*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959355 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2716 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 08:11:07 πμ »
Εγώ έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα, για να καταλάβω, όταν είσαστε σε άδεια ειδικού σκοπού τι ακριβώς κάνετε. Χωρίς καμία μομφή ή στάση απολογίας από μέρους σας. Και ειδικά αυτήν την περίοδο που ούτως ή άλλως το μάθημα γίνεται διαδικτυακά. Το κάνουν οι τριμηνίτες; Το κάνετε εσείς; Από γνωστούς έχω μάθε κάποια πράγματα, αλλά δεν το 'χω ξεκαθαρίσει ακόμα.



Στη δική μου περίπτωση σύγχρονη δεν κάνει κανεις στο μάθημα μου κ γω τους ανεβάζω στο eclass.Δε μου το ζήτησε κάνεις,από μόνη μου το θεώρησα δεδομένο.
Σε σχολείο που γνωρίζω 2 εκπαιδευτικοι του ολοήμερου που δεν είχαν καθόλου πρωινές ώρες δεν κάνουν ούτε σύγχρονη ούτε ασύγχρονη χωρίς άδεια..Γιατι προσαρμόστηκε το  προγραμμα πάνω στο υπάρχον.. δηλαδή όποιος είχε μετά από 5η ώρα δεν έκανε.. Άρα θεωρητικά υπάρχουν διαθέσιμοι μόνιμοι να αναπληρώσουν,αν ρωτάτε αυτό.(Φαντάζομαι ότι η περίπτωση αυτή θα υπάρχει κ αλλού στην Ελλαδα)

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2020, 08:13:05 πμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:23 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2717 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 08:59:10 πμ »
“Στη δική μου περίπτωση σύγχρονη δεν κάνει κανεις στο μάθημα μου κ γω τους ανεβάζω στο eclass.Δε μου το ζήτησε κάνεις,από μόνη μου το θεώρησα δεδομένο.“

Τι εννοείς; ποιος δεν κάνει; σε δικούς σου μαθητες; εσυ εχεις άδεια λόγω παιδιού; εκεί δεν προβλέπεται αντικατάσταση, τα τρίμηνα είναι για όσους είναι ευπαθείς ομάδες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3377
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2718 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 09:51:55 πμ »
Εγώ έχω μικρό παιδί αλλά δεν δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού, γιατί η εταιρεία του άντρα μου είναι σε αναστολή λειτουργίας. Έτσι μου είπαν από την διεύθυνση, τώρα εδώ διαβάζω άλλα. Όσες συναδερφοι έχουν σύζυγο που εργάζεται και παιδί κάτω των 12, φυσικά και πήραν άδεια ειδικού σκοπού. Φυσικά υπάρχει και περίπτωση συναδέρφου που δικαιούται, αλλά δεν παίρνει, γιατί είναι επιλογή της.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2719 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 09:59:15 πμ »
Σαφώς και η ύλη δεν βγαίνει... και αυτή που "βγαίνει" δεν σημαίνει ότι απορροφάται από τους μαθητές. Αλλά η απόσταση δεν είναι το μόνο πρόβλημα των μαθητών. Δηλαδή θεωρούμε ότι η ψυχολογία και οι περιστάσεις τους επιτρέπουν την ανεμπόδιστη μάθηση; Στην Βόρεια Ελλάδα χάνονται άνθρωποι καθημερινά στον περίγυρο των παιδιών, στην γειτονιά, στο χωριό στην πολυκατοικία, στο σόι.. Οι γονείς χάνουν την δουλειά τους... Οι σταθερές τους κλονιζονται. Και στην τάξη που βρίσκονταν δεν ήταν εκεί. Και κανείς δεν νοιαστηκε πώς θα γίνει αυτή η γενιά υγιής συναισθηματικά. Αυτοί οι έφηβοι θα είναι ισορροπημενοι ενήλικες αύριο; Αλλά αν έχουν βγάλει την ύλη της χρονιάς και γράψουν και τα διαγωνίσματα τους δεν θα πάνε χαμένοι. Αξιολόγηση χρειάζονται πάνω από όλα. Και να τους κλεψουμε και τις διακοπές τους για να προλάβουν να τα μάθουν όλα.
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι! Με τόσους θανάτους στον περίγυρό μας και των μαθητών με ποια ψυχολογία θα γράψουν διαγωνίσματα και τεστ οι μαθητές; Αφήστε που μπορεί την μέρα που θα βάλουμε το διαγώνισμα να λείπουν μαθητές για 14μερη καραντίνα και σε 14 μέρες να τελειώνει το τετράμηνο! Μήπως είναι καλύτερο να υπάρξει μόνο ένα τετράμηνο και να βάλουμε διαγωνίσματα και τεστ όποια μέρα θέλουμε αφού ανοίξουν τα σχολεία χωρίς χρονικό περιορισμό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:23 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2720 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:02:53 πμ »
Εγώ έχω μικρό παιδί αλλά δεν δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού, γιατί η εταιρεία του άντρα μου είναι σε αναστολή λειτουργίας. Έτσι μου είπαν από την διεύθυνση, τώρα εδώ διαβάζω άλλα. Όσες συναδερφοι έχουν σύζυγο που εργάζεται και παιδί κάτω των 12, φυσικά και πήραν άδεια ειδικού σκοπού. Φυσικά υπάρχει και περίπτωση συναδέρφου που δικαιούται, αλλά δεν παίρνει, γιατί είναι επιλογή της.

Όντως δεν δικαιούσαι. Αν ο σύζυγος επίσης είναι σε υπηρεσία που δίνει άδειες, επίσης δεν δικαιούσαι. Αν δουλεύει από το σπίτι, εξαρτάται από τον διευθυντή.

Εμάς κανεις με παιδί δημοτικού δεν πήρε άδεια γιατί είναι μεγάλα, δλδ κοντά στα 10 όλα, οπότε δεν εμποδίζουν την διδασκαλία του γονέα. ένας με 4χρονο σε παιδικό σταθμό πήρε μειωμένο ωράριο κ συνέπτυξε τις ώρες γθα να συνδυαστεί με την εργασία της συζύγου του. δυο με παιδιά που τα προσέχει νταντά, δεν δικαιούμαστε κ βασικά δεν σκοπεύαμε να πάρουμε συστηματικά, αλλά είναι αγχωτικό να φέρνεις νταντά σπίτι που υποτίθεται βγαίνει για σωματική άσκηση. όταν βρέχει πχ η δικιά μας δεν έρχεται γιατί τι θα πει αν τη σταματήσουν, ότι αθλείται στη βροχή;  κ τότε παίρνω κανονική εγω ή ο σύζυγος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:05:08 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2721 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:07:38 πμ »
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι! Με τόσους θανάτους στον περίγυρό μας και των μαθητών με ποια ψυχολογία θα γράψουν διαγωνίσματα και τεστ οι μαθητές; Αφήστε που μπορεί την μέρα που θα βάλουμε το διαγώνισμα να λείπουν μαθητές για 14μερη καραντίνα και σε 14 μέρες να τελειώνει το τετράμηνο! Μήπως είναι καλύτερο να υπάρξει μόνο ένα τετράμηνο και να βάλουμε διαγωνίσματα και τεστ όποια μέρα θέλουμε αφού ανοίξουν τα σχολεία χωρίς χρονικό περιορισμό;

Η μόνη ομαλότητα που πρέπει μα επιδιώξουμε φέτος είναι να αφομοιώσουν οι μαθητες όσο περισσότερα επιτρέπουν οι συνθήκες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. τίποτα παραπανω. τεστ, διαγωνίσματα, βαθμοί, δράσεις, αφιερώματα κλπ είναι επίφαση κανονικότητας κ πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι φέτος δεν έχουν χώρο. εγω θα έλεγα ότι κ το 10ημερο του Θουνιου που φεύγει με τις εξετάσεις, φέτος έπρεπε να γίνει διδακτικός δια ζώσης χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2722 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:50:36 πμ »
οι δικοί μου μαθητές έχουν κενό εκείνη την ώρα.. δεν τους κάνει άλλος το μάθημα ειδικότητας.εγω τους ανεβάζω στο eclass..
δεν κάνουν μάθημα (σύγχρονη η ασυγχρονη)οι 2 μόνιμοι που γνωρίζω επειδή είχαν μόνο έκτη ώρα κ ολοημερο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2723 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 11:50:13 πμ »
οι δικοί μου μαθητές έχουν κενό εκείνη την ώρα.. δεν τους κάνει άλλος το μάθημα ειδικότητας.εγω τους ανεβάζω στο eclass..
δεν κάνουν μάθημα (σύγχρονη η ασυγχρονη)οι 2 μόνιμοι που γνωρίζω επειδή είχαν μόνο έκτη ώρα κ ολοημερο

Μα δεν προέβλεψαν αντικατάσταση για όποιον πάρει ειδικού σκοπού λόγω κλειστού σχολείου παιδιών... Κακώς φυσικά γιατί έτσι κάνουν τον εκπαιδευτικό που πήρε άδεια να φαίνεται κακός που αφήνει τους μαθητες...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2724 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 11:58:27 πμ »
Θα ξανακάνω το ερώτημα. Ταμπλετ στα παιδιά έδωσαν, γραφίδες στους καθηγητές γιατί δεν έδωσαν? Υπάρχουν καθηγητές που έβαλαν χρήμα έστω και 70 Ε και πήραν γραφίδα η κάμερα. Άλλοι πάλι κάνουν μαθήματα μέσω τσατ, δεν τους κατηγορώ. Αλλά γραφίδες γιατι δεν αγόρασαν σε καθηγητές?

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2725 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 12:09:15 μμ »
Μα δεν προέβλεψαν αντικατάσταση για όποιον πάρει ειδικού σκοπού λόγω κλειστού σχολείου παιδιών... Κακώς φυσικά γιατί έτσι κάνουν τον εκπαιδευτικό που πήρε άδεια να φαίνεται κακός που αφήνει τους μαθητες...

είναι γεγονός ότι άν ήμουν δασκάλα θα ήταν πιο έντονο το πρόβλημα.. επειδή είμαι ειδικότητα κ στέλνω στο eclass νομίζω δεν ενοχλήθηκε κανεις

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2726 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 02:51:00 μμ »
Θα ξανακάνω το ερώτημα. Ταμπλετ στα παιδιά έδωσαν, γραφίδες στους καθηγητές γιατί δεν έδωσαν? Υπάρχουν καθηγητές που έβαλαν χρήμα έστω και 70 Ε και πήραν γραφίδα η κάμερα. Άλλοι πάλι κάνουν μαθήματα μέσω τσατ, δεν τους κατηγορώ. Αλλά γραφίδες γιατι δεν αγόρασαν σε καθηγητές?
Δεν έδωσαν σε κανένα παιδί τάμπλετ. Έστειλαν ελάχιστα τάμπλετ στα σχολεία. Φτάνουν δε φτάνουν...ε αυτά είναι!
Στους καθηγητές δεν έδωσαν εξοπλισμό, επειδή φέτος το υπουργείο είπε να πηγαίνουμε να κάνουμε μάθημα από τα σχολεία μας,
αν δεν έχουμε ίντερνετ και υπολογιστή στο σπίτι μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2727 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 02:53:41 μμ »
Δεν έδωσαν σε κανένα παιδί τάμπλετ. Έστειλαν ελάχιστα τάμπλετ στα σχολεία. Φτάνουν δε φτάνουν...ε αυτά είναι!
Στους καθηγητές δεν έδωσαν εξοπλισμό, επειδή φέτος το υπουργείο είπε να πηγαίνουμε να κάνουμε μάθημα από τα σχολεία μας,
αν δεν έχουμε ίντερνετ και υπολογιστή στο σπίτι μας.

όντως δεν έδωσαν ταμπλετ στα παιδιά.
Οι δικοί μας μαθηματικό φυσικοί κάνουν στο σχολείο με κάμερα στον πίνακα, που είναι αμφίβολο αν φαίνεται στα κινητά των παιδιών. Ο άντρας μ εγκατέλειψε την προσπάθεια κ κάνει διαθεματικά κυρίως κ άλλες δραστηριότητες, κ θα τους τρέξει μετά όσο μπορεί με ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων ζα
« Απάντηση #2728 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 03:50:35 μμ »
Άρα η ύλη πως σκατα προχωράει?
Υ. Γ Σοβαρή καταγγελία του συλλόγου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αμαρουσίου για προφορική εντολή της διεύθυνσης Β' Αθήνας προς τους διευθυντές σχολείων, να μην προσέρχονται οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία για να παρέχουν τηλεκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2020, 03:55:51 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων ζα
« Απάντηση #2729 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 04:00:08 μμ »
Άρα η ύλη πως σκατα προχωράει?

Δεν είναι το ίδιο σε όλα τα μαθήματα. Μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα. Α εξάλλου δεν ξέρεις τι συμβαίνει στα σχολεία; οι μισοί λενε ότι όλα είναι οκ κ κανεις δεν ξανει φασαρία κ αν τύχει κ ανοίξεις την πόρτα βλέπεις να ίπτανται αντικείμενα.  τα ίδια κ τώρα. επίσης για άλλους το προχωράω σημαίνει ότι απλώς τα είπαν κ 2-3 καλοί απάντησαν σε ερωτήσεις. Εγω που κάνω 5 διαφορετικά μαθήματα (γλώσσα, κείμενα, ιστορία, αρχαία από μετάφραση, αρχαία γλώσσα) σε 8 διαφορετικά τμήματα, θα σου πω ότι σε αλλά προχωράω κανονικά, σε αλλά δουλεύουν όλοι αλλά πάμε πιο αργά, σε αλλά μιλάω μόνη μου, σε αλλά είμαστε οκ με το μάθημα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τις γραπτές ασκήσεις.... Εξαρτάται από το αντικείμενο.Ο άντρας μου σου λέω θεωρεί οτι αυτό  δεν είναι κανονικό μάθημα. Εγω δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη.  Δεν νομιζω πάντως ότι ισχυρίζεται κανεις ότι κάνει μάθημα όπως θα έκανε στην τάξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159994
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.