έχοντες 3, 4 και παραπάνω παιδιά και κανένα άλλο επιπρόσθετο και αντκειμενικό προσόν κι όχι τόσοι συνάδελφοι με τόσα προσόντα;
Προσωπικά, μέσα στις επόμενες μέρες θα στείλω σχετικό μήνυμα σε αιρετό, ζητώντας του να παρέμβει και να υποστηρίξει τις άμεσες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ως προς την επιλογή των αναπληρωτών, αλλιώς πολλοί εξ ημών θα καταδικαστούμε στην δια βίου ανεργία! Κι αυτό επειδή κάποιοι πιθανότα λιγότερο άξιοι και ικανοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις για δικό τους όφελος!
Καλώ τέλος την ΠΕΑΔ να πάρει θέση στο θέμα και να το προωθήσει στις συναντήσεις που έχει με τα στελέχη του Υπουργείου!

Άντε να πάρουμε και την Πόλη

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:25:43 μμ »
Να λείπουν οι ειρωνείες....
Σ' αυτή τη χώρα ευτυχώς προς το παρόν ο καθένας έχει ακόμα το δικαίωμα να προασπίζει τα δικαιώματά του και να παλεύει γι' αυτό που θεωρεί δίκαιο με όποιο νόμιμο τρόπο νομίζει.
Θέλετε να μας αφαιρέσετε και αυτό το δικαίωμα;

Αποσυνδεδεμένος elena1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η παιδεία είναι δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους"
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:27:58 μμ »
Από την άλλη ούτε κάποιος είναι περισσότερο άξιος και ικανός επειδή έχει 3 ή 4 παιδιά.
Μπορεί κάποιοι να ενοχλήστε αλλά όσο κάποιοι θεωρούμε ότι αδικούμαστε θα διαμαρτυρόμαστε και θα διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και όχι μόνο στα φόρουμ.
Γενικότερα η ικανότητα ή όχι δεν κρίνεται από το αν κάποιος έχει παιδιά ή όχι!
Και οι τριτεκνοι ή οι πολύτεκνοι πάντως (εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις 2 κατηγορίες) έχουν δικαιώματα!
"Ο μέτριος δάσκαλος μιλάει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο εξαιρετικός δάσκαλος δείχνει. Ο μεγάλος δάσκαλος εμπνέει."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:30:44 μμ »
Τόσα προσόντα και ούτε το e-mail του Κ. Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού της Δευτ/θμιας δεν μπορείς να βρεις!
Πόσο τραγικό να γράφεις "σεντόνια" εδώ κατηγορώντας τους πάντες και τα πάντα και να μην στέλνεις μια επιστολή στην ΠΕΕΑ με τις αποψεις σου!
Το βρήκα και έχω ξεκινήσει να γράφω (πρόχειρα ακόμη) τις απόψεις μου επί του θέματος!
Κι έχω βρει κι έναν γνωστό μου που ξέρει προσωπικά μέλη της Πανελλήνιας ένωσης αναπληρωτών και θα τους ενημερώσω κι αυτούς αντίστοιχα!

Όμως, έχω μια απορία: τα σχολεία ανοίγουν την Δευτέρα. Εσείς οι μόνιμοι δεν έχετε άλλα θέματα, δικά σας να λύσετε, παρά ασχολείστε με το τι κάνουμε εμείς οι απ' έξω; Φοβερή κατάσταση να παρακολουθείτε κάθε μας βήμα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:33:20 μμ »
Από την άλλη ούτε κάποιος είναι περισσότερο άξιος και ικανός επειδή έχει 3 ή 4 παιδιά.
Μπορεί κάποιοι να ενοχλήστε αλλά όσο κάποιοι θεωρούμε ότι αδικούμαστε θα διαμαρτυρόμαστε και θα διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και όχι μόνο στα φόρουμ.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:37:28 μμ »
ποια ΠΕΑΔ και ποιος Κορδης
Γιατι δεν ζητας απευθειας συναντηση με τον Υπουργο...θεμα προσοντων ειναι κι εσυ τα εχεις
Πολλή ειρωνεία και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό!

Καλύτερα θα ήταν να μας πληροφορούσες λίγο για το μέρος στο οποίο κλήθηκες (αν κλήθηκες) ως αναπληρώτρια! Θα είναι εύκολος ο χειμώνας εκεί; Πώς τα βλέπεις τα πράγματα; (έτσι, για να αποφορτιστούμε κάπως).

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:03:33 μμ »
Γενικότερα η ικανότητα ή όχι δεν κρίνεται από το αν κάποιος έχει παιδιά ή όχι!
Και οι τριτεκνοι ή οι πολύτεκνοι πάντως (εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις 2 κατηγορίες) έχουν δικαιώματα!
Αυτό κατάλαβες από τόσες σελίδες που γράφουμε εδώ πέρα; Είπε κανένας ότι δεν πρέπει να έχουν οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι δικαιώματα; Αυτό βλέπεις εσύ να μην έχουν δικαιώματα; Κοίταξε τους πίνακες αναπληρωτών κοίταξε και τις φάσεις αναπληρωτών ξεκινώντας από την α΄ σε πολυπληθείς ειδικότητες όπως αυτή των φιλολόγων και μετά πες μας ποιοι έχουν δικαιώματα και ποιοι όχι.
Είπαμε ότι ζητάμε ποσόστωση επί των προσλήψεων.

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:04:14 μμ »
Από την άλλη ούτε κάποιος είναι περισσότερο άξιος και ικανός επειδή έχει 3 ή 4 παιδιά.
Μπορεί κάποιοι να ενοχλήστε αλλά όσο κάποιοι θεωρούμε ότι αδικούμαστε θα διαμαρτυρόμαστε και θα διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και όχι μόνο στα φόρουμ.

Το δικαίωμα  να αποκτήσεις μια θέση στον ήλιο του Δημοσίου μπορεί να το κερδίσεις , το δικαίωμα να λέγεσαι Εκπαιδευτικός θα αργήσεις πολύ να  κερδίσεις

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:06:33 μμ »
Το δικαίωμα  να αποκτήσεις μια θέση στον ήλιο του Δημοσίου μπορεί να το κερδίσεις , το δικαίωμα να λέγεσαι Εκπαιδευτικός θα αργήσεις πολύ να  κερδίσεις
Ενώ εσύ το κέρδισες πολύ αξιοκρατικά, μόνο και μόνο επειδή έκανες 3, 4 (ή δεν με αφορά πόσα) παιδιά!
Καλά, τραγουδήστε μερικοί!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:12:07 μμ »
Το δικαίωμα  να αποκτήσεις μια θέση στον ήλιο του Δημοσίου μπορεί να το κερδίσεις , το δικαίωμα να λέγεσαι Εκπαιδευτικός θα αργήσεις πολύ να  κερδίσεις
Κανένα επιχείρημα δεν έχεις να γράψεις από το να ειρωνεύεσαι τους άλλους και να πετάς χιλιοειπωμένα τσιτάτα;
Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς έτσι για ανθρώπους που δε γνωρίζεις;
Καταλαβαίνω ότι όσα γράφω σου είναι δυσάρεστα αλλά τι να κάνουμε υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Θα σας ήταν πολύ βολικό να σας ανοίγουμε απλώς το δρόμο χωρίς να μιλάμε καθόλου έτσι;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:17:01 μμ »
Κανένα επιχείρημα δεν έχεις να γράψεις από το να ειρωνεύεσαι τους άλλους και να πετάς χιλιοειπωμένα τσιτάτα;
Και ποιος είσαι εσύ που μιλάς έτσι για ανθρώπους που δε γνωρίζεις;
Καταλαβαίνω ότι όσα γράφω σου είναι δυσάρεστα αλλά τι να κάνουμε υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Θα σας ήταν πολύ βολικό να σας ανοίγουμε απλώς το δρόμο χωρίς να μιλάμε καθόλου έτσι;
Ναι, θα τους βόλευε αφάνταστα!

Ας τους αγνοήσουμε όμως κι ας επικεντρωθούμε στο μήνυμα που λέω από βδομάδα να στείλω στον αιρετό για το συγκεκριμένο θέμα. Αν έχεις κι εσύ κάτι να προσθέσεις, στείλε μου π.μ. Κι όποιος άλλος επιθυμεί να γραφεί κάτι συγκεκριμένο στο e-mail, εννοείται πως μπορεί να μου στείλει.
Ευχαριστώ.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:28:13 μμ »
Πολλή ειρωνεία και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό!

Καλύτερα θα ήταν να μας πληροφορούσες λίγο για το μέρος στο οποίο κλήθηκες (αν κλήθηκες) ως αναπληρώτρια! Θα είναι εύκολος ο χειμώνας εκεί; Πώς τα βλέπεις τα πράγματα; (έτσι, για να αποφορτιστούμε κάπως).

για να μην ανησυχεις και βλεπεις οραματα.
κληθηκα στην πρωτη μου επιλογη σε μεγαλο αστικο κεντρο με σχολειο τοποθετησης 2ομ απο το σπιτι μου,
απο το μπαλκονι βλεπω το προαυλιο του σχολειου.
βλεπεις οι επιτυχιες ασεπ εξαργυρονωνται....τουλαχιστον στις ηλικιες των 40 ++++
δεν κυνηγουν βλεπεις ολοι το φαντασμα 2-3-4κνων και ειδικων κατηγοριων και γενικα την ατιμη κοινωνια που αδικει εσενα  που θυμηθηκες τωρα να ασκησεις το επαγγελμα δημοσιως.
σου ευχομαι καλο χειμωνα και καλη αναμονη στις επομενες κλησεις

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:40:41 μμ »
για να μην ανησυχεις και βλεπεις οραματα.
κληθηκα στην πρωτη μου επιλογη σε μεγαλο αστικο κεντρο με σχολειο τοποθετησης 2ομ απο το σπιτι μου,
απο το μπαλκονι βλεπω το προαυλιο του σχολειου.
βλεπεις οι επιτυχιες ασεπ εξαργυρονωνται....τουλαχιστον στις ηλικιες των 40 ++++
δεν κυνηγουν βλεπεις ολοι το φαντασμα 2-3-4κνων και ειδικων κατηγοριων και γενικα την ατιμη κοινωνια που αδικει εσενα  που θυμηθηκες τωρα να ασκησεις το επαγγελμα δημοσιως.
σου ευχομαι καλο χειμωνα και καλη αναμονη στις επομενες κλησεις
[/quote
Ε, βέβαια, αν είσαι τίποτα θεατρικής αγωγής, καλλιτεχνικών, δασκάλα και κάτι άλλες μη βασικές ειδικότητες που κλήθηκαν στα δημοτικά σχολεία, είναι απόλυτα λογικό να είσαι δίπλα στο σπίτι σου!
Κάπως έτσι βλέπεις εξαργυρώνονται και τα 5 χρόνια δουλειάς (ακόμη και εικονικής) στα ιδιωτικά σχολεία!
Αν ήσουν άλλης ειδικότητας, βασικής στη Δευτ/θμια π.χ., θα είχες λιγότερη έπαρση, γιατί δεν είσαι, ξέρεις, η μόνη άνω των 40 με επιτυχία σε γραπτό ΑΣΕΠ!
Α, και το βασικότερο: αν θέλω σε πιστεύω! Δεν μπορώ να ελέγξω την αξιοπιστία σου!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160680
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.