*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:03:28 μμ »
Μέσω εσπα.Τα ημερολόγια που συμπληρώσαμε έχουν όλες τις ημερομηνίες πάνω,δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο για τις αργίες,απλώς την 28η την περάσαμε ως κανονική μέρα.Δεν νομίζω η διεύθυνση να θέλει κάτι ή να μην θέλει,εξάλλου είπαν ότι έχει έρθει εγκύκλιος.Από εκεί και πέρα αν κάποιοι ξέρουν όντως ότι τα πράγμα δεν είναι έτσι οκ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:13 »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:11:38 μμ »
ποσα ενσηματα (που ελεγε και ενας μαστορας γνωστος μου)  παιρνει ενας αναπληρωτης;

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:12:06 μμ »
μακαρι να είναι έτσι...απλά το παρουσιολόγιο που είδα δεν έχει την 28η σαν μέρα προς συμπλήρωση....αλλά αν είμαστε ΑΚΩ δεν με ενδιαφέρει αν συμπληρώνονται ή όχι οι ταδε μέρες....εγώ θα πληρωθώ κανονικά σαν πλήρους ωραρίου....τίποτα λιγότερο...κ αν το ΕΣΠΑ δεν δίνει λεφτά παρα μόνο για τις μέρες που έει το παρουσιολόγιο πάνω θα μου τις δώσει αυτές τις μέρες ο κρατικός κορβανάς....ΣΥΝχρηματοδοτούμενο....!!!! αυτο πιστεύω οτι είναι αυτονόητο....

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:26:56 μμ »
Πώς είναι δυνατον να είμασε ωρομίσθιοι από τη στογμή που δεν έχουμε κάνει τέτοια αίτηση? τουλάχιστον εγώ είχα κάνει αίτηση μόνο ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου. Θα ήταν παράνομο να με προσελάμβαναν ως ωρομίσθια.
Είναι ξεκάθαρο ακόμα και στη σύμβαση ότι είμαστε αναπληρωτές με τα δικαιώματα των αναπληρωτών και ότι το πρόγραμμα είναι ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ από ΕΕ κ Ελληνικο Δημόσιο!
λίγη αισιοδοξία βρε παιδιά δεν βλάπτει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:13 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:38:44 μμ »
Πώς είναι δυνατον να είμασε ωρομίσθιοι από τη στογμή που δεν έχουμε κάνει τέτοια αίτηση? τουλάχιστον εγώ είχα κάνει αίτηση μόνο ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου. Θα ήταν παράνομο να με προσελάμβαναν ως ωρομίσθια.
Είναι ξεκάθαρο ακόμα και στη σύμβαση ότι είμαστε αναπληρωτές με τα δικαιώματα των αναπληρωτών και ότι το πρόγραμμα είναι ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ από ΕΕ κ Ελληνικο Δημόσιο!
λίγη αισιοδοξία βρε παιδιά δεν βλάπτει

Εμένα πάλι, κάπου πήρε το αυτί μου τη λέξη "ιδιώτης", αλλά δε σας λέω παραπάνω λεπτομέρειες μέχρι να μάθω κι άλλα...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:39:58 μμ »
Όχι ωρομίσθιοι αλλά ημερομίσθιοι ;)

Έθιξες όμως μια άλλη παράμετρο αυτής της υπόθεσης που έχει να κάνει με το πόσες διαφορετικές συμβάσεις εργασίας υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο κατά τα υπόλοιπα δημόσιο σχολείο. Μόνιμοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές πλήρους και αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου που αμείβονται μέσω κρατικού προυπολογισμού και αναπληρωτές πλήρους και μειωμένου ωραρίου που αμείβονται μέσω ΕΣΠΑ! Εξ αυτών μόνο οι μόνιμοι είναι με σύμβαση δημοσίου ενώ όλοι οι άλλοι είμαστε με συμβάσεις ιδιωτικού έργου ορισμένου χρόνου.

Αλλάζει και εκ των συμβάσεών μας η φυσιογνωμία και ο χαρακτήρας του δημόσιου σχολείου;

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:49:39 μμ »
Όχι ωρομίσθιοι αλλά ημερομίσθιοι ;)

Έθιξες όμως μια άλλη παράμετρο αυτής της υπόθεσης που έχει να κάνει με το πόσες διαφορετικές συμβάσεις εργασίας υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο κατά τα υπόλοιπα δημόσιο σχολείο. Μόνιμοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές πλήρους και αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου που αμείβονται μέσω κρατικού προυπολογισμού και αναπληρωτές πλήρους και μειωμένου ωραρίου που αμείβονται μέσω ΕΣΠΑ! Εξ αυτών μόνο οι μόνιμοι είναι με σύμβαση δημοσίου ενώ όλοι οι άλλοι είμαστε με συμβάσεις ιδιωτικού έργου ορισμένου χρόνου.

Αλλάζει και εκ των συμβάσεών μας η φυσιογνωμία και ο χαρακτήρας του δημόσιου σχολείου;

10 χρόνια στην εκπαίδευση αυτό το θέμα πάντα με πληγώνει...γιατί καλώς αν άλλαζαν με συνέπεια και σεβασμό στον μαθητή και στον εκπαιδευτικό, αλλά μέχρι στιγμής μόνο το αντίθετο βλέπω να συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:42:32 πμ »
Να ρωτησω,μιας και ειδα κατι παραπανω και αλλα μου ελεγαν στο γραφειο προχτες...Με καλεσαν ΑΚΩ την περασμενη βδομαδα, Α' βαθμια, ΠΕ06 και πηγα να παρω ωρες, αφου εκανα αναληψη στο περιφερειακο γραφειο τησ διευθυνσης.

Μου ειπαν οτι υποχρεωτικα πρεπει να παρω 24 ωρες ακατεβατα. Δεν ανελαβα επι τοπου, γιατι με τα κενα που υπηρχαν θα επρεπε να παρω 4 με 5 σχολεια στις 4 ακρες του δημου που με στειλανε κι επιπλεον,μετα απο αρκετη συζητηση, στο γραφειο εκει μου ειπαν οτι ηθελαν 4 αναπληρωτες και τους ειχαν στειλει 7, οποτε να περιμενω απο βδομαδα να αναδιαρθρωθουν τα κενα-αμα βρουν ακρη θελω να το δω, εδω δεν ξερουν που ειναι τα κενα που λειπουν.

Ισχυει ομως αυτο; 24 ωρες ακατεβατα η απο 16 ως 24; κι αν παρεις λιγοτερες απο 24 τι γινεται, πρεπει να συμπληρωσεις ωρες καπως;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 02:42:11 πμ »
Να ρωτησω,μιας και ειδα κατι παραπανω και αλλα μου ελεγαν στο γραφειο προχτες...Με καλεσαν ΑΚΩ την περασμενη βδομαδα, Α' βαθμια, ΠΕ06 και πηγα να παρω ωρες, αφου εκανα αναληψη στο περιφερειακο γραφειο τησ διευθυνσης.

Μου ειπαν οτι υποχρεωτικα πρεπει να παρω 24 ωρες ακατεβατα. Δεν ανελαβα επι τοπου, γιατι με τα κενα που υπηρχαν θα επρεπε να παρω 4 με 5 σχολεια στις 4 ακρες του δημου που με στειλανε κι επιπλεον,μετα απο αρκετη συζητηση, στο γραφειο εκει μου ειπαν οτι ηθελαν 4 αναπληρωτες και τους ειχαν στειλει 7, οποτε να περιμενω απο βδομαδα να αναδιαρθρωθουν τα κενα-αμα βρουν ακρη θελω να το δω, εδω δεν ξερουν που ειναι τα κενα που λειπουν.

Ισχυει ομως αυτο; 24 ωρες ακατεβατα η απο 16 ως 24; κι αν παρεις λιγοτερες απο 24 τι γινεται, πρεπει να συμπληρωσεις ωρες καπως;

Μέσω ΕΣΠΑ ακατέβατες 24 ώρες, ειδάλλως χρειάζεται αιτιολογημένη έκθεση από το Δ/ντή Α/θμιας
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 10:19:10 πμ »
Να ρωτησω,μιας και ειδα κατι παραπανω και αλλα μου ελεγαν στο γραφειο προχτες...Με καλεσαν ΑΚΩ την περασμενη βδομαδα, Α' βαθμια, ΠΕ06 και πηγα να παρω ωρες, αφου εκανα αναληψη στο περιφερειακο γραφειο τησ διευθυνσης.

Μου ειπαν οτι υποχρεωτικα πρεπει να παρω 24 ωρες ακατεβατα. Δεν ανελαβα επι τοπου, γιατι με τα κενα που υπηρχαν θα επρεπε να παρω 4 με 5 σχολεια στις 4 ακρες του δημου που με στειλανε κι επιπλεον,μετα απο αρκετη συζητηση, στο γραφειο εκει μου ειπαν οτι ηθελαν 4 αναπληρωτες και τους ειχαν στειλει 7, οποτε να περιμενω απο βδομαδα να αναδιαρθρωθουν τα κενα-αμα βρουν ακρη θελω να το δω, εδω δεν ξερουν που ειναι τα κενα που λειπουν.

Ισχυει ομως αυτο; 24 ωρες ακατεβατα η απο 16 ως 24; κι αν παρεις λιγοτερες απο 24 τι γινεται, πρεπει να συμπληρωσεις ωρες καπως;

Μέσω ΕΣΠΑ ακατέβατες 24 ώρες, ειδάλλως χρειάζεται αιτιολογημένη έκθεση από το Δ/ντή Α/θμιας

Και αυτή η έκθεση δικαιολογεί το λιγότερο των ωρών και έχει κάποιο κόστος στην μισθοδοσία και την προυπηρεσία; 16 ώρες , 16/21; στο μισθό; αυτό είναι παράνομο αν γίνει έτσι...ο αναπληρωτής ή ο μόνιμος με 18 ώρες γιατί πληρώνονται κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 12:54:01 μμ »
Η λογική του υπουργείου όπως εκφράστηκε από τον ΓΓ Κουλαϊδή είναι "αφήστε να δημιουργηθεί το πρόβλημα και μετά βλέπουμε πώς θα το αντιμετωπίσουμε".
Η έκθεση όπως περιγράφεται δείχνει να δίνει τη δυνατότητα κάποιος να εργάζεται με λιγότερες ώρες αλλά αυτό μπορεί να σημαίνει και λιγότερες ημέρες οπότε να οδηγεί σε μικρότερο μηνιαίο μισθό/προϋπηρεσία/ένσημα. Μέχρι χθες λέγανε ότι το παρουσιολόγιο είναι τυπικό και ξαφνικά γίνεται το αποδεικτικό εργασίας μας.

Όλη δε η διαδικασία που περιγράφεται για την πληρωμή μας έχει ως ελάχιστο χρόνο διεκπεραίωσης τις 3 εβδομάδες και αυτό εφόσον όλα τα σχολεία στείλουν εμπρόθεσμα τα παρουσιολόγια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα πληρωνόμαστε κάθε 30 του μήνα αλλά το νωρίτερο 20 ημέρες μετά. Με τα σημερινά δεδομένα πάμε για Δεκέμβριο.

Το υπουργείο νίπτει τας χείρας του και παραπέμπει το θέμα των πληρωμών στους διευθυντές εκπαίδευσης χρήζοντας τους καθόλα υπεύθυνους. Ας αρχίσουμε λοιπόν από αυτούς. Χρειάζεται να καταγραφεί με κάθε τρόπο η αντίδρασή μας. Είμαστε κοντά 4000 αναπληρωτές με ΕΣΠΑ και σχεδόν όλοι εργαζόμαστε στα 800 δημοτικά. Δεν είμαστε διασκορπισμένοι. Μπορούμε να συντονιστούμε. Ας ενημερώσουμε όσους γνωρίζουμε και από Δευτέρα αφενός απαιτούμε διευκρινίσεις αφετέρου βλέπουμε και πιο δυναμικές αντιδράσεις. Μιλήστε όμως σε όσους γνωρίζετε, όχι μόνο σε συναδέλφους αλλά και σε οικογένεια, φίλους, γονείς, γνωστούς και αγνώστους.

Η νέα αυτή σύμβαση μας αφορά όμως όλους γιατί ποιος ξέρει και ποιοι άλλοι θα προσλαμβάνονται με τέτοιες σχέσεις εργασίας -με ή χωρίς ΕΣΠΑ. Του χρόνου μπορεί να είμαστε όλοι οι ελαστικά εργαζόμενοι με ημερομίσθιο.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2010, 01:06:37 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:12:29 μμ »

Με λιγα λογια παρουσιολογια για ολους μας..... :-\

Πως αυτο συνδιαζεται με το οτι εχουμε τα ιδια δικαιωματα με τους αναπληρωτες που χρηματοδοτουνται απο τον κρατικο προυπολογισμο?Αν εγω παρω προσωπικη αδεια 7 ημερων που δικαιουμαι ως αναπληρωτης θα παρω τα ιδια λεφτα στο τελος του μηνα?Τα παρουσιολογια θα τα εχουμε για τα ματια της Ε.Ε????

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:21:56 μμ »
H ενωση αδιοριστων εκπαιδευτικων εβγαλε ανακοινωση  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13750
Παράθεση
Είμαστε κοντά 4000 αναπληρωτές με ΕΣΠΑ και σχεδόν όλοι εργαζόμαστε στα 800 δημοτικά

Το ΕΣΠΑ απο την ΠΔΣ της δευτεροβαθμιας,το πηγαν στην πρωτοβαθμια.Ποσοι χιλιαδες ωρομισθιοι δουλευαν περσι και φετος ειναι ανεργοι?? Γιατι δεν γραφει κανενας για τους σημερινους ανεργους?? Μηπως ολοι οι περσινοι ωρομισθιοι προσληφθηκαν φετος και δεν το πηρα χαμπαρι??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.