*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:27:32 πμ »
συμφωνώ αλλά με δεδομένη την οικονομική κατάσταση μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για proficiency και πάνω απ όλα είσαι άνθρωπος πέρα από εκπαιδευτικός....θα ψάξω για κάτι φθηνότερο ...μακάρι να το βρω βέβαια :)

χαχαχα πλάκα μου κάνεις σωστά; θα δείξω την ανθρωπιά μου κάνοντας το 17 ευρώ στο ιδιαίτερο 15 ή 13; έτσι φαίνεται η ανθρωπιά μου; όποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα μπορεί να κάνει παρακολουθήσει μαθήματα σε φροντιστήριο και όχι να ζητάει απο τους καθηγητές να ρίξουν τις τιμές στα ιδιαίτερα γιατί είναι πρώτα απ όλα άνθρωποι! Τι άλλο θα ακούσω θέε μου!!! Άλλο το να κάνεις μάθημα δωρεάν σε κάποιον που δεν έχει καθόλου χρήματα και άλλο να ρίξεις την τιμή σε κάποιον που θέλει την πολυτέλεια του ιδιαιτέρου. Εγώ proficiency έκανα σε φροντιστήριο. Αυτός που δεν έχει λεφτά για ιδιαίτερο ας πάει και αυτός σε φροντιστήριο.
Συμφωνώ! Για όσους δεν έχουν λεφτά για ιδιαίτερο υπάρχουν και τα φροντιστήρια. Μια χαρά λύση είναι κι αυτή. Δεν καταλαβαίνω αυτό που πιάνει τους γονείς να θέλουν αποκλειστικό καθηγητή για το παιδί τους αλλά με τα ίδια (μην πω και λιγότερα) λεφτά που θα διναν στο φροντιστήριο. Κι ο καθηγητής είναι άνθρωπος με υποχρεώσεις, για όλους τα έξοδα τρέχουν. Ναι, να κρατάμε όσο γίνεται χαμηλά τις τιμές και να μη ζητάμε υπέρογκα ποσά, όχι όμως να χουμε τις ίδιες τιμές με τα φροντιστήρια. Εγώ έχω περίπτωση τώρα που ενώ ξεκινήσαμε μαθήματα με την περσινή τιμή και δε μου κάνανε νύξη για χαμηλότερη, τώρα μετά από 2-3 μαθήματα μου πετάνε ατάκες του τύπου "όλοι ρίχνουν τις τιμές, κι όλες οι τιμές πέφτουν, και ξέρω καθηγήτρια που ζητάει 7 ευρώ την ώρα και δε βρίσκει δουλειά κλπ. κλπ.". Στοχεύουν προφανώς να με κάνουν να νιώσω άσχημα και να προτείνω εγώ τη μείωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 11:32:47 πμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 11:06:24 μμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Η διπλανή μιας φίλης για την κόρη της δίνει 45 ευρώ την ώρα (Θεσσαλονίκη).
Να υποθέσω Πανόραμα;;;!!! Για όνομα του Θεού!!! Μαγικά πρέπει να κάνει στο μάθημα για να δικαιολογείται το ποσό!

Στον Εύοσμο και δεν έψαξε για κάτι φθηνότερο, γιατί η καθηγήτρια είναι συστημένη από την καθηγήτρια του σχολείου  ::)
Πλάκα κάνεις!!!! :o :o :o Τι άλλο θα ακούσουμε!!! Τέτοιο ποσό έχω ακούσει μόνο για προετοιμασία για Ανατόλια (όχι ότι και πάλι δικαιολογείται).

Το λοιπόν, δεν κάνει μάγια, αλλά είναι ακόμα φοιτήτρια!! Σήμερα το έμαθα και κόντεψε να μου πέσει το σαγόνι! Δηλαδή εμείς ρε παιδιά πόσο θα έπρεπε να χρεώνουμε; Πάμε καλά;;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 03:15:44 μμ »
Τέτοια ποσά εν όψει "κουρέματος" προσωπικά μου φαίνονται προκλητικά - αν ΟΝΤΩΣ ισχύουν... Από την άλλη, βέβαια, αφού βρίσκει πρόσφορο έδαφος ο καθένας, κινείται αναλόγως...με λιγότερη, περισσότερη ή κάποτε χωρίς καθόλου αξιοπρέπεια.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 03:27:27 μμ »
Τέτοια ποσά εν όψει "κουρέματος" προσωπικά μου φαίνονται προκλητικά - αν ΟΝΤΩΣ ισχύουν... Από την άλλη, βέβαια, αφού βρίσκει πρόσφορο έδαφος ο καθένας, κινείται αναλόγως...με λιγότερη, περισσότερη ή κάποτε χωρίς καθόλου αξιοπρέπεια.

εγω προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι φοιτητρια παιρνει 45 ευρω την ωρα...οσο για το αν πρεπει να ριξετε τις τιμες σας...μην ειστε τοσο απολυτοι συναδελφοι...θα μεινετε χωρις δουλεια κ μετα θα συμβιβαζεστε και με τα δεκαευρα...κ μη μου πειτε οτι εχετε πτυχια κ υποβιβαζετε τις σπουδες σας...αλλαξαν τα πραγματα..εκτος αν δεν το χετε παρει πρεφα
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 04:12:12 μμ »
Ισχύει ο νόμος της "προσφοράς και της ζήτησης"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 05:13:08 μμ »
Με υπερβάλλουσα προσφορά οι τιμές αγαθών-υπηρεσιών πέφτουν.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 03:50:10 μμ »
Με υπερβάλλουσα προσφορά οι τιμές αγαθών-υπηρεσιών πέφτουν.

So true...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 01:47:23 μμ »
Έτσι είναι, αφού υπάρχουν καθηγητές που παίρνουν λιγότερα είναι φυσικό σε τέτοιες εποχές που και το τελευταίο ευρώ έχει αξία οι γονείς να θέλουν τις φθηνότερες λύσεις. Προσωπικά, έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι καλό είναι να κρατάμε τις τιμές σε ένα επίπεδο κι εννοώ να μην πέφτουμε στα 8, 7 ή και 5 ευρώ που ζητάνε κάποιοι. Οι δικές μου τιμές ξεκινάνε από 12 ευρώ στα λίγα ιδιαίτερα που έχω. Δε θεωρώ ότι είναι ακριβά για ιδιαίτερο και σαφώς μπορεί σε μεγαλύτερα επίπεδα να χρειαστεί να το κατεβάσω αφού όλοι δυσκολεύονται. Αν δεν το κάνουμε, πιθανό να μείνουμε χωρίς δουλειά. Αυτό όμως που με απασχολεί, φαντάζομαι κι όλους, είναι ότι δε βλέπω να πέφτουν ανάλογα κι οι τιμές των υπηρεσιών κι αγαθών.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 01:48:31 μμ »
Έτσι είναι, αφού υπάρχουν καθηγητές που παίρνουν λιγότερα είναι φυσικό σε τέτοιες εποχές που και το τελευταίο ευρώ έχει αξία οι γονείς να θέλουν τις φθηνότερες λύσεις. Προσωπικά, έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι καλό είναι να κρατάμε τις τιμές σε ένα επίπεδο κι εννοώ να μην πέφτουμε στα 8, 7 ή και 5 ευρώ που ζητάνε κάποιοι. Οι δικές μου τιμές ξεκινάνε από 12 ευρώ στα λίγα ιδιαίτερα που έχω. Δε θεωρώ ότι είναι ακριβά για ιδιαίτερο και σαφώς μπορεί σε μεγαλύτερα επίπεδα να χρειαστεί να το κατεβάσω αφού όλοι δυσκολεύονται. Αν δεν το κάνουμε, πιθανό να μείνουμε χωρίς δουλειά. Αυτό όμως που με απασχολεί, φαντάζομαι κι όλους, είναι ότι δε βλέπω να πέφτουν ανάλογα κι οι τιμές των υπηρεσιών κι αγαθών.

+ + + + + +

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 10:52:21 πμ »
Έτσι είναι, αφού υπάρχουν καθηγητές που παίρνουν λιγότερα είναι φυσικό σε τέτοιες εποχές που και το τελευταίο ευρώ έχει αξία οι γονείς να θέλουν τις φθηνότερες λύσεις. Προσωπικά, έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι καλό είναι να κρατάμε τις τιμές σε ένα επίπεδο κι εννοώ να μην πέφτουμε στα 8, 7 ή και 5 ευρώ που ζητάνε κάποιοι. Οι δικές μου τιμές ξεκινάνε από 12 ευρώ στα λίγα ιδιαίτερα που έχω. Δε θεωρώ ότι είναι ακριβά για ιδιαίτερο και σαφώς μπορεί σε μεγαλύτερα επίπεδα να χρειαστεί να το κατεβάσω αφού όλοι δυσκολεύονται. Αν δεν το κάνουμε, πιθανό να μείνουμε χωρίς δουλειά. Αυτό όμως που με απασχολεί, φαντάζομαι κι όλους, είναι ότι δε βλέπω να πέφτουν ανάλογα κι οι τιμές των υπηρεσιών κι αγαθών.
Δυστυχώς υπερβάλλουσα προσφορά υπάρχει στις διάφορες ειδικότητες που αναζητούν δουλειά κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα,δεν υπάρχει σε όλα τα αγαθά και τις υπηρεσίες.Φανταστείτε τι έχει να γίνει του χρόνου και που θα πάνε οι τιμές των ιδιαίτερων,όταν το 50% τουλάχιστον των φετινών αναπληρωτών δεν θα προσληφθεί και θα βρεθεί και αυτό στην ίδια αγορά εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:47:51 πμ »
Με υπερβάλλουσα προσφορά οι τιμές αγαθών-υπηρεσιών πέφτουν.

αυτο ακριβως εννοω και το αντιθετο του.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:21:32 μμ »
Έτσι είναι, αφού υπάρχουν καθηγητές που παίρνουν λιγότερα είναι φυσικό σε τέτοιες εποχές που και το τελευταίο ευρώ έχει αξία οι γονείς να θέλουν τις φθηνότερες λύσεις. Προσωπικά, έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι καλό είναι να κρατάμε τις τιμές σε ένα επίπεδο κι εννοώ να μην πέφτουμε στα 8, 7 ή και 5 ευρώ που ζητάνε κάποιοι. Οι δικές μου τιμές ξεκινάνε από 12 ευρώ στα λίγα ιδιαίτερα που έχω. Δε θεωρώ ότι είναι ακριβά για ιδιαίτερο και σαφώς μπορεί σε μεγαλύτερα επίπεδα να χρειαστεί να το κατεβάσω αφού όλοι δυσκολεύονται. Αν δεν το κάνουμε, πιθανό να μείνουμε χωρίς δουλειά. Αυτό όμως που με απασχολεί, φαντάζομαι κι όλους, είναι ότι δε βλέπω να πέφτουν ανάλογα κι οι τιμές των υπηρεσιών κι αγαθών.
Δυστυχώς υπερβάλλουσα προσφορά υπάρχει στις διάφορες ειδικότητες που αναζητούν δουλειά κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα,δεν υπάρχει σε όλα τα αγαθά και τις υπηρεσίες.Φανταστείτε τι έχει να γίνει του χρόνου και που θα πάνε οι τιμές των ιδιαίτερων,όταν το 50% τουλάχιστον των φετινών αναπληρωτών δεν θα προσληφθεί και θα βρεθεί και αυτό στην ίδια αγορά εργασίας.

Ακριβώς οι σκέψεις μου !

Αποσυνδεδεμένος anuk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 11:45:16 μμ »
Καλησπέρα,δεν ταιριάζει η ερώτηση μου σε αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για τα βιβλία της σειράς adventure του BOUKOUBALA, αν δεν κάνω λάθος, ποιά είναι η γνώμη σας. Τα δουλεύει η καθηγήτρια αγγλικών στο γιό μου.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 01:10:05 πμ »
Και εγώ είμαι της άποψης ότι τη δουλειά μου την έχω αξιολογήσει όσο την έχω αξιολογήσει και δε θα δεχτώ παζάρια γιατί από εμπειρία χρόνων έχω καταλήξει ότι αυτοί που κάνουν παζάρια στα ιδιαίτερα είναι συνήθως κακοπληρωτές.  Δε μειώνω λοιπόν την τιμή που ζητάω και προτιμώνα κάνω λιγότερα. Φέτος όμως μου συνέβη το εξής: έχω μαθήτρια, ενήλικη εδώ και 3 χρόνια. Στη δουλειά της έχουν προβλήματα. Μου εξηγήθηκε λοιπόν η κοπέλα ότι αν μείνει χωρίς δουλειά προφανώς δεν μπορεί να κάνει αγγλικά. Δε ζήτησε λιγότερα ούτε ποτέ παζάρεψε την τιμή. Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει η περίπτωση μετά τα Χριστούγεννα να είναι άνεργη. Σκέφτομαι λοιπόν την ιδιαιτερότητα της κατάστασης και αποφασίζω το εξής: Για τη 1,1/2 ώρα που έπαιρνα 30 ευρώ της παίρνω 20 και όταν μείνει από δουλειά δε χρειάζεται να με πληρώνει. Τουλάχιστον θεωρώ υποχρέωσή μου να της τελειώσω το βιβλίο που ξεκίνησε. Μετά βλέπουμε.
Σε καμμία περίπτωση όμως δε θα ξεκινούσα καινούργιο ιδιαίτερο με αυτή την τιμή.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.