*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:07:03 πμ »
Διάβασε κι εσύ άλλη μια φορά το μηνυμά σου για να δεις ότι οι δύο τελευταίες κατηγορίες που έθεσες έχουν τα ίδια κριτήρια. Ο Πολωνός με C2 και ο Κινέζος (π.χ. Φυσικός) έχει επίσης τουλάχιστον C2 (+σίγουρα καλύτερη κατανόηση και χρήση της γλώσσας)

Φιλικά πάντα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:09:37 πμ από luckyu »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:42 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:22:01 πμ »
θα έδινα περισσότερα λεφτά για να μάθω Κινέζικα σε έναν Κινέζο που έχει σπουδάσει το πως να διδάσκει Κινέζικα σαν ξένη γλώσσα, μετά λίγο λιγότερα σε ένα Πολωνό που γνωρίζει σε επίπεδο Γ2 κινέζικα και έχει σπουδάσει το πως να τα διδάσκει και τα λιγότερα λεφτά θα τα έδινα σε έναν Κινέζο που είναι π.χ. φυσικός και διδάσκει Κινέζικα γιατί είναι native speaker.

ο Πολωνός (όπως λέω παραπάνω) 'έχει σπουδάσει πως να τα διδάσκει'. Δηλ έχει παρακολουθήσει μαθήματα για την διδασκαλία των Κινέζικων σα ξένη γλώσσα (ίσως δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο έτσι όπως το έγραψα). Θεωρώ πολύ σημαντικό ο καθηγητής να έχει συνειδητή γνώση του πως λειτουργεί η γλώσσα του αλλά και να γνωρίζει τις διαφορές που αυτή έχει με την γλώσσα που μιλάνε οι αλλόγλωσσοι μαθητές του. 

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:33:58 πμ »
από τα μούτρα την πήρατε την κοπέλα... ο καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με τα προσόντα και τις δυνάμεις του. δεν υπάρχει μια κοινώς αποδεκτή άποψη γι' αυτό μη σηκώνετε ξίφη! επίσης σε ελεύθερη αγορά ζούμε... σας ξεκαθάρισε τη θέση της όπως θα κάνει και στα ιδιαίτερα της φαντάζομαι (ειδικά αφού ζει σε επαρχία... οι ενδιαφερόμενοι και μη γνωρίζουν τα πάντα πριν μπεις στο σπίτι τους). όπως υποστήριξε κ κάποιος πιο πάνω, καθηγητής γίνεσαι μπαίνοντας στην τάξη, κάνοντας την προετοιμασία σου για το μάθημα και αντιμετωπίζοντας κάθε είδους λογική ή παράλογη συμπεριφορά.
ό,τι σπουδές και να έχεις κάνει, όσα σεμινάρια και να έχεις παρακολουθήσει... σου δίνουν γνώσεις και σε υποψιάζουν. το τελικό στήσιμο είναι δικό σου. αν δεν το δουλέψεις μόνος σου δε γίνεται τπτ.

ωραίες οι σπουδές αλλά κ ο native.... όπως και να το κάνουμε έχει πληρέστερη κατοχή και αντίληψη της γλώσσας, πόσο μάλλον αφού έχει ζήσει και σπουδάσει στην εν λόγω χώρα. έζησε και μεγάλωσε όντας μέσα του και γύρω του οι 2 αυτές γλώσσες... άνετα 8α μπορούσε να διδάξει κ ελληνικά σε άγγλους. δικαίωμα που έχουν άλλωστε και οι ξενόγλωσσοι εδώ, να διδάξουν δηλ. ελληνικά σε αλλόγλωσσους....

δεν είναι ανἀγκη να πυροβολούμε όποιον είναι "διαφορετικός" από εμάς...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:44:13 πμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:25:49 πμ »
Εγω βρεθηκα στην Αγγλια για λιγο και παρακολουθησα ενα CELTA course .Το πανεπιστημιο του Cambridge εχει καθιερωσει αυτο το πτυχιο πρωτιστος για τους native speakers που θελουν να εντρυφυσουν στην διδακτικη της Αγγλικης .Τους μαθαινει απλως τεχνικες για να διδαξουν τη γλωσσα που γνωριζουν ως μητρικη .Το προγραμμα αυτο κοστιζει καμποσα και περιλαμβανει 120 ωρες διδασκαλιας απο εμπειρους καθηγητες που εχουν το  DELTA,στη συνεχεια εχει 6 ωρες προσωπικης διδασκαλιας οπου αξιολογησε αν εφαρμοζεις αυτες τις τεχνικες και επισης 4 εργασιες που σχετιζονται με εφαρμοσμενη γλωσσολογια.Σας λεω επειδη το παρακολουθησα οτι ακομη και για τους native speakers ειναι απαιτητικο, οχι επειδη αυτοι δυσκολευονται με τη γλωσσα(εννοειται) αλλα επειδη πρεπει να μαθουν να τη διδασκουν .Επειτα φτιαχνεις ενα portfolio με ο,τι εκανες καθ ολη τη διαρκεια του προγραμματος και ερχεται ενας αξιολογητης απο το Cambridge.Aν οντως εφαρμοζεις σωστες τεχνικες στη διδασκαλια σου δινει το pass αλλιως σε "κοβει".Και τωρα το προσωπικο μου συμπερασμα ...Εγω ως Ελληνιδα τα καταφερα σ αυτο το προγραμμα ομως οι native speakers το ομολογω οτι χρησιμοποιουσαν τις τεχνικες που εμαθαν στο προγραμμα και η διδασκαλια τους ηταν πιο "αποτελεσματικη" γιατι ειχαν την ευλογη ευχερεια στη γλωσσα .Ειναι σα να λες σε ενα παιδι φτιαξε μια τουρτα και να το πετυχαινει αυτο με μεγαλυτερη ευκολια γιατι απο μικρος εβλεπε τον ζαχαροπλαστη πατερα του .Κι εγω φτιαχνω την τουρτα αλλα εμαθα τη συνταγη σιγα σιγα .Και οι native speakers μαθαινουν σιγα σιγα τις τεχνικες διδασκαλιας στο celta αλλα ανακατευουν πιο γρηγορα απο εμας (αυτη ειναι η αληθεια) τα "υλικα". ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:42 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:34:41 πμ »
Εγω βρεθηκα στην Αγγλια για λιγο και παρακολουθησα ενα CELTA course .Το πανεπιστημιο του Cambridge εχει καθιερωσει αυτο το πτυχιο πρωτιστος για τους native speakers που θελουν να εντρυφυσουν στην διδακτικη της Αγγλικης .Τους μαθαινει απλως τεχνικες για να διδαξουν τη γλωσσα που γνωριζουν ως μητρικη .Το προγραμμα αυτο κοστιζει καμποσα και περιλαμβανει 120 ωρες διδασκαλιας απο εμπειρους καθηγητες που εχουν το  DELTA,στη συνεχεια εχει 6 ωρες προσωπικης διδασκαλιας οπου αξιολογησε αν εφαρμοζεις αυτες τις τεχνικες και επισης 4 εργασιες που σχετιζονται με εφαρμοσμενη γλωσσολογια.Σας λεω επειδη το παρακολουθησα οτι ακομη και για τους native speakers ειναι απαιτητικο, οχι επειδη αυτοι δυσκολευονται με τη γλωσσα(εννοειται) αλλα επειδη πρεπει να μαθουν να τη διδασκουν .Επειτα φτιαχνεις ενα portfolio με ο,τι εκανες καθ ολη τη διαρκεια του προγραμματος και ερχεται ενας αξιολογητης απο το Cambridge.Aν οντως εφαρμοζεις σωστες τεχνικες στη διδασκαλια σου δινει το pass αλλιως σε "κοβει".Και τωρα το προσωπικο μου συμπερασμα ...Εγω ως Ελληνιδα τα καταφερα σ αυτο το προγραμμα ομως οι native speakers το ομολογω οτι χρησιμοποιουσαν τις τεχνικες που εμαθαν στο προγραμμα και η διδασκαλια τους ηταν πιο "αποτελεσματικη" γιατι ειχαν την ευλογη ευχερεια στη γλωσσα .Ειναι σα να λες σε ενα παιδι φτιαξε μια τουρτα και να το πετυχαινει αυτο με μεγαλυτερη ευκολια γιατι απο μικρος εβλεπε τον ζαχαροπλαστη πατερα του .Κι εγω φτιαχνω την τουρτα αλλα εμαθα τη συνταγη σιγα σιγα .Και οι native speakers μαθαινουν σιγα σιγα τις τεχνικες διδασκαλιας στο celta αλλα ανακατευουν πιο γρηγορα απο εμας (αυτη ειναι η αληθεια) τα "υλικα". ;)

+++++++++ πολύ ωραίο παράδειγμα, φοβερή αναλογία κ εμπειρία!!

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:48:22 πμ »
Προς Kat Kat: Ακριβώς αυτό προσπαθώ να πω σε όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου. Το CELTA είναι άκρως απαιτητικό. Όπου και να το κάνει κανείς, το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται από εξεταστές του Cambridge, που αν μη τι άλλο δε χαρίζουν κάστανα, κι έχει να κάνει καθαρά με τη διδασκαλία της Αγγλικής ως ξένη γλώσσα. Η τιμή είναι όντως τσουχτερή (1450 Ευρώ στην Ελλάδα/1200 λίρες στην Αγγλία). Μάλιστα στο εντατικό μάθημα του ενός μήνα, απ'όσο με πληροφόρησαν, δε θα πρέπει να κάνω τίποτα άλλο καθ'όλη τη διάρκεια του μήνα. Ούτε έξοδος, ούτε βόλτες, ούτε φίλοι. Οι ώρες μαθημάτων είναι 9-4 και το απόγευμα αφιερώνεται για τις εργασίες και το διάβασμα. Μπράβο που το έκανες πάντως. Σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ αυτό το καλοκαίρι για να ανοίξω καμιά πόρτα προς Ευρώπη, αν εδώ τα πράγματα πάνε προς τον γκρεμό.

Τέλος πάντων, βγήκαμε εκτός θέματος. Εδώ το θέμα είναι οι τιμές για τα ιδιαίτερα και καταλήξαμε να μιλάμε για το αν ο native speaker ή οι κάτοχοι proficiency είναι καλύτεροι από τους απόφοιτους Αγγλικής Φιλολογίας. Και αυτή η διαφωνία δεν τελειώνει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:02:26 μμ »
.
Συν ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό με την αγγελία, το έχει κάνει κάποιος να μου πει εμπειρία; Παίρνει κανένας από αγγελία άνθρωπο για το παιδι του; Μου φαίνεται δύσκολο..


εγώ την πρώτη χρονιά μετά το πτυχίο, όταν γύρισα στη πόλη μου έτσι βρήκα τα 2 πρώτα ιδιαίτερα που μετά με σύστησαν κ σε άλλους κ άνοιξε ο κύκλος μου.  τυχαίο ίσως, δεν ξέρω. πάντως έβαλα αγγελία και τις επόμενες 2 χρονιές και δεν πήρε κανείς τηλέφωνο.

στη θεσ/κη στο 3 έτος βρήκα 2 ιδιαίτερα πό την ψιλικατζού  ;D κάτω από το σπίτι μου. ήξερε οτι ήμουν φοιτήτρια και μου ζήτησε να κάνω την κόρη της και την ανηψιά της. τι να σου πω, δεν ξέρω κ γω με ποια λογική κάνεις μάθημα με κάποιον για τον οποίο δεν έχεις feedback για την δουλεία του....

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:20:06 μμ »


Αυτά είχα να πω. όποιος πιστεύει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, μπορεί να κάνει έρευνα στον internet. Το πιο απλό...κοιτάξτε τις αγγελίες για καθηγητές Αγγλικών σε οποιαδήοπτε χώρα σας έρθει. Οποιαδήποτε όμως. Και δείτε τι ζητάνε...Καθηγητές Αγγλικής φιλ/γίας, ή κατόχους του CELTA? Δεν μπορεί ολόκληρος ο κόσμος, ολόκληρος όμως, να κάνει λάθος και εμείς οι Ελληνάρες να είμαστε σωστοί.

θα ήθελα να ανοίξουμε ένα θέμα σχετικό. προβληματίζομαι στο τι είναι καλύτερο, ένα MA IN TESOL ή ένα CELTA  ή DELTA? ποιες οι διαφορές? έχει παρακολουθήσει κανείς τα CELTA/DELTA να μας πει τις εντυπώσεις του? και όντας κοιτώντας αγγελίες του εξωτερικού (όπως άλλωστε όλοι οι Έλληνες το τελευταίο καιρό) αυτό που ζητάνε είναι τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά. δεν τους ενδιαφέρει να έχεις ένα bachelor ή ακόμα και master. ή μήπως θεωρείται ποιο φθηνό προσωπικό αυτό με το CELTA/DELTA? άσε που και αυτά δεν είναι φθηνά. το πλήρες πρόγραμμα του DELTA (3modules) πάει κάπου στα 3000e.

απλά σκόρπιες σκέψεις που κάνω τον τελευταίο καιρό....

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:25:14 μμ »


Αυτά είχα να πω. όποιος πιστεύει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, μπορεί να κάνει έρευνα στον internet. Το πιο απλό...κοιτάξτε τις αγγελίες για καθηγητές Αγγλικών σε οποιαδήοπτε χώρα σας έρθει. Οποιαδήποτε όμως. Και δείτε τι ζητάνε...Καθηγητές Αγγλικής φιλ/γίας, ή κατόχους του CELTA? Δεν μπορεί ολόκληρος ο κόσμος, ολόκληρος όμως, να κάνει λάθος και εμείς οι Ελληνάρες να είμαστε σωστοί.

θα ήθελα να ανοίξουμε ένα θέμα σχετικό. προβληματίζομαι στο τι είναι καλύτερο, ένα MA IN TESOL ή ένα CELTA  ή DELTA? ποιες οι διαφορές? έχει παρακολουθήσει κανείς τα CELTA/DELTA να μας πει τις εντυπώσεις του? και όντας κοιτώντας αγγελίες του εξωτερικού (όπως άλλωστε όλοι οι Έλληνες το τελευταίο καιρό) αυτό που ζητάνε είναι τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά. δεν τους ενδιαφέρει να έχεις ένα bachelor ή ακόμα και master. ή μήπως θεωρείται ποιο φθηνό προσωπικό αυτό με το CELTA/DELTA? άσε που και αυτά δεν είναι φθηνά. το πλήρες πρόγραμμα του DELTA (3modules) πάει κάπου στα 3000e.

απλά σκόρπιες σκέψεις που κάνω τον τελευταίο καιρό....

Με το CELTA παίρνεις πιστοποιητικό για να διδάξεις σε μαθητές. Με το DELTA γίνεσαι εκπαιδευτής καθηγητών, όπου διδάσκεις ουσιαστικά αργότερα όσους θέλουν να πάρουν CELTA. Για να κάνεις το DELTA, πρέπει να έχεις CELTA. Νομίζω ότι και με το MA IN TESOL είσαι εξασφαλισμένη στο εξωτερικό. Αλλά όπως σωστά θα έχεις παρατηρήσει ήδη, το καλύτερο είναι να κάνεις live έρευνα της αγοράς, βλέποντας τι πτυχιά ζητάνε και αναλογώς να πράξεις. Επίσης το DELTA  είναι παραπάνω από 120 ώρες σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:40:56 μμ »
Δειτε νεο θεμα που ανοιξε σχετικα με αυτη τη συζητηση εδω

http://www.pde.gr/index.php?topic=24490.msg502516;topicseen#new
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:22:32 μμ »
25 ευρώ την ώρα για proficiency πώς το εκτιμάτε;;;; μπορώ να βρω και πιο οικονομική τιμή να το παζαρέψω λίγο :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:22:17 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:13:08 μμ »
25 ευρώ την ώρα για proficiency πώς το εκτιμάται;;;; μπορώ να βρω και πιο οικονομική τιμή να το παζαρέψω λίγο :(

Οι τιμές στην Θεσσαλονίκη νομίζω παίζουν 20-25 ευρώ. Κάπου εκεί. Μπορείς οπότε να βρείς κάτι πιο οικονομικό αλλά το θέμα είναι αν θέλεις γιατί μπορεί οι καθηγήτριες που είναι πιο φθηνές να έχουν λιγότερα χρόνια εμπειρίας με Proficiency. Π.χ. εγώ το έχω μεν 20 αλλά αυτό γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο συγκεκριμένο πτυχίο. Δεν ξέρω αν θα πετύχεις κάτι με το παζάρι. π.χ. εγώ δεν κατεβάζω τις τιμές γιατί μετά ο αλλος σου λέει εμένα γιατί μου πήρες τόσο και στον γνωστό μου πήρες λιγότερα;  Δεν χάνεις βέβαια τπτ με το να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:27:34 μμ »
συμφωνώ αλλά με δεδομένη την οικονομική κατάσταση μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για proficiency και πάνω απ όλα είσαι άνθρωπος πέρα από εκπαιδευτικός....θα ψάξω για κάτι φθηνότερο ...μακάρι να το βρω βέβαια :)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:30:34 μμ »
συμφωνώ αλλά με δεδομένη την οικονομική κατάσταση μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για proficiency και πάνω απ όλα είσαι άνθρωπος πέρα από εκπαιδευτικός....θα ψάξω για κάτι φθηνότερο ...μακάρι να το βρω βέβαια :)

χαχαχα πλάκα μου κάνεις σωστά; θα δείξω την ανθρωπιά μου κάνοντας το 17 ευρώ στο ιδιαίτερο 15 ή 13; έτσι φαίνεται η ανθρωπιά μου; όποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα μπορεί να κάνει παρακολουθήσει μαθήματα σε φροντιστήριο και όχι να ζητάει απο τους καθηγητές να ρίξουν τις τιμές στα ιδιαίτερα γιατί είναι πρώτα απ όλα άνθρωποι! Τι άλλο θα ακούσω θέε μου!!! Άλλο το να κάνεις μάθημα δωρεάν σε κάποιον που δεν έχει καθόλου χρήματα και άλλο να ρίξεις την τιμή σε κάποιον που θέλει την πολυτέλεια του ιδιαιτέρου. Εγώ proficiency έκανα σε φροντιστήριο. Αυτός που δεν έχει λεφτά για ιδιαίτερο ας πάει και αυτός σε φροντιστήριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.