*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959276 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1974 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:41:21 μμ »
Έλα Χριστέ κ Παναγία τι διαβάζουμε εδώ μέσα 😆κλείνει τα πάντα με 2,500 κρούσματα ενώ οι έξω έχουν 40,000 κ είναι όλα τα σχολεία ανοιχτα- γιατί είναι άχρηστοι κ δεν στήριξαν το ΕΣΥ ξεκάθαρα- αλλά πάλι σε σχέση με Αμερική κ Αγγλια δεν έχουμε καταλάβει κοβιντ εδώ.
 κ τώρα έχουν άγχος για τα 15χρονα οι της αθμιας ?!? Δλδ του 15χρονο του γιατρού, αστυνομικου , φαρμακοποιόου κλπ είναι οκ αλλά ο δάσκαλος συγκεκριμένα θα βρει νομικά το μπελά του ??? Εγώ να καταλάβω ότι είστε αδικήμενοι σε σχεση με εμάς αλλά αυτά που λέτε πού τα βρίσκετε??? ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1975 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:46:22 μμ »
Ειδες καπου να μιλαω συγκεκριμενα για τα παιδια των εκπαιδευτικων; Ή δε σε μαθαν στο Αμερικα να καταλαβαινεις τι διαβαζεις; Η ειδικη αδεια που δοθηκε στους γονεις στο προηγουμενο κυμα δοθηκε μονο σε εκπαιδευτικους; Και μη μου πεις θα παρουν ολοι αδειες και θα καταστραφει η οικονομια γιατι για τα καναλια και για τις μασκες και για τα σκοιλ υπηρχαν λεφτα για πεταμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1976 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:51:29 μμ »
Ειδες καπου να μιλαω συγκεκριμενα για τα παιδια των εκπαιδευτικων; Ή δε σε μαθαν στο Αμερικα να καταλαβαινεις τι διαβαζεις; Η ειδικη αδεια που δοθηκε στους γονεις στο προηγουμενο κυμα δοθηκε μονο σε εκπαιδευτικους; Και μη μου πεις θα παρουν ολοι αδειες και θα καταστραφει η οικονομια γιατι για τα καναλια και για τις μασκες και για τα σκοιλ υπηρχαν λεφτα για πεταμα.

Βασικά εγω αναφέρομαι σε συναδελφο που θα συνεχίσει να δουλεύει στην άθμια κ μιλά για το 14χρονο παιδί της, και χωρίς διάθεση κριτικής, μαλλον καθησυχασμού. Δεν απάντησα ποτέ σ εσένα προσωπικά κ δεν καταλαβαίνω τον επιθετικό τόνο. Πέρσι όντως δόθηκαν άδειες για μέχρι 15 ετών, φέτος υποψιάζομαι ότι δεν θα δώσουν άδειες σε κανέναν, και σίγουρα όχι σε εκπαιδευτικό. Προφανώς δεν είναι το ίδιο ένα παιδί 13 κ ένα παιδί 17, άλλες αγωνίας θα έχει ο γονιός. Απλώς μου κάνει εντύπωση που θεωρούμε ότι όλα τα παιδιά γυμνάσιο ή και άνω των 10 μένουν πάντα με κάποιον άλλον όταν ο γονιός δουλεύει κ αυτά δεν έχουν σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1977 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:53:46 μμ »
Δεν μιλάω για το δικό μου παιδί αλλά για του φαρμακοποιού, του γιατρού, του εργάτη κτλ...
Εγώ έχω την πολυτέλεια να αφήσω το παιδί μου σπίτι με τον πατέρα του που έμεινε άνεργος. Και δεν διαμαρτυρομαι για το ότι έκλεισαν τα γυμνάσια λύκεια. Ανακουφιστηκα. Οι συνάδελφοι που ίσως έχουν παρακολουθήσει τα μνμ μου θα το καταλαβαίνουν. Συνειδητοποίησα όμως ότι τελικά ο ρόλος μου στην εκπαίδευση είναι αποκλειστικά η φύλαξη των παιδιών και σοκαρίστηκα. Όπως και το ότι τα παιδιά μας δεν μετράνε πουθενά είτε πρόκειται για τα μικρά του δημοτικου που τα αφήνουμε εκτεθειμένα είτε τα μεγαλύτερα που θα αφήνουμε μόνα στο σπίτι.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1978 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:57:16 μμ »
Οι άλλοι επαγγελματίες έχουν προφανώς συνηθίσει να αφήνουν τα παιδιά τους γιατί δεν συμπίπτουν τα ωράρια τους με το σχολείο. Δηλαφη σοβαρα πιστεύεις ότι ένας φαρμακοποιός ή υπάλληλος σουπερμάρκετ αυτή τη στιγμή ανησυχεί για το ότι θα αφήσει ένα δεκατριαχρόνο μόνο στο σπίτι; Δεν νομίζω. Θα ανησυχεί ίσως αν ξυπνάει για να συνδεθεί στο μάθημα. Όχι για το τι θα πάθει στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1979 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 05:26:42 μμ »
Έσπερος, μην το λες. Μπορεί και να ανησυχούν. Το ότι έχουν συνηθίσει αυτήν την κατάσταση , δεν σημαίνει ότι είναι και εύκολο ή το σωστό. Πάντως, κι εγώ έμαθα τα σημερινά νέα από το ραδιόφωνο γυρνώντας από το σχολείο. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν η επισήμανση του Takis. Άλλο να ρισκάρω από μόνος μου και να αφήνω το ανήλικο μόνο του, κι άλλο να το αφήνω με τη βούλα του κράτους. Και στις δύο περιπτώσεις νομικά δεν καλύπτομαι. Και, φυσικά, ποιός το χ...ζει το "νομικά"... Το θέμα είναι όντως μην συμβεί κάτι!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1980 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 05:30:42 μμ »
Δεν αμφιβάλλω ότο θα ανησυχούν, για πολλά πράγματα, όχι μόνο για ατυχήματα. Μόνο κ μόνο για χαζολόγημα, λίγο είναι; αλλά τι να κάνουμε, δεν θελουμε να μας κρατάνε ανοιχτά λόγω φύλαξης, τώρα που κλείνουν πάλι γκρινιάζουμε;

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1981 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 05:35:14 μμ »
Όχι, δεν γκρινιάζω. Μιλάω μόνο ως προς το σκέλος της ασφάλειας. Είναι σαν να σου λέει το κράτος: "παρανόμησε".
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1982 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 05:48:04 μμ »
Όχι, δεν γκρινιάζω. Μιλάω μόνο ως προς το σκέλος της ασφάλειας. Είναι σαν να σου λέει το κράτος: "παρανόμησε".
μ
Δεν πιστεύω ότι οι γονείς αυτή τη στιγμή θέλουν να πάρουν άδεια. κατ αρχας δεν έχουν άδειες, τις έφαγαν πέρσι. Αλλά κ με τα ρίσκα να χάσουν τη δουλειά τους λογικά δεν θα το ήθελαν κ να τους την έδιναν. Σαφώς θα προτιμούσαν ανοιχτά σχολεία κ για τα γυμνάσια, πράγμα που όμως ξέρουμε ότο είναι σαν να μας έχουν για πάρκινγκ...

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1983 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:00:30 μμ »
Όχι, δεν γκρινιάζω. Μιλάω μόνο ως προς το σκέλος της ασφάλειας. Είναι σαν να σου λέει το κράτος: "παρανόμησε".

Αυτό ακριβώς εννοώ.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1984 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:33:22 μμ »
Οι άλλοι επαγγελματίες έχουν προφανώς συνηθίσει να αφήνουν τα παιδιά τους γιατί δεν συμπίπτουν τα ωράρια τους με το σχολείο. Δηλαφη σοβαρα πιστεύεις ότι ένας φαρμακοποιός ή υπάλληλος σουπερμάρκετ αυτή τη στιγμή ανησυχεί για το ότι θα αφήσει ένα δεκατριαχρόνο μόνο στο σπίτι; Δεν νομίζω. Θα ανησυχεί ίσως αν ξυπνάει για να συνδεθεί στο μάθημα. Όχι για το τι θα πάθει στο σπίτι.

Μ ε την ιδια λογικη γιατι η πρωτοβαθμια να κανει παιδοφυλαξη για να πηγαινουν για δουλεια οι γονεις;;;;;ΟΙ αστυνομικοι , πυροσβεστες νοσοκομοι κλπ που εχουν βαρδιες μεσημερι , και βραδυ που αφηνουν τα παιδια τους κι οι υπολοιποι δεν μπορουν αν κλεισουν δημοτικα και νηπιαγωγεια;;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1985 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 06:39:30 μμ »
Μ ε την ιδια λογικη γιατι η πρωτοβαθμια να κανει παιδοφυλαξη για να πηγαινουν για δουλεια οι γονεις;;;;;ΟΙ αστυνομικοι , πυροσβεστες νοσοκομοι κλπ που εχουν βαρδιες μεσημερι , και βραδυ που αφηνουν τα παιδια τους κι οι υπολοιποι δεν μπορουν αν κλεισουν δημοτικα και νηπιαγωγεια;;

Εγω δεν είπα τίποτα για παιδοφυλαξη. Το αντίθετο λέω: μας ενοχλεί που λειτουργούν τα δημοτικά γιατί είναι σαφώς παιδοφυλαξη, αλλά μας ενοχλεί και που κλείνουν τα γύμνασια γιατί οι γονείς θα αφήσουν μόνα στο σπίτι τα ανήλικα; Δεν γίνεται με δυο μέτρα κ δυο σταθμά.

Απλώς εξεπλάγην γιατί δεν θα σκεφτόμουν ότι για παιδιά στην εφη εια ετίθετο θέμα αν θα μείνουν σπίτι. αη πραγματικότητα είναι ότι όταν τα παιδιά δεν έχουν σχολείο, ο γονιός έχει θέμα με τη δουλειά, είτε μιλάμε για 1-11/9, είτε μιλάμε για μετά το σχόλασμα το μεσημέρι, είτε μιλάμε για τις διακοπές. Και αν δεν υπάρχει άλλο πρόσωπο συγγενικό να αναλάβει, ο γονιός είτε πληρώνει (που δεν νομίζω ότι το κάνει για παιδιά γυμνασίου, είτε το παίρνει στη δουλειά, όπως κάνουν συχνά οι εκπαιδευτικοί τον Ιουνιο, είτε το αφήνει μόνο του. Έτσι δεν είναι; Γι αυτό είπα ότι τα παιδιά άλλων εργαζομενων σίγουρα έχουν μείνει μόνα τους ξανά κ δεν νοκθζω ότι τους γονείς τους απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της ασφαλειας, με την έννοια ότι το έχουν ξαναζήσει και το θεωρούν δεδομένο στην καθημερινότητα τους.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1986 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 09:21:34 μμ »
Έχουμε κάποιο νεότερο (π.χ. εγκύκλιο) για τη λειτουργία της σύγχρονης ή ότι αποφασίσει ο σύλλογος;

θα λειτουργήσει το ωρολόγιο πρόγραμμα που ίσχυε ως τώρα και για τη συγχρονη ή θα βγει νέο;
Πέρσι αν θυμάμαι καλά είχαν βάλει διαφορετικές ώρες δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια για να μην "κολλάει" το δίκτυο.

θα γίνονται όλες οι ώρες κανονικά όπως στη δια ζώσης π.χ. μαθηματικά 4 ωρες για κάθε τμήμα ή θα περιοριστούν ώστε να μην είναι πολλές ώρες οι μαθητές μπροστά από μια οθόνη;
Το ΦΕΚ για την υποχρεωτική σύγχρονη δε διευκρινίζει αν θα κάνουμε ολόκληρο το ωράριο μας (23 ωρες) συγχρονη διδασκαλία, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Σύγχρονη θα κάνουμε από το σπίτι μας ή από αίθουσες του σχολείου;

Στη δεύτερη περίπτωση, αυτοί που μετακινούνται από νομό σε νομό θα μπορούν να μετακινούνται από τον τόπο μόνιμης κατοικίας στον τόπο εργασίας και πίσω;

Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1987 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 09:37:21 μμ »
Στα λύκεια που γίνεται ήδη, ακολουθείται το πρόγραμμα της ημέρας και οι συναδελφοι κάνουν webex από το σπίτι τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159985
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.337 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.