*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lisaspenser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:17:34 πμ »
Ε, ενταξει η κοπελα...αμα δεν απεργει ποτε, μη χαλασει τη συνταγη τωρα.
Τι μαλα..ες ειναι αυτες?

Γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε, καποιοι δεν απεργουν ποτε κ καποιοι αλλοι τρεξανε να υπογραψουν συμβαση μη χασουν το μηνιατικο... ποιο μηνιατικο δηλαδη λεμε τωρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:23 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:51:25 πμ »
Και για τη συναδέλφισσα από Θεσσαλονίκη και για όσους είναι επαρχία... η ΔΟΕ αποφάσισε οι διδασκαλικοί σύλλογοι να πληρώσουν πούλμαν για να κατέβει όποιος θέλει στο Υπουργείο. Ακόμα και για 2 είναι υποχρεωμένοι να βάλουν λεωφορείο

Αποσυνδεδεμένος nkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:28:35 πμ »
Έχει κανονιστεί τίποτα για Θεσσαλονίκη; Δεν αντιλήφθηκα κάτι. Πάντως νομίζω ότι στη βράση κολλάει το σίδερο και αφού έχουμε και την πλήρη υποστήριξη της ΔΟΕ...Απεργία it is then...


Για Θεσσαλονίκη σήμερα το απόγευμα στις 7.00μμ, στο Στέκι της Αντιρατσιστικής Ερμού 23 & Βενιζέλου έχουμε Συνέλευση – Συνάντηση με Δικηγόρο όπου θα αποφασίσουμε κινητοποίηση για την απεργία της Δευτέρας.

Θέματα:
• συμβάσεις και εργασιακό καθεστώς αναπληρωτών μειωμένου και κανονικού ωραρίου ΕΣΠΑ
• Κινητοποιήσεις

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΕ Η ΔΟΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΝΟΕΜΒΡΗ

Πρωτοβουλία Αναπληρωτών-Ωρομισθίων Θεσσαλονίκης

Για ενημέρωση επισκεφτείτε το
http://oromisthioi.blogspot.com/
http://www.oromisthioi.gr/

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:52:14 πμ »
Ελπίζω η κινητοποίησή σας να είναι μαζική. Κρίμα που η ΟΛΜΕ δεν κάνει μία διευκολυντική στάση εργασίας και την Βθμια. Είμαστε και μερικοί μόνιμοι που θα θέλαμε να κατέβουμε στις όποιες κινητοποιήσεις μπορεί να γίνουν στις πόλεις μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:23 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:21:20 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΠΙΤΕΣ,
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ...
Kαλά αυτό το όλοι μην το λες. Σήμερα που το έλεγα στην συνάδελφο μου ΠΕ05 μού έλεγε ότι αυτήν δεν απεργεί ποτέ και η άλλη ΠΕ05 δεν θα απεργήσει για να μην φορτωθεί η πρώτη τα παιδιά της δικής της τάξης.... ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι δεν θέλω να πω τίποτα για τον κλάδο ΠΕ05. Απλά έτυχαν οι συγκεκριμμένες.
Συνάδελφε/σσα, ακριβώς πριν δώσεις την απάντηση που παράθεσα είχα απαντήσει πως απεργούμε και μάλιστα επίτηδες έβαλα τον κλάδο μου μήπως και δώσω κι εγώ παράδειγμα και έρθουν έτσι κι άλλοι στην απεργία. Γιατί δε το πήρες ως θετικό αλλά το αγνόησες κι έδωσες έμφαση στις 2-3 «κακές» συναδέλφους που λένε ότι δε θα απεργήσουν και δε συμμετείχαν καν στο φόρουμ; Το λέω για να μην έχουμε κι άλλη διάσπαση στον κλάδο γενικά των εκπαιδευτικών, δεν είναι το θέμα μου οι πε05 ή όποιοι άλλοι, για να μην παρεξηγούμαι. Κι εγώ βλέπω διάφορες ειδικότητες και τώρα πχ τα έχω πάρει με κάποιους δασκάλους μόνιμους στα σχολεία που δουλεύω που δεν απεργούν και ντρέπομαι για λογαριασμό τους που λυπούνται αυτοί τα 50-7-€ και δε τα λυπάμαι εγώ που παίρνω, όοοοταν τα παίρνω, τα 400€ και του χρόνου μάλλον θα είμαι εκτός αλλά δε το κάνω θέμα. Δε τα βάζω με όλους τους δασκάλους. Παντού υπάρχουν αυτοί που απεργούν κι αυτοί που δεν απεργούν, δεν είναι θέμα κλάδου. Δε μας κάνει καλό τους αδιόριστους να διαφωνούμε γιατί πάνω απ’όλα έχουμε ένα κοινό στόχο και κυρίως το ίδιο μεγάλο ΖΟΡΙ. Όσα λέω τα λέω πραγματικά με καλές προθέσεις.


Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:39:03 πμ »
Λοιπόν συνάδελφοι, επειδή έχω άμεση ενημέρωση από γραφείο, σας λέω πως για την πληρωμή των αναπληρωτων εσπα προβλέπεται καταχώρηση σε ηλεκτρονικό σύστημα όπου θα περνιέται πόσες μέρες δουλέψανε. Οπότε τα περί "θα πληρώνεστε όπως και οι αναπληρωτές κρατικού προϋπολογισμού" είναι φούμαρα.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 11:17:33 πμ »
Βρε παιδια τελικά ποιοι αναπληρωτες ειναι μεσω ΕΣΠΑ, και ποιοι δεν ειναι?....

Η φιλη μου παντως που ειναι απο την  α φαση αναπληρωτων σε πιλοτικο ολοημερο.....νομιζω οτι πληρώνετε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 12:35:08 μμ »
Στείλανε πάντως από το υπουργείο σε όλες τις β θμιες τον πρότυπο οδηγό εφαρμογής...αλλά το πιο φλέγον όλων είναι Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ μας...όχι μόνο τα ένσημα αλλά αυτή η προυπηρεσία να προσμετράτε ως εκπαιδευτική...φοβάμια μην επαληθευτεί η καθηγήτρια του ΑΠΘ οτι θα είναι μόνο συντάξιμη....αααααα...

Πώς θα το ξέρουμε στα σίγουρα αυτό? Στη βεβαίωση προυπηρεσίας θα φαίνεται?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 01:11:25 μμ »
Για την απεργια πρεπει να ειδοποιησουμε κανεναν? εννοω να το πουμε στον δευθυντη μας οτι δεν θα παμε ή απλα δεν παμε?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 02:07:42 μμ »
Για την απεργια πρεπει να ειδοποιησουμε κανεναν? εννοω να το πουμε στον δευθυντη μας οτι δεν θα παμε ή απλα δεν παμε?
Λείπω σε ημέρα απεργίας = απεργώ.
Δεν οφείλεις να ειδοποίησεις κανέναν και πολύ περισσότερο να προειδοποιήσεις από την προηγούμενη.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 02:50:05 μμ »
"Καθοδηγουμενος" αγωνας ......................η ηγεσια εχει καταφερει , καθοδηγησει ολα τα συνδικαλιστικα οργανα να ασχολουνται μονο με το ΕΣΠΑ φετος....................

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 03:10:51 μμ »
Τι θες να πεις με αυτο belw?

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #348 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 03:31:38 μμ »
Όποιος δε συμμετέχει ούτε καν σε αυτό, την αποχή από τα καθήκοντα και την απεργία, είναι άξιος της τύχης του και μεγάλος εθελόδουλος γιατί είναι σαν να λέει στο υπουργείο "είμαι ευχαριστημένος με την κατάσταση, αντέχω κι άλλα, καβαλήστε με ακόμη καλύτερα" και στους συνδικαλιστές " καλά κάνετε και μας αγνοείτε τόσο καιρό, ούτε για απεργία δεν είμαστε άξιοι".
Όλοι ξέρουμε τα κακά του συνδικαλισμού και όλοι έχουμε ανάγκη τα λεφτά και τα ένσημα που ΔΕΝ παίρνουμε προς το παρόν, αλλά για το γαμώτο νομίζω ότι αξίζει να κάτσουμε σπιτάκι μας ή ακόμη καλύτερα να είμαστε στη διαμαρτυρία αν μπορούμε.
Κάποιοι δεν δείλιασαν μπροστά σε τανκς κάποτε κι εμείς αδιαφορούμε ακόμη και τα συμφέροντά μας να υπερασπιστούμε.
Προσωπικά ειδοποίησα από σήμερα ότι θα συμμετάσχω σε απεργία και ενημέρωσα και τους διευθυντές των σχολείων ότι υπάρχει τη Δευτέρα απεργία των αναπληρωτών.

Άλλο θέμα τώρα: Τί γίνεται με την ενιαία αρχή πληρωμών και τους ΑΜΩ ΕΣΠΑ; Στο σχολείο μου εμφάνισαν κάτι χαρτιά που συμπληρώνουν οι μόνιμοι και με ρωτάνε αν πρέπει να τα συμπληρώσω κι εγώ, επειγόνται μάλιστα.... Κάνουν και οι ΑΜΩ εγγραφή στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #349 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 03:49:26 μμ »
Σήμερα η Διεύθυνση Ανατολικής Αττικής αποφάσισε να στείλει τα παρουσιολόγια στα σχολεία και έδωσαν στους διευθυντές περιθώριο μέχρι τη Δευτέρα για να τα στείλουν πίσω! Τώρα τους έπιασε ο πόνος, μόλις ανακοινώθηκε η απεργία. Κανείς από τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ δεν δεχτηκε να υπογράψει εννοείται!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.