*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264685 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elli84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 03:38:16 μμ »
και τι θα γινει απο βδομαδα που θα μας καλεσουν να υπογραψουμε?πως μπορουμε να αντιδρασουμε??ωρες ωρες σκεφτομαι να παραιτηθω...αφησαμε τα φροντιστηρια και ξενιτευτηκαμε για να μας κοροιδευουν ολοι αυτοι,δεν φτανει που με στειλαν σε 5 σχολεια για να συμπληρωσω ωραριο και παλι ολη μερα στο δρομο και βενζινες τωρα μας λενε οτι δεν δικαιουμαστε και τις αργιες,χριστουγεννα κτλ!Και ερωτω: Με ποιο δικαιωμα χρησιμοποιησαν αυτον τον πινακα εφοσον τελικα δεν ειμαστε αναπληρωτες????Δεν ειναι παρανομο κατι τετοιο?Τι μπορουμε να κανουμε??Τετοια οργη πρωτη φορα νιωθω στη ζωη μου...δεν γινεται να περασει αυτο γιατι πολυ απλα μας εξαπατησαν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:24 »

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:14:54 μμ »
Να ρωτησω και εγω η χαζή.....ειναι για όλες τισ ειδικότητες μέσω εσπα???αυτο που ανακοινωθηκε στην alfavita( http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf) δε λεει τιποτα για πληροφορικη....μη χαιρομαι τσαμπα ε???και υστερα σου λενε σε μπορεις να δουλεψεις αλλου σε εχουμε πληρες ωραριο!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elli84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:20:30 μμ »
Να ρωτησω και εγω η χαζή.....ειναι για όλες τισ ειδικότητες μέσω εσπα???αυτο που ανακοινωθηκε στην alfavita( http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf) δε λεει τιποτα για πληροφορικη....μη χαιρομαι τσαμπα ε???και υστερα σου λενε σε μπορεις να δουλεψεις αλλου σε εχουμε πληρες ωραριο!!!!!!

και της πληροφορικης μεσω εσπα ειναι!ουτε και για μας της αγγλικης λεει αλλα μεσω εσπα ειμαστε και μεις αλλα και σεις!!

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:23:05 μμ »
ναι αλλά σελίδα 32 τι είναι αυτό το αστερακι ....(στη διεύθυνση που έκανα attach)μπορείς να γράψεις τη διεύθυνση που έχεις εσύ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:24 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:24:38 μμ »
Να ρωτησω και εγω η χαζή.....ειναι για όλες τισ ειδικότητες μέσω εσπα???αυτο που ανακοινωθηκε στην alfavita( http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf) δε λεει τιποτα για πληροφορικη....μη χαιρομαι τσαμπα ε???και υστερα σου λενε σε μπορεις να δουλεψεις αλλου σε εχουμε πληρες ωραριο!!!!!!

Μιλάει και για πληροφορική, για αυτούς που προσλήφθηκαν για το μάθημα Τ.Π.Ε. και νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση στο πλαίσιο της πράξης "Ανάπτυξη ψηφιακής εκπαιδευτικής πλατφόρμας..."

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:25:38 μμ »
Μιλάμε για εφαρμοσμένο χάος στην παιδεία

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:26:59 μμ »
Να ρωτησω και εγω η χαζή.....ειναι για όλες τισ ειδικότητες μέσω εσπα???αυτο που ανακοινωθηκε στην alfavita( http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf) δε λεει τιποτα για πληροφορικη....μη χαιρομαι τσαμπα ε???και υστερα σου λενε σε μπορεις να δουλεψεις αλλου σε εχουμε πληρες ωραριο!!!!!!

και της πληροφορικης μεσω εσπα ειναι!ουτε και για μας της αγγλικης λεει αλλα μεσω εσπα ειμαστε και μεις αλλα και σεις!!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13695

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:31:22 μμ »
Εγω μιλάω για το http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf που δεν αναφέρει πουθενα Αγγλικά και Πληροφορική. Αυτό που έστειλες μιλά και για δασκάλους

Αποσυνδεδεμένος elli84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:35:51 μμ »
Εγω μιλάω για το http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf που δεν αναφέρει πουθενα Αγγλικά και Πληροφορική. Αυτό που έστειλες μιλά και για δασκάλους

Οταν σε προσελαβαν δεν ελεγε αν ειστε μεσω Εσπα? Σε μας το ελεγε οποτε δεν εχω αμφιβολια οτι και σε μας ισχυει αυτο

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 04:48:25 μμ »
Τι διαολο?? Ολες οι ενωσεις εβγαλαν πεθαμενους τους χιλιαδες περσινους ωρομισθιους στην δευτεροβαθμια που φετος δεν εργαζονται?? Αν ειναι ετσι να μας κανουν τουλαχιστον κανενα μνημοσυνο..........

Έτσι όπως τα λες είναι, οι περσινοί αναπληρωτές και ωρομίσθιοι δεν έχουν όλοι τους χώρο στο σημερινό σχολείο. Και του χρόνου ακόμη λιγοτεροι θα είναι αφού ετοιμάζονται αφενός οι συγχωνεύσεις σχολείων και η επανεξέταση των οργανικών θέσεων αφετέρου δρομολογείται το πέρασμά μας στην περιφέρεια με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δεν έχεις όμως δίκιο ότι δεν λέγεται ή δεν γίνεται τίποτε όλο αυτό τον καιρό. Απεναντίας η συζήτηση και οι αντιδράσεις έχουν ξεκινήσει από τον Μάρτιο με το νομοσχέδιο και στη συνέχεια με τα τμήματα και το κλείσιμο σχολικών μονάδων, τα κενά που εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας, τη συμπλήρωση ωραρίου σε τρία και τέσσερα σχολεία για να μη μείνει κανένας έστω και με μια ωρα ασυμπλήρωτη, τα σχολεία που συνεχίζουν να μην έχουν καθηγητές, την πδσ που καταργήθηκε κλπ.  Ότι οι αντιδράσεις μας είναι κάτω των απαιτήσεων έχεις απόλυτο δίκιο. Εδώ ας αναλογιστεί ο καθένας το μερίδιο ευθύνης του.


Eγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς είναι δυνατόν να διορίστηκαν τόσοι πολλοί αναπληρωτές φέτος. Ακόμα και με το ΕΣΠΑ ο αριθμός φαντάζει τεράστιος. Μου δίνεται η εντύπωση οτι ο αριθμός των αναπληρωτών που μπήκαν φέτος ξεπερνάει ακόμα και τους ωρομίσθιους που έμπαιναν μέχρι πέρισυ.
Αναρωτιέμαι αν ισχύει αυτό που ίσχυε (γενικά) μέχρι πέρισυ, δηλαδή οτι αν σε πάρουν τη μια χρονιά θα σε ξαναπάρουν και την επόμενη (ως αναπληρωτή). Είναι δυνατόν να ξαναμπούν και του χρόνου τόσοι πολλοί?
Η φράση με "ξένα κόλυβα μνημόσυνο" (και οχι κηδεία, μια μικρή διόρθωση σ' αυτό που είπε ο συνάδελφος) καταδεικνύει ακριβώς αυτό που συνέβη φέτος. Αλλά θα συνεχιστεί αυτό και του χρόνου? Και αν η Ε.Ε. δεν εγκρίνει τη χρήση των κονδυλίων του ΕΣΠΑ ούτε για φέτος (νομίζω οτι κάτι πήρε το μάτι μου πως ακόμα δεν έχει εγκριθεί σίγουρα) τί γίνεται?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:12:16 μμ »
Eγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς είναι δυνατόν να διορίστηκαν τόσοι πολλοί αναπληρωτές φέτος. Ακόμα και με το ΕΣΠΑ ο αριθμός φαντάζει τεράστιος. Μου δίνεται η εντύπωση οτι ο αριθμός των αναπληρωτών που μπήκαν φέτος ξεπερνάει ακόμα και τους ωρομίσθιους που έμπαιναν μέχρι πέρισυ.
Αναρωτιέμαι αν ισχύει αυτό που ίσχυε (γενικά) μέχρι πέρισυ, δηλαδή οτι αν σε πάρουν τη μια χρονιά θα σε ξαναπάρουν και την επόμενη (ως αναπληρωτή). Είναι δυνατόν να ξαναμπούν και του χρόνου τόσοι πολλοί?
Η φράση με "ξένα κόλυβα μνημόσυνο" (και οχι κηδεία, μια μικρή διόρθωση σ' αυτό που είπε ο συνάδελφος) καταδεικνύει ακριβώς αυτό που συνέβη φέτος. Αλλά θα συνεχιστεί αυτό και του χρόνου? Και αν η Ε.Ε. δεν εγκρίνει τη χρήση των κονδυλίων του ΕΣΠΑ ούτε για φέτος (νομίζω οτι κάτι πήρε το μάτι μου πως ακόμα δεν έχει εγκριθεί σίγουρα) τί γίνεται?
Ακριβώς όπως το λες... Δυστυχώς
Οι πολλοί αναπληρωτές είναι για τα ολοήμερα. 'Έστειλε" όσους μπορούσε μόνιμους (κυρίως πληροφορικάριους) αλλά δεν έφτασαν. Έγινε και ένας χαμός γιατί οι μόνιμοι δεν ήθελαν.
(επειδή παρακολουθούσα τις τοποθετήσεις πληροφορικάριων στα Γιάννενα θα δεις πόσοι μόνιμοι ανατέθηκαν σε δημοτικά αλλά τους "γύρισαν" πίσω).

Αποσυνδεδεμένος tolios3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:12:31 μμ »
Ερώτηση:
Αυτό αφορά τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή και τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου
που είναι μέσω ΕΣΠΑ?
Γιατί σε εμάς που είμαστε στην Β' φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει παρουσιολόγιο (ή μήπως
υπάρχει και δεν τον ξέρουμε?)

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:14:37 μμ »
Πρωτα απο ολα πρεπει απο Τριτη να μαθουμε τι ακριβως συμβαινει...Τι εννοει λεγοντας οτι
"Τα εργασιακά, μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα των ανωτέρω εκπαιδευτικών είναι
αντίστοιχα με εκείνα των αναπληρωτών πλήρους ή μειωμένου ωραρίου των αντίστοιχων
ειδικοτήτων που αμείβονται από τον τακτικό προϋπολογισμό"

Ποια ειναι τα αντιστοιχα?Γιατι δεν ειναι ιδια?
Πραγματι σε αυτο το εγγραφο
http://www.alfavita.gr/neosxoleio.pdf
δεν αναφερει πουθενα κατι για πληροφορικους
Ενω σε αυτο http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13695
μιλαει για τους παντες...Ακομα και δασκαλους...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 05:15:31 μμ »
Ερώτηση:
Αυτό αφορά τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ή και τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου
που είναι μέσω ΕΣΠΑ?
Γιατί σε εμάς που είμαστε στην Β' φάση αναπληρωτών δεν υπάρχει παρουσιολόγιο (ή μήπως
υπάρχει και δεν τον ξέρουμε?)
Αφορά όλους όσους θα πληρωθούνε μέσω ΕΣΠΑ είτε ΑΜΩ είτε ΑΚΩ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.