*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 370448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 19, 2013, 07:58:27 μμ »
Ούτε καν αυτό δε χρειάζεται... Πώς πρόπερσι απαίτησαν από όλους τους εκπαιδευτικούς μέσα στο καλοκαίρι να συνδεθούν στο σύστημα με τους κωδικούς του taxis και να απογραφούν, κάπως έτσι θα μπορούσε να γίνει και με τις αιτήσεις των αναπληρωτών. Και μη μου πείτε για το φόρτο... Το είχαμε γράψει και πέρσι (με κάποιες ισχυρές αντιρρήσεις), ότι θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στα άτομα που δικαιούνται να κάνουν αίτηση. Σε αντίστοιχες αιτήσεις στο εξωτερικό (πχ. στην Κύπρο), βάζουν κάποιο πλαφόν στην προϋπηρεσία, ή στα μόρια που έχει ο καθένας. Πχ. αν σκοπεύουν να πάρουν 100 πληροφορικούς(τυχαίος ο αριθμός), δεν είναι ανάγκη να κάνουν αιτήσεις 5.000 άτομα. Ας δεχτούν αιτήσεις από αυτούς που βρίσκονται στις πρώτες 300 θέσεις! Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς άδικα ταλαιπωρούνται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:01:00 μμ »
Μήπως θυμάστε τι χαρτιά πρέπει να έχουμε μαζί μας καθώς κάποιοι από εμάς θα είμαστε φευγάτοι και πρέπει να τα κουβαλάμε μαζί???
Ειδικά πέρσι για κάποιο λόγο ζητούσαν πτυχίο(με βαθμό) και μεταπτυχιακό. Απόλυτα σίγουρος δεν είμαι, αλλά στη χειρότερη περίπτωση θα ζητήσουν πάλι αυτά. Τα υπόλοιπα τους τα δίνεις αν σε προσλάβουν με το καλό...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:23:51 μμ »
προτεινετε μια εναλλακτικη!!οχι παντως του καναπε.
Μια εύκολη  λύση υπάρχει για όσους αντιδρούν , να φύγουν από την Ελλάδα, δεν υπάρχει μέλλον εδώ !
Ως υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων, θα μπορούσαν να απέλυαν  ιερείς αλλά αυτό θα συμβεί στο μέλλον με μια νέα κυβέρνηση.

Ειδικά πέρσι για κάποιο λόγο ζητούσαν πτυχίο(με βαθμό).
Επικυρωμένο πτυχίο

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:58:07 μμ »
 Γερμανός Χρηματιστής: "Το ΔΝΤ καταστρέφει σκόπιμα την Ελλάδα για να ξεπουληθούν τα κοιτάσματα της"


Αφήνουμε την ελληνική οικονομία να εξαντληθεί μέσω δρακόντειων πακέτων λιτότητας και την χρηματοδοτούμε με εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ προκειμένου να μην πληγούν οι παλαιοί δανειστές.
 
Χάνονται δισεκατομμύρια ευρώ σε φορολογικά χρήματα για συμφωνίες χωρίς επιστροφή και στην αναδιάρθρωση του χρέους, όταν η Ελλάδα διαθέτει κοιτάσματα πολλαπλάσια του όγκου του χρέους της».


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1#ixzz2ZbMiW126
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 19, 2013, 09:20:14 μμ »
Δεν ξέρω τι θα κάνετε εσείς αλλά εγώ δεν μπορώ να μην κατέβω τη Δευτέρα κι ας μην περιμένω να αλλάξει κάτι. Κι ας μην είμαι ευχαριστημένη με την ΟΛΜΕ όλα αυτά τα χρόνια που δε διεκδίκησε τίποτα για εμάς. Θα πάω για μένα, για τους μαθητές και για τους συναδέλφους μου (αναπληρωτές, μόνιμους, που απολύθηκαν ή κινδυνεύουν). Πνίγομαι με όλα αυτά που γίνονται.  Ελπίζω να σας δω εκεί. Τα λέμε τη Δευτέρα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 19, 2013, 09:27:48 μμ »
Να και μια φορα βρε fotini που συμφωνουμε σε κατι! 
μπραβο κοριτσι!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:16:58 μμ »
Δεν ξέρω τι θα κάνετε εσείς αλλά εγώ δεν μπορώ να μην κατέβω τη Δευτέρα κι ας μην περιμένω να αλλάξει κάτι. Κι ας μην είμαι ευχαριστημένη με την ΟΛΜΕ όλα αυτά τα χρόνια που δε διεκδίκησε τίποτα για εμάς. Θα πάω για μένα, για τους μαθητές και για τους συναδέλφους μου (αναπληρωτές, μόνιμους, που απολύθηκαν ή κινδυνεύουν). Πνίγομαι με όλα αυτά που γίνονται.  Ελπίζω να σας δω εκεί. Τα λέμε τη Δευτέρα.

Κατεβείτε στους δρόμους να υπερασπιστείτε αυτούς που τώρα που τσούχτηκε ο κ@@@ς τους θυμήθηκαν να επιδείξουν και την αλληλεγγύη σε εμάς τους αναπληρωτές. Τόσα χρόνια ούτε καν έμπαιναν στον κόπο να μας ενημερώσουν για τον αριθμό και τις φάσεις..Μόνο ο Μπράτης ό,τι έλεγε στους δικούς τους. Δεν θέλω να αναλωθώ σε λεπτομέρειες για "συναδέλφους" ΔΕ που έπαιρναν περισσότερα χρήματα από κάποιον από εμάς. Ούτε για τον τρόπο που πολλοί "συνάδελφοι'' μόνιμοι μας αντιμετώπιζαν στα σχολεία σαν να ήταν το χωράφι τους. Χειρότερα τμήματα??Στον αναπληρωτή..Δυσκολότερα αντικείμενα??? Στον αναπληρωτή. Ας μας θυμήσουν πότε επέδειξαν συναδελφική αλληλεγγύη για να τους προσφέρουμε κι εμείς απλόχερα τη δική μας.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:31:58 μμ »
Δεν υπάρχει κανένα μέλλον στο δημόσιο και στην εκπαίδευση. Αυτό προσπαθούν να περάσουν. Και πράγματι, το εννοώ αυτό που λέω, πλεον στον ιδιωτικό τομέα φέρονται πολύ καλύτερα μισθολογικά και χρηματικά από ότι στο δημόσιο. Μου λένε πολλοί φίλοι μου ότι είναι αρκετά ευχαριστημένοι, οι οποίοι έχουν και πτυχίο από διάφορες δουλειές που κάνουν στο ιδιωτικό τομέα.

Αρχίζουν να αλλάζουν πολλά πράγματα στην Ελλάδα. Απλά είμαστε κολλημένοι σε νοοτροπίες που πλέον δεν έχουν κανένα μέλλον και καλό είναι να ξεφύγουμε όσο είναι καιρός. Το κράτος καλός ή κακώς δεν θέλει να πληρώνει. Ότι και να κάνεις σε αυτό δεν αλλάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 10:34:18 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:40:13 μμ »
Eva, χειροτερος φοβος μου κι απο την ανεργια και την αβεβαιοτητα, ειναι μην καταντησω να χαιρομαι με τις απολυσεις ανθρωπων, επειδη δε με υπερασπιστηκαν. Εγω κανιβαλος και σαν τα μουτρα τους δε θα γινω.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:43:12 μμ »
Δεν υπάρχει κανένα μέλλον στο δημόσιο και στην εκπαίδευση. Αυτό προσπαθούν να περάσουν. Και πράγματι, το εννοώ αυτό που λέω, πλεον στον ιδιωτικό τομέα φέρονται πολύ καλύτερα μισθολογικά και χρηματικά από ότι στο δημόσιο. Μου λένε πολλοί φίλοι μου ότι είναι αρκετά ευχαριστημένοι, οι οποίοι έχουν και πτυχίο από διάφορες δουλειές που κάνουν στο ιδιωτικό τομέα.

Αρχίζουν να αλλάζουν πολλά πράγματα στην Ελλάδα. Απλά είμαστε κολλημένοι σε νοοτροπίες που πλέον δεν έχουν κανένα μέλλον και καλό είναι να ξεφύγουμε όσο είναι καιρός. Το κράτος καλός ή κακώς δεν θέλει να πληρώνει. Ότι και να κάνεις σε αυτό δεν αλλάζει.


Προφανώς κάνεις πλάκα... ή αυτοκοροϊδεύεσαι....
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:46:26 μμ »
Eva, χειροτερος φοβος μου κι απο την ανεργια και την αβεβαιοτητα, ειναι μην καταντησω να χαιρομαι με τις απολυσεις ανθρωπων, επειδη δε με υπερασπιστηκαν. Εγω κανιβαλος και σαν τα μουτρα τους δε θα γινω.

Kανείς δεν πρέπει να χαίρεται με απολύσεις. Μην μιλάνε όμως για αλληλεγγύη αυτοί που δεν υπερασπίστηκαν ποτέ συναδέλφους. Συνάδελφοι δεν είναι μόνο οι μόνιμοι. Κοινώς υπερασπίζεσαι τους πλέον κανιβάλους της ελληνικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:48:11 μμ »
@foibos81 πλάκα με κάνεις... για ποιον ιδιωτικό τομέα μιλάς που πληρώνεσαι μετά από μήνες ή μένεις απλήρωτος ή που ιδιωτικά εκπαιδευτήρια βγάζουν ολόκληρη τη χρονιά με δοκιμαστικά και δε πληρώνουν κανένα.
Δουλεύω εξάωρο σε παιδικό σταθμό και παίρνω γύρω στα 550 ευρώ αλλά δε θα μείνω για πολύ...


Είμαστε η γενιά των 586 βιογραφικών.... ! Για ευρώ, ούτε λόγος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 10:56:02 μμ από nipiagogos1988 »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:49:44 μμ »
Η Eva εχει βεβαια δίκιο σε αυτα που λέει και είναι η πίκρα που μιλάει. Ομως Εβα μου είναι ανθρώπινο και ο,τι και να μου λες δεν νομιζω πως πιστευεις αυτό που γραφεις. Διακιολογημένη η αγανάκτηση σου ομως...

foibos81, περίπου εχεις δίκιο. Αλλά δεν είναι παντου ετσι,.....οσο για τη Ελλάδα που λες,μαλλον συμφωνώ. Κανονική κινεζοποίηση.... Λεγαμε για τη Βουλγαρία και μας φαινοταν "ψέμα"....έλα ομως...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2013, 10:58:37 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:55:18 μμ »
Είναι πλέον προφανές ότι ο κοινωνικός ιστός έχει διαρραγεί. Δεν εξηγείται αλλιώς πως αναπληρωτές λοιδωρούν μονίμους ζητώντας ταυτόχρονα συμπαράσταση. Έχει χαθεί τελείως η μπάλα.

Ο καθένας μετατρέπει τους φόβους και τις αγωνίες του σε μίσος για τον γείτονα και τον συνάδελφο. Η λογική στο απόσπασμα.

Κανείς και τίποτα δεν εξυπηρετείται από την μη πρόσληψη αναπληρωτών. Αν αυτό δεν γίνεται κατανοητό σε κάποιους δεν αξίζει περαιτέρω ανάλυσης.

ΥΓ. Για τα παράπονα κάποιων: διαβάστε τις εγκυκλίους ανάθεσης μαθημάτων και ζητήστε από τους διευθυντές να εφαρμόζονται. Τόσο απλά. Αν δεν το κάνετε για τον εαυτό σας δεν θα το κάνει κανείς για σας. Αν και η προσωπική μου εμπειρία δεν τυγχάνει τέτοιων περιπτώσεων. Αντίθετα στα νησιά των Κυκλάδων ο ντόπιος αναπληρωτής είναι νταβατζής του οποιουδήποτε "ξένου" μόνιμου. Τέτοια ωραία...
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160481
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.