*

Αποστολέας Θέμα: CPE-ECPE  (Αναγνώστηκε 40307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 09, 2012, 06:45:33 μμ »
Miss pe 06 ευχαριστώ για την απάντηση , δεν έκανα όλα τ άλλα παρά μόνο στο τέλος τα practice tests και το αναγνωστικό που σου είπα .... ο φίλος που με είχε αναλάβει ...σα να ψιλοβαριόταν το διαπίστωσα στο τέλος βέβαια όταν του ζήτησα να κάνουμε παραπάνω προφορικά γιατί έδινα και εκείνος αδιαφόρησε γιατί είχε εξετάσεις για πτυχίο ισπανικών ...πήγα με 3 μαθήματα στα προφορικά :) ... αν δεν το πάρω , δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω πάλι μαθήματα , μάλλον θα κοιτάξω τη βιβλιογραφία που προτείνετε

Έρση καλησπέρα. Η εξεταστική του Μαϊου ήταν ομολογουμένως αρκετά δύσκολη, με βάση φυσικά τις απόψεις μαθητών που συνήθως έχουν ρεαλιστική άποψη για τη δυσκολία κάθε τεστ. Οπότε δε νομίζω να έχει να κάνει με τη βιβλιογραφία που έκανες. Τώρα, όσον αφορά το αν είχε όρεξη ο καθηγητής ή όχι...Μήπως δεν αδιαφόρησε, αλλά απλώς θεώρησε ότι είσαι καλυμμένη στα προφορικά και ότι δε χρειάζεται να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα; Κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου εδώ, γιατί έχω αρνηθεί κι εγώ σε μαθητές μου να κάνουμε παραπάνω προφορικά, όταν έχω δει ότι είναι έτοιμοι να δώσουν και με το παραπάνω. Θεωρώ ότι δεν είναι εποχές να πληρώνομαι για μαθήματα που δε χρειάζεται ο μαθητής. Φυσικά, σε πιο αδύναμους μαθητές πιέζω να κάνουν επιπλέον μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος tassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 11, 2012, 01:33:28 πμ »
Συναδελφοι καλησπερα!πειτε μου μερικες αποψεις για το ecpe may '12 ,πως πηγαν οι μαθητες σας;πρωτη χρονια φετος που ειχα ελαχιστους μαθητες που περασαν.Φανηκαν τοσο δυσκολα τα θεματα και στους δικουςσας μαθητες;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 11, 2012, 10:26:22 πμ »
εχει δυσκολεψει το διπλωμα?

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 11, 2012, 11:15:39 πμ »
Εγώ προετοίμαζα έναν μαθητή για ECPE ο οποίος είναι από τους καλύτερους μαθητές που έχω συναντήσει! Μου είχε βέβαια πει ότι τον δυσκόλεψε το GCVR - σ'αυτό και κόπηκε. Άκουσα και από άλλους συναδέλφους ότι πολλά από τα παιδιά τους κόπηκαν. Θεωρώ ότι ήταν όντως ιδιαιτέρως απαιτητικά τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CPE-ECPE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος tassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 11, 2012, 12:53:29 μμ »
Πολύ φοβάμαι πως τώρα που η ελληνοαμερικάνικη ένωση αναλαμβάνει πλέον και τις εξετάσεις του cambridge μάλλον έχει δυσκολέψει και το ecpe. Τι βιβλία να τους κάνουμε από δω και πέρα; Φέτος ειδικά από practice tests εγώ είχα δουλέψει και τα βιβλία της ελληνοαμερικάνικης όπου -σύμφωνα με τους μαθητές- τα θέματα που έπεσαν ήταν πιο δύσκολα και από αυτά των συγκεκριμένων βιβλίων! Άσε δε τα sample tests που είχε αναρτήσει η ελληνοαμερικάνικη στο site της. Καμία σχέση με αυτά που έπεσαν τελικά. Και πιο εύκολα διαχειρίσιμα από άποψη χρόνου και πιο νορμάλ σα θέματα γενικότερα!Καμία ιδέα για βιβλία για την επόμενη εξεταστική;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 11, 2012, 05:11:11 μμ »
παιδιά εγώ το πέρασαααααααααα με lp βέβαια αλλά το πέρασα!!!!!!!! όντως η γραμματική ήταν απαιτητική , τα κείμενα περίεργα , το λεξιλόγιο και η έκθεση νορμάλ όμως....

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 11, 2012, 07:08:01 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι οι εξετάσεις Μαΐου '12 είχαν ιδιαίτερη δυσκολία. Εγώ πιστεύω ότι ήταν βατά τα θέματα και μάλιστα καθώς περίμενα έξω από το εξεταστικό κέντρο άκουσα αρκετά παιδιά να λένε ότι σε σχέση με τα practice tests που είχαν κάνει αυτά τα θέματα που έπεσαν ήταν πολύ βατά!  ???

Αποσυνδεδεμένος tassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 12, 2012, 01:22:12 πμ »
Δεν ξερω τι να πω βρε παιδια!αυτο που παρατηρησα εγω απο τα αποτελεσματα των μαθητων μου ηταν πως μονο οι πραγματικα καλοι περασαν φετος οι μετριοι κοπηκαν ενω αλλες χρονιες κατι εκαναν κ οι λιγοτερο καλοι!δηλαδη σε ενα τμημα 7 ατομων οι 3 μετριοι κοπηκαν!μπορει κ να ετυχε φετος δεν ξερω!σκεφτομαι να αλλαξω τη δομη του μαθηματος παρ'ολα αυτα!η τουλαχιστον καποια σημεια του!καμια ιδεα απο την εμπειρια σας για βιβλια με tests?

Αποσυνδεδεμένος JoyR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 12, 2012, 06:24:17 μμ »
Αγχώνομαι με αυτά που ακούω! Φέτος δεν είχα μαθητές σε αυτό το επίπεδο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τη δυσκολία των θεμάτων, από Σεπτέμβρη όμως θα ξεκινήσω με 2 φοιτητές που θέλουν να δώσουν σε ένα-ενάμιση χρόνο ECPE. Το stars and stripes από express, πώς σας φαίνεται? Και για γραμματική και εκθέσεις, τί προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:07:52 μμ »
Πάντως γενικά για δύσκολα βιβλία για το ECPE δείτε τα βιβλία της Super Cource. [http://www.supercourse.gr/ECPE.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2012, 07:10:05 μμ από tirogaridaki »

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:13:11 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω για το βιβλίο Words you need by Sylvia Kar, αν καλύπτει από άποψη λεξιλογίου για το ECPE:)

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2012, 09:19:45 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει???

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2012, 10:16:53 μμ »
tirogaridaki δεν είμαι καθηγήτρια αγγλικών αλλά το διάβασα το συγκεκριμένο , έχει αρκετές λέξεις που επαναλαμβάνονται και στα βιβλία , μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μία κάποια βάση αλλά δε φτάνει ... :) μακάρι να μας έβγαζε και από τον κόπο , χρειάζονται τόσο λέξεις όσο και εκφράσεις από το αναγνωστικό που θα κάνεις , από τις σειρές που θα παρακολουθείς γενικά όσο μπορείς λέξεις από όπου θα ναι τα διαβάσματα σου

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: CPE-ECPE
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 16, 2012, 07:34:05 μμ »
Ααα... Να σε ρωτήσω, πώς ακριβώς το δούλευες αυτό το βιβλίο?

Τον ορισμό και τα συνώνυμα που είχε δίπλα από τις λέξεις τα μάθαινες απ'έξω στα αγγλικά?
Τι άλλα βιβλία έκανες?  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160799
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.