*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:14:40 μμ »
Σας έχουν έρθει παρουσιολόγια για κάθε μήνα; Εμένα ο διευθυντής μου έδωσε μόνο ένα υπόδειγμα του Οκτωβρίου. Ξέρετε που θα βρω του Σεπτεμβρίου;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:10:03 μμ »
Δεν ξερω αν ειναι χαζη η απορια μου, αλλα μπορω καπου να βρω ποια επιδοματα υπαρχουν;
Δλδ προφανως υπαρχει καποιο για το μεταπτυχιακο, αλλα ποια αλλα υπαρχουν;

Στην σελιδα του ο κ.Καψαλακης στο facebook αναφερει αναλυτικα το μισθο των αναπληρωτων και ολα τα επιδοματα για καθε περιπτωση ξεχωριστα.αν μπεις και ψαξεις λιγο θα τα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:28:45 μμ »
ισως ειναι λιγο ασχετο με το θεμα, με καλεσαν τωρα αμω πληροφορικης με την τελευταια φαση. με καλεσαν σε 3 σχολεια εκ των οποιων τα 2 ανηκουν στα 800 πιλοτικα!

το προβλημα ειναι οτι το κανονικο σχολειο εχει βαλει ολεσ τις ωρες πανω στις ωρες που δουλευουν τα πιλοτικα (για απογευμα μιλαμε παντα).

αυριο θα παω στα γραφεια και μου ειπαν οτι ισως μου αλλαξουν καποιο σχολειο. αν παλι γινει κατι τετοιο δεν πιστευω να μου πουνε οτι πρεπει να παρω λιγοτερες ωρες τελικα????

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:53:14 μμ »
Παράθεση
Το 1498 που αναφέρθηκε παραπάνω θα ήταν σωστό για μόνιμο. Σε εμάς τα ακαθάριστα είναι περισσότερα λόγω του ΙΚΑ δημοσίου.

Το 1498 ειναι τα μεικτα ανευ ΙΚΑ εργοδοτη.Το ΙΚΑ εργοδοτη δεν αναγραφεται σε καμια συμβαση διοτι πολυ απλα δεν μας αφορα.Ειναι λεφτα του εργοδοτη(κρατους) που πανε στο ΙΚΑ για την ασφαλιση μας.


Σωστά.
Οι μικτές αποδοχές είναι ίσες με το βασικό (ανάλογα με το μκ) + τα τρία επιδόματα που δικαιούμαστε όλοι (εξωδιδακτικής απασχόλησης, διδακτικής προετοιμασίας και κίνητρο απόδοσης). Σε αυτά προστίθενται και τα ιδιαίτερα επιδόματα που δικαιούται κάποιος πχ μεταπτυχιακό, διδακτορικό, γάμου και παιδιών, ειδικής αγωγής, παραμεθορίου κοκ.
Από τις μικτές αποδοχές μας αφαιρείται η εισφορά εργαζόμενου στο ΙΚΑ που είναι 16% επί του συνόλου (αν δεν κάνω λάθος δεν συμπεριλαμβάνεται το κίνητρο απόδοσης στον υπολογισμό της βάσης ΙΚΑ), παρακρατείται και τυχόν φόρος και τα υπόλοιπα είναι οι καθαρές μηνιαίες αποδοχές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:57:11 μμ »
δειτε και αυτο. ερχεται σε αντιθεση με τα παρουσιολογια που υπογραφηκαν για το σεπτεμβρη


Αποστολή παρουσιολογίων αναπληρωτών εκπαιδευτικών
Τετάρτη, 24 Νοέμβριος 2010 15:14




Θέμα: «Αποστολή παρουσιολογίων αναπληρωτών εκπαιδευτικών»

Σχετ.: Φ.361.1/345/112896/δ1/13-09-2010 έγγραφο Υπ. Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ.

Παρακαλούμε, όπως τα παρουσιολόγια των αναπληρωτών εκπαιδευτικών, ειδικοτήτων ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ16, ΠΕ32, ΠΕ18.41, οι οποίοι προσελήφθησαν μέσω των προγραμμάτων ΕΣΠΑ και αφορούν την Α΄ φάση, συμπληρωθούν σύμφωνα με την ανάληψη υπηρεσίας στη Διεύθυνση και βάσει του ισχύοντος ωρολογίου προγράμματος.

Σας ενημερώνουμε πως και για τους εκπαιδευτικούς των επόμενων φάσεων, ως πρώτη ημέρα εγγραφής στο παρουσιολόγιο θα λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία αναφοράς ανάληψης υπηρεσίας στη Διεύθυνση.

Αναφορά ανάληψης υπηρεσίας στη Διεύθυνση για την Α΄φάση αναπληρωτών

ΠΕ05 & ΠΕ07 :   13-09-2010 έως 14-09-2010               

ΠΕ08:                 10-09-2010 έως 13-09-2010

ΠΕ16:                 10-09-2010 έως 13-09-2010

ΠΕ32:                 10-09-2010 έως 13-09-2010

ΠΕ18.41:           13-09-2010 έως 14-09-2010

                                             Για το ΠΥΣΠΕ Ανατολικής Αττικής
                                                     Η Δ/ντρια Εκπ/σης

                                                     Βασιλική Ξυθάλη



Αποσυνδεδεμένος aelleni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:02:46 μμ »
Ερώτηση:
Οι ΑΜΩ δικαιούνται (κατά αναλογία ωρών και ποσού) επιδόματα που έχουν οι ΑΚΩ; Ρωτώ γιατί απ ότι ξέρω για παράδειγμα το εξωδιδακτικής απασχόλησης δεν ισχύει αν είσαι σε παραπάνω από 3 σχολεία, που είναι πολλοί ΑΜΩ γιατί δεν κάνουν εξωδιδακτική εργασία. Το "διδακτικής προετοιμασίας", το "κίνητρο απόδοσης", άλλα;

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:05:11 μμ »
Σήμερα πήρα κ γω ένα παρουσιολόγιο Οκτώβρη να το ρίξω μια ματιά κ διαπίστωσα ότι η 28η-αργία δεν υπάρχει για να 'γράψουμε' τις ώρες. Πριν το συμπληρώσω/υπογράψω πού να απευθυνθώ; Υπάρχει κάποιο τηλ; Σύμβαση ακόμα δεν είδα, μόνο παρουσιολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:12:40 μμ »
στα καινουρια παρουσιολογια υπαρχει η 28η οκτωβριου
δες εδω
http://dipe-anatol.att.sch.gr/2010/d241110a.pdf

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:07:01 πμ »
Δεν ξερω αν ειναι χαζη η απορια μου, αλλα μπορω καπου να βρω ποια επιδοματα υπαρχουν;
Δλδ προφανως υπαρχει καποιο για το μεταπτυχιακο, αλλα ποια αλλα υπαρχουν;

Στην σελιδα του ο κ.Καψαλακης στο facebook αναφερει αναλυτικα το μισθο των αναπληρωτων και ολα τα επιδοματα για καθε περιπτωση ξεχωριστα.αν μπεις και ψαξεις λιγο θα τα βρεις.

Σε ευχαριστω πολυ! Παω να ψαξω τωρα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:28:13 πμ »
Παράθεση
Το 1498 που αναφέρθηκε παραπάνω θα ήταν σωστό για μόνιμο. Σε εμάς τα ακαθάριστα είναι περισσότερα λόγω του ΙΚΑ δημοσίου.

Το 1498 ειναι τα μεικτα ανευ ΙΚΑ εργοδοτη.Το ΙΚΑ εργοδοτη δεν αναγραφεται σε καμια συμβαση διοτι πολυ απλα δεν μας αφορα.Ειναι λεφτα του εργοδοτη(κρατους) που πανε στο ΙΚΑ για την ασφαλιση μας.

Παράθεση
Στη σελίδα που υπολογίζει το μισθό και σύμφωνα με το μισθό νεοδιόριστου εκπαιδευτικού, τα μεικτά είναι περίπου 1839 ευρώ (για ΠΕ άγαμο πλήρους ωραρίου) και τα καθαρά περίπου 1200, κάτι περισσότερο από του νεοδιόριστου γιατί οι αναπληρωτές έχουν λιγότερες κρατήσεις.

Η σελιδα αυτη υπολογιζει ΚΑΙ το ΙΚΑ εργοδοτη για να βγαλει τα 1800+φευγα,, κατι που δεν το κανει η συμβαση.

Παράθεση
ξερει κανεις αν για ΜΚ 17 πρεπει να κλεισουμε ακριβως 12 μηνες προυπηρεσια ή μετα το εξαμηνο πιανεται το ιδιο?

πρεπει να κλεισουμε 12 μηνες ακριβως.


Ναι, έχεις δίκιο για το ΙΚΑ εργοδότη, το είδα κι εγώ μετά κάπου. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #500 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:52:22 πμ »
Έχω την αυτογνωσία ότι γίνομαι κουραστικός με το να επαναλαμβάνομαι, αλλά θα εξακολουθήσω να υποστηρίζω να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τις συμβάσεις.
Δεν αρκεί το να έχουμε μισθό ίσο με αυτόν του κανονικού αναπληρωτή. Πρέπει κάθε τί που μας αφορά να είναι ίδιο, αλλιώς γινόμαστε για ακόμα μία φορά θύματα της πολιτικής της διαίρεσης που συμβαίνει τόσα χρόνια και μας κατακερματίζει σε κατηγορίες...

Πρέπει να συνεχίσουμε επιμένοντας για συμβάσεις κανονικών αναπληρωτών που να αναφέρονται στο νόμο 3205/2003 ώστε να εξασφαλίσουμε όλα τα δικαιώματά μας, συμπεριλαμβανομένης της προϋπηρεσίας. Τί να τα κάνω τα χρήματα για ένα σχολικό έτος (αν δεν συμβεί κάτι που να διακόψει το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ νωρίτερα), όταν στην καλύτερη περίπτωση θα εργαστώ μέχρι το 2013 και μετά θα με πετάξουν σαν στυμμένη λεμονόκουπα, όπως έπραξαν με τόσους εργαζόμενους έως τώρα (προγράμματα Stage, "Βοήθεια στο σπίτι" κλπ).

Μόνο αν αγωνιστούμε για κατάργηση των νέων συμβάσεων και αντικατάστασή τους με τις κανονικές και για τον μαζικό διορισμό εκπαιδευτικών σύμφωνα με τα πραγματικά κενά που καταγράφονται στα σχολεία θα εξασφαλίσουμε το μέλλον μας. Κάθε τί άλλο είναι προσωρινό και αμφιβόλου ποιότητας.
Ας θυμηθούμε τις υποσχέσεις της τωρινής Υπουργού Παιδείας για κατάργηση της ωρομισθίας και για τόσα άλλα μεγαλεπίβολα σχέδια περί "Νέου Σχολείου" κλπ.

Εγώ προσωπικά δεν τους πιστέυω (Υπουργείο Παιδείας, ΔΟΕ, κυβέρνηση)  γιατί είναι αναξιόποιστοι και λαμόγια και θα διεκδικήσουμε μαζί με τους συναδέλφους που έχουν την ίδια γνώμη ένα καλύτερο αύριο για εμάς και τους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #501 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 08:29:29 πμ »
Έχω την αυτογνωσία ότι γίνομαι κουραστικός με το να επαναλαμβάνομαι, αλλά θα εξακολουθήσω να υποστηρίζω να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τις συμβάσεις.
Δεν αρκεί το να έχουμε μισθό ίσο με αυτόν του κανονικού αναπληρωτή. Πρέπει κάθε τί που μας αφορά να είναι ίδιο, αλλιώς γινόμαστε για ακόμα μία φορά θύματα της πολιτικής της διαίρεσης που συμβαίνει τόσα χρόνια και μας κατακερματίζει σε κατηγορίες...

Πρέπει να συνεχίσουμε επιμένοντας για συμβάσεις κανονικών αναπληρωτών που να αναφέρονται στο νόμο 3205/2003 ώστε να εξασφαλίσουμε όλα τα δικαιώματά μας, συμπεριλαμβανομένης της προϋπηρεσίας. Τί να τα κάνω τα χρήματα για ένα σχολικό έτος (αν δεν συμβεί κάτι που να διακόψει το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ νωρίτερα), όταν στην καλύτερη περίπτωση θα εργαστώ μέχρι το 2013 και μετά θα με πετάξουν σαν στυμμένη λεμονόκουπα, όπως έπραξαν με τόσους εργαζόμενους έως τώρα (προγράμματα Stage, "Βοήθεια στο σπίτι" κλπ).

Μόνο αν αγωνιστούμε για κατάργηση των νέων συμβάσεων και αντικατάστασή τους με τις κανονικές και για τον μαζικό διορισμό εκπαιδευτικών σύμφωνα με τα πραγματικά κενά που καταγράφονται στα σχολεία θα εξασφαλίσουμε το μέλλον μας. Κάθε τί άλλο είναι προσωρινό και αμφιβόλου ποιότητας.
Ας θυμηθούμε τις υποσχέσεις της τωρινής Υπουργού Παιδείας για κατάργηση της ωρομισθίας και για τόσα άλλα μεγαλεπίβολα σχέδια περί "Νέου Σχολείου" κλπ.Εγώ προσωπικά δεν τους πιστέυω (Υπουργείο Παιδείας, ΔΟΕ, κυβέρνηση)  γιατί είναι αναξιόποιστοι και λαμόγια και θα διεκδικήσουμε μαζί με τους συναδέλφους που έχουν την ίδια γνώμη ένα καλύτερο αύριο για εμάς και τους μαθητές.

μα γιατι το λες αυτο;αμφισβητεις το Νεο Σχολειο;;;;δεν υπαρχει;τι κριμα!!και εγω που νομιζα οτι εκει δουλευα!
οσο για την καταργηση της ωρομισθιας δικαιωθηκε,το εκανε πραξη:μας βαφτισε με αλλο ονομα:"ΑΜΩ- κοροιδα"---φαινεται τους χαλουσε το προηγουμενο ονομα...
οντως συμφωνω οτι ειναι ολοι αναξιοπιστοι.απο τη μια μερα στην αλλη ολα αλλαζουν,ολα ανατρεπονται και δεν ξερουμε τι μας περιμενει πλεον και που θα μας πεταξουν αυριο.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #502 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 08:54:09 πμ »
στα καινουρια παρουσιολογια υπαρχει η 28η οκτωβριου
δες εδω
http://dipe-anatol.att.sch.gr/2010/d241110a.pdf
Ναι, υπάρχει αλλά δεν τη συμπληρώνουμε. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι γραφειοκρατικό το θέμα και η διόρθωση που έβγαλε το Υπουργείο με καλύπτει. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Μόλις πήρα στο Υπουργείο για το αν στο παρουσιολόγιο η 1η μέρα είναι η ανάληψη υπηρεσίας στη Διεύθυνση και όχι στο σχολείο: θα το κοιτάξουν και θα μου πουν. Θα ξαναπάρω αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2010, 09:00:39 πμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #503 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:58:19 πμ »
Παράθεση
Ναι, υπάρχει αλλά δεν τη συμπληρώνουμε. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι γραφειοκρατικό το θέμα και η διόρθωση που έβγαλε το Υπουργείο με καλύπτει. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Θεωρω οτι εισαι ΑΚΩ.Αν πραγματι εισαι τοτε οποιος σου πε οτι δεν μπορεις να την συμπληρωσεις εχει ανιατη εγκεφαλικη βλαβη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161308
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 364
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.