*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1960 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 02:26:15 μμ »



.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 02:38:35 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:32 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1961 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 02:34:22 μμ »
Για τρεις εβδομάδες θα τολμήσω να πω ότι οι γονείς στο δημοτικό έχουν το περιθώριο των απουσιών αν προτιμούν να μην στείλουν τα παιδιά. Ως γονέας αυτό θα έκανα. Για να μην αναφερθώ στα νηπιαγωγεία. Ο λόγος που όλα αυτά μένουν ανοιχτά είναι για να μην υποχρεωθεί το κράτος να δώσει ξανά άδειες ειδικού σκοπού. Να ρωτήσω όμως αν αφήσω το γυμνασιοπαιδο μου μόνο στο σπίτι και συμβεί το κακό (φωτιά, ατύχημα κτλ) ως γονιός νομικά καλύπτομαι;;;;;;;;;;
Σημ. Έχω έναν 14χρονο γιο που δεν έχω αφήσει ποτέ εντελώς μόνο. Κάποιοι θα με θεωρήσουν υπερβολική. Για αυτό και αναφέρομαι στο νομικό ζήτημα που δημιουργείται. Εξωθουνται οι γονείς να παρανομησουν βάζοντας σε κίνδυνο τα παιδιά τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 02:39:26 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1962 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:07:11 μμ »
Θα προχωράμε παρακάτω ή θα κάνουμε επαναλήψεις;

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1963 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:28:03 μμ »
Για τρεις εβδομάδες θα τολμήσω να πω ότι οι γονείς στο δημοτικό έχουν το περιθώριο των απουσιών αν προτιμούν να μην στείλουν τα παιδιά. Ως γονέας αυτό θα έκανα. Για να μην αναφερθώ στα νηπιαγωγεία. Ο λόγος που όλα αυτά μένουν ανοιχτά είναι για να μην υποχρεωθεί το κράτος να δώσει ξανά άδειες ειδικού σκοπού. Να ρωτήσω όμως αν αφήσω το γυμνασιοπαιδο μου μόνο στο σπίτι και συμβεί το κακό (φωτιά, ατύχημα κτλ) ως γονιός νομικά καλύπτομαι;;;;;;;;;;
Σημ. Έχω έναν 14χρονο γιο που δεν έχω αφήσει ποτέ εντελώς μόνο. Κάποιοι θα με θεωρήσουν υπερβολική. Για αυτό και αναφέρομαι στο νομικό ζήτημα που δημιουργείται. Εξωθουνται οι γονείς να παρανομησουν βάζοντας σε κίνδυνο τα παιδιά τους;


Φυσικά και δεν καλύπτεσαι όσο το παιδί είναι ανήλικο, αλλά αυτό που θα έθετα εγώ ως ερώτημα είναι εσένα το νομικό κομμάτι θα σε ενδιέφερε σε μια τέτοια περίπτωση;;; και τι θα εκανες εσύ που θα εξαναγκαζόσουν να αφήσεις το ανήλικο παΐδι σου μόνο και ποιον θα θεωρούσες υπευθυνο ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:32 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1964 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:38:45 μμ »

Φυσικά και δεν καλύπτεσαι όσο το παιδί είναι ανήλικο, αλλά αυτό που θα έθετα εγώ ως ερώτημα είναι εσένα το νομικό κομμάτι θα σε ενδιέφερε σε μια τέτοια περίπτωση;;; και τι θα εκανες εσύ που θα εξαναγκαζόσουν να αφήσεις το ανήλικο παΐδι σου μόνο και ποιον θα θεωρούσες υπευθυνο ..

Και τι θα κανει ο αλλος αφου αναγκαζεται να παει δουλεια και να αφησει το γυμνασιοπαιδο μονο σπιτι; Θα πει στη δουλεια ξερετε δε θα ρθω πρεπει να μεινω με το ανηλικο παιδι μου; Και τι θα τρωει η οικογενεια; Εννοειται οτι δε σε καλυπτει κανεις αν γινει κατι. Και το παιδι σου θα κλαις και στα δικαστηρια θα σε σερνουν και θα σε ξεφτιλιζουν απο πανω τα πετσοκαναλα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1965 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:42:21 μμ »
Ήδη διαψεύστηκαν όσοι θεωρούσαν ότι τα κρατούσαν ανοιχτά, για να κινείται η οικονομία...

Διαψευστηκαν λες ε;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1966 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:44:37 μμ »
Ένα φυσιολογικό παιδί 12-14 ετών μπορεί να μείνει μόνο του για λίγες ώρες μέχρι να γυρίσει ο γονιός από τη δουλειά. Αν δεν έχει μάθει τα βασικά μέχρι αυτήν την ηλικία για να μπορεί να λειτουργεί και λίγο αυτόνομα και με ασφάλεια, τότε κάτι δεν πάει καλά...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1967 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:47:17 μμ »

Φυσικά και δεν καλύπτεσαι όσο το παιδί είναι ανήλικο, αλλά αυτό που θα έθετα εγώ ως ερώτημα είναι εσένα το νομικό κομμάτι θα σε ενδιέφερε σε μια τέτοια περίπτωση;;; και τι θα εκανες εσύ που θα εξαναγκαζόσουν να αφήσεις το ανήλικο παΐδι σου μόνο και ποιον θα θεωρούσες υπευθυνο ..
Ακριβώς το ίδιο λέμε.....
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1968 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 03:52:06 μμ »
Ένα φυσιολογικό παιδί 12-14 ετών μπορεί να μείνει μόνο του για λίγες ώρες μέχρι να γυρίσει ο γονιός από τη δουλειά. Αν δεν έχει μάθει τα βασικά μέχρι αυτήν την ηλικία για να μπορεί να λειτουργεί και λίγο αυτόνομα και με ασφάλεια, τότε κάτι δεν πάει καλά...

Είναι ανηλικο ή δεν είναι; Εχεις την ευθυνη του ή οχι; Στο σχολειο για ποιο λογο κανουμε εφημεριες στη Δευτεροβαθμια; Κι αν δηλαδη κατι γινει τι θα πουμε στον γονιο που το αφησε σπιτι; Κατι δεν πηγαινε καλα με το παιδι σου;

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1969 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:04:52 μμ »
Just be real!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1970 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:06:16 μμ »
Είναι ανηλικο ή δεν είναι; Εχεις την ευθυνη του ή οχι; Στο σχολειο για ποιο λογο κανουμε εφημεριες στη Δευτεροβαθμια; Κι αν δηλαδη κατι γινει τι θα πουμε στον γονιο που το αφησε σπιτι; Κατι δεν πηγαινε καλα με το παιδι σου;

Γιατί δεν υοετχουν ανήλικα που μένουν μόνα σπίτι; παιδιά γυμνασίου που σχολάνε 1.39-2 κ ο γονιός έρχεται αργότερα, δεν είναι μόνα τους; από το σχολείο δεν πηγαινοέρχονται μόνα; το καλοκαίρι μέχρι να πάρουν άδεια οι γονεισ, Χριστούγεννα κ Πάσχα, δεν μένουν μόνα; μεγάλωσα με πολύ υπερπροστατευτικόυς γονείς στην Αθήνα, αλλά στο γυμνάσιο πήγαινα μόνη σχολείο, ή έδινα κ ραντεβού με φίλες. κ ωδείο κ αγγλικά εκτός αν είχε νυχτώσει. Τι μπορεί να συμβεί σε ένα μεγάλο παιδί που είναι μόνο στο σπίτι εκτός από κάποια τραγωδία, που θα μπορούσε κ αυτή τη λογική να συμβεί κ όταν περπατάει στη γειτονιά με έναν φίλο; αν ήταν έτσι τα ανήλικα μέχρι τα 18 δεν θα τα αφήναμε από τα μάτια μας.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1971 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:14:45 μμ »
Αυτο απανταει στην ερωτηση μου; Αληθεια τωρα; Το θεμα δεν ειναι τι θα κανεις εσυ αν επιλεξεις μονος σου ελευθερα. Το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη καποιοι αναγκαζονται να το κανουν παρα τη θεληση τους! Εσυ να πεις ενταξει μωρε θα μπορουσε να συμβει και καποια αλλη στιγμη, δεν τρεχει τιποτα.Υπαρχουν κι αλλα που μενουν μονα τους αρα οκ.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1972 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:23:28 μμ »
Συγγνώμη που το λέω ωμά, αλλά το να λες ότι το παιδί σου δεν μένει μόνο είναι μια πολυτέλεια που δεν έχουν όλοι οι γονείς. Κατ αρχας οποίος δεν είναι εκπαιδευτικός, το έχει αντιμετωπίσει κ ξεπεράσει. Αλλά κ οι εκπαιδευτικοί αν δεν έχουν κοντά κάποιον, 1-15/9 κ 15-30/6, πού τα αφήνουν; Όχι στα 14 αλλά ίσως και στα 12 ή κ τα 10. Δεν πετάνε απ τι χαρά τους προφανως, και φυσικά έχουν ανησυχία, αλλά σίγουρα το κάνουν γιατί δεν έχουν επιλογή.

Πρακτικά δλδ τι άλλο θα μπορούσε να γίνει; Γιατί θυμώνουμε όταν άλλοι γονείς δεν θέλουν να κλείσουν τα σχολεία, αλλά μετά παραπονιόμαστε κ εμείς για το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1973 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:29:19 μμ »
Πρακτικα οι γονεις των ανηλικων επρεπε να δικαιουνται αδεια οταν μιλαμε για κυβερνητικες αποφασεις. Τα επιχειρηματα οτι το κανουν κι αλλοι και παντου μπορει να συμβει το κακο ειναι επιχειρηματα καφενειου. Δεν νοειται κυβερνητικη αποφαση να εξαναγκαζει γονεις να αφησουν χωρις επιβλεψη ανηλικα παιδια! Και για να μην παρεξηγηθω ουτε το σχολειο μου κλεινει, ουτε το σχολειο των παιδιων μου. Ευτυχως δεν ειμαι σε αυτη τη θεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160001
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.