*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959295 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2016 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:12:30 πμ »
Αυτό αγαπητέ είναι θέμα του υπουργείου. Να μην μπορεί ο μαθητής να συνδεθεί είναι προβλήμα γενικά όπου γίνεται σύγχρονη, παγκοσμίως. Αλλά ο μαθητής δεν πληρώνεται.

Ο μαθητής δεν πληρώνεται αλλά παίρνει απουσία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:12 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2017 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:25:22 πμ »
Πάμε για 6 διδακτικές ώρες 40 λεπτών υποχρεωτικα

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2018 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:26:33 πμ »
Συμφωνώ με τον συνάδελφο που μίλησε για μικρόβιο δημοσίου. Πραγματικά λυπηρό όταν άτομα με σπουδές, κάποια ακόμη και με 2 μεταπτυχιακά ή και διδακτορικό θέλουν απλώς τη λούφα του δημοσίου.

Δυστυχώς, ισχύει!
Δεν είναι δυνατόν η Ελλάδα να αποκτήσει ξαφνικά τις υποδομές τηλεκπαίδευσης προηγμένων χωρών όπως η Φινλανδία, η Δανία ή η Σουηδία.
Αν έμεναν ανοιχτά τα σχολεία οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι, θα είχαν πρόβλημα. Με την τηλεκπαίδευση πάλι έχουν.
Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2019 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:40:55 πμ »
Το μάθημα της σύγχρονης για να είναι ουσιαστικό και όχι απλά να διαβάζουμε το βιβλίο παρέα με τα παιδιά και να το εξηγούμε, χρειάζεται πολύ χρόνο προετοιμασίας. Έκανα πολύ όμορφα μαθήματα στην προηγούμενη καραντίνα, όπου είχα ετοιμάσει παρουσίαση με έξτρα φωτογραφίες, βίντεο, online πειράματα, λυμένες ασκήσεις που παρουσιάζονταν η λύση σταδιακά, κ.λπ. για την σύγχρονη και ασκήσεις και εργασίες για την ασύγχρονη πάνω στο ίδιο μάθημα. Στα παιδιά φάνηκε να αρέσει αυτό το μάθημα και συμμετείχαν. Απαιτείται όμως πολύς χρόνος για να προετοιμαστεί. Και αν έχεις αρκετά δίωρα και μονόωρα μαθήματα είναι ανθρωπίνως αδύνατο να ετοιμάσεις π.χ. 23 τέτοια διαφορετικά μαθήματα και για τις 23 ώρες και να κάνεις και ταυτόχρονα 23 ώρες.
Διαφορετικά, αν κάνεις το ίδιο μάθημα σε περισσότερα τμήματα, τότε είναι λιγότερα τα μαθήματα που πρέπει να ετοιμάσεις και μπορεί να βγει κάπως.
Το ζήτημα είναι ότι το σύγχρονο online μάθημα δεν είναι απλά λεω στα παιδιά αυτά που θα τους έλεγα στο δια ζώσης. Ξέρω πολλούς συναδέλφους που έμπαιναν και διάβαζαν για ατελείωτες ώρες το σχολικό βιβλίο στους μαθητές και αυτό το ονόμαζαν σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία και περηφανεύονταν γιατί ’έγραφαν’ περισσότερες ώρες από άλλους συναδέλφους. Αντί 2 ώρες που είχε το πρόγραμμα, έκαναν και 2,5. Γιατί όχι; Πού η δυσκολία και πού και η αξία όμως.
Αν κάνεις σωστή δουλειά είναι αδύνατον να ‘γράψεις‘ τόσο εύκολα πολλές ώρες!
Το ίδιο ισχύει και για τη δια ζώσης διδασκαλία. Πολλοί καθηγητές δεν κάνουν απλα μια ανάγνωση του βιβλίου ίσα να περνάει η ώρα; Θα συμφωνήσω, ωστόσο, ότι είναι πιο δύσκολο, χρονοβόρο και κουραστικό να οργανώσεις το διαδικτυακό μάθημα αποτελεσματικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:12:12 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2020 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 11:54:52 πμ »
Δυστυχώς, ισχύει!
Δεν είναι δυνατόν η Ελλάδα να αποκτήσει ξαφνικά τις υποδομές τηλεκπαίδευσης προηγμένων χωρών όπως η Φινλανδία, η Δανία ή η Σουηδία.
Αν έμεναν ανοιχτά τα σχολεία οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι, θα είχαν πρόβλημα. Με την τηλεκπαίδευση πάλι έχουν.
Άλλη λύση δεν υπάρχει.

1ον  Γιατί να τις αποκτήσει "ξαφνικά"; Yπήρχε άφθονος χρόνος προετοιμασίας αλλά δεν έγινε φυσικά τίποτα.
2ον Πολεμάς ανεμόμυλους! Δεν είδα τουλάχιστον σ’ αυτό το φόρουμ ΚΑΝΕΝΑΝ συνάδελφο να θέλει να κλείσουν τα σχολεία. Ίσα ίσα, πολλοί, ανάμεσά τους κι εγώ, προβληματιζόμασταν για την έλλειψη ουσιαστικών μέτρων. Εγώ προσωπικά ήθελα ανοιχτά σχολεία που να λειτουργούν με ασφάλεια. Το γεγονός ότι έκλεισαν ήδη τα σχολεία της δευτεροβάθμιας αποτελεί τεράστια αποτυχία της κυβέρνησης.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2021 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 12:16:57 μμ »
Πάντως σε μας δεν υπάρχει η παραμικρή ενημέρωση για το πως θα δουλέψει η σύγχρονη από Δευτέρα.

Θα είναι 30 λεπτες ή 45 λεπτες οι ώρες; θα γίνει ολόκληρο το πρόγραμμα κανονικά ή θα περιοριστούν τα μαθήματα σε λιγότερες ώρες;
Το μαθήματα θα γίνονται πρωί ή θα μοιραστούν σε όλες τις ώρες της ημέρας για να μην υπερφορτώνεται το δίκτυο;
θα πρέπει να έρθουμε στο σχολείο ή να συνδεθούμε από το σπίτι μας;
Σε άλλες δνσεις, οι από μακριά έχουν ήδη επιστρέψει σπίτια τους, τους είπαν να κάνουν μάθημα από το σπίτι!

Ο δικός μας δντης δεν έχει απαντήσεις και μας προέτρεψε να παρακολουθούμε τις ανακοινώσεις του υπουργείου και τα email μας.

Πάμε για 6 διδακτικές ώρες 40 λεπτών υποχρεωτικα

πηγούλα;



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2020, 12:19:43 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2022 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 12:34:59 μμ »
Ο μαθητής δεν πληρώνεται αλλά παίρνει απουσία!
Σωστό. Αυτό παλι είναι προβλήμα της διοίκησης για να βρει λύση αν θα υπάρξει προβλήμα - παντού όχι μόνο εδώ. Ο εκπαιδευτικός κάνει μάθημα, πληρώνεται τηρεί το διδακτικό του ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2023 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 01:11:25 μμ »
Σωστό. Αυτό παλι είναι προβλήμα της διοίκησης για να βρει λύση αν θα υπάρξει προβλήμα - παντού όχι μόνο εδώ. Ο εκπαιδευτικός κάνει μάθημα, πληρώνεται τηρεί το διδακτικό του ωράριο.

Κατακαβαινω πωπς το λετε, η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με είχαν κατηγορήσει για λούφα κ παθαίνω σοκ, όταν μάλιστα πέρσι ήμουν στους λίγους του σχολείου μου που έκανα σύγχρονη, αλλά δεν με ξέρετε, δεν σας ξέρω, το ξεπερνώ.

Το θέμα είναι να κάνουμε το ωράριο μας ή να μάθουν κάτι όλοι (στο βαθμό που μάθαιναν κ στην τάξη;)
Αν συνδέονται οι μισοί, για πρακτικούς λόγους, είναι ηθικό να το θεωρήσουμε διδαγμένο κ να συνεχίσουμε σαν να μην έγινε τίποτα; Γιατί δεν μιλάμε για απουσία λόγω ασθένειας, μιλάμε για κάτι πέρα από τη θέληση των μαθητών. Μπορούμε να τους επιβάλουμε αποκλεισμό από τη μάθηση; Κ αυτό δεν θα τραβήξει πίσω το τμήμα, όταν με το καλό ανοίξουμε, που κάποιοι θα έχουν κενά;
Αλλά εμείς θα έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη ότι κάναμε το ωράριο μας;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2024 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 01:30:06 μμ »
Κατακαβαινω πωπς το λετε, η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με είχαν κατηγορήσει για λούφα κ παθαίνω σοκ, όταν μάλιστα πέρσι ήμουν στους λίγους του σχολείου μου που έκανα σύγχρονη, αλλά δεν με ξέρετε, δεν σας ξέρω, το ξεπερνώ.

Το θέμα είναι να κάνουμε το ωράριο μας ή να μάθουν κάτι όλοι (στο βαθμό που μάθαιναν κ στην τάξη;)
Αν συνδέονται οι μισοί, για πρακτικούς λόγους, είναι ηθικό να το θεωρήσουμε διδαγμένο κ να συνεχίσουμε σαν να μην έγινε τίποτα; Γιατί δεν μιλάμε για απουσία λόγω ασθένειας, μιλάμε για κάτι πέρα από τη θέληση των μαθητών. Μπορούμε να τους επιβάλουμε αποκλεισμό από τη μάθηση; Κ αυτό δεν θα τραβήξει πίσω το τμήμα, όταν με το καλό ανοίξουμε, που κάποιοι θα έχουν κενά;
Αλλά εμείς θα έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη ότι κάναμε το ωράριο μας;
Κατανοητοί και σωστοί οι προβληματισμοί που εκφράζεις αλλά οι άλλοι μαθητές τι φταίνε;

Υποθετικό σενάριο: Εργαζόμαστε σε φροντιστήριο και τα μαθήματα γίνονται πλέον διαδικτυακά. Καποιοι μαθητές λόγω έλλειψης εξοπλισμού δεν συνδέονται. Θα προχωρήσουμε ή όχι κανονικά; Ναι, ξερω, εκεί είναι ιδιωτικό και δεν είναι υποχρεωτικό να πάνε οι μαθητές και δεν είναι το δημόσιο αγαθό της παιδείας. Αν δεν κάνουμε όμως τη δουλειά μας, δε θα πληρωθούμε οπότε την κάνουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε κακοί άνθρωποι. Στο δημόσιο σχολείο γιατί έχουμε τέτοιους ενδοιασμούς; Μήπως επειδή ο μισθός είναι σίγουρος; Ή μήπως οι του δημοσίου είναι πιο ευαίσθητοι και κοινωνικά δίκαιοι;

Φαντάζομαι, βέβαια, πως το πρόβλημα που συζητάμε θα λυθεί φέτος παρόλες τις αντιρρήσεις...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2025 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 01:35:47 μμ »
Κατακαβαινω πωπς το λετε, η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με είχαν κατηγορήσει για λούφα κ παθαίνω σοκ, όταν μάλιστα πέρσι ήμουν στους λίγους του σχολείου μου που έκανα σύγχρονη, αλλά δεν με ξέρετε, δεν σας ξέρω, το ξεπερνώ.

Το θέμα είναι να κάνουμε το ωράριο μας ή να μάθουν κάτι όλοι (στο βαθμό που μάθαιναν κ στην τάξη;)
Αν συνδέονται οι μισοί, για πρακτικούς λόγους, είναι ηθικό να το θεωρήσουμε διδαγμένο κ να συνεχίσουμε σαν να μην έγινε τίποτα; Γιατί δεν μιλάμε για απουσία λόγω ασθένειας, μιλάμε για κάτι πέρα από τη θέληση των μαθητών. Μπορούμε να τους επιβάλουμε αποκλεισμό από τη μάθηση; Κ αυτό δεν θα τραβήξει πίσω το τμήμα, όταν με το καλό ανοίξουμε, που κάποιοι θα έχουν κενά;
Αλλά εμείς θα έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη ότι κάναμε το ωράριο μας;

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις μπει ακόμα στο πνεύμα  ::)
Φέτος, σύμφωνα με το υπουργείο μας, η προτεραιότητά μας είναι να κρατήσουμε τους τύπους, ώστε να βγει ένα ωραίο δελτίο τύπου από το υπουργείο και όχι τι γίνεται επι της ουσίας.
Ας παίζουμε τρίλιζα με τους μισούς μαθητές online... το δελτίο τύπου θα λέει, πραγματοποιήθηκαν όλες οι ώρες, χωρίς προβλήματα.
Όπως όταν φορούσαν όλοι μάσκες από γάζα και μάλιστα κάτω από την μύτη, το δελτίο τύπου έλεγε ότι τηρούνταν όλα τα πρωτόκολλα ασφαλείας με υποδειγματικό  τρόπο.
Όπως όταν εδώ στη Βόρεια Ελλάδα, γνωρίζουμε πόσους εκπαιδευτικούς και μαθητές που έχουν διαγνωστεί θετικοί και είναι κοινό μυστικό ότι γίνεται χαμός από μολύνσεις στα σχολεία. Αλλά δεν έγινε ούτε ένα τεστ στο πλαίσιο της ιχνηλάτησης, οπότε το δελτίο τύπου γράφει ότι δεν υπάρχει καμιά διασπορά του ιού στην εκπαιδευτική κοινότητα...

Μα που ζεις βρε Έσπερε τον τελευταίο καιρό; 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2020, 01:37:40 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2026 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 01:40:19 μμ »
Κατανοητοί και σωστοί οι προβληματισμοί που εκφράζεις αλλά οι άλλοι μαθητές τι φταίνε;

Υποθετικό σενάριο: Εργαζόμαστε σε φροντιστήριο και τα μαθήματα γίνονται πλέον διαδικτυακά. Καποιοι μαθητές λόγω έλλειψης εξοπλισμού δεν συνδέονται. Θα προχωρήσουμε ή όχι κανονικά; Ναι, ξερω, εκεί είναι ιδιωτικό και δεν είναι υποχρεωτικό να πάνε οι μαθητές και δεν είναι το δημόσιο αγαθό της παιδείας. Αν δεν κάνουμε όμως τη δουλειά μας, δε θα πληρωθούμε οπότε την κάνουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε κακοί άνθρωποι. Στο δημόσιο σχολείο γιατί έχουμε τέτοιους ενδοιασμούς; Μήπως επειδή ο μισθός είναι σίγουρος; Ή μήπως οι του δημοσίου είναι πιο ευαίσθητοι και κοινωνικά δίκαιοι;

Φαντάζομαι, βέβαια, πως το πρόβλημα που συζητάμε θα λυθεί φέτος παρόλες τις αντιρρήσεις...

Εμένα χθες μου τηλεφώνησαν από το φροντιστηριο αγγλικών ότι θα συνεχίσουν online τα μαθήματα και αν δεν συμφωνώ γιατί π.χ. μπορεί να μην έχω εξοπλισμό για να παρακολουθεί το παιδί, λύνεται η συμφωνία μας και δεν έχω υποχρέωση να συνεχίσω να πληρώνω.
Δεν είναι υποχρεωτικά το φροντιστήρια, δεν παίρνει απουσία ο μαθητής, δεν υπάρχει υποχρέωση συγκεκριμένης ύλης, δεν υπάρχει τράπεζα θεμάτων... Τι συζητάμε ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2027 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 02:50:18 μμ »
Κατανοητοί και σωστοί οι προβληματισμοί που εκφράζεις αλλά οι άλλοι μαθητές τι φταίνε;

Υποθετικό σενάριο: Εργαζόμαστε σε φροντιστήριο και τα μαθήματα γίνονται πλέον διαδικτυακά. Καποιοι μαθητές λόγω έλλειψης εξοπλισμού δεν συνδέονται. Θα προχωρήσουμε ή όχι κανονικά; Ναι, ξερω, εκεί είναι ιδιωτικό και δεν είναι υποχρεωτικό να πάνε οι μαθητές και δεν είναι το δημόσιο αγαθό της παιδείας. Αν δεν κάνουμε όμως τη δουλειά μας, δε θα πληρωθούμε οπότε την κάνουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε κακοί άνθρωποι. Στο δημόσιο σχολείο γιατί έχουμε τέτοιους ενδοιασμούς; Μήπως επειδή ο μισθός είναι σίγουρος; Ή μήπως οι του δημοσίου είναι πιο ευαίσθητοι και κοινωνικά δίκαιοι;

Φαντάζομαι, βέβαια, πως το πρόβλημα που συζητάμε θα λυθεί φέτος παρόλες τις αντιρρήσεις...

Μ δεν καταλαβαίνω οι άλλοι μαθητες τι θα χάσουν. Εκείνοι θα παρακολουθήσουν τις ώρες που θα παρακολουθούσαν (είπαμε ίσως πχ το τετράωρο των μαθηματικών περικοπεί αλλά δεν αποφασίζω εγω για τον μαθηματικό), θα γίνει ο,τι καλύτερο κρίνει ο εκπαιδευτικός, θα συμμετάσχουν αν έχουν μικρόφωνο, θα γράψουν τις ασκήσεις κ θα πάρουν ανατροφοδότηση, δεν θα χάσουν κάτι. Θα χάσουν το αν στην τάξη το ίδιο διάστημα θα γίνονταν 5 ενότητες αντί για 3 πχ. γιατί θα προχωράμε πιο αργά; ναι αυτό θα το χάσουν, αλλά θα έχουν την ευκαιρία να εμβαθύνουν με περισσότερες ασκήσεις κ κάποιες ενότητες θα τις εμπεδώσουν κ καλύτερα αφού μπορεί να τις πούμε δυο φορές είτε σε επόμενο μάθημα είτε όταν ανοίξουνε αν ξέρουμε ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό για να το πούμε κ στην κανονική τάξη. Πάλι χαμένος θα είναι αυτός που δεν έχει μικρόφωνο κ απλα ακούει, αυτός που βλέπει υποτυπωδώς από την οθόνη του κινητού, αυτός που παρακολουθεί μάθημα στο σαλόνι που παίζει κ το μωρό αδερφάκι του.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2028 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 03:04:21 μμ »
Η ΓΓ σήμερα στην ΕΡΤ:

Οι εκπαιδευτικοί που δεν μπορούν για οποιοδήποτε λόγο να εφαρμόσουν την εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα πηγαίνουν κανονικά στο σχολείο.

Θα πηγαίνουν για να δίνουν το παρών; ή θα κάνουν μάθημα από τις δυο συνδέσεις που σηκώνει το κάθε σχολείο; Αυτή είναι η λύση; τα παιδιά ακάλυπτα κ οι καθηγητές απλώς παρόντες; και μετά λουφαρω εγω αν κάνω από το σπίτι μου ταυτόχρονο μάθημα στο Α1 κ Α2 και μέτε διορθώνω ασκήσεις;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2029 στις: Νοέμβριος 06, 2020, 03:11:36 μμ »
Εμένα χθες μου τηλεφώνησαν από το φροντιστηριο αγγλικών ότι θα συνεχίσουν online τα μαθήματα και αν δεν συμφωνώ γιατί π.χ. μπορεί να μην έχω εξοπλισμό για να παρακολουθεί το παιδί, λύνεται η συμφωνία μας και δεν έχω υποχρέωση να συνεχίσω να πληρώνω.
Δεν είναι υποχρεωτικά το φροντιστήρια, δεν παίρνει απουσία ο μαθητής, δεν υπάρχει υποχρέωση συγκεκριμένης ύλης, δεν υπάρχει τράπεζα θεμάτων... Τι συζητάμε ακριβώς;
Μίλησα από την πλευρά του εργαζόμενου εκπαιδευτικού σε αυτά, όχι του γονιού. Ύλη υπάρχει και πολύ καλά καθορισμένη ανά επίπεδο σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159988
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.