*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 14171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος santalla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« στις: Ιούλιος 16, 2010, 05:21:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Τον Σεπτέμβριο, αν όλα πάνε καλά, θα περάσω το τελευταίο μου μάθημα και θα πάρω πτυχίο (Μουρέλος για όποιον είναι από Ιστορικό ΑΠΘ!), οπότε έχω αρχίσει να ψάχνω τα περί ΑΣΕΠ και έχω λίγο χαθεί...

Ερωτήσεις λοιπόν:

1. Που βλέπουμε πότε θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ;
2. Πως δηλώνουμε συμμετοχή, τι χαρτιά χρειάζονται και που τα στέλνουμε;
3. Είδα οτι λέτε κάτι περί διδακτικής είτε στην ιστορία είτε στα αρχαία... Τι είναι αυτό ακριβώς και πως γράφουμε? Υπάρχει κάποια ενδεικτική απάντηση σε αυτό το μάθημα του ΑΣΕΠ;
4. Αυτά τα ΦΕΚ από την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως... πρέπει να τα μάθουμε;;; Και αν ναι, τι μπορεί να μας ζητηθεί από εκεί;
5. Κάπου είδα οτι χρειάζονται τα βιβλία των καθηγητών και οτι αυτά δεν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία. Πως περιμένουν τότε να τα βρούμε και να τα διαβάσουμε;
6. Είδα στο forum οτι καλό ειναι να ξεκινήσουμε διάβασμα με τις εισαγωγές των σχολικών... Τον πρόλογο δηλαδή; Εκεί που λέει "Αυτό το βιβλίο έχει σκοπό να...";

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας!

Ελένη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:25 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2010, 06:13:33 μμ »
Καλό πτυχίο. ΑΣΕΠ δεν αναμένεται άμεσα, πάει για τέλος 2011- αρχές 2012, ίσως και αργότερα.

Κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά σου μπορείς να δεις εδώ: www.exetaseis-asep.com

Υπάρχουν τα ΦΕΚ των προκηρύξεων και παλαιότερα θέματα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2010, 06:28:53 μμ »
Γεια σου Ελένη. Καλή επιτυχία στο τελευταίο σου μάθημα.Εγώ το πέρασα με 7.Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις που ελπίζω να σε βοηθήσουν.Εγώ έδωσα ΑΣΕΠ 4  φορές και ήμουν πάντα επιτυχούσα με αποτέλεσμα να δουλεύω αναπληρώτρια και τώρα να ΄πεχω μία μικρή ελπίδα να διοριστώ.

Απαντήσεις: για να μάθεις για το διαγωνισμό και την προκήρυξη αρκει να μπαίνεις στι site που βρίσκεσαι και τώρα. Παντα η ενημέρωση είναι εγκυρη και έγκαιρη.Όταν βγεί η περιβόητη προκήρυξη θα μαζέψεις όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται (πτυχίο,ταυτότητα,αφμ,μεταπτυχιακά,διδακτορικά, παράβολο,προυπηρεσία εκπαιδευτική και ότι άλλο μπορεί να σου ζητάει-τα λέει αναλυτικά) και πηγαίνεις στη δευτεροβάθμια της περιοχής σου και καταχωρούν την αιτησή σου.Έχεις μαζί σου και 1 φάκελο για να τα βάλεις μέσα και να τα στείλουν αυτοί μαζικά στο υπουργείο.Εσύ θα πάρεις την αίτησή σου μηχανογραφημένη.Τουλάχιστον έτσι έγινε την τελευταία φορά.Στην διδακτική σου δίνουν ερωτήσεις και από τα τρία μαθήματα -αρχαια,νέα,ιστορία-και επιλέγεις αυτό που θέλεις να δώσεις εσύ σε αντίθεση με το γνωστικό αντικείμενο που απαντάς και στα 3 μαθήματα.Κυκλοφορούν βιβλία για το συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά πάντα είναι κατι υποκειμενικό.Κάνεις στην ουσία ένα σχέδιο μαθήματος όπως θα το έκανες στην τάξη.Τα βιβλία σε βοηθούν ποια σειρά να ακολουθήσεις.Από τα ΦΕΚ μπορεί να σου ζητηθούν οι στόχοι του κάθε μαθήματος.Τα βιβλία των καθηγητών δεν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία,αλλα πίστεψέ με ούτε στα σχολεία.Υπάρχουν όμως πολλά που θα σε βοηθήσουν.Στους προλόγους υπάρχουν κάποιοι στόχοι του μαθήματος.Υποθέτω ότι όταν λένε εισαγωγές εννοούν στη λογοτεχνία και τα αρχαία τις εισαγωγές που έχουν τα βιβλία.Θα πρέπει να συνδυάσεις τα σχολικά βιβλία με εξωσχολικά.Σε πληροφορώ ότι η ύλη είναι τεράστια.Αφού όμως είσαι φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη κάνε μια επίσκεψη στο βιβλιοπωλειο Ραγιας στην Ερμού.Εγώ εκει βρήκα όλα τα βιβλία, σχολικά και μη, και όσα δεν τα είχαν μου τα παρήγγειλαν.
Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλό καλοκαίρι και αν θες κατι άλλο στείλε μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος santalla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:02:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:25 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:24:16 πμ »
Τα βιβλία του καθηγητή θα τα βρείς στην google(πάτησε βιβλία του καθηγητή,sunfiles).Είναι απαραίτητα,στον κλάδο μας πολλές ερωτήσεις είναι μέσα.Καλή επιτυχία. Ινώ, τρις επιτυχούσα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:20:26 μμ »
ακουγεται ομως  η καταργηση του γνωστικου.....στις εξετασεις ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων.
ενας νεος τροπος αξιολογησης θα ερθει. Θεωρω και πολυ φοβαμαι οτι ΔΕΝ θα ειναι καθολου αντικειμενικος.
Και αν μεχρι τωρα λέγαμε οτι το συστημα αυτο Δεν αξιολογει σωστα, νομιζω πως το νεο συστημα θα ειναι παρα πολυ υποκειμενικο ως προς την αξιολογηση.

Μάλιστα... Όλο και καλύτερο γίνεται...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος baba ganouz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2010, 09:54:18 μμ »
κι αν καταργηθει το γνωστικο σε τι θα εξεταζομαστε;; ???

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2010, 10:04:29 μμ »
κι αν καταργηθει το γνωστικο σε τι θα εξεταζομαστε;; ???
Mα κάτι ερωτήσεις που κάνουμε όμως, κάτι ερωτήσεις!!!  ;D ;D ;D  :P :P :P :P
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2011, 06:09:57 μμ »
Στα πλαίσια της πρωτάρας θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Καλώς εχόντων θα τελειώσω τώρα τον Ιούνιο τη σχολή (φιλολογία εκπα)!Όμως για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι!Αν πάει κάτι στραβά θα τελειώσω τον Σεπτέμβρη. Έχει σημασία το πτυχίο ως έγραφο όπως μας το δίνουν την ημέρα της ορκομωσίας ή μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση για συμμετοχή στον ΑΣΕΠ με κάποιο άλλο έγγραφο-βεβαίωση από τη γραμματεία της σχολής?Ρωτώ γιατί και στις 2 περιπτώσεις η ορκομωσία θα γίνει μάλλον μετά τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων (τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη). Και μέχρι τώρα το είχα δεδομένο ότι θα δώσω σε αυτόν τον ασεπ αλλά ξαφνικά αναρωτήθηκα γι αυτό το θέμα και έχω πανικοβληθεί!!!!!!Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2011, 06:18:52 μμ »
Ρωτώ γιατί και στις 2 περιπτώσεις η ορκομωσία θα γίνει μάλλον μετά τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων (τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη).
Έχω χάσει κάνα επεισόδιο?

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2011, 06:20:55 μμ »
Στα πλαίσια της πρωτάρας θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Καλώς εχόντων θα τελειώσω τώρα τον Ιούνιο τη σχολή (φιλολογία εκπα)!Όμως για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι!Αν πάει κάτι στραβά θα τελειώσω τον Σεπτέμβρη. Έχει σημασία το πτυχίο ως έγραφο όπως μας το δίνουν την ημέρα της ορκομωσίας ή μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση για συμμετοχή στον ΑΣΕΠ με κάποιο άλλο έγγραφο-βεβαίωση από τη γραμματεία της σχολής?Ρωτώ γιατί και στις 2 περιπτώσεις η ορκομωσία θα γίνει μάλλον μετά τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων (τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη). Και μέχρι τώρα το είχα δεδομένο ότι θα δώσω σε αυτόν τον ασεπ αλλά ξαφνικά αναρωτήθηκα γι αυτό το θέμα και έχω πανικοβληθεί!!!!!!Ευχαριστώ!

Νομίζω,χωρίς να ειμαι σίγουρη, μπορείς να πάρεις βεβαίωση από τη σχολή εφόσον έχεις περάσει όλα τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος p@n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2011, 06:24:19 μμ »
Μπα!Εγώ θα λέω βλακείες!!Η προκύρηξη κατά πάσα πιθανότητα φθινόπωρο δεν θα γίνει??Ναι dessi αυτό εννοώ!Θα έχω τελειώσει τη σχολή αλλά χωρίς ορκομωσία!Πάντως η σχολή δίνει βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών (και ότι εκκρεμεί ορκομωσία) για να την προσκομίσουμε στην εργασία μας ή σε ένα βιογραφικό. Μπορεί να ισχύει και για τον ΑΣΕΠ.Μακάρι!Θα ψάξω να βεβαιωθώ γιατί έχω αγχωθεί!

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 06, 2011, 06:26:59 μμ »
Στα πλαίσια της πρωτάρας θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Καλώς εχόντων θα τελειώσω τώρα τον Ιούνιο τη σχολή (φιλολογία εκπα)!Όμως για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι!Αν πάει κάτι στραβά θα τελειώσω τον Σεπτέμβρη. Έχει σημασία το πτυχίο ως έγραφο όπως μας το δίνουν την ημέρα της ορκομωσίας ή μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση για συμμετοχή στον ΑΣΕΠ με κάποιο άλλο έγγραφο-βεβαίωση από τη γραμματεία της σχολής?Ρωτώ γιατί και στις 2 περιπτώσεις η ορκομωσία θα γίνει μάλλον μετά τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων (τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη). Και μέχρι τώρα το είχα δεδομένο ότι θα δώσω σε αυτόν τον ασεπ αλλά ξαφνικά αναρωτήθηκα γι αυτό το θέμα και έχω πανικοβληθεί!!!!!!Ευχαριστώ!



Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρηδες του ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2011, 06:30:57 μμ »
Μπα!Εγώ θα λέω βλακείες!!Η προκύρηξη κατά πάσα πιθανότητα φθινόπωρο δεν θα γίνει??Ναι dessi αυτό εννοώ!Θα έχω τελειώσει τη σχολή αλλά χωρίς ορκομωσία!Πάντως η σχολή δίνει βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών (και ότι εκκρεμεί ορκομωσία) για να την προσκομίσουμε στην εργασία μας ή σε ένα βιογραφικό. Μπορεί να ισχύει και για τον ΑΣΕΠ.Μακάρι!Θα ψάξω να βεβαιωθώ γιατί έχω αγχωθεί!

Στείλε email στο ΑΣΕΠ. Μάλλον θα σου απαντήσουν, για σίγουρα  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160447
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.