*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 514065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2450 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:13:21 πμ »
απαντώ εν τάχει γιατί φεύγω για παραλία:

αποσπάσεις νεοδιόριστων απαγορεύονται  Ωστόσο, γίνεται κάποιος να αποσπασθεί σε δ/νση δευτεροβάθμιας . πρωτοβάθμιας αφού πρώτα κριθεί υπεράριθμος και για τι ς ανάγκες της υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή, ουσιαστικά δεν έκανε ο ίδιος αίτηση για απόσπαση οπότε τοποθετήθηκε "αναγκαστικά" εκεί. Στην περίπτωση αυτή παίρνει τα μόρια του σχολείου του - αν αυτά είναι περισσότερα, και θεωρείται ότι υπηρετεί κανονικά την οργανική του.

διάταξη είναι μια συγκεκριμένη παράγαραφος/ υποπαράγραφος κτλ σε ένα θέμα ενώ νόμος είναι το ολικό κείμενο που αφορά ένα γενικότερο θέμα. Πχ, ο Νόμος 1566 αναφέρεται στη δομή και λειτουργία της εκπ/σης αλλά η διάταξη  του αρ. 2 παράγραφος 7 αναφέρεται συγκεκριμένα στην δωρεάν παροχή βιβλίων σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:09 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2451 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:46:31 πμ »
απαντώ εν τάχει γιατί φεύγω για παραλία:

αποσπάσεις νεοδιόριστων απαγορεύονται  Ωστόσο, γίνεται κάποιος να αποσπασθεί σε δ/νση δευτεροβάθμιας . πρωτοβάθμιας αφού πρώτα κριθεί υπεράριθμος και για τι ς ανάγκες της υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή, ουσιαστικά δεν έκανε ο ίδιος αίτηση για απόσπαση οπότε τοποθετήθηκε "αναγκαστικά" εκεί. Στην περίπτωση αυτή παίρνει τα μόρια του σχολείου του - αν αυτά είναι περισσότερα, και θεωρείται ότι υπηρετεί κανονικά την οργανική του.

διάταξη είναι μια συγκεκριμένη παράγαραφος/ υποπαράγραφος κτλ σε ένα θέμα ενώ νόμος είναι το ολικό κείμενο που αφορά ένα γενικότερο θέμα. Πχ, ο Νόμος 1566 αναφέρεται στη δομή και λειτουργία της εκπ/σης αλλά η διάταξη  του αρ. 2 παράγραφος 7 αναφέρεται συγκεκριμένα στην δωρεάν παροχή βιβλίων σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Και πότε γίνονται γνωστές οι υπεραριθμίες? Αφορούν όλη την περιφέρεια ή το σχολείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2452 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:38:04 μμ »
Παιδιά στη στήλη Μόρια ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ , του φύλλου αποσπάσεις απο πυσδε με πλεόνασμα, συμπεριλαμβάνονται για όλους και τα μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας ή όχι;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2453 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:37:08 μμ »
Οαοι πηρατε αποσπαση εχετε μαθει το σχολειο τοποθετησης; Αν οχι τι θα κανετε μεχρι να το μαθετε;Θα πηγαινετε καθε πρωι στην δ/νση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:09 »

Αποσυνδεδεμένος maria11111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2454 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:03:10 μμ »
οχι ακόμα. όπως το λες καθε πρωι στη διευθυνση

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2455 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:54:54 μμ »
Οαοι πηρατε αποσπαση εχετε μαθει το σχολειο τοποθετησης; Αν οχι τι θα κανετε μεχρι να το μαθετε;Θα πηγαινετε καθε πρωι στην δ/νση;

Εγώ δεν το έχω μάθει, αύριο συνεδριάζει το ΠΥΣΠΕ, ε θα παίρνω τηλ κάθε μέρα μέχρι να μάθω πού θα είμαι. Αυτό μου είπαν και από την διεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2456 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:19:27 μμ »
στο δικο μας το ΠΥΣΠΕ οι υπεραιρθμοι δεν εχουνε κανει καν χαρτια για τοποθετηση!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος Έλενα Μιχ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2457 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:47:59 μμ »
Σε ποιο ΠΥΣΠΕ;;γιατι κι εγώ ειμαι λειτουργικα υπεραριθμη και ακομα δεν εχω κανει αιτηση για τοποθετηση...

Αποσυνδεδεμένος lady_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2458 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:01:05 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν και σε κάποιον άλλο συνάδελφο συνέβη το εξής παράδοξο. Πήρα απόσπαση από τον δεύτερο πίνακα για Πύσπε (είμαι ΠΕ06). Το Πύσδε που ζητούσα υποτίθεται ότι δεν έδωσε κενά για δευτεροβάθμια. Όμως, στον τρίτο πίνακα συνάδελφος με λιγότερα μόρια πήρε απόσπαση για το Πύσδε της ίδιας περιοχής. Πώς γίνεται αυτό; Δεν γίνονται με μόρια οι αποσπάσεις; Kατάλαβε κάποιος τι ρόλο παίζει αυτός ο τρίτος πίνακας;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2459 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:38:42 μμ »

Και πότε γίνονται γνωστές οι υπεραριθμίες? Αφορούν όλη την περιφέρεια ή το σχολείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί κάποιος?

οι υπεραριθμίες των νεοδιόριστων δεν γίνονται γνωστές όπως των λοιπών εκπ/κών . Απλά αν κριθείς υπεράριθμος ως ν ε ο δ ι ό ρ ι σ τ ο ς  το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε τοποθετεί είτε σε άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε, είτε σε όμορο νομό της ίδιας περιφέρειεας, είτε σε άλλους νομούς άλλης περιφέρειας - είτε σε διοικητική υπηρεσία της δι/νσης πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας όπως έχει δικαίωμα να κάνει.

οι λοιποί υπεράριθμοι -- δηλ. αυτοί που έχουν διορισθεί τα προηγουμενα χρόνια - αν προβλέπεται να μη συμπληρώνουν ωράριο ( λόγω πχ μείωσης παιδιών ή των ωρών διδιασκαλίας ) κρίνονται οργανικά υπεράριθμοι αν έχουν οργανική θέση, ή λειτουργικά υπεράριθμοι όταν τελούν στη διάθεση και δεν υπάρχουν ώρες για αυτούς στην ίδια περιοχή του ίδιου πυσδε..
αυτές οι περιπτώσεις - των παλαιότερα διορισμένων - υποβάλλουν πρωτίστως αίτηση αν επιθυμούν να κριθούν υπεράριθμοι - οπότε επιλέγουν οργανική ή λειτουργική τοποθέτηση κατά προτεραιότητα απο τους υπόλοιπους - είτε μπορούν να επιλέξουν να κριθούν μαζί με τους υπόλοιπους που βρίσκονται στη διάθεση είτε τέλος, μπορούν να δηλώσουν ότι επιθυμούν να παραμείνουν λειτουργικά υπεράριθμοι οπότε και παραμένουν στο σχολείο που υπηρετούσαν. Στη συνέχεια υποβάλλουν αίτηση με τις προτιμήσεις τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2460 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 08:14:04 μμ »
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει...γιατί είναι επείγον!
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2461 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:40:30 μμ »
Aνακοίνωση...........
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44078

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2462 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:54:15 μμ »
Κ
Aνακοίνωση...........
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44078
αν δωσουν τα κενκ στο κυσδε ισως να βελτιωθει καπως αυτη κ καταφορη αδικια...και ελεος πια.καθε χρόνο οι ίδιοι κ οι ιδιοι αποσπωνται
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2463 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 01:26:59 πμ »

Και πότε γίνονται γνωστές οι υπεραριθμίες? Αφορούν όλη την περιφέρεια ή το σχολείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί κάποιος?

οι υπεραριθμίες των νεοδιόριστων δεν γίνονται γνωστές όπως των λοιπών εκπ/κών . Απλά αν κριθείς υπεράριθμος ως ν ε ο δ ι ό ρ ι σ τ ο ς  το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε τοποθετεί είτε σε άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε, είτε σε όμορο νομό της ίδιας περιφέρειεας, είτε σε άλλους νομούς άλλης περιφέρειας - είτε σε διοικητική υπηρεσία της δι/νσης πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας όπως έχει δικαίωμα να κάνει.

οι λοιποί υπεράριθμοι -- δηλ. αυτοί που έχουν διορισθεί τα προηγουμενα χρόνια - αν προβλέπεται να μη συμπληρώνουν ωράριο ( λόγω πχ μείωσης παιδιών ή των ωρών διδιασκαλίας ) κρίνονται οργανικά υπεράριθμοι αν έχουν οργανική θέση, ή λειτουργικά υπεράριθμοι όταν τελούν στη διάθεση και δεν υπάρχουν ώρες για αυτούς στην ίδια περιοχή του ίδιου πυσδε..
αυτές οι περιπτώσεις - των παλαιότερα διορισμένων - υποβάλλουν πρωτίστως αίτηση αν επιθυμούν να κριθούν υπεράριθμοι - οπότε επιλέγουν οργανική ή λειτουργική τοποθέτηση κατά προτεραιότητα απο τους υπόλοιπους - είτε μπορούν να επιλέξουν να κριθούν μαζί με τους υπόλοιπους που βρίσκονται στη διάθεση είτε τέλος, μπορούν να δηλώσουν ότι επιθυμούν να παραμείνουν λειτουργικά υπεράριθμοι οπότε και παραμένουν στο σχολείο που υπηρετούσαν. Στη συνέχεια υποβάλλουν αίτηση με τις προτιμήσεις τους.
Εγώ είμαι 4 χρόνια στο ίδιο πυσδε, φέτος πήρα οργανική από διάθεση, όμως λόγω μείωσης τμημάτων στο σχολείο μου μένω με 3 ώρες (ωράριο 19 ώρες), οπότε δηλώνω ως υπεράριθμη στα λειτουργικά κενά και συγκρίνομαι στα μόρια με όσους είναι σε διάθεση και δηλώσουν ή προηγούνται οι τοποθετήσεις των υπεράριθμων και στα λειτουργικά κενά όπως και στα οργανικά? Έχω την εντύπωση ότι ισχύει το δεύτερο...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.