*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:12:22 μμ »
Πιστευω, ότι είναι επιτακτικό να αφήσουμε στην άκρη την " ανθρωποφαγία", για να βγούμε από αυτή τη  "ζουγκλα".

Για να βγούμε από αυτή την κατάσταση, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε κάτι πολύ σημαντικό. Η δημόσια εκπαίδευση αφορά όλα τα παιδιά. Μέχρι τώρα, κανείς μας δεν έχει θέσει το πολύ απλό θέμα: Πώς θα βάλουμε στα σχολεία τους καταλληλότερους ανθρώπους, έτσι ώστε να αρχίσουμε να μεγαλώνουμε γενιές με άλλες νοοτροπίες και πρακτικές. Θεωρούμε ότι η εκπαίδευση είναι χώρος φροντίδας των εκπαιδευτικών και όχι των μαθητών. Δεν ξέρω αν είναι συνταγματικό ή όχι, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο ότι κανένας μας δεν σκέφτεται τη γενική εικόνα της παιδείας στο σύνολό της και τι επιπτώσεις έχουν αυτά που υποστηρίζουμε.

Η φροντίδα της νεολαίας, που επίσης ορίζεται από το ίδιο άρθρο του Συντάγματος, δεν καταστρατηγείται όταν δεν υπάρχει αξιοκρατία στις προσλήψεις των ανθρώπων που διαπαιδαγωγούν τα παιδιά μας; Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:04 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:13:01 μμ »
Θεωρούμε ότι η εκπαίδευση είναι χώρος φροντίδας των εκπαιδευτικών και όχι των μαθητών.

Bingo! ! !
Μια πρόταση περιγράφει την ελληνική παιδεία και νοοτροπία

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:27:37 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι συνταγματικό ή όχι, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο ότι κανένας μας δεν σκέφτεται τη γενική εικόνα της παιδείας στο σύνολό της και τι επιπτώσεις έχουν αυτά που υποστηρίζουμε.


οι περισσότεροι διαμορφώνουν απόψεις μέσα από την στενή τους, προσωπική, οπτική γωνία.
Μέχρι ενός σημείου, το αποδέχομαι και το θεωρώ φυσιολογικό καθώς είναι στην φύση του ανθρώπου να φροντίζει για τα προσωπικά του συμφέροντα και την επιβίωση του.

Από εκπαιδευτικούς όμως, θα περίμενε κανείς να έχουν μια σφαιρική εικόνα, οπότε και την δυνατότητα να πηγαίνουν ένα βήμα παρακάτω. Δυστυχώς, παρατηρώ ότι αυτό συμβαίνει όλο και σπανιότερα. Αρκεί μια ώρα "περιπλάνησης" σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ  για να καταλάβει κανείς ότι η ρηχή σκέψη κυριαρχεί και ότι λίγοι νοιάζονται για ένα ποιοτικό σύνολο. Ούτε καν τους περνάει από το μυαλό ότι αυτό είναι ως προς το συμφέρον τους.
(Σε ένα αξιοκρατικό σύστημα, με προσπάθεια και μεράκι, κάποια στιγμή οι καλοί και οι επίμονοι θα έχουν πρόσβαση). 

Πολλοί, ειδικά αυτοί που αισθάνονται την ασφάλεια της μονιμότητας, δεν είναι πρόθυμοι ούτε καν να κοπιάσουν για να εξελιχθούν ως επιστήμονες.
Διάβαζα πριν λίγο σε ένα άλλο θέμα μια ανάρτηση ενός απελπισμένου μόνιμου που τον κάλεσαν σε κάποια άλλη δομή να συμπληρώσει ωράριο με ένα μάθημα που το θεωρεί βουνό. Σκέφτηκα ότι με ένα μεταπτυχιακό που έχω στην συγκεκριμένη ειδικότητα, με ευκολία θα μπορούσα να το διδάξω....

 Είναι φοβερό αν σκεφτείς ότι ο ρόλος του σχολείου έχει αντιστραφεί μέσα στο μυαλό των περισσότερων, με τον εκπαιδευτικό να έχει πάρει βασικό ρόλο ως λόγος ύπαρξής του. Πόσο παράλογο μου φάνηκε το κείμενο ενός συναδέρφου εδώ που κρίνει ως σκληρή μια άλλη συνάδερφο μόνο και μόνο επειδή εξέφρασε κάποιες αλήθειες! 

Ο πολύτεκνος, ή ο οπαδός των κοινωνικών κριτηρίων όταν χρειάζεται κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο για το παιδί του, θα επιλέξει τον καλύτερο.
Γιατί αυτός που δεν έχει χρήματα για ιδιαίτερα ή φροντιστήρια να μην έχει το ίδιο δικαίωμα;; 

Εκτός εάν οι οπαδοί των κοινωνικών κριτηρίων νομίζουν ότι όλοι μπορούν να σταθούν σε μια τάξη. Οπότε υποβιβάζουν τον ίδιο τον εαυτό τους και το έργο που κάνουν.


ΥΓ. elranna συμφωνώ σε όλα όσα γράφετε όπως και με may16 :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 11:46:02 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:45:50 μμ »
Αξιολόγηση για όλους μονίμους και αναπληρωτές.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:04 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:23:47 μμ »
Αξιολόγηση για όλους μονίμους και αναπληρωτές.

Αυτό δεν μπορεί να είναι η αρχή. Θα πρέπει να είναι το τέλος.

Η αρχή θα πρέπει να είναι η οριοθέτηση ενός σαφούς πλαισίου προσδοκώμενων στόχων γενικών και ειδικών. Μετά θα πρέπει να παρασχεθούν τα απαραίτητα μέσα για την επίτευξη αυτών των στόχων. Και τότε μπορούμε να κάνουμε αξιολόγηση του συστήματος στο σύνολο του και στα επιμέρους στοιχεία του, κάνοντας τις κατάλληλες αναπροσαρμογές, με στόχο πάντα τη βελτίωση και όχι την τιμωρία.

Το να χρησιμοποιούμε τον όρο "αξιολόγηση" ως σύνθημα ή ως μπαμπούλα, νομίζω ότι περισσότερο αποπροσανατολίζει τη συζήτηση παρά βοηθάει. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο σημείο του forum.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:31:02 μμ »
Αυτό δεν μπορεί να είναι η αρχή. Θα πρέπει να είναι το τέλος.

Η αρχή θα πρέπει να είναι η οριοθέτηση ενός σαφούς πλαισίου προσδοκώμενων στόχων γενικών και ειδικών. Μετά θα πρέπει να παρασχεθούν τα απαραίτητα μέσα για την επίτευξη αυτών των στόχων. Και τότε μπορούμε να κάνουμε αξιολόγηση του συστήματος στο σύνολο του και στα επιμέρους στοιχεία του, κάνοντας τις κατάλληλες αναπροσαρμογές, με στόχο πάντα τη βελτίωση και όχι την τιμωρία.

Το να χρησιμοποιούμε τον όρο "αξιολόγηση" ως σύνθημα ή ως μπαμπούλα, νομίζω ότι περισσότερο αποπροσανατολίζει τη συζήτηση παρά βοηθάει. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο σημείο του forum.

Σχόλια επί σχολίων με κατηγορίες για εφησυχασμό λόγω μονιμότητας. για αξιοσύνη λόγω ΑΣΕΠ, για ανάξιους πολύτεκνους, για το Σύνταγμα και τους νόμους....που εύκολα τα χαρακτηρίζουμε κουρελόχαρτα ,οταν δεν μας συμφέρουν κλπ.
Διαγωνισμός ΑΣΕΠ..επιστημονικά προσόντα...παιδαγωγική επάρκεια....αξιολόγηση για όλο το προσωπικό.
Κανένας μαπμπουλας αν αγαπάμε και αγαπάτε όπως ισχυρίζεστε την εκπαίδευση και επιθυμείτε την πρόοδο της νέας γενειάς.
Όλα τα άλλα είναι κουβέντες για να πέρνα η ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 08:33:38 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:36:21 μμ »
Κανείς/μια δεν πρόκειται να αλλάξει άποψη (για όλα τα θέματα κ αξιολόγηση κλπ κλπ).

ΜΟΝΟ όταν "δει" την "πράξη" θα τρέξει (όπως πάντα) να κουκουλωθεί.

Ας ελπίσουμε να μην είναι μακρυά.
Και να μάθουμε απ'τα (ΑΔΙΟΡΘΩΤΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ) λάθη μας: Σχεδόν αδύνατον.

Επιμείνατε μέχρι τέλους καθείς.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:46:50 μμ »
Όταν διαβάζουμε και ακούμε για αξιολόγηση αρχίζουμε να διηγούμαστε σημεία και τέρατα που θα συμβούν....ξεχνώντας φυσικά πως δημοσία εκτοξεύουμε βαρύτατες κατηγορίες κατά σημαντικής μερίδας συνάδελφων. Ας επιλέξουμε λοιπόν τι ακριβώς επιδιώκουμε χωρίς φανφάρες, καταρες και αφορισμούς.
Η όλα βαίνουν καλώς ή υπάρχουν προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν άμεσα. Και τα δυο μαζί δεν γίνεται. Όπως επίσης δεν είναι δυνατόν ο καθένας από εμάς να είναι τέλειος και όλοι οι άλλοι άχρηστοι.
 Η εποχή του "όχι" σε όλα πέρασε ανεπιστρεπτί, όπως και η εποχή που έζευαν τα βόδια στο αλέτρι για να οργώσουν.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:54:17 μμ »
Σχόλια επί σχολίων με κατηγορίες για εφησυχασμό λόγω μονιμότητας. για αξιοσύνη λόγω ΑΣΕΠ, για ανάξιους πολύτεκνους, για το Σύνταγμα και τους νόμους....που εύκολα τα χαρακτηρίζουμε κουρελόχαρτα ,οταν δεν μας συμφέρουν κλπ.
Διαγωνισμός ΑΣΕΠ..επιστημονικά προσόντα...παιδαγωγική επάρκεια....αξιολόγηση για όλο το προσωπικό.
Κανένας μαπμπουλας αν αγαπάμε και αγαπάτε όπως ισχυρίζεστε την εκπαίδευση και επιθυμείτε την πρόοδο της νέας γενειάς.
Όλα τα άλλα είναι κουβέντες για να πέρνα η ώρα.
Θα συμφωνησω στο τελευταιο μονο, αν δεν αποφασισουμε λοιπον οι υπολοιποι και για ακομη μια φορα δεν κανουμε τιποτα. ΑΣΕΠ λοιπον για ολους. Και οχι μονο για καποιους. Καποτε θυμιζω οτι για να διοριστει ενας πολυτεκνος μεσω ΑΣΕΠ θα επρεπε να γραψει τη βαση στον ΑΣΕΠ. Ομως και αυτο τα σωματεια πολυτεκνων με τις πλατες της εκκλησιας επι θητειας κ. Κουτσικου καταφεραν και το απαλειψαν.Και μαλιστα διοριστηκαν τοτε και ζευγαρια πολυτεκνων και οχι μονο ο ενας. Και διοριστηκαν πολυτεκνοι που εργαζονταν ακομη και σε αλλες θεσεις του δημοσιου τομεα. Και διοριστηκαν πολυτεκνοι οι οποιοι διατηρησαν την εργασια που ειχαν ως τοτε.
 Και αξιολογηση λοιπον αφου το θες για ολους. Κανενα προβλημα. Απο το σημερινο μπαχαλο απειρες φορες καλυτερα. Για να δουμε για ολους ποσα απιδια εχει ο σακος. Και ναι υπαρχουν και αξιοι πολυτεκνοι και μη οπως και αναξιοι πολυτεκνοι και μη. Εσεις θελετε να περνατε σα γραμμη οτι οι υπολοιποι σας χαρακτηριζουν αναξιους! Ναι στη βοηθεια στους πολυτεκνοι με μοριοδοτηση με τροπο ορθολογικο. Αλλα αυτο οπως φαινεται δεν ειναι αρκετο.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:12:44 μμ »
@ Bigbrother

Παράθεση
Εσεις θελετε να περνατε σα γραμμη οτι οι υπολοιποι σας χαρακτηριζουν αναξιους!
Ποιος σου ειπε ο,τι ειμαι πολυτεκνος;
Απλα βαρέθηκα να διαβάζω σχόλια με αήθεις επιθέσεις κατά συνάδελφων.

ΥΓ Με τα παιδιά να είστε πιο προσεκτικοί γιατί υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν μπόρεσαν να έχουν ούτε ενα παιδί ενώ το επιθυμούσαν.
Αν υπάρχει πρόβλημα στην νομοθεσια θα αλλάξει μόνο με νέο νόμο και όχι με αφορισμούς,
Εκπαιδευτικοί όντες ας προσέχουμε λίγο περισσότερο τις εκφράσεις μας.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:21:02 μμ »
@ Bigbrother
Ποιος σου ειπε ο,τι ειμαι πολυτεκνος;
Απλα βαρέθηκα να διαβάζω σχόλια με αήθεις επιθέσεις κατά συνάδελφων.

ΥΓ Με τα παιδιά να είστε πιο προσεκτικοί γιατί υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν μπόρεσαν να έχουν ούτε ενα παιδί ενώ το επιθυμούσαν.
Αν υπάρχει πρόβλημα στην νομοθεσια θα αλλάξει μόνο με νέο νόμο και όχι με αφορισμούς,
Εκπαιδευτικοί όντες ας προσέχουμε λίγο περισσότερο τις εκφράσεις μας.
Αυτο λεμε, οτι ο νομος πρεπει να αλλαξει. Και τουλαχιστον εγω, γιατι τωρα σε μενα απευθυνεσαι, μιλαω με κοσμιο τροπο και αντιπαραβαλλοντας επιχειρηματα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:25:23 μμ »
@ Bigbrother
Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά γενικά.
Δεν νομίζω ότι διαβάζουμε διαφορετική ιστοσελίδα....σε σχέση με τα σχόλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 09:29:13 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:06:17 πμ »
Προς τον "ekdepefti":

Αρθρο 4 Παράγραφος 2 του Συντάγματος: (Ισότητα των Ελλήνων)

"Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις."

End of story. Ίδιο δικαίωμα και στην εργασία, το οποίο δεν ισχύει από τη στιγμή που οι ειδικές κατηγορίες ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ των υπολοίπων χωρίς καμία ποσόστωση ή οτιδήποτε. Ας μην το κουράζουμε πλέον αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:15:32 πμ »
Προς τον "ekdepefti":

Αρθρο 4 Παράγραφος 2 του Συντάγματος: (Ισότητα των Ελλήνων)

"Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις."

End of story. Ίδιο δικαίωμα και στην εργασία, το οποίο δεν ισχύει από τη στιγμή που οι ειδικές κατηγορίες ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ των υπολοίπων χωρίς καμία ποσόστωση ή οτιδήποτε. Ας μην το κουράζουμε πλέον αυτό.


Παράθεση
Παράθεση από: wotanmetal στις Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:23:22 πμ
Εδώ είμαι. Δεν έχω ακόμα ενημέρωση γιατι ο δικηγόρος μάλλον είναι ζαμανφού! Ξαναεπικοινώνησα σήμερα και ελπίζω να έχω νέα το συντομότερο.

Αντί να παριστάνεις τον Συνταγματολόγο, τον δικαστή και τον δικηγόρο....φρόντισε να είσαι πιο ευπρεπής στον δημόσιο λόγο τουλάχιστον.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.