*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:23:22 πμ »
Efelenia η αποψη να κλεισουν τα φροντιστηρια δε νομιζω να βρισκει και πολλους συμφωνους. Φυσικα και πρεπει ν'αγωνιστουμε. Δε μας αξιζουν τα 3 ευρω, οπως και να το κανουμε!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:43 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:27:46 πμ »
Και ποιος είπε ότι έχουμε ελεύθερη αγορά; Στον καπιταλισμό δεν υπάρχουν γνήσια ελεύθερες αγορές.. οκ είναι ελεύθερες για πολύ λίγους  ;)
Και είναι σοβαρό επιχείρημα του να δεχτείς εξεφτιλιστική αμοιβή των 3-4 ευρώ, λέγοντας ουσιαστικά να σκύψουμε το κεφάλι και να μην δαγκώνουμε το χέρι που μας ταΐζει;
Αλλά πάλι, όταν από την πρώτη πρόταση βλέπω να ξεκινάει ο συλλογισμός με την ψεύτικη αντιδιαστολή "ελεύθερη αγορά - σοβιετία", γίνονται όλα ξεκάθαρα  8)

By the way.. οι περισσότερες τηλεοράσεις που πωλούνται και αγοράζει ο κόσμος, είναι LCD τεχνολογίας και όχι Plasma. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ αυτών των δύο τεχνολογιών, δεν είναι καθόλου το ίδιο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:55:08 πμ »
Και ποιος είπε ότι έχουμε ελεύθερη αγορά; Στον καπιταλισμό δεν υπάρχουν γνήσια ελεύθερες αγορές.. οκ είναι ελεύθερες για πολύ λίγους  ;)
Και είναι σοβαρό επιχείρημα του να δεχτείς εξεφτιλιστική αμοιβή των 3-4 ευρώ, λέγοντας ουσιαστικά να σκύψουμε το κεφάλι και να μην δαγκώνουμε το χέρι που μας ταΐζει;
Αλλά πάλι, όταν από την πρώτη πρόταση βλέπω να ξεκινάει ο συλλογισμός με την ψεύτικη αντιδιαστολή "ελεύθερη αγορά - σοβιετία", γίνονται όλα ξεκάθαρα  8)

By the way.. οι περισσότερες τηλεοράσεις που πωλούνται και αγοράζει ο κόσμος, είναι LCD τεχνολογίας και όχι Plasma. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ αυτών των δύο τεχνολογιών, δεν είναι καθόλου το ίδιο.

Είναι η άποψή μου, και το τι ακριβώς γίνεται ξεκάθαρο αν θες μας το διευκρινίζεις, να μη μένουν και εντυπώσεις.

Το αν η αντιδιαστολή είναι ψεύτικη ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά όχι επί του παρόντος.

 Αλλά όπως και να το κάνουμε, αν η λύση που βλέπει κάποιος στο πρόβλημα των πραγματικά εξευτελιστικών αμοιβών των καθηγητών, είναι το ετσιθελικό κλείσιμο ιδιωτικών επιχειρήσεων από το κράτος, τότε ναι, μιλάμε με όρους Σοβιετίας (αν σε ενοχλεί ο όρος, μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλον, δεν είναι θέμα), σε μια έστω και κατ'επίφαση ελεύθερη αγορά, και μόνο ρεβανσισμό δείχνει μια τέτοια διάθεση.

 Είτε σας αρέσει είτε όχι, τα φροντιστήρια έδωσαν ψωμί σε γενιές και γενιές αδιόριστων εκπαιδευτικών πριν από μας και άμα κλείσουν θα καλοπεράσουμε όλοι. Τα 3 ευρώ είπα από την αρχή ότι είναι εξαιρετικά χαμηλή αμοιβή και εύχομαι να μην ισχύσει σε καμία περίπτωση.

Το ξανάπα, το παιχνίδι που παίζει ο σύλλογος είναι γνωστό και προ κρίσης.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:30:34 πμ »
Τα φροντιστήρια είναι μονόδρομος για αυτόν που θέλει να μπει στο πανεπιστήμιο. Απόδειξη?
Τα θέματα των πανελληνίων που δεν έχουν καμία σχέση με το πνεύμα του σχολικού βιβλίου.
Αν το κράτος θελήσει να κλείσει τα φροντιστήρια,πρώτα να εξασφαλίσει ότι το σχολείο θα παρέχει ότι και το φροντιστήριο και μετά τα κλείνουμε τα φροντιστήρια και μόνοι μας.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:43 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 09:52:42 πμ »
Τα φροντιστήρια είναι μονόδρομος για αυτόν που θέλει να μπει στο πανεπιστήμιο. Απόδειξη?
Τα θέματα των πανελληνίων που δεν έχουν καμία σχέση με το πνεύμα του σχολικού βιβλίου.
Αν το κράτος θελήσει να κλείσει τα φροντιστήρια,πρώτα να εξασφαλίσει ότι το σχολείο θα παρέχει ότι και το φροντιστήριο και μετά τα κλείνουμε τα φροντιστήρια και μόνοι μας.

Είναι off topic αυτό που θα πω και με συγχωρείτε γι' αυτό, αλλά δεν το πιστεύω αυτό που λες. Τα φροντιστήρια δεν είναι μονόδρομος! Συμφωνώ πως το σχολείο δεν προετοιμάζει καθόλου τον μαθητή για τις πανελλήνιες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ένας μαθητής δεν μπορεί να περάσει στο πανεπιστήμιο χωρίς να πάει φροντιστήριο ή να κάνει ιδιαίτερο! Μπορεί να πάρει καλά βοηθητικά βιβλία για το κάθε μάθημα και να τα δουλέψει μόνος του από την αρχή ως το τέλος. Και αυτό που λέω ΔΕΝ είναι ουτοπία! Νομίζω υποτιμούμε πάρα πολύ τα παιδιά με το να λέμε πως για να πετύχουν κάτι πρέπει απαραίτητα να κάνουν φροντιστήριο/ιδιαίτερο..

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:04:33 πμ »
100 βοηθήματα να πάρει στα μαθηματικά και τη φυσική
αν δεν έχει από δίπλα του άτομο να του δείξει τον τρόπο
δεν παίζει να γράψει
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:26:16 μμ »
100 βοηθήματα να πάρει στα μαθηματικά και τη φυσική
αν δεν έχει από δίπλα του άτομο να του δείξει τον τρόπο
δεν παίζει να γράψει

Ψιτ, ήμουν Θετική Κατεύθυνση σε δημόσιο σχολείο, είχα βοηθήματα σχεδόν σε όλα τα μαθήματα και έβγαλα 18 (ακριβώς) χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο και πέρασα στο πανεπιστήμιο που ήθελα. Θες να μου πεις ότι είμαι ο Einstein;;; Δε νομίζω, απλά στρώθηκα στο διάβασμα με τη βοήθεια πολύ καλών εξωσχολικών βιβλίων.

Ας ηρεμήσουμε λίγο με τα φροντιστήρια Μ.Ε. και τα ιδιαίτερα για τις Πανελλήνιες! Είναι σα να λες σε έναν απόλυτα υγιή άνθρωπο που περπατάει κανονικά πως είναι απαραίτητο ("μονόδρομος" όπως είπες) να χρησιμοποιήσουν πατερίτσες για να ανεβούν τις σκάλες!!!!! Είναι περιττές οι "πατερίτσες". Τα παιδιά -αν και έχουν πειστεί για το αντίθετο- είναι ικανά να πετύχουν τον στόχο τους και μόνα τους, αρκεί να ξέρουν τι θέλουν και να στρωθούν κάτω να διαβάσουν μέχρι να το πετύχουν!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:15:36 μμ »
Πόσα παιδιά είναι σαν κι εσένα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:17:48 μμ »
100 βοηθήματα να πάρει στα μαθηματικά και τη φυσική
αν δεν έχει από δίπλα του άτομο να του δείξει τον τρόπο
δεν παίζει να γράψει

Ψιτ, ήμουν Θετική Κατεύθυνση σε δημόσιο σχολείο, είχα βοηθήματα σχεδόν σε όλα τα μαθήματα και έβγαλα 18 (ακριβώς) χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο και πέρασα στο πανεπιστήμιο που ήθελα. Θες να μου πεις ότι είμαι ο Einstein;;; Δε νομίζω, απλά στρώθηκα στο διάβασμα με τη βοήθεια πολύ καλών εξωσχολικών βιβλίων.

Ας ηρεμήσουμε λίγο με τα φροντιστήρια Μ.Ε. και τα ιδιαίτερα για τις Πανελλήνιες! Είναι σα να λες σε έναν απόλυτα υγιή άνθρωπο που περπατάει κανονικά πως είναι απαραίτητο ("μονόδρομος" όπως είπες) να χρησιμοποιήσουν πατερίτσες για να ανεβούν τις σκάλες!!!!! Είναι περιττές οι "πατερίτσες". Τα παιδιά -αν και έχουν πειστεί για το αντίθετο- είναι ικανά να πετύχουν τον στόχο τους και μόνα τους, αρκεί να ξέρουν τι θέλουν και να στρωθούν κάτω να διαβάσουν μέχρι να το πετύχουν!

Τείνω να συμφωνήσω. Γνωρίζω εξάλλου αντίστοιχες με τη δική σου περίπτωση. Μαθήτριες των οποίων οι γονείς δεν μπορούσαν να επωμιστούν το οικονομικό βάρος ενός φροντιστηρίου ή ενός ιδιαιτέρου, κατάφεραν να περάσουν στις σχολές που ήθελαν (ΑΕΙ).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:35:08 μμ »
Της θεωρητικής?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:36:57 μμ »
100 βοηθήματα να πάρει στα μαθηματικά και τη φυσική
αν δεν έχει από δίπλα του άτομο να του δείξει τον τρόπο
δεν παίζει να γράψει

Ψιτ, ήμουν Θετική Κατεύθυνση σε δημόσιο σχολείο, είχα βοηθήματα σχεδόν σε όλα τα μαθήματα και έβγαλα 18 (ακριβώς) χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο και πέρασα στο πανεπιστήμιο που ήθελα. Θες να μου πεις ότι είμαι ο Einstein;;; Δε νομίζω, απλά στρώθηκα στο διάβασμα με τη βοήθεια πολύ καλών εξωσχολικών βιβλίων.

Ας ηρεμήσουμε λίγο με τα φροντιστήρια Μ.Ε. και τα ιδιαίτερα για τις Πανελλήνιες! Είναι σα να λες σε έναν απόλυτα υγιή άνθρωπο που περπατάει κανονικά πως είναι απαραίτητο ("μονόδρομος" όπως είπες) να χρησιμοποιήσουν πατερίτσες για να ανεβούν τις σκάλες!!!!! Είναι περιττές οι "πατερίτσες". Τα παιδιά -αν και έχουν πειστεί για το αντίθετο- είναι ικανά να πετύχουν τον στόχο τους και μόνα τους, αρκεί να ξέρουν τι θέλουν και να στρωθούν κάτω να διαβάσουν μέχρι να το πετύχουν!

Τείνω να συμφωνήσω. Γνωρίζω εξάλλου αντίστοιχες με τη δική σου περίπτωση. Μαθήτριες των οποίων οι γονείς δεν μπορούσαν να επωμιστούν το οικονομικό βάρος ενός φροντιστηρίου ή ενός ιδιαιτέρου, κατάφεραν να περάσουν στις σχολές που ήθελαν (ΑΕΙ).

κι εγὠ θα συμφωνἠσω. Το σίγουρο είναι πως τώρα που οι συνθήκες έχουν δυσκολέψει και τα παιδιά θα πιεστούν για να αποδώσουν τα μέγιστα με την ελάχιστη βοήθεια. Αρχικά θα περιοριστούν τα μαθήματα σε μικρότερες τάξεις και σιγά σιγά θα επεκταθεί το φαινόμενο  και στις μεγαλύτερες τάξεις (αλήθεια πόσα παιδιά πήγαιναν φροντιστήριο στην α γυμνασίου πριν είκοσι χρόνια; Το 1994 που πήγαινα εγώ δευτέρα γυμνασίου μια μαθήτρια πήγαινε φροντιστήριο μαθηματικά και την κοιτούσαμε περίεργα. Για ιδιαίτερα ούτε λόγος μόνο στην τρίτη λυκείου και μόνο τα παιδιά των πιο πλούσιων οικογενειών. Δεν το συζητώ για το δημοτικό ).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:49:37 μμ από constansn »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:46:53 μμ »
Παράθεση
Το 1994 που πήγαινα εγώ δευτέρα γυμνασίου μια μαθήτρια πήγαινε φρονιστήριο μαθηματικά και την κοιτούσαμε περίεργα. Για ιδιαίτερα ούτε λόγος μόνο στην τρίτη λυκείου και μόνο τα παιδιά των πιο πλούσιων οικογενειών. Δεν το συζητώ για το δημοτικό

true....τα έχουμε (γονεις κ δασκαλοι ολων των ειδικοτητων) καλομαθει νομιζω. ολα στο πιατο, μηδεν κριτικη σκεψη και θελουν τα μεγιστα με ελαχιστη προσπαθεια.


ασχετο αλλα εχω μια απορια εδω και καιρο: μια απο τις γνωστες αλυσιδες ΚΞΓ διαφημιζει οτι για τους μαθητες δημοτικου (δλδ.μιλαμε κ για senior ταξεις) τα διδακτρα ειναι 120ε για ΟΛΗ την χρονια; μα βγαινει; τι εννοει; μηπως κρυβεται κατι στα "ψιλα" γραμματα;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:05:12 μμ »
ασχετο αλλα εχω μια απορια εδω και καιρο: μια απο τις γνωστες αλυσιδες ΚΞΓ διαφημιζει οτι για τους μαθητες δημοτικου (δλδ.μιλαμε κ για senior ταξεις) τα διδακτρα ειναι 120ε για ΟΛΗ την χρονια; μα βγαινει; τι εννοει; μηπως κρυβεται κατι στα "ψιλα" γραμματα;

Αν δεν κρυβεται κατι αλλο ''στα ψιλα γραμματα'', πρεπει να χει αρκετους μαθητες για να βγαινει.Οι  μεγαλες αλυσιδες παντα ειχαν προσφορες, αλλα και 120 ολη τη χρονια; :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:14:30 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος efelenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:26:13 μμ »
Παράθεση
Το 1994 που πήγαινα εγώ δευτέρα γυμνασίου μια μαθήτρια πήγαινε φρονιστήριο μαθηματικά και την κοιτούσαμε περίεργα. Για ιδιαίτερα ούτε λόγος μόνο στην τρίτη λυκείου και μόνο τα παιδιά των πιο πλούσιων οικογενειών. Δεν το συζητώ για το δημοτικό

true....τα έχουμε (γονεις κ δασκαλοι ολων των ειδικοτητων) καλομαθει νομιζω. ολα στο πιατο, μηδεν κριτικη σκεψη και θελουν τα μεγιστα με ελαχιστη προσπαθεια.


ασχετο αλλα εχω μια απορια εδω και καιρο: μια απο τις γνωστες αλυσιδες ΚΞΓ διαφημιζει οτι για τους μαθητες δημοτικου (δλδ.μιλαμε κ για senior ταξεις) τα διδακτρα ειναι 120ε για ΟΛΗ την χρονια; μα βγαινει; τι εννοει; μηπως κρυβεται κατι στα "ψιλα" γραμματα;

Να βγαίνει δεν νομίζω, εκτός αν έχει καθηγητές σκλάβους κάτω στο αμπάρι, τους βγάζει να κάνουν μάθημα και τους ξανακλείνει πάλι μέσα.

Στα ψιλά γράμματα λέει ότι η προσφορά ισχύει για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών.  Πήρα τηλ. για να τους ρωτήσω αλλά η κοπέλα που μίλησα μου τα μάσαγε "ναι, υπάρχει ένα τέτοιο πρόγραμμα, αλλά υπάρχουν και άλλες εκπτώσεις για αδέλφια, δεύτερη γλώσσα, για παιδιά εκπαιδευτικών κτλ στα άλλα προγράμματα." 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να ζητήσουν αργότερα αν σε "δέσουν" σε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Θα πήγαινα ως εκεί να παραστήσω τη πελάτισσα για να μάθω, αλλά φοβάμαι ότι στη γραμματεία θα με περιμένει ο Μεφιστοφέλης και θα μου ζητήσει να τον υπηρετώ στην άλλη ζωή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159970
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.