*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 295795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:10:48 μμ »
Γεια σας. Είμαι εντελώς άσχετη με τις διαδικασίες και τις προϋποθέσεις για τους διορισμούς εκπαιδευτικών και ομολογώ ότι διαβάζοντας τις συζητήσεις έχω αρχίσει να βρίσκω κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα μου.Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικά με τις διαδικασίες πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομισθίων. Εχω σχεδόν 19 μόρια αποκτούμενα από τους 2 τελευταίους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Πρόσθετη. Από όσα έχω διαβάσει στο forum, φέτος δεν έχω πιθανότητες να εργασθώ ως αναπληρώτρια. Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω έχω πιθανότητες για ωρομίσθια. Αν δουλέψω ως ωρομίσθια πόσα μόρια μπορώ να αποκτήσω; Μπορώ να εργασθώ συγχρόνως και στην πρόσθετη; Και αν ναι πόσα μόρια προκύπτουν από την πρόσθετη; Και μετά τι; Σε τι θα μου φανούν χρήσιμα όλα αυτά; Θα ενταχθώ σε κάποιο άλλο καταλογο; Πολλές απορίες. Σας ευχαριστώ!
Καλησπέρα gagarin. Με 19 μόρια κατά πάσα πιθανότητα θα φύγεις αναπληρώτρια του χρόνου. Για ωρομίσθια εξαρτάται από την περιοχή στην οποία δήλωσες. Το μάξιμουμ των ωρών που μπορείς να πάρεις είναι 11. Οπότε θα μαζέψεις περίπου 3 μόρια, εκτός κι αν πάς σε δυσπρόσιτο, οπότε θα διπλασιαστούνε. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγακι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:48 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:11:52 μμ »
Αν σε καλέσουν ωρομίσθια από τον Οκτώβριο, θα πάρεις περίπου 3,5 μόρια, τα οποία του χρόνου θα προστεθούν σε αυτά που έχεις από τα 2 ΑΣΕΠ, κι έτσι θα βελτιώσεις  τη θέση σου στον πίνακα αναπληρωτών. Τα μόρια της ωρομισθίας βγαίνουν αν διαιρέσεις το σύνολο των ωρών με το 87,5. Με τον ίδιο τρόπο βγαίνουν και τα μόρια από την πρόσθετη, επομένως εξαρτάται από το πόσες ώρες θα σου δώσουν.
Με την ΠΔΣ τα πράγμα είναι λίγο θολό. Στην εγκύκλιο του 2005 υπήρχε η διευκρίνηση ότι επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι να κάνουν και ΠΔΣ. Στην περσινή και στη φετινή δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:21:58 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_ioa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:19:31 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Ας υποθέσουμε ότι με καλούν του χρόνου αναπληρώτρια κάπου. Αξίζει τον κόπο να "ξεσπιτωθώ" για να εργασθώ ως αναπληρώτρια. Έχω μετά πιθανότητες για μόνιμο διορισμό; Χρειάζεται να ξαναδώσω ΑΣΕΠ; Ξανά ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gagarin_ioa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:29:21 μμ »
Συγνώμη λάθος! Αξίζει τον κόπο να "ξεσπιτωθώ" για να εργασθώ ως αναπληρώτρια;;;;;;; ΕΡΩΤΗΣΗ, ΟΧΙ ΚΑΤΑΦΑΣΗ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:48 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:38:29 μμ »
Αξίζει τον κόπο, γιατί τα μόρια από προϋπηρεσία διατηρούνται, ενώ τη μεθεπόμενη χρονιά τα μόρια από το ΑΣΕΠ 2007 θα μειωθούν στο μισό και τα μόρια από το ΑΣΕΠ 2005 θα μηδενιστούν. Αν δουλέψεις 2 με 3 χρόνια αναπληρώτρια, διορίζεσαι. Στην περίπτωσή σου θα χρειαστεί ένα ακόμα ΑΣΕΠ, για να εξασφαλίσεις αναπλήρωση για 2 ακόμη χρόνια, αν, ο μη γένοιτο, δεν είσαι στους διοριστέους.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_ioa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 11:53:53 μμ »
Συνεχίζω ακάθεκτη τις ερωτήσεις! Τι σημαίνει "ο μη γένοιτο"; Πως μπορώ να είμαι στους διοριστέους με μια χρονιά αναπλήρωση (2008-2009) αφου θα μείνω με 15,52 μόρια/2 συν τα μόρια της αναπλήρωσης; Δε θα πραγματοποιηθεί ΑΣΕΠ μετά από 2 χρόνια; Και πόσα μόρια κερδίζει κάποιος με την αναπλήρωση; Τι είναι το 30μηνο; Γιατί Ιωάννα δεν σε προσλαμβάνουν στο Υπουργείο Παιδείας; Ευχαριστώ ξανά και ξανά;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:19:23 πμ »
Συνεχίζω ακάθεκτη τις ερωτήσεις! Τι σημαίνει "ο μη γένοιτο" Πως μπορώ να είμαι στους διοριστέους με μια χρονιά αναπλήρωση (2008-2009) αφου θα μείνω με 15,52 μόρια/2 συν τα μόρια της αναπλήρωσης; Δε θα πραγματοποιηθεί ΑΣΕΠ μετά από 2 χρόνια;;

Εννοούσα: αν, ο μη γένοιτο, δεν είσαι στους διοριστέους του επόμενου ΑΣΕΠ. Θα χρειαστεί να ξαναδώσεις την επόμενη φορά, είτε για να διοριστείς απευθείας με ΑΣΕΠ, είτε για να πάρεις μόρια ώστε να εξασφαλίσεις αναπλήρωση για άλλα δύο χρόνια και να διοριστείς με την προϋπηρεσία.

Παράθεση
Και πόσα μόρια κερδίζει κάποιος με την αναπλήρωση;  Τι είναι το 30μηνο;
Η αναπλήρωση δίνει 1 μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας. Αν η προϋπηρεσία αποκτηθεί σε δυσπρόσιτο, τα μόρια διπλασιάζονται. Τα διπλά μόρια όμως ισχύουν μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών (για να έχεις καλύτερη σειρά), όχι για μόνιμο διορισμό μέσω προϋπηρεσίας. Το 30μηνο ήταν μια ρύθμιση που δεν ισχύει πλέον. Φέτος ήταν η τελευταία χρονιά εφαρμογής της. Για περισσότερες λεπτομέρειες, δες τα παρακάτω:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=57.msg21183#msg21183
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2556.msg24288#msg24288

Παράθεση
Γιατί Ιωάννα δεν σε προσλαμβάνουν στο Υπουργείο Παιδείας;

Να μου λείπει!  :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:21:37 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:28:26 πμ »
Με την ΠΔΣ τα πράγμα είναι λίγο θολό. Στην εγκύκλιο του 2005 υπήρχε η διευκρίνηση ότι επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι να κάνουν και ΠΔΣ. Στην περσινή και στη φετινή δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Στην περσινή εγκύκλιο κι εγώ δεν βρήκα να λέει κάτι. Σύμφωνα όμως με τη φετινή εγκύκλιο  επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι του κανονικού προγράμματος να κάνουν και ΠΔΣ με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των ωρών απασχόλησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 11 ώρες.Εδώ μπαίνει η εξής απορία: αν υπερβαίνει τις 11 ώρες τι γίνεται; Δεν παίρνεις τα μόρια που αντιστοιχούν στις παραπάνω ώρες ή υπάρχει άλλη συνέπεια;Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα της φετινής εγκυκλίου.
Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (11 ώρες για τους κλάδους ΠΕ)

Αποσυνδεδεμένος gagarin_ioa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:34:52 πμ »
Μάλιστα! Θα επεξεργασθώ τις πληροφορίες και θα επανακάμψω! Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:37:38 πμ »
Με την ΠΔΣ τα πράγμα είναι λίγο θολό. Στην εγκύκλιο του 2005 υπήρχε η διευκρίνηση ότι επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι να κάνουν και ΠΔΣ. Στην περσινή και στη φετινή δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Στην περσινή εγκύκλιο κι εγώ δεν βρήκα να λέει κάτι. Σύμφωνα όμως με τη φετινή εγκύκλιο  επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι του κανονικού προγράμματος να κάνουν και ΠΔΣ με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των ωρών απασχόλησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 11 ώρες.Εδώ μπαίνει η εξής απορία: αν υπερβαίνει τις 11 ώρες τι γίνεται; Δεν παίρνεις τα μόρια που αντιστοιχούν στις παραπάνω ώρες ή υπάρχει άλλη συνέπεια; Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα της φετινής εγκυκλίου.
Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (11 ώρες για τους κλάδους ΠΕ)

Μου είχε διαφύγει αυτό το σημείο. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη συνέπεια, εκτός του ότι δεν θα πάρει τα επιπλέον μόρια (κι αυτό να δούμε κατά πόσον θα τηρηθεί). Θα ισχύσει μάλλον ό,τι ισχύει και για όσους υπερβαίνουν τις 21 ώρες (ωρομισθία+ολοήμερο), που πληρώνονται για όλες τις ώρες, αλλά δεν παίρνουν μόρια για τις επιπλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:39:27 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 12:42:49 πμ »
έτσι νομίζω κι εγώ ότι θα γίνει , ioanna.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 01:08:55 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Ας υποθέσουμε ότι με καλούν του χρόνου αναπληρώτρια κάπου. Αξίζει τον κόπο να "ξεσπιτωθώ" για να εργασθώ ως αναπληρώτρια. Έχω μετά πιθανότητες για μόνιμο διορισμό; Χρειάζεται να ξαναδώσω ΑΣΕΠ; Ξανά ευχαριστώ!
Ό,τι και αν κάνεις πάλι θα πρέπει να δώσεις ασεπ, γιατί και στην καλύτερη περίπτωση αν πας 2 χρόνια αναπληρώτρια και δεν δώσεις ασεπ, ρισκάρεις αυτοί που θα δώσουν εξετάσεις με εύκολα θέματα και ανεβασμένη βάση να σε περάσουν στον πίνακα αναπληρωτών.

Για το 30μηνο πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δε θα προκηρύξουν ξανά θέσεις; Το υπουργείο τις θέλει έτσι προκηρυγμένες για να τις δίνει συγκαλυμμένα στον ενιαίο, ενώ αν δεν τις προκηρύξει ως 30μηνο πρέπει να τις μοιράσει 60% στον ασεπ και 40% στον ενιαίο, αλλιώς θα είναι πλέον ξεκάθαρα 55% ασεπ και 45% ενιαίος πχ. Πιστεύω ότι θα κάνει αυτό που ακούγεται, δηλ. νέα ρύθμιση 24μηνο ή 16μηνο για να καλύπτεται. 

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 02:01:59 πμ »
 
Με την ΠΔΣ τα πράγμα είναι λίγο θολό. Στην εγκύκλιο του 2005 υπήρχε η διευκρίνηση ότι επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι να κάνουν και ΠΔΣ. Στην περσινή και στη φετινή δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Στην περσινή εγκύκλιο κι εγώ δεν βρήκα να λέει κάτι. Σύμφωνα όμως με τη φετινή εγκύκλιο επιτρέπεται οι ωρομίσθιοι του κανονικού προγράμματος να κάνουν και ΠΔΣ με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των ωρών απασχόλησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 11 ώρες.Εδώ μπαίνει η εξής απορία: αν υπερβαίνει τις 11 ώρες τι γίνεται; Δεν παίρνεις τα μόρια που αντιστοιχούν στις παραπάνω ώρες ή υπάρχει άλλη συνέπεια; Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα της φετινής εγκυκλίου.
Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (11 ώρες για τους κλάδους ΠΕ)

Μου είχε διαφύγει αυτό το σημείο. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη συνέπεια, εκτός του ότι δεν θα πάρει τα επιπλέον μόρια (κι αυτό να δούμε κατά πόσον θα τηρηθεί). Θα ισχύσει μάλλον ό,τι ισχύει και για όσους υπερβαίνουν τις 21 ώρες (ωρομισθία+ολοήμερο), που πληρώνονται για όλες τις ώρες, αλλά δεν παίρνουν μόρια για τις επιπλέον.
Αν κάποιος χρειαστεί - λέμε τώρα- να επιλέξει ανάμεσα σε 8 π.χ ώρες πρωινή ωρομισθία και 8 ώρες ΠΔΣ τι τον συμφέρει περισσότερο; Λογικά η ΠΔΣ, έτσι δεν είναι; Αφού η πρωινή μπορεί να είναι και για 2-3 μήνες.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 09:45:13 πμ »
Πρέπει δηλαδή να διαλέξει Μ.Ο 11 ώρες και από ωρομισθια και ΠΔΣ? Αυτό ρωτάτε?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2007, 09:52:03 πμ από Lara »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.